BMW Integrated Navigation retrofit [F20 116i] - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-05-16, 16:27   #31
Mr.Red

Το avatar του χρήστη Mr.Red

Drives: F30 318d
Επανέρχομαι στο θέμα μου με νεότερα.

Νομίζω οτι βρήκα μια ιστοσελίδα όπου έχω ανεβάσει μια εικόνα από το navi μου και μπορώ να τη μοιραστώ:

Η εικόνα των χαρτών είναι πολύ καλή και καθαρή στην οθόνη του αυτοκινήτου και επίσης πολύ καλά και ευδιάκριτα είναι μαρκαρισμένη η επιλεγμένη διαδρομή.

Επίσης να σημειώσω και ένα χαρακτηριστικό που μου άρεσε πολύ:
Οι χάρτες κάνουν αυτόματα zoom σε σημεία όπου χρειάζεται περισσότερη προσοχή π.χ. σε μια διασταύρωση, ώστε να δει καλύτερα ο οδηγός πως πρέπει να κινηθεί.
Μετά το zoom επιστρέφουν αυτόματα στην προηγούμενη κλίμακα.
Και αυτό γίνεται σε αρκετά σημεία, χωρίς να κουράζει καθόλου όμως.

Η αλήθεια είναι οτι αυτή η λειτουργία του zoom με εντυπωσίασε - είναι ένα πολύ ωραίο χαρακτηριστικό του integrated navi.

Κατά τα άλλα, οι χάρτες και καθοδήγηση είναι πολύ καλά. Η καθοδήγηση δεν σε ζαλίζει με περιττές οδηγίες και είναι πολύ οκ.

Ένα μικρό θεματάκι διαπίστωσα με τη χρήση του bluetooth, σε εισερχόμενες κλησεις στο τηλέφωνό μου, όταν είναι ενεργοποιημένη η καθοδήγηση στο navi.
Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν, βλέπεις τον καλούντα στη μικρή οθόνη των οργάνων και όχι στην κεντρική οθόνη του αυτοκινήτου.
Επίσης έχω την εντύπωση οτι δε μπορείς να μιλήσεις στην ανοιχτή ακρόαση, αλλά κρατάω μια επιφύλαξη για αυτό, μέχρι να το δοκιμάσω ξανά. Ίσως να μην έκανα εγώ κάτι σωστά.
Ο χρήστης Mr.Red δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-16, 17:18   #32
petralani13

Drives: F20 116d ED
Σ ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες! Αν όντως δεν μπορείς να μιλήσεις στην ανοιχτη ακρόαση, αυτό είναι ενα θεματάκι .. Όπως και να έχει βέβαια, τα υπόλοιπα μόνο θετικά ακούγονται...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-05-16, 16:26   #33
gmathio
Νεοσύλλεκτος

Περιοχή: Αγία Παρασκευή

Drives: F20 116i
Ομορφο είναι, δεν λέω, το σκεφτόμουν κι εγώ, αλλά 700 ευρώ είναι πολλά οταν μπορεις να κάνεις και τζάμπα την ίδια δουλειά με ένα καλό navigation σε κινητό...
Ο χρήστης gmathio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-06-16, 01:10   #34
lambrospro

Θέλω να παραθέσω τρία βασικά χαρακτηριστικά ενός εργοστασιακού navi και να μάθω αν αυτά προσφέρονται από αυτή τη λύση:

1. Ένα σωστό εργοστασιακό navi είναι always on, δηλ αν ανοίξεις το navi σου βγάζει ακαριαία τη θέση του αυτοκινήτου στο χάρτη. Αυτό είναι ένα σημαντικό χαρακτηριστικό αν θες ξαφνικά και άμεσα να δεις το όνομα του δρόμου που βρίσκεσαι.
2. Ενσωματωμένη πυξίδα. Το navi γνωρίζει ανα πάσα στιγμή πού κοιτάει το αυτοκίνητο. Αυτό είναι πολύ σημαντικό όταν είσαι σε στάση και βάζεις μια πορεία. Εκεί θες το navi να καταλάβει προς τα που θα κινηθεί το αμάξι για να προτείνει από την αρχή τη σωστή διαδρομή.
3. Offline mode. Όταν το navi χάνει το σήμα από το δορυφόρο (όπως συμβαίνει σε ένα τούνελ) το σύστημα γυρνάει σε offline mode και παρακολουθεί την ακριβή θέση του αυτοκινήτου από την πορεία του αυτοκινήτου με χρήση της πυξίδας και της ταχύτητας.

Να σας πω ότι δεν έχω εργοστασιακό navi BMW αλλά Nissan το οποίο κάνει όλα αυτά που περιέγραψα. Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί έχω και μια 116d και θα με ενδιέφερε να το βάλω.
Ο χρήστης lambrospro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-16, 01:50   #35
Economist

Drives: F48 X1 18i sDrive
Καλησπέρα σε όλο το team...
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με το bmw integrated navigation...Έχω μία Χ1 f48 αλλά δεν έβαλα πλοηγό γιατί την περίοδο εκείνη δεν το είχα ανάγκη...οπότε έχω την απλή 6.5αρα οθόνη για τα multimedia...Η οθόνη πλέον μου πέφτει μικρή και αναρωτιέμαι αν γίνεται να βάλω την 8.8αρα οθόνη του navigation plus...Στην ουσία να βάλω το navigation που έχει αυτή την περίοδο προσφορά η BMW αλλά ταυτόχρονα και την μεγαλύτερη οθόνη...Γνωρίζει κάποιος κάτι γι αυτό το θέμα??
Ο χρήστης Economist δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-16, 12:23   #36
petralani13

Drives: F20 116d ED
Όταν λες προσφορά αυτή τη περίοδο που έχει η bmw, τι εννοείς;

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-16, 14:02   #37
Economist

Drives: F48 X1 18i sDrive
Εννοώ για το θέμα που συζητάμε εδώ σχετικά με την εκ των υστέρων τοποθέτηση Συστήματος Πλοήγησης BMW Integrated Navigation που κοστίζει 690€ για αυτή την περίοδο....Αυτό στην ουσία τοποθετείτε και χρησιμοποιεί την υπάρχουσα οθόνη των 6.5 ιντσών..Εγώ πχ δεν έχω navigation και το σκέφτομαι γιατί το κινητό είναι λίγο ταλαιπωρία στο βάλε βγάλε....Αναρωτιέμαι λοιπόν αν υπάρχει ενδεδειγμένος τρόπος ώστε εφόσον επιλέξεις αυτή την προσφορά να μπορέσεις μαζί να αλλάξεις και την οθόνη και να βάλεις την 8.8 ιντσών για μεγαλύτερη άνεση....Για την f48 επειδή είναι νέο μοντέλο δεν έχω βρει κάτι αξιόπιστο αλλά σε f45 πού έχουν ομοιότητες υπάρχουν κάποιες ενδείξεις ότι γίνεται και είναι λειτουργικό μάλιστα χωρίς προβλήματα πχ σε streaming,bluetooth κλπ...
Ο χρήστης Economist δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-16, 14:25   #38
Z4MC

Drives: F20 118i
Δυσκολο αυτην την στιγμη, αλλα στο μελλον φανταζομαι θα γινεται με μεταχειρα ανταλλακτικα από ebay. Παντως και να την βαλεις δεν πιστευω ότι θα συνεργάζεται με το Integrated Navi αλλα θα πρεπει να κανεις full prof navi retrofit κατι που θα πρεπει να ξηλώσεις το ταμπλω και να κανεις πολύ δουλεια για να το περασεις. Προφανως και δεν θα αξιζει. Συν ότι θα σου παει 1000-2000 και αυτό για μεταχειρισμένα ανταλλακτικα.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-16, 14:34   #39
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

1. Οχι το Integrated Navi Retrofit δεν μπαινει με την μεγάλη οθονη, τουλαχιστον αυτη τη στιγμη.

2. Τελικα δυστυχως εγω δεν θα το βαλω, γιατι ειναι απο τα πρωτα αυτοκινητα ο Ασσος μου και δεν μπαινει στο δικο μου. Κριμα και το ηθελα...
30-06-16, 15:53   #40
stef!

Το avatar του χρήστη stef!

Drives: Ε85 Z4
Φάνη, όλα γίνονται φίλε εκτός εξουσιοδοτημένου δικτύου...
Ο χρήστης stef! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές