BMW Integrated Navigation retrofit [F20 116i] - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-05-16, 01:06   #21
gmathio
Νεοσύλλεκτος

Περιοχή: Αγία Παρασκευή

Drives: F20 116i
Δες πέντε posts πιο πάνω, στο #15...
Ο χρήστης gmathio είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-05-16, 10:55   #22
Benvort

Drives: F45 218i
Εμένα το έχει, το πακέτο λέγετε Νavigation Plus. Οι χάρτες είναι στα ελληνικά, οι φωνητικές οδηγίες είναι στα ελληνικά. Οι ποιότητα των χαρτών είναι άριστη ως τώρα και πολύ καλύτερη σε σύγκριση με το MLS destinator που έχω...
Με διαβεβαίωσαν από την αντιπροσωπία ότι έχει και χάρτες Ευρώπης...
Θα σας πω σίγουρα σε ένα μήνα..
Ο χρήστης Benvort δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-05-16, 11:21   #23
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Και με Garmin/Tom-tom τον 150-200 εκανες ακομα πιο σουπερ δουλεια και με lifetime free maps + updates! Το δε πρωτο εχει και app OBDII!
09-05-16, 12:43   #24
gmathio
Νεοσύλλεκτος

Περιοχή: Αγία Παρασκευή

Κι εγώ το σκεφτόμουνα αλλά τα 700 μου φαίνονται πολλά, πολύ περισσότερο αυτό τον καιρό...
Εξάλλου το Navigon που έχω σε android είναι εξαιρετικό. Ολοι οι χάρτες Ελλάδας και κόσμου free και όταν το χρειάστηκε πριν δύο καλοκαίρια στην Κωνσταντινούπολη, ήξερε και το τελευταίο στενό...
Ο χρήστης gmathio είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-05-16, 13:02   #25
userM

Περιοχή: Athens

Συμφωνω και εγώ με λύση του κινητού.
Το μόνο που με χαλάει είναι το βάλε βγάλε στην βάση + το ότι πρέπει να αλλάζω κάποιες ρυθμίσεις στο κινητό. πχ άνοιγμα bluethooth, gps, δυνάμωμα ήχων κλπ..
Το πρόβλημα με τις ρυθμίσεις το έλυσα σε android με το πρόγραμμα tasker.
Έφτιαξα κάποια προφίλ και απλά πατώντας μια συντόμευση όλα γίνονται αυτόματα. (υπάρχει κάποιος βαθμός δυσκολίας)
Αργότερα θα προσπαθήσω να φτιάξω κάτι αντίστοιχο με αυτό της φωτογραφίας (σε άλλη θέση).
Είναι μαγνητική βάση με ασύρματη φώρτιση. Απλά ακουμπάς το κινητό και στέκεται και φορτίζει..
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg kinito.jpg (87,7 KB, 55 εμφανίσεις)
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-05-16, 23:54   #26
Mr.Red

Το avatar του χρήστη Mr.Red

Drives: F30 318d
Ο πάροχος των χαρτών του integrated navi ονομάζεται HARMAN και βρίσκεται στο πιο κάτω link:
https://www.integrated-navigation.com/

Ίσως να ήμουν λίγο υπερβολικός στην πρώτη μου ανάρτηση για το navi αυτό, αλλά είναι που χαλάστηκα κάπως που δεν ήταν της BMW 100%.
Εν πάσει περιπτώσει, σίγουρα δεν είναι κακό και πρέπει να πω οτι μου έκανε μεγάλη εντύπωση που είχε χαρτογραφημένο ακόμη και ένα χωματόδρομο λίγο πιο πάνω από το σπίτι μου - που δείχνει οτι ο πάροχος των χαρτών είναι σοβαρός και καλός.
Ο χρήστης Mr.Red δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-05-16, 14:22   #27
HyperSonic

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: F20 116d ED
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mr.Red Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πάροχος των χαρτών του integrated navi ονομάζεται HARMAN και βρίσκεται στο πιο κάτω link:
https://www.integrated-navigation.com/

Ίσως να ήμουν λίγο υπερβολικός στην πρώτη μου ανάρτηση για το navi αυτό, αλλά είναι που χαλάστηκα κάπως που δεν ήταν της BMW 100%.
Εν πάσει περιπτώσει, σίγουρα δεν είναι κακό και πρέπει να πω οτι μου έκανε μεγάλη εντύπωση που είχε χαρτογραφημένο ακόμη και ένα χωματόδρομο λίγο πιο πάνω από το σπίτι μου - που δείχνει οτι ο πάροχος των χαρτών είναι σοβαρός και καλός.

Καλησπέρα, ήμουν έτοιμος να το βάλω στην F20 αλλά πλέον το σκέφτομαι. Γνωρίζεις σε τι διαφέρει από το pre-installed της BMW; Δλδ ποινές λειτουργίες δεν υποστηρίζονται; Επίσης, ποιας είναι η τιμή συνδρομής για τους χάρτες μετά τα δύο πρώτα έτη;
Ο χρήστης HyperSonic δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-05-16, 15:26   #28
Z4MC

Drives: F20 118i
Εχει τιμες στο λινκ.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-05-16, 16:39   #29
petralani13

Drives: F20 116d ED
Γνωρίζουμε αν υποστηρίζεται η ελληνική γλώσσα; Και αν ναι, οι Ελληνικοί χαρακτηρες είναι σωστοί ή πρόκειται για greeklish;

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-16, 12:40   #30
Mr.Red

Το avatar του χρήστη Mr.Red

Drives: F30 318d
Πρώτα να πω τις Κυριακάτικες καλημέρες μου στο forum.
Συνεχίζω με τις τελευταίες απορίες:
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω ποιες λειτουργίες δεν υποστηρίζονται στο integrated navi διότι δεν έχω συγκρίνει σε βάθος τα 2 navi - μάλιστα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων ούτε το δικό μου δεν έχω προλάβει να μάθω καλά-καλά. Το μόνο βέβαιο είναι οτι δεν είναι ακριβώς ίδιο με το pre-installed, όπως διαπίστωσα από μια γρήγορη επαφή που είχα με το professional navi ενός φίλου.
Π.χ. η επιλογή Navigation δεν εμφανίζεται στο κεντρικό μενού της οθόνης του αυτοκινήτου, αλλά επιλέγεται μόνο με το πάτημα του πλήκτρου navi από το idrive.
Οι χάρτες, όπως έγραψα και προηγουμένως δεν είναι της BMW, αλλά τρίτου παρόχου (Harman).
Ένα άλλο που με χάλασε λίγο είναι που δεν υπάρχει επιλογή φύλου στις φωνητικές οδηγίες - είσαι υποχρεωμένος να καθοδηγείσαι από αντρική φωνή. Αυτό όμως πιστεύω οτι πρέπει να λύνεται με κάποια αναβάθμιση από τη Harman.

Μαζί με τα πλην όμως να επαναλάβω και τα συν:
Πρώτον, όλη η εγκατάσταση και εργασία γίνεται με την εγγύηση της BMW, πράγμα πολύ σημαντικό για όποιον θέλει να κρατήσει το αυτοκίνητό του μαρκυά από τα ξένα χέρια (τρίτων), που είναι μαχαίρια ως γνωστό. Και από τη στιγμή που η BMW δεν υποστηρίζει κάτι περισσότερο από αυτό (π.χ. την εγκατάσταση του full εργοστασιακού navi), είμαι σχεδόν απολύτως βέβαιος οτι δεν θα εμπιστευόμουν τίποτα άλλο πάνω σε αυτό το θέμα. Απλά θα μου άρεσε να γνωρίζω εξ' αρχής οτι δεν θα πάω στην 100% λύση σαν του εργοστασίου, αλλά σε μία λύση λίγο πιο κάτω.
Δεύτερο, οι χάρτες φαίνονται να είναι πολύ καλά ενημερωμένοι.
Τρίτο, το καινούριο idrive λάμπει δια της παρουσίας του στο αυτοκίνητο.

Εν κατακλείδει, συστήνω την εγκατάσταση του integrated, διότι νομίζω οτι αποτελεί τη μοναδική ενδεδειγμένη λύση και σε ένα κόστος όχι απαγορευτικό (690€). Θέλησα όμως να μοιραστώ την εμπειρία μου για να γνωρίζουν οι φίλοι εδώ σε τι ακριβώς πηγαίνουν.
Ο χρήστης Mr.Red δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές