Πρώτα χιλιόμετρα - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
02-01-16, 23:42   #11
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Ειναι λανθασμενη τακτικη η διατηρηση σταθερης ταχυτητας στο στρωσιμο. Η οικονομια μας απασχολει στην υπολοιπη ζωη του αυτοκινητου. Στο στρωσιμο θελεις καποια τριβη και η ψυξη προκυπτει απο το αφημα του γκαζιου. Απλα δε θελει παρατεταμενα πατηματα που θα υπερθερμανουν τις επιφανειες.
Τι ειναι το speed save and retain?
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-01-16, 12:15   #12
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Κραταει σταθερα ταχυτητα χωρις να πατας το γκαζι στο χειρος! Το αυτοματο εχει και φρενο και επιτανχυση! Η ψυξη επερχεται και με σταθερα!
03-01-16, 12:48   #13
Z4MC

Drives: F20 118i
Οι στροφες δεν πρεπει να μενουν σταθερες για πολύ ωρα στο στρώσιμο.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-01-16, 13:45   #14
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Υπάρχουν δύο σχολές όσον αφορά το στρώσιμο........

Η μία είναι αυτή που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι......."ευγενικοί" με το αυτοκίνητο.......δηλ Όχι ακραίες επιταχύνσεις - επιβραδυνσεις κλπ

Η άλλη σχολή λέει ακριβώς το αντίθετο.......από την αρχή "κακοποίηση" ........αλλά: 1η αλλαγή λαδιών σχεδόν αμέσως.......πχ 200χλμ , δεύτερη αλλαγή μετά από πχ 500χλμ και τρίτη στα 1.000χλμ.
Το σκεπτικό είναι ότι τα αυτοκίνητα (ο κινητήρας δηλαδή ) είναι "στρωμένος " από το εργοστάσιο.........όταν εννοούν στρωμένος εννοούν ότι η μέθοδος παραγωγής των εξαρτημάτων είναι τέτοια που δεν χρειάζονται στρώσιμο όπως γινόταν παλιά. Αναλυτικότερα μπορούν να μας το εξηγήσουν πιο ειδικοί........
Ο δεύτερος λόγος είναι για να "πατήσουν" καλύτερα τα ελατήρια . Πατώντας καλύτερα τα ελατήρια έχουμε μεγαλύτερη συμπίεση μέσα στο θάλαμο καύσης και ξύνει - δεν αφήνει να περάσει το λάδι δηλ δεν καίει λάδια.

Μπορεί να είναι σωστό το σκεπτικό αλλά προσωπικά ακολουθώ τον "παραδοσιακό" τρόπο.........
03-01-16, 16:36   #15
stef80

Εγω ακολουθω μια μιξη των δυο μεθοδων, κλινοντας περισσοτερο προς την επιθετικη μεθοδο. Απλα αν καποιος το παει επιθετικα, μπορει να το παρακανει και να προκαλεσει φθορα.
Για τους περισσοτερους βεβαια, αυτα ειναι ψιλα γραμματα και μπορει να εχουν δικιο. Εμεις οι παρανοικοι σπαταλαμε φαια ουσια χωρις λογο.
03-01-16, 17:46   #16
JohnDro

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: F20 116d
Λοιπόν...να σας πω και την μέθοδο που προτείνει η αντιπροσωπεία.
Τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε, παρέλαβα την καινούρια μου μπέμπα
και έτσι από περιέργεια ρώτησα για το στρώσιμο και για την πρώτη αλλαγή λαδιών. Μου απάντησαν ότι δεν χρειάζεται στρώσιμο και για την αλλαγή λαδιών, όταν θα μου βγάλει μήνυμα.
Εγώ έκανα αυτά που λέει το βιβλιαράκι, και την αλλαγή λαδιών θα την κάνω στα 2000 χλμ. (Τώρα είμαι στα 1800 χλμ.)
Ο χρήστης JohnDro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-01-16, 20:41   #17
stef80

Μα ειναι φοβερο να περιμενει κανεις να κανει την πρωτη αλλαγη οταν τυο βγαλει μηνυμα, δλδ σιγουρα μετα τις 20.000 χλμ.
03-01-16, 20:48   #18
Z4MC

Drives: F20 118i
Εγω μαλλον παω για τα 10000 χμ αλλαγη λαδιων.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-01-16, 20:57   #19
vasilis78

Το avatar του χρήστη vasilis78

Drives: F30 328i
Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε, πες μας και πόσα χλμ σου έβγαλε αυτονομία στο πρώτο φουλαρισμα?
Ο χρήστης vasilis78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-01-16, 01:50   #20
Panoskr

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν δύο σχολές όσον αφορά το στρώσιμο........

Η μία είναι αυτή που χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι......."ευγενικοί" με το αυτοκίνητο.......δηλ Όχι ακραίες επιταχύνσεις - επιβραδυνσεις κλπ

Η άλλη σχολή λέει ακριβώς το αντίθετο.......από την αρχή "κακοποίηση" ........αλλά: 1η αλλαγή λαδιών σχεδόν αμέσως.......πχ 200χλμ , δεύτερη αλλαγή μετά από πχ 500χλμ και τρίτη στα 1.000χλμ.
Το σκεπτικό είναι ότι τα αυτοκίνητα (ο κινητήρας δηλαδή ) είναι "στρωμένος " από το εργοστάσιο.........όταν εννοούν στρωμένος εννοούν ότι η μέθοδος παραγωγής των εξαρτημάτων είναι τέτοια που δεν χρειάζονται στρώσιμο όπως γινόταν παλιά. Αναλυτικότερα μπορούν να μας το εξηγήσουν πιο ειδικοί........
Ο δεύτερος λόγος είναι για να "πατήσουν" καλύτερα τα ελατήρια . Πατώντας καλύτερα τα ελατήρια έχουμε μεγαλύτερη συμπίεση μέσα στο θάλαμο καύσης και ξύνει - δεν αφήνει να περάσει το λάδι δηλ δεν καίει λάδια.

Μπορεί να είναι σωστό το σκεπτικό αλλά προσωπικά ακολουθώ τον "παραδοσιακό" τρόπο.........
Νομίζω την πρώτη μέθοδο την ακολουθούν όσοι αγοράζουν αυτοκίνητα και τη δεύτερη όσοι τα παίρνουν με Leasing
Ο χρήστης Panoskr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές