Προβλημα με συνδεσιμοτητα του Blutooth - Σειρα 1 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » Προβλημα με συνδεσιμοτητα του Blutooth - Σειρα 1

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-12-15, 13:59   #1
Gotcha

Το avatar του χρήστη Gotcha

Drives: F20 116d ED
Προβλημα με συνδεσιμοτητα του Blutooth - Σειρα 1

Καλησπερα

1 στις 20-25 φορες το bluetooth δεν καταφερνει να συνδεθει με το τηλεφωνο μου (μου το εχει κανει σε 2 διαφορετικες συσκευες) με αποτελεσμα καθε 5 δευτερολεπτα να μου κανει μια μικρη διακοπη στον ηχο (εαν αναπαραγω μουσικη απο ενα usb stick). Θεωρω πως προσπαθει καθε 5 δευτερολεπτα να συδεθει καπου, με αποτελεσμα να μου κοβει στιγμιαια τον ηχο. Σβηνοντας και αναβοντας το αμαξι δεν διορθωνει το προβλημα, παρα μονο αν το αφησω για λιγο (5-10 λεπτα) και το βαλω παλι μπρος

Συμβαινει και καποιον αλλο κατι παρομοιο?

Ευχαριστω
Ο χρήστης Gotcha δεν είναι συνδεδεμένος  
23-12-15, 21:20   #2
vassiliosv

Drives: F20 116d
Ναι. Δεν είναι τίποτα σοβαρό, οφείλεται σε συνδυασμό του τρόπου και χρονισμού αναζήτησης σύνδεσης από το συνδυασμό BT - τηλεφώνου.

Τι κάνεις: reset το BMW i drive κρατώντας πατημένο το κουμπί on-off του ήχου (αριστερό) για 15".

Δουλεύει πάντα σε μένα (F20, 116d 08.2015)

Sent from my iPad using Tapatalk
Ο χρήστης vassiliosv είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-04-16, 13:20   #3
Gotcha

Το προβλημα λυθηκε μετα απο update στην αντιπροσωπεια
Ο χρήστης Gotcha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-04-16, 14:25   #4
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Μήπως μπορείς να μας πεις όταν συνδέεις τηλρφωνο με radio cd αν βλέπει τις τελευταίες κλήσεις ; Και τον κατάλογο τηλεφώνου ; Εμένα σε Ε90 δεν τα βλέπει και δεν ξέρω γιατί ;;
25-04-16, 14:53   #5
Gotcha

Τον καταλογο τον βλεπω σιγουρα. Τελευταιες κλησεις μπορω να δω με το scroll πανω στο τιμονι (αυτο που αλλαζεις σταθμους πανω κατω) αλλα μονο στο καντραν των οργανων (οχι στο idrive)
25-04-16, 17:18   #6
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
Έχεις το radio cd professional BMW ? έκανες update σε αντιπροσωπεία ; Το ζήτησες ο ίδιος και πως έγινε η διαδικασία ?
26-04-16, 10:53   #7
Gotcha

Οχι εχω το basic (πως το λενε), στανταρ εξοπλισμος. Αν εχω συνδεσει το τηλεφωνο με το bt και πατησω το κουμπακι του τηλεφωνου πανω στο τιμονι, μετα scrollarontas με την ροδελα (πανω στο τιμονι δεξια) βλεπω καποιες επαφες (στο καντραν των οργανων) που εχω προσφατα καλεσει. Απλα θεωρω πως οι επαφες που εχω καλεσει, ειναι μονο απο κλησεις που εχω κανει μεσα απο το αυτοκινητο (δλδ δεν μεταφερει ολο το log κλησεων απο το τηλεφωνο). Δεν ξερω αν με πιανεις
26-04-16, 11:07   #8
petralani13

Ακριβώς έτσι είναι. Μεταφέρει τις κλήσεις που έχεις κάνει από το αυτοκίνητο, και όχι αυτές που είχες κάνει πριν, όσο δεν ήσουν συνδεδεμένος με το bmw. Αυτές οι κλήσεις φαίνονται στo obc, τουλάχιστον σε εμένα που έχω τον διευρυμένο πίνακα οργάνων (6wa). Μπορώ να περιηγηθώ στις κλήσεις μέσω της ροδέλας που βρίσκεται στα δεξιά. Update δεν είναι απαραίτητο να κάνεις στην αντιπροσωπεία, αλλά μπορείς και μόνος σου. Αν βάλεις το vin number του αυτοκινήτου σου στο: http://www.bmw.com/com/en/owners/con...re_update.html , σου βγάζει τον διαθέσιμο εξοπλισμό σου και μπορείς να κατεβάσεις το τελευταίο software update ( αρχείο .bin), και να το περάσεις στο αυτοκίνητο μέσω ενός usb stick. H αλήθεια βέβαια είναι πως όντως ακόμα και με το τελευταίο update υπάρχουν κάποια θεματάκια συγχρονισμού με το κινητό μέσω bluetooth και ορισμένες φορές χρειάζεται να κάνω αγνόηση της συσκευής και εκ νέου συγχρονισμό, δηλαδή σαν να είναι η πρώτη φορά. Δυστυχώς τις κλήσεις, όπως και τα text messages δεν μπορείς να τα δεις στο idrive, αλλά απ' όσο έχω ψάξει νομίζω πως αυτή η δυνατότητα "ξεκλειδώνει" με coding...
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
26-04-16, 15:55   #9
Gotcha

Παντως εγω με το τελευταιο update στο σφακιανακη, δεν εχω το προβλημα που δεν συνδεοταν με τπτ μερικες φορες. Ισως καποιες φορες να το κανω manual (δλδ να παω στα ηδη paired devices, και να επιλεξω το τηλεφωνο) Εινα απλα 2 εξτρα κλικς μερικες φορες.
Ο χρήστης Gotcha δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές