Μπαταρια σε BMW 116i - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
10-02-16, 15:50   #1
marita

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E87 116i
Μπαταρια σε BMW 116i

Εχω bmw 116i και πριν μια βδομαδα μου εβγαλε το σημα της μπαταριας.χτες πηγα και την αλλαξα στην αντιπρωσοπια .
σημερα παλι μου εβγαλε το σημα για να ανεβει το αυτοκινητο στο ανεβατοριο και μου μιδενιζετε η ωρα. τους το πηγα δεν βρηκαν κατι....
δεν ξερω τι να κανω... δες τους πιστευω
τι νομιζετε φταει στο αυτοκινητο μου?
ευχαριστω
Ο χρήστης marita δεν είναι συνδεδεμένος  
10-02-16, 15:57   #2
ΔΗΜΗΤΡΗΣ BMW

Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ BMW

Drives: E60 520i
Την καινουρια μπαταρια την δηλωσες στον εγκεφαλο του αυτοκινητου με διαγνωστικο?
Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ BMW δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-02-16, 20:47   #3
marita

ναι τους το ειπα στην αντιπροσωπια και μου ειπαν πως δεν χρειαζετε ... αν ειναι δυνατον.μα αφου πρεπει. επεμενα αλλα τπτ. τελικα με το ζορι κρατησαν το αυτοκινητο για να δουν αν θα τους το βγαλει το πρωι οταν θα ειναι λεει εντελως κρυα η μηχανη του.
Δεν θα γινει κατι αυριο τι να κανω? εδωσα ενα σωρο λεφτα για την μπαταρια. πανακριβη η ατιμη.
Ο χρήστης marita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-02-16, 23:01   #4
ΔΗΜΗΤΡΗΣ BMW

Κατα τη γνώμη μου πρεπει να επιμείνεις να κάνουν αυτό που πρεπει δλδ να δηλώσουν τη μπαταρία και αν δε το κάνουν να πάρεις το αυτοκίνητο και να το πας κάπου άλλου.Απο προσωπική εμπειρία επειδή άλλαξα και εγω πριν κανα μήνα μπαταρία την τεσταρα κάνοντας μια μέτρηση πριν τη δηλώσω στον εγκέφαλο και έδειχνε 14,80 ενώ έπρεπε να δείχνει το ΠΟΛΥ 14,40.Με το που την δήλωσα ήταν ΕΚΕΙ που έπρεπε.Κατα την αλλαγή επίσης πρεπει να ξησουν τους πόλους της μπαταρίας με ένα ΠΟΛΥ ψιλό γυαλοχαρτο και να καθαριστούν οι ακροδέκτες απο παλιά αλλατα για να κάνει καλή επαφή.Ετσι μπορεί στη περίπτωση σου αν δεν κάνανε ολα αυτά να άντεξε η μπαταρία σου τόσο λίγο Κ φυσικά να ξεληγωθηκε Κ με τα κρύα κατευθείαν και να σε έβγαλε διαφορά...Μια μέτρηση με ένα βολτομεττο πρώτα απο ολα για να δεις εάν έχει πέσει η τάση στα 10,11,12 βολτ που λογικά θα επιβεβαιώνει τα παραπάνω Κ μετα ακολουθείς ένα ένα τα βήματα που σου ΕΙΠΑ.ΤΛχ σε ΕΜΕΝΑ έγινε αυτό και το έλυσα κάνοντας ολα αυτά.Να μην αγχώνεσαι ολα θα πάνε ΚΑΛΑ!

Κ κτ ακομη τη στιγμη που οπως ειπες στην αρχη δεν βρηκανε κτ...μαλλον ειναι αυτο που σου λεω.Μην αφησεις να στο σκαλησουν το αμαξι κ με το ζορι να σε βρουνε κτ.τι παει να πει να το δουνε αυριο το πρωι οταν θα κρυωσει?Αυτο δεν εχει καμι λογικη...δεν θα κανουν ελεγχο στα λαδια κ στα νερα...τελειως ασχετοι κ ερασιτεχνες μου ακουγονται...Εφοσον βλεπεις οτι δεν νιωθουν παρτο κ πανε σε κπ αλλον..η σε κπ επισημο αντιπροσωπο bmw η σε κπ που εχεις ακουσει πολυ καλα λογια ηλεκτρολογο αυτοκινητων.Πιστευω παντως πως αν κανουνε ολα αυτα που σου ειπα να διορθωθει το προβλημα που πανω κατω ειχα και εγω και το ελυσα με τον παραπανω τροπο..
11-02-16, 09:30   #5
marita

Μα το πήγα σε επίσημη αντιπροσωπία *********** Αθηνα δηλαδη που αλλου να το παω? μα τους εχω πληρωσει...
τους το ειπα για τον εγκεφαλο και με εγραψαν!
εψαξα να το παω αλλου αλλα μου ειπα στην αντιπροσωπια γιατι εχει star/stop και δεν μπορουμε...
ποσα λεφτα περιπου πληρωσες?
11-02-16, 11:28   #6
228i_Darth_Vader

Drives: F22 228i
Σε ΕΠΙΣΙΜΗ αντιπροσωπεια σου ειπαν οτι ΔΕΝ χρειαζεται να δηλωσεις καινουργια AGM (start-stop) μπαταρια στον εγκεφαλο του αυτοκινητου ???

MHN ξαναπας ποτε σε αυτους...υπαρχουν πολλες "επισημες"
11-02-16, 13:17   #7
marita

Ναι!!!!
12-02-16, 17:00   #8
ΔΗΜΗΤΡΗΣ BMW

Καλησπερα Μαριτα!Να παρεις το αυτοκινητο και να το πας σε αλλη επισημη αντιπροσωπεια bmw.Τλχ εκει στην Αθηνα εχεις πολλες εναλλακτικες σε σχεση με εμας εδω επανω...Εγω δεν πληρωσα τπτ γτ ο μηχανικος που κανω σερβις (εκτος bmw)ειναι φιλος/γνωστος και για την δηλωση το κοστολογιο ειναι πανω κατω στα 30 Ε..Οι τυποι ειναι ασχετοι,Οι μπαταριες πρεπει να δηλωνονται.Εχουν δει πολλα τα ματια μου για παραδειγμα οταν πηρα το αυτοκινητο(μεταχειρισμενο)και εκανα ολικο σερβις..κατα την αλλαγη των φιλτρων καμπινας παρατηρησα πως ηταν λαθος τοποθετημενα και αυτο με επισημη σφραγιδα απο επισημο αντιπροσωπο bmw κατω στην Αθηνα...Σου ειπα ακριβως το τι εμπειρια ειχα εγω με το δικο μου πενταρι και πως το αντιμετωπισα και λυθηκε το θεμα.Αυτοι οι τυποι με τις απαντησεις που σου εδωσαν δεν εμπνεουν εμπιστοσυνη και για μενα πρεπει να πας αλλου.Ηδη σε ταλαιπωρισαν αρκετα.Απο κει και περα εσυ αποφασιζεις με το τι θελεις να κανεις.

Εφοσον τους ειπες για τον εγκεφαλο και σε εγραψαν δεν επρεπε καν να τους δωσεις σεντς,Δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο τους πληρωσες τη στιγμη που δεν ξερουν τη τυφλα τους και γενικα δεν σου δωσανε λυση στο προβλημα σου.
16-02-16, 13:14   #9
marita

Ευτυχως το πήρα το αυτοκίνητο και δεν μου το ξαναέβγαλε στο ταμπλο.
Μου κρατήσαν το αυτοκινητο μια μέρα.το ελεξαν αλλα δεν βρηκαν κατι.Μου ειπαν οτι το αυτοκινητο ηταν μια χαρα.
Ισως το περάσαν στο διαγνωστικό και δεν το παραδεχτηκάν. ελπίζω να μην μου το βγάλει γιατι αγχώνομαι
Αν γνωρίζει κανείς καμα αξιοπίστη αντιπροσωπία στην Αθήνα να μου στήλει π.μ. ευχαριστώ.
17-02-16, 19:06   #10
Kris

Drives: E81 118d
Καλησπερα marita!Λοιπον ακου να δεις..στις αντιπροσωπιες δεν ξερουν τπτ!ενα απλο παραδειγμα ειναι οτι δεν μπορεσαν να μου σβησουν ενα απλα λαμπακι φρενων και ηθελαν να σκαλησουν το αμαξι κιαλο ενω το ειχαν ηδη 5 ωρες σε διαγνωστικο.Εμενα πριν εβδομαδα μου εβγαλε μπαταρια(αναμενομενο επειδη δεν ηταν 80ah) και μηδενιζε ωρα ημερομηνια.Τεσπα...πηγα συνεργειο και μου ειπαν 300 ευρω.Την παρηγγειλα απο γερμανια με 140 ευρω.Η μπαταρια πρεπει να δηλωθει στον εγκεφαλο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Μια δηλωση ειναι γυρω στα 40 ευρω.
Ο χρήστης Kris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές