BMW Integrated Navigation retrofit [F20 116i] - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
03-03-16, 12:09   #11
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Το βασικότερο πλεονέκτημα με τα κινητά είναι ότι με Google Maps/waze βλέπεις real-time κίνηση και ατυχήματα. Σήμερα το πρωί έγινε ατύχημα στην έξοδο από ένα μεγάλο τούνελ στον δρόμο για την δουλειά. Πριν φύγω από το σπίτι το Google Now μου έβγαλε notofication ότι αντί για 35 λεπτά πάμε για πάνω από ώρα, οπότε καλύτερα να πάρω τον πίσω δρόμο.

Μέχρι να το κάνει αυτό το αυτοκίνητο, το navi θα είναι απλά κάτι που θα γεμίζει λίγο περισσότερο την καμπίνα
03-03-16, 13:00   #12
Z4MC

Drives: F20 118i
Τι κινητο εχεις;

Καλη φαση αυτές οι ειδοποιήσεις.

To πρόβλημα με τα κινητα εινια βαλε βγαλε καλωδια, βεντούζες συν μερικες φορες πεφτει η βεντουζα στα ποδια σου ενώ πας με 150 σε καποιο δρομο και μετα θελεις να σκυψεις να την μαζεψεις. Επισης παρκαρεις και δεν μπορεις να τα αφησεις να φαινονται γιατι θα σου σπασουν τα παραθυρα αρα μαζεύεις πακετάρεις και παλι από την αρχη...
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-03-16, 15:13   #13
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Σε android πάντως εκτός από google maps
πληροφορίες για κίνηση δίνει και το here το οποίο βρίσκω αρκετά αξιόλογο... https://play.google.com/store/apps/d...app.maps&hl=en

Έχεις δίκιο για τα καλώδια, και βγάλε βάλε αλλά εξαρτάται και πόσο συχνά χρησιμοποιεί κανείς τους χάρτες.

Γλυτώνεις από αυτά βέβαια με εγκατάσταση καποιου mirrοring πακέτου το οποίο βρίσκω πολύ πιο αποτελεσματικό και χρήσιμο.

αν τελικά αποφασίσω αυτή θα είναι η επιλογή μου.

http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=17042
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-03-16, 16:59   #14
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Google now έχουν όλα τα κινητά android. Είναι σαν ψηφιακός βοηθός, και πετάει πληροφορίες πριν τις ζητήσεις προβλέποντας πότε θες να δεις τι.

πχ ξέρει που μένω, που δουλεύω και βλέπει τα email μου και το ημερολόγιό μου. Οπότε το πρωί πριν παω στην δουλειά έχει υπολογίσει πόση ώρα θα μου πάρει για να φτάσω, και το απόγευμα πόση ώρα θα μου πάρει για να γυρίσω σπίτι. Αν συνηθίζω να παίρνω συγκεκριμένη διαδρομή μου λέει αν είναι κολλημένη ή όχι από κίνηση.

Επίσης έχω Bluetooth και στα 2 αυτοκίνητα, και παίζει σχεδόν πάντα streaming μουσική το κινητό, οπότε συνηθίζω να το έχω αφημένο κάπου και αν έχω βάλει διαδρομή στο GPS, απλά ακούω τις οδηγίες κι όταν είμαι σταματημένος μπορεί να κοιτάξω και λίγο την διαδρομή για να δω ότι χρειάζομαι. Καλώδια στο Lexus είναι κρυμένα κάτω από την κονσόλα στο τούνελ της μετάδοσης για όταν χρειαστούν, και στο Honda απλά έχω έναν φορτιστή τον οποίο χρησιμοποιώ σπάνια οπότε δεν έχω μαζέματα-ξεμαζέματα και βάλε-βγάλε από το ντουλαπάκι.
07-03-16, 14:17   #15
gmathio
Νεοσύλλεκτος

Περιοχή: Αγία Παρασκευή

Drives: F20 116i
Πήρα και μίλησα για την αναβάθμιση, η τιμή είναι στα 690 ευρώ με τους χάρτες και δύο χρόνια δωρεάν αναβάθμιση. Μετά, η αναβάθμιση γίνεται από τον κάτοχο, απευθείας με την εταιρία, που έχει τους χάρτες. Δεν ξέρω ποιά είναι αυτή και πόσο θα κοστίζει. Ρώτησα, αλλά δεν ήξεραν. Οσο για τη διαδικασία, γίνεται η παραγγελία με προκαταβολη 50% και σε 2-3 ημέρες σε ειδοποιούν να πας για τοποθέτηση...
Ο χρήστης gmathio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-05-16, 15:05   #16
Mr.Red

Το avatar του χρήστη Mr.Red

Drives: F30 318d
Λοιπόν, να πω την καλησπέρα μου για πρώτη φορά στο forum, όντας νέος κάτοχος bmw μοντέλο 318d.
Επειδή αγόρασα το αυτοκίνητό μου χωρίς navi και ήθελα μια λύση, τοποθέτησα πρόσφατα το integrated navi.
Σας αφήνω λοιπόν εδώ τις πρώτες εντυπώσεις:
Κόστος 690 ευρώ τοποθετημένο στον ΣΠΑΝΟ.
Πρώτη καλοδεχούμενη διαφορά στο αυτοκίνητο το νέο idrive με τα επιπλέον πλήκτρα. Παρόλα αυτά οφείλω να πω οτι το χειριστήριο σου αφήνει μια αίσθηση πλαστικού, παρά μασίφ μεταλλικού που αναμένεις και εκεί πάγωσα λίγο. Χθες που βρέθηκα στο X6 ενός φίλου διαπίστωσα οτι όντως υπάρχει μια διαφορά στο feeling, αλλά μέχρι εκεί. Από λειτουργικότητα όλα οκ 100%
Πάμε στο λογισμικό του navi τώρα. Και εκεί δυστυχώς τα νέα δεν είναι τα αναμενόμενα. Υπολόγιζα πως θα είχα πλέον ό,τι ακριβώς θα έπαιρνα με το navi τοποθετημένο από το εργοστάσιο, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Το λογισμικό είναι διαφορετικό από ένα standard navi. Δε λέω οτι είναι κακό και οι χάρτες του φαίνονται πολύ καλά ενημερωμένοι. Δεν είναι όμως το λεγόμενο "εργοστασιακό", με τις πλήρεις δυνατότητες του εργοστασιακού. Με χάλασε και αυτό αρκετά, είναι η αλήθεια.
Τέλος, να σημειώσω και την αλλαγή στο (ήδη μικρό) ντουλαπάκι του συνοδηγού, όπου τοποθετείται το hardware του navi, που μοιάζει με εξωτερικό σκληρό δίσκο, αλλά πιάνει κάπου 2/5 από το ντουλαπάκι μας πλέον... Οπότε έβγαλα και το βιβλίο του αυτοκινήτου από εκεί, διότι πλέον δεν χωρούσε...
Συμπέρασμα: το integrated navi είναι μια πολύ αξιοπρεπής λύση για όσα αυτοκίνητα δεν έχουν τη χαρά του εργοσταιακού και είναι σίγουρα καλύτερο από οποιαδήποτε άλλη λύση κρέμεται στο ταμπλώ ή από κάποιο ξένο χέρι που θα σου πειράξει το αυτοκίνητο με αμφίβολα αποτελέσματα. Ας μη ξεχνάμε οτι είναι εργοστασιακό ανταλλακτικό και έχει την εγγύηση της BMW. Αλλά μέχρι εκεί όμως. Η λύση αυτή δε φτάνει στα επίπεδα του εργοστασιακού navi και καλό είναι να το γνωρίζουν αυτό όσοι ενδιαφέρονται, διότι εγώ δεν το γνώριζα.
Ο χρήστης Mr.Red δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-05-16, 15:41   #17
Z4MC

Tι του λειπει?
08-05-16, 22:40   #18
Mr.Red

Το avatar του χρήστη Mr.Red

Drives: F30 318d
Το integrated navi δεν σου δίνει το menu επιλογών στα αριστερά της οθόνης πλοήγησης, όπως γίνεται στο εργοστασιακό.
Η αλήθεια είναι οτι αρκετές από τις επιλογές αυτές υπάρχουν και στο integrated, αλλά πρέπει να βγεις από τον χάρτη για να τις βρεις.
Και κάποιες άλλες απλά δεν υπάρχουν.
Το τι ακριβώς τώρα υπάρχει και δεν υπάρχει δεν κάθισα να το καταγράψω.
Ο χρήστης Mr.Red δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-05-16, 23:06   #19
Z4MC

Μηπως το συγκρινεις με το προ ναβι με την μεγαλη οθονη? Γιατι το μπιζνες ναβι είναι στην μικρη 6.5αρα οθονη...

Τεσπα, γενικα είναι ευκολια αυτό το ναβι αλλα παλι θα προτιμουσα να βολευω με το τηλεφωνο.
08-05-16, 23:08   #20
petralani13

Drives: F20 116d ED
Μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα χρειάζεται κάποιου είδους συνδρομή στην εταιρεία που έχει τη χαρτογράφηση ; Βασικά ξέρουμε και ποια εταιρεία είναι;

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές