BMW Integrated Navigation retrofit [F20 116i] - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
30-06-16, 15:57   #41
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Οχι παντα Στεφανε...μερικες φορες τα βρισκουν σκουρα με την κωδικοποιηση! Εμενα παντως μονο το εξουσιοδοτημενο καταφερε να κωδικοποιησει τα ξενον φωτα στην Ζ4 χωρις να αλλαξω διακοπτη!!
30-06-16, 19:05   #42
Economist

Drives: F48 X1 18i sDrive
Καταρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...Είναι πολύ χρήσιμα τέτοια forum...Σίγουρα η κωδικοποίηση δεν είναι εύκολη υπόθεση και είναι νωρίς ακόμα για να υπάρχουν λειτουργικά retrofits σε νέο μοντέλο....Απλά εφόσον υπάρχει τώρα η εκ των υστέρων εγκατάσταση navigation από BMW,θα μου ήταν πιο εύχρηστο να υπήρχε και σε μεγαλύτερη οθόνη....Τελικά η μη επιλογή του navigation plus κατά την αγορά του αυτοκινήτου ήταν λάθος μου....Πάντως στο ebay κυκλοφορούν κάποια ελαφρώς μεταχειρισμένα γνήσια πακέτα navi για την f48 κοντά στο χιλιάρικο και με αξιόπιστο seller και εγγύηση...
Ο χρήστης Economist δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-16, 19:45   #43
Z4MC

Drives: F20 118i
Nαι αλλα θα ξηλώσεις ολο το ταμπλω για τοποθετηση. Καθολου ευκολο.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-16, 20:08   #44
Φάνης

Status:

Η τοποθετηση ειναι πολυ ευκολη. Αλλα θα χρειαστεις την οθονη, την μοναδα navi, τον σκληρο δισκο, καλωδιωση, αρκετες ωρες εργασια και φυσικα κωδικοποιηση. Γινεται, αλλα με μετεχειρισμενα ανταλλακτικα το υπολογιζω περι τα 2-2.500 ευρω.
30-06-16, 20:32   #45
Z4MC

Drives: F20 118i
Ρε Φανη, αν η τοποθετηση ειναι ευκολη γιατι χρειαζεσαι ολες τις ωρες εργασιας? αν ηταν απλο την κανεις και μονος σου...
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-06-16, 21:04   #46
Economist

Είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου γιατί δεν είναι plug and play...θέλει έμπειρο χέρι σίγουρα...μία τυχαία αγγελία που βρήκα είναι η παρακάτω:
http://www.ebay.com/itm/BMW-X1-F48-N...EAAOSwnFZXUK8s
30-06-16, 23:24   #47
petralani13

Drives: F20 116d ED
Υπάρχουν μάστορες που αναλαμβάνουν εγκατάσταση και κωδικοποιηση και σίγουρα θα καταλήξεις ευχαριστημένος. Αν όντως πιστεύεις οτι το χρειάζεσαι, ειναι σοβαρό upgrade, και θα σου πρότεινα να προχωρήσεις. Όσον αφορά στο ρίσκο, ναι υπάρχει, και για το προϊόν το ίδιο, σε τι κατάσταση θα ειναι δηλαδή, και στην εγκατάσταση, αλλα το ρίσκο υπάρχει για να το παίρνουμε.. Αν ειναι value for money..και βέβαια όχι, δεν ειναι, αλλα στη τελική και τι ειναι; Ούτε καν το ίδιο το αυτοκινητο δεν ειναι value for money, ποσό μάλλον ενα accessory.. Πριν πάντως στείλεις το έμβασμα σου στο εξωτερικό, θα ήταν πιο φρόνιμο να μιλήσεις, συνεννοηθείς, λύσεις τις απορίες σου με τον εγκαταστατη που θα σου αναλάβει το project, για αποφυγή λαθών..

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-07-16, 00:22   #48
Economist

Είναι δεδομένο ότι κάθε κίνηση θέλει προσοχή γιατί δεν παύει να πειράζει ξένο χέρι ένα σημαντικό μέρος του αυτοκινήτου...Δεν θα βιαστώ να αγοράσω κάτι πριν είμαι αρκετά βέβαιος και για το προϊόν αλλά και για την εγκατάσταση...Λογικά θα αφήσω ένα διάστημα να περάσει, ώστε να έχω μία καλύτερη εικόνα σχετικά με αυτή την 'πατέντα'....Η τιμή αυτή κοντά στα 1000 φαίνεται πολύ καλή για να είναι αληθινή αλλά από την άλλη οι αξιολογήσεις του seller είναι εξαιρετικές...Προς το παρόν θα το αφήσω για λίγο στην άκρη που να ξεκαθαρίσει το τοπίο καλύτερα...Αλλά δεν περίμενα ότι οι 6.5 ίντσες θα ήταν τόσο μικρές τελικά στην πράξη και στη χρήση....Βέβαια και το multimedia της BMW θέλει αρκετή δουλεία...Δείχνει φτωχό και μη λειτουργικό....
01-07-16, 09:52   #49
Φάνης

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Z4MC Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Φανη, αν η τοποθετηση ειναι ευκολη γιατι χρειαζεσαι ολες τις ωρες εργασιας? αν ηταν απλο την κανεις και μονος σου...
Αλλο το ευκολο και αλλο το χρονοβορο, μην τα μπερδευουμε!

Ευκολο: υπαρχουν ολα τα καναλια για τα καλωδια, ολες οι θεσεις για να τοποθετηθουν ολα οσα χρειαζονται (οθονη, σκληρος δισκος, navi module κλπ), ολα τα κλιπακια, ανταπτορακια κλπ. και δεν χρειζεται καμια πατεντα. Απλα ακολουθεις τις οδηγιες του EBA.

Χρονοβορο: χρειαζεται να λυθει μεγαλο μερος του ταμπλο, να τραβηχτουν καλωδιωσεις στο χωρο αποσκευων, να γινει κωδικοποιηση (αρκετη ωρα στο διαγνωστικο) κλπ. Απλα πραγματα για ενα εξουσιοδοτημενο (ή ενα εμπειρο) συνεργειο, που ομως θελουν χρονο και το AW (5λεπτο ειναι αυτο) της BMW κοστιζει 7 Ευρω+ΦΠΑ.

Η πιο οικονομικη λυση ειναι ενα εξειδικευμενο συνεργειο που θα δωσει μια φιξ τιμη, πχ 500 Ευρω για την εγκατασταση. Ομως θα πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι μπορει να το κανει και να μην αρχισει τα "ξερεις τελικα ηθελε και επιπλεον εργασια αλλα 200 ευρω και εναν ανταπτορα που ξεχασα" κλπ τετοια ωραια! Εμενα εξειδικευμενο μου εβαζε retrofit τα xenon με λιγοτερα χρηματα αλλα δεν μπορουσε να τα προγραμματισει χωρις νεο διακοπτη και πλυστικα...το εξουσιοδοτημενο το εκανε οποτε τελικα το συνολικο κοστος ηταν χαμηλοτερο.
01-07-16, 17:45   #50
spanky

Drives: F20 116d ED
Το retrofit του NBT για ένα στοιχειωδώς σοβαρό συνεργείο δεν -πρέπει να- είναι δύσκολη υπόθεση. Το coding μπορεί να γίνει και εξ' αποστάσεως (στο εξωτερικό είναι πάρα πολλοί αυτοί που ασχολούνται). Χωρίς να είμαι πυρηνικός φυσικός έκανα retrofit το NBT στον δικό μου άσο σε 2-3 ώρες. Με τα λεφτά που χρεώνει η bmw για το integrated navigation έβαλα το NBT (ελαφρώς μεταχειρισμένο) και φυσικά είναι απλά σε άλλο επίπεδο τόσο όσον αφορά την οθόνη και τα γραφικά όσο και σε δυνατότητες. Υπάρχει σε ξένα forum άφθονο υλικό και άνθρωποι πρόθυμοι να βοηθήσουν. Αρχικά έψαχνα συνεργείο να το βάλω, επίσημο service δεν αναλάμβανε κανένα, βρήκα 1-2 που χρέωναν (πέρυσι) 200-300 ευρώ ΑΛΛΑ χωρίς κωδικοποίηση και χωρίς εγγύηση για το τελικό αποτέλεσμα. Οπότε το έκανα μόνος μου και έληξε το θέμα
Ο χρήστης spanky δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές