Mπλοκε απο Μ3 Ε92 σε 335 - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Mπλοκε απο Μ3 Ε92 σε 335

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-03-16, 16:10   #21
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Στην ουσία, torsen δεν είναι μάρκα, αλλά τύπος διαφορικού. Η λέξη προκύπτει από τα την αρχή των λέξεων TORque SENsing και είναι ο τρόπος που δουλεύει και το διαφορικό ATB της Quaife.
Δεν είναι ίδια κατασκευαστικά, αλλά είναι ίδια στον τρόπο λειτουργίας και στην αίσθηση.
Έχω την εντύπωση, ότι το torsen έχει περισσότερες απώλειες από το Quaife ATB.
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-03-16, 18:23   #22
stef80

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορείς να πεις, θέλω να βάλω ένα Quaife στο αμάξι μου και να πας να το αγοράσεις.
Δεν μπορείς να πεις όμως πάω να αγοράσω ένα torsen, δεν υπάρχει! Είναι ένας τύπος διαφορικού που χρησιμοποιεί η Audi και ίσως και άλλοι κατασκευαστές αλλά δεν ξέρω ποιος τους το προμηθεύει.
09-03-16, 18:56   #23
Alexandros

Status:
Περιοχή: Thessalonikh

Drives: E86 3.0SI
Πάντως δυο εταιρίες που προμηθεύουν διαφορικά τύπου torsen για BMW (πέραν της quaife) είναι η wavetrack και η m-factory. Εχω την αίσθηση ότι είναι και κάπως πιο οικονομικά. Ίσως αξίζει να ρίξεις μια μάτια.
09-03-16, 19:29   #24
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Giakou Εμφάνιση μηνυμάτων
Στρατο όταν λες τράμπα εννοεις το κόστος μετατροπής ?? αφου έχεις ρε αδερφε τη γνώση και τα εργαλεία γιατι δεν φτιάχνεις με τη μία το δικό σου, να κάνεις και τα δικά μας μετά ?

Ηerc και στεφ δεν μας εξηγείτε λιγο ρε παιδιά τι εννοείτε ?? Νόμιζα ένα είδος τορσεν υπάρχει
Γιατί χρειάζεται λίστα ανταλλακτικών για τόρσεν ??
Γιατί δεν θέλω να μείνω χωρίς αμάξι και δεύτερον, 1% να μην πετύχει θα τρέχω μετά...
09-03-16, 21:36   #25
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
δεν εχω δει την ανατομια του Qualfie και δεν ηξερα οτι ειχε σχετικα παρομοια μηχανικη. Αν και παιζει μια ακομη εταιρια νομιζω και δεν μπορω να θυμηθω που το ειχα δει. τελος παντων τα ανταλακτικα τα ανεφερα με την αναφορα της μετατροπης απο πιο πανω!
09-03-16, 21:36   #26
stef80

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Alexandros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως δυο εταιρίες που προμηθεύουν διαφορικά τύπου torsen για BMW (πέραν της quaife) είναι η wavetrack και η m-factory. Εχω την αίσθηση ότι είναι και κάπως πιο οικονομικά. Ίσως αξίζει να ρίξεις μια μάτια.
Δεν ξερω καθολου τι ειδους διαφορικα φτιαχνει η mfactory, αλλα το wavetrac δεν εχει καμια σχεση με torsen, ουτε σε φιλοσοφια ουτε σε αποτελεσμα.
09-03-16, 22:17   #27
Alexandros

Status:
Περιοχή: Thessalonikh

Drives: E86 3.0SI
Pardon me, επειδή έβλεπα τα wavetrack σε συζητήσεις quaife η wavetrack, θεώρησα ότι είναι ίδιας φιλοσοφίας χωρίς να το ψάξω. Οποτε sorry για τη λάθος πληροφορία. Είναι πάντως μια πιθανή λύση και από όσο θυμάμαι υπάρχει σε πολλά 335 στην Αμερική.
10-03-16, 01:27   #28
stef80

Ειναι πολυ καλο διαφορικο και πιο σκληροπυρηνικο απο Quaife, αν και εγω σε καθημερινο αυτοκινητο θα επελεγα Quaife γιατι φορουσα Peloquins (ιδιο με το Quaife) στο tt που ειχα και αν δεν πιεζα το αυτοκινητο, απλα δεν καταλαβαινα οτι εχω πειραξει το διαφορικο.

Παντως, ενω ειναι πολυ ωραια η αισθηση του πισωκινητου και πρωτογνωρη για μενα, οταν βρεχει η ειναι πολυ γλιστερος ο δρομος φαινονται πολυ εντονα οι ασυναμιες του ελευθερου διαφορικου.
Αντιδραει ατσαλα η χαζοσπιναρει τον ενα τροχο χωρις καν να καταφερνει να υπερστρεψει, ειδικα σε ξεκινημα απο σταση που δεν μπορεις να παιξεις με μεταφορα βαρους.
10-03-16, 02:05   #29
Giakou

Το avatar του χρήστη Giakou

Drives: E92 335i
Επειδη σας χάνω λίγο .... η quaife δηλαδή βγάζει 2 τύπους διαφορικών ?? το ΑΤΒ και κάποιο άλλο ?? εμείς πως επιλέγουμε ποιο θέλουμε ?

Με τον προμηθευτή της ΜFactory, μίλησα παλιότερα και μου είπε οτι δεν έχει κάτι η εταιρεία για τη δική μου περίπτωση ... παρα μονο για τα 335 που ΔΕΝ έχουν κολλητο διαφορικό
Κρίμα με κάνα 1000αρικο θα χαμε κάνει δουλειά

Για wavetrack, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος Ελλάδα
και δεν ξέρω αν και αυτοί μπαίνουν στη διαδικασία να μετατρέψουν το δικό μας διαφορικό σε μπλοκέ

Μόνο quaife και αυτό στην Αγγλία μέχρι στιγμής έχω βρει σαν λύση

Νταξ λογικά θα μπορεί να γίνει και η μετατροπή εδω σε κάποιο μηχανουργειο αλλα και για 500 ευρώ διαφορά, αξιζει να φλερτάρεις με το ενδεχομενο να κλαις μετά ??
10-03-16, 10:10   #30
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Wavetrack φορουσε στο 35αρι του ο Papajim με εξαιρετικο αποτελεσμα.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές