Διχτυ Πορτ Μπαγκαζ - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-12-15, 09:38   #1
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Διχτυ Πορτ Μπαγκαζ

Για να είναι πιο μαζεμένα κάποια μικροαντικείμενα στο πορτ παγκαζ αγόρασα ένα αυτό το δίχτυ.

Το βρήκα πιο φθηνά σε άλλη σελίδα αλλά βάζω αυτή γιατί αναφέρει ξεκάθαρα ότι χρειάζεται το Storage Compartment Package option 493, δηλαδή τις τρύπες στον πάτο του πορτ μπαγκαζ για να κουμπώνει το δίχτυ. Για να γίνει κατανοήτο αγόρασα αυτό ακριβώς,το οποίο τελικά είναι άχρηστο μιας και δεν υπάρχουν οι αντίστοιχες τρυπες..

Πέρασα σήμερα το πρωί από ένα εξειδικευμενο στην γειτονιά μου και μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα. (Γενικά έδειξε μεγάλη αδιαφορία γιατί ρώτησα αν μπορούν να ρεγουλαρουν το ντουλαπι του συνοδηγού και πάλι πήρα την ίδια απάντηση-δε γίνεται τίποτα...)

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι τέτοιο, ή σκέφτεται κάποια λύση? Βρήκα ότι υπάρχει

, αλλά δεν γνωρίζω αν ταιριάζει και ποιος θα μπορούσε να το τοποθετήσει..

Τι λέτε μπορεί να γίνει τίποτα ή να το ξεχάσω το διχτάκι?

Ο χρήστης userM δεν είναι συνδεδεμένος  
17-12-15, 10:02   #2
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Αν είναι όπως ο δικός μου άσσος που έχει το "πακέτο αποθηκευτικών χώρων" έχει 4 τέτοιες τρύπες στο πορτμπαγκάζ. Το δίχτυ που έχεις πάρει φαίνεται ότι θέλει 6.
Σε κάθε περίπτωση είτε έχεις 4 τρύπες είτε δεν έχεις καθόλου παρήγγειλε τις βάσεις με βάση τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου γιατί μπορεί να έχει άλλο πάχος η βάση του πορτμπαγκάζ από αυτό που βλέπεις στο amazon άσε που λέει ότι είναι για E32 E34 E38.
Ή από αντιπροσωπεία ή για πιο φθηνά από κάποιον επίσημο εισαγωγέα.
Τις τρύπες θα μπορείς να τις κάνεις μόνος αν πιάνουν τα χέρια σου δεν είναι τίποτα, καλό μέτρημα θέλει για να είναι στοιχισμένες.
17-12-15, 10:05   #3
userM

Δεν εχει καμμια τρυπα..
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως και που μπορω να βρω τις βασεις και να κανω την παραγγελια, γιατι δεν...
Ο χρήστης userM δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-12-15, 10:32   #4
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:

Drives: E87 116i
http://www.realoem.com/bmw/enUS/show...diagId=51_8598

Βάλε στο realoem το VIN του αυτοκινήτου σου για να βλέπεις τι εξοπλισμό έχει. Αυτόματα θα μπορείς να δεις και τα aftermarket που μπορείς να βάλεις μαζί με τον κωδικό τους.

Στο link που έβαλα δεν έχει κάποιο κωδικό για τις βάσεις που θέλεις γιατί μαζί με το "Floor carpet". Για την ιστορία και τις αγορές μέσω internet Οι οποίες θέλουν πολύ προσοχή το link Που έβαλες από το amazon έχει μόνο το πάνω μέρος της βάσης όπου κάνει για F20 μόνο που η τιμή του είναι $8.58 το τεμάχιο και η ενδεικτική που δίνει το realoem είναι $0.73!

Άρα τον έναν κωδικό τον έχεις και είναι ο 51478136258 ψάχνεις την βάση.
17-12-15, 11:42   #5
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Ειναι αχρηστο το διχτυ τζαμπα θα χαλασεις τον πατο! Καλυτερα να τα βαλεις απο τα αριστερα που ειναι το φαρμακειο και εχει χωρο! Αλλιως παρε μια τσαντα μικρη η καφασι μικρο πανω κατω σαν αυτο που προσφερει η BMW
17-12-15, 12:09   #6
userM

Φίλε Κώστα (?) σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Επειδή και πάλι δεν καταλαβαίνω, τι έννοεις χρειάζομαι την βάση?
Από την φωτο της Amazon δείχνει ότι ο κωδικός 51478136258 έχει 2 κομμάτια. άρα αφού γίνει η τρύπα αυτά κουμπώνουν μεταξύ τους.

Χρειάζομαι και κάτι άλλο?

@Herc
Δεν χωράνε εκεί. Πολλές φορές στις μετακινήσεις με την κόρη μου, χρειαζόμαστε διάφορα "αξεσουαρ" τα οποία πιάνουν μεν λίγο χώρο, αλλά άμα τα αφήσω χύμα στο πορτ μπακαζ, πάνε και έρχονται στις στροφές φρεναρίσματα κλπ.. Για αυτό το θέλω.. Και μάλιστα δεν έχει πουθενά καμμιά τρύπα να έβαζα γαντάκια (σαν το χταπόδι) να ξεμπέρδευα..

** κωδικός 51478136258
όσο πρόλαβα να ψάξω και μάλλον λόγω σπανιότητας τα πουλάνε το 1 περίπου 8-10 ευρώ.. Αν είναι και δεν βρω φθηνότερα μάλλον θα πάει στράφι το δίχτακι..
17-12-15, 12:17   #7
Z4MC

Drives: F20 118i
Το διχτυ ειναι χρησιμο παροτι ειναι λιγο δυσκολο να το βαζεις. Τωρα ανα αξιζει να το βαλεις ρετροφιτ δεν γνωριζω γιατι πρεπει να αλλαξεις ολη την μοκετα.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-12-15, 12:33   #8
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Μεταφερεις το Jumbo δλδ !! Παλι δεν θα σου κανει για τα παιχνιδια τις μικρης! Το στιλ καφασι/ Κουτι ειναι πολυ καλη λυση! Εμπειρικα στο λεω με τον παλιο ασσο που ειχα πανω απο 50000 σε ταξιδια με δοιαφορα πραγματα (Κρεατα μηχανηματα κλπ μονο πτωμα δεν εχει κουβαλησει) ποτε δεν μου εκανε τπτ το διχτυ! Και στον τωρινο με 5 ταξιδια παλι δεν το βρηκα χρηστικο πιο καλη δουλεια εκανα με σχοινι και με κουτια!
17-12-15, 15:42   #9
userM

@Herc
δεν με βλέπω να βγάζω άκρη με το δίχτυ, οπότε ψήνομαι ότι έχεις δίκιο και δεν θα μου κάνει
17-12-15, 16:42   #10
JohnDro

Drives: F20 116d
Και εγώ δεν το χρησιμοποιώ το διχτυ. Το ξεκούμπωσα και το έβαλα στην άκρη.
Ο χρήστης JohnDro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές