Cruise Control F20 - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
22-02-16, 14:48   #31
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Φοβερη προσθηκη! Αυτο το τιμονι ειναι ποιημα!
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-02-16, 17:30   #32
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ms_kostakiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάτι ποιο ειδικευμένο όπως ένα καθαριστικό για δέρματα και μετά από αυτό ένα προϊόν ενυδάτωσης έτσι ώστε να δείξει πραγματικά καινούριο.

Το χλιαρό νερό θα βοηθήσει να φύγει η λιπαρότητα που έχει πάνω και προκαλεί την γυαλάδα και θα καθαρίσει αλλά δεν θα ενυδατωθεί. Αν δεν κάνεις κάτι μετά από το σφουγγαράκι, όχι ότι θα καταστραφεί το τιμόνι επειδή δεν πέρασες κάτι μετά αλλά βοηθάς στην φθορά του σε βάθος χρόνου.
+1
Αν και το νερο θα αφησει στιγματα οποτε δεν ειναι και οτι καλυτερο!
Μαλλον πρεπει να την κανουμε την προσπαθεια για την ενοτητα που ελεγα πριν καιρο!
28-02-16, 12:31   #33
userM

Drives: F20 116i
update:
Στο συνεργείο που το πηγα για δοκιμή υπήρχε κάποιο θέμα με το πρόγραμμα για τα F20 (βασικά δεν το έχουν ξαναδουλέψει) και περιμένουμε να γίνει σωστή εγκατάσταση στο πρόγραμμα τους.

Παρόλα αυτά καταφέραμε με τον Άγγλο φίλο με απομακρυσμένη βοήθεια να κάνουμε κάποιες δοκιμές.
Αποτέλεσμα.
Η λειτουργία LIM δουλεύει κανονικά! Το cruise control όμως δεν το καταφέραμε. Από ότι μου είπε έχει κωδικοποιήσει αρκετά F20 για CC και όλα δουλεύουν κανονικά. Και ο ίδιος δεν γνωρίζει γιατι δεν ενεργοποιείτε στο δικό μου. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με τα standard specs που εφοδιάζουν τα αυτοκινητα ανά χώρα.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν είναι θέμα hardware δηλαδή λείπει κάποιο όργανο ή software (διαφορετικής κωδικοποίησης) Από ότι μου είπε θα κοιτάξει και θα επανέλθει όταν έχει νεώτερα. Ψάχνω και εγώ αλλά δεν έχω βρει κάτι ακόμα.

Σε κάθε περίπτωση και το LIM μια χαρά είναι και βοηθάει, και έχω ευχαριστηθεί πολύ την αλλάγή στο εσωτερικό του αυτοκινήτου αλλά και από την μεγαλύτερη ευκολία στην οδήγηση. Γενικά μια χαρά!

Ελπίζω οτι κάποια στιγμή (αργά ή γρήγορα) θα βρεθεί και τι επιπλέον χρειάζεται για να λειτουργήσει και το Cruise.
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-02-16, 19:50   #34
nikos bob

Το avatar του χρήστη nikos bob

Status:

Drives: N/A N/A
Μηπως θελει άλλο καντραν (οργανα) για να σου δειχνουν μεσα την ενδειξη...
Δεν είμαι σιγουρος αλλα κατι τετοιο μου μυριζει.
Ο χρήστης nikos bob δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-02-16, 19:55   #35
userM

Στην αρχη αυτο νομιζα και εγω..εχω δει ομως video με το απλο καντραν και cruise control...κατι αλλο χρειάζεται μαλλον.
29-02-16, 19:32   #36
userM

update:
Μετα από πολύ ψάξιμο διαπίστωσα ότι για το απλό κατράν υπάρχουν 2 διαφορετικές εκδοχές.. η μια που υποστηρίζει το cruise και η άλλη που δεν... Για να το διαπιστώσει κανείς μπορεί με τον τρόπο που μπαίνουμε στο κρυφό μενού να κάνει System Test (επιλογή Νο 2) χωρίς να χρειάζεται ξεκλείδωμα. Σε περίπτωση που ανάβει η ένδειξη cruise μπορεί να γίνει κωδικοποίηση και να δουλέψει και το cruise μιας και το lim δουλεύει κανονικά.

Τώρα είμαι στην φάση αναζήτησης κόστους για το αναβαθμισμένο κατραν αν και ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα το αλλάξω ή όχι. Βρίσκω τα απλά περίπου 150€-200€ και τα διευρυμένα με 350€-400€.
Αν θα το αλλάξω θα είναι για διευρυμένο.

Ακόμα ένα καλό είναι ότι σήμερα μπαίνοντας στο κρυφό μενού άρχισαν να λειτουργούν τα πλήκτρα + - όταν παίζει μουσική. Άρα δυναμώνει - χαμηλώνει ο ήχος όταν παίζει μουσική!

@nikos bob τελικά είχες δίκιο.
Είχα ρωτήσει από την αρχή και εγώ για τα όργανα αλλά μου είχαν πεί ότι είναι θέμα κωδικοποίησης, καί ότι θα το ενεργοποιούσαμε μέ το software. Πραφανώς έχει να κάνει και με τα standard specs της κάθε χώρας γιατί στην Αγγλία σε όλα τα αυτοκίνητα δίνουν τα όργανα με την δυνατότητα cruise. Αντίθετα στα Βαλκάνια - Ρωσσια μάλλον τα δίνουν χωρίς αυτή την δυνατότητα (κυρίως)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg panel without cruise.jpg (66,3 KB, 37 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg panel with cruise.jpg (64,1 KB, 38 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg black panel display.jpg (47,5 KB, 36 εμφανίσεις)
29-02-16, 23:02   #37
Dimon

Status:
Περιοχή: Pigeon Area

Drives: Ε84 18i
Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση στο x1, είχαμε το ίδιο πρόβλημα.
Εξαιτίας ασυμβατότητας των υπαρχόντων οργάνων δεν λειτουργούσε το cruise control, που έβαλα εκ των υστέρων.
Φυσικά κ εγώ εξέτασα το κόστος προμήθειας οργάνων κ κωδικοποίηση σε συνεργείο για καντράν αυτοκινήτων, αλλά πήγαινε πολύ το μαλλί.
Ευτυχώς στο συνεργείο που έκανε την τοποθέτηση των μοχλοδιακοπτων με την πλακέτα, βρήκε τον τρόπο να παρακάμψει το error ασυμβατότητας με τον καντράν κ όλα λειτουργούν ομαλά.
Τώρα στην σειρά F δε ξέρω αν γίνεται κάτι τέτοιο.
Ο nikosbob πιθανότατα να γνωρίζει.

Στάλθηκε από το HUAWEI G750-U10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο χρήστης Dimon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-03-16, 00:28   #38
Z4MC

Drives: F20 118i
Το LIM ομως πως λειτουργει? ψαχτο λιγο ακομα μηπως το ενεργοποιησεις...
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-03-16, 09:28   #39
userM

Έτσι οπως είναι τώρα μόλις πατήσω το κουμπι cruise ανάβει ή έδειξη ότι το cruise είναι έτοιμο για λειτουργία.
Μόλις όμως πατήσω το μοχλό για την ταχύτητα βγάζει error το οποίο μόλις σβήσω το αυτοκίνητο φεύγει.

Έχω μιλήσει με 2-3 συνεργεία εδώ και κανείς δεν γνωρίζει τι ακριβώς χρειάζεται.
Προφανώς έχει να κάνει με ότι ακόμα είναι καινούργια τα αυτοκίνητα.
Σε αρκετά φόρουμ εξωτερικού μόλις γίνει η κωδικοποίηση το cruise παίζει κανονικά. Σε όσους δεν παίζει δεν έχουν βρει λύση.
Τυχαία έπεσα χθες σε ρώσικη σελίδα οπου κάποιος τρελαμένος είχε δοκιμάσει τα πάντα και ήταν κατηγορηματικός ότι χωρίς την αλλαγή του κατράν δεν γίνεται. Προφανώς υπάρχει η απαραίτητη καλωδίωση.

Θεωρώ ότι αν ήταν θέμα κωδικοποίησης θα το είχαν λύσει στο εξωτερικό.
Επειδή είναι και λίγο δύσκολο να βρεθεί το κατάλληλο κατράν στη σωστή τιμή θα συνεχίσω το ψάξιμο αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω ότι γίνεται.
Και ό Άγγλος μου απάντησε χθες ότι δεν έχει κάποια ιδέα που θα μπορούσε να προσπαθήσει για να το κάνει να δουλέψει, γιατί είναι πολύ συγκεκριμένα τα μέρη που γίνεται η κωδικοποίηση και τα έχουμε κάνει σωστά.
(Κάναμε την κωδικοποίηση 2 φορές σε διαφορετικές ημέρες μήπως και είχε κάνει κάποιο λάθος)
01-03-16, 12:21   #40
Blacktan

Drives: F32 428i m
Οπως και να εχει , μενεις με ενα κουκλα τιμονι ...
Ακομη και μονο για αυτο αξιζε τον κοπο πιστευω ...
Δωσε το δικο σου κανενα 200αρι στο ebay και εισαι κομπλε ..

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές