Δυστυχώς...αναζήτηση φανοποιείου - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
05-03-16, 15:19   #1
Alexandros

Status:
Περιοχή: Thessalonikh

Drives: E86 3.0SI
Δυστυχώς...αναζήτηση φανοποιείου

Καλησπέρα σας. Θα σας αναφέρω την ιστορία μου.

Το αυτοκίνητο μου είναι παρκαρισμένο σε πυλωτή (ιδιόκτητη θέση στο πατρικό μου) σκεπασμένο. Πάω την προηγούμενη βδομάδα να πάρω το αυτοκίνητο και διαπιστώνω ότι χτύπησε κάποιος επάνω μου. Το αποτέλεσμα ήταν μια σπασμένη βάση πλαϊνή και ένα σπάσιμο στον προφυλακτήρα πίσω από την οπή για τον ψεκαστήρα των φώτων.

Το άτομο που παρκάρει ακριβώς δίπλα και από την μεριά του χτυπήματος δεν παραδέχεται τίποτα (επίσης ιδιόκτητο σπίτι και θέση πυλωτής). Μαλώματα φωνές κτλ αλλά δυστυχώς δεν βρήκα άκρη παρ όλη τη φιλική μου διάθεση να το λύσουμε σαν πολιτισμένοι άνθρωποι. Να σημειωθεί ότι αυτή είναι η δεύτερη φορά που με χτυπάνε στην πυλωτή. Την άλλη φορά έσκασε πάλι ένας πάνω στο αμάξι μου από την άλλη πλευρά. Το αποτέλεσμα ήταν ένα βαθούλωμα στην περιοχή των νεύρων γύρω από το θόλο.

Απο εκεί ξεκινάει το μαρτύριο, Εγώ ζω και εργάζομαι Λάρισα οπότε δεν είναι και τόσο απλό να πάρω παραμάζωμα φανοποιούς και να ρωτάω. Προσφέρθηκε όμως ο πατέρας μου να με εξυπηρετήσει με έναν γνωστό του "λεπτολόγο" ο οποίο του είχε κάνει κάτι δουλείες στο παρελθόν. Γενικά (μέχρι σήμερα) εμπιστευόμουν τον πατέρα μου σε θέματα αυτοκινήτου και επειδή επέμενε ότι είναι πολύ καλός ο φανοποιός που γνώριζε, του έδωσα το οκ και πήρε το αμάξι μου και το πήγε εκεί.

Η δουλεία που έπρεπε να γίνει ήταν:
1.αφαίρεση προφυλακτήρα
2. Κόλλημα (ήταν μικρό σπάσιμο και δεν ήταν στραβωμένος)
3. αναγκαστικά ένα τοπικό βάψιμο
4.αλλαγή τησ βάσης που έσπασε και ώρα καλή

Πέρα από τα παραπάνω, προσφέρθηκε ο πατέρας μου από καλή διάθεση και με δική του επιβάρυνση να φτιάξουν και το μικροβαθούλωμα στο φτερο. Άρα προστίθεται και ένα επιπλέον βάψιμο φτερού.........

Χθές που γύρισα απο λάρισα είχε επιστρέψει το αμάξι αλλά ήταν βράδυ και δεν κατάφερα να δω πολλά πολλά.

Σήμερα όμως το πρωί έκατσα και μάζεψα 1002 χαζά.
1. Κενό μεταξύ προφυλακτήρα και καπό 1 δάχτυλο.........(μα είναι δυνατόν? έκατσα μόνος τον έλυσα και τον ευθυγράμμισα).
2. Η βάση του προφυλακτήρα που αλλάχτηκε δεν είχε κουμπώσει καλά (επίσης το έκανα μόνος)
3. σε πολλά σημεία overspray στην περιοχή που βάφτηκε.
4. Mάλλον δεν έγινε καλό κάλυμμα του αυτοκινήτου με αποτέλεσμα ο υπόλοιπος προφυλακτήρας να έχει σαγρέ αίσθηση λόγω του overspray.
5. Μια στάμπα στρόγγυλη από τον αλοιφαδόρο έτσι για να γουστάρουμε...
6. Θαμπάδες στο χρώμα
7.όλο το φτερό έχει βαθιές γρατσουνιές γιατί τρίφτηκε σε ένα στάδιο με χονδρό ντουκόχαρτο..
8. Σε ένα κομμάτι του φτερού φαίνεται το χρώμα σαν να ανακατεύτηκε. Δηλαδή το ψέκασε και μετά το έτριψε με κάτι και αναδιατάχθηκαν τα μεταλλικά σωματίδια μέσα στο χρώμα.

Το κόστος καλύφθηκε μέσω μικτής.

Μετά από όλα αυτά όπως φαντάζεστε είμαι φορτωμένος άσχημα. Το αυτοκίνητου μου ήταν 99% άριστο μηχανολογικά οπτικά σε ΟΛΑ. και πλέον αν έρθει να το δει κάποιος θα πει ότι είναι στουκαρισμένο.

Ψάχνω λοιπόν έναν καλό φανοποιό στη θεσσαλονίκη ο οποίος θα αναλάβει το αμάξι μου να το φέρει στην κατάσταση που ήταν. Δεν ξέρω αν θέλει ξανά βάψιμο ή αν μπορούν να φύγουν κάποιες φυσαλίδες με ντουκόχαρτο και γυάλισμα. Πλέον δεν με νοιάζει το κόστος. Θέλω το αμάξι να γίνει όπως ήταν.

Από άλλα θέματα διάβασα για έναν Κώστα Μπρέζα (κάπως έτσι) που τον πρότεινε ο Κώστας (ms_kostakiss). Ο συγκεκριμένος κύριος είναι ήδη στη λίστα καθώς ξέρω ότι ο κώστας ασχολείται με detailing οπότε μπορεί να αξιολογήσει σωστά έναν φανοποιό. Άρα αφού τον προτείνει θα είναι καλός.

Ξέρει κανείς να μου προτείνει κάποιον άλλο? Από αντιπροσωπείες τι παίζει?

ps: Στον ίδιο "καλλιτέχνη" δεν πρόκειται να περάσει ξανά το αυτοκίνητο ούτε από έξω.

Ευχαριστώ!

Να σημειωθεί ότι μου έτυχε πρώτη φορά κάτι τέτοιο οπότε δεν ήξερα που έμπλεκα. Οπότε σας παρακαλώ μην ξεκινήσετε με σχόλια έπρεπε να ρωτήσεις ή έπρεπε να... και τέτοια. Η ζημιά έγινε και ψάχνω πως θα τη διορθώσω.

Ευχαριστώ.
05-03-16, 17:26   #2
dimismx

Το avatar του χρήστη dimismx

Status:
Περιοχή: Thessaloniki

Drives: rcz rcz
Ειναι πολυ καλη η επιλογη που ειχε προτεινει ο Κωστας (ms_kostakiss) καθως γνωριζω τη πολυ καλη και σχολαστικη δουλεια που κανει.
Ο χρήστης dimismx είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-03-16, 19:06   #3
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Ωχχχχχχχχ.......εμπλεξες.......

Στη θέση σου θα εμπιστευομουν τον Κώστα.......καλή δύναμη και καλή ευκολία Αλέξανδρε......
05-03-16, 20:51   #4
Alexandros

Status:

Σε πρώτη φάση θα μιλήσω με γνωστό detailer της Θεσσαλονίκης να πάρω γνώμη για το τι μπορεί να διορθωθεί και να γλιτώσω δεύτερο βάψιμο. Δευτέρα πρωι πρωι θα μιλήσω θα ενημερώσω σε περίπτωση που πάθει και άλλος κατι παρόμοιο.
05-03-16, 21:05   #5
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Όπως τα λες Αλέξανδρε η ζημία έγινε και σκοπός είναι να επανέρθει στην αρχική του κατάσταση. Δεν θα μπω σε αναλύσεις και αναφορές στην δουλειά του γιατί δεν υπάρχει ουσία.
Τον προτείνω ανεπιφύλακτα γιατί ο συνονόματος Κώστας ξέρει τι θα πει detailing και μπορεί να σε καταλάβει.

edit: Από την στιγμή που βλέπεις μπερδεμένο χρώμα κατά πάσα δυνατότητα δεν το έξυσε σε εκείνο το σημείο και το χρώμα που έπεσε έπεσε με διαφορετική φορά από το εργοστασιακό. Για να πάρεις το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα θα πρέπει να ξαναβαφτεί.

Οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείς μην διστάσεις
05-03-16, 21:33   #6
Alexandros

Status:

Κώστα δεν ξέρω μήπως είναι κάποιο κερί και απλά έκανε σκιές επειδή ήθελε καθάρισμα η οτιδήποτε. Εκείνη τη στιγμή όμως ήμουν τόσο εκνευριςμενος που δεν μπορούσα να δω καθαρά.

Θα πάρω μια επαγγελματική άποψη από τον detailer και θα δω τι θα κανω. Ίσως σε πετύχω Κώστα εκεί και δεις και εσύ την καλλιτεχνία...
08-03-16, 07:26   #7
BLACKANGEL

Το avatar του χρήστη BLACKANGEL

Περιοχή: THESSALONIKI

Drives: F20 LCI
Η επιλογή σου (Κώστα) είναι άριστη........... δεν υπάρχει κάτι καλύτερο αυτήν την στιγμή για μένα. Ανεπιφύλακτα για επαγγελματική δουλειά.
Ο χρήστης BLACKANGEL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-03-16, 15:47   #8
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Το κερι δεν θα εκανε δοιαφορα χρωματος αλλα γυαλαδας και κιτρινο να εβαλε αντι ασπρης καρνουμπας παλι δεν θα υπηρχε δοιαφορα! Το χλωμιασμα που κανει το στεγνο κερι με μια MF θα εφευγε με το πρωτο σκουπισμα/περασμα!
Για εμενα εφοσον πηγες με ασφαλεια καλυτερα να πηγαινες σε μια αντιπρωσοπεια!
09-03-16, 18:50   #9
Alexandros

Status:

Παίδες έκλεισε διόρθωση του χρώματος και με την ευκαιρία, full paint correction και στο υπόλοιπο αυτοκίνητο. Ελπίζω να κλείσει αυτή η ιστορία εδώ.
12-03-16, 11:58   #10
318cabrio

Το avatar του χρήστη 318cabrio

Status: Περιποίηση Αυτοκινήτου

Drives: E36 318i
Ο Κωστας Μπρεζας ειναι ο καλυτερος στο ειδος του στη βορεια ελλαδα και δεν ειναι τυχαιο που συνεργαζεται με τον dazzle(Ανδρεα) που ειναι απο τους καλυτερους Detailer στην ελλαδα.

Η επιλογη σου ηταν η σωστοτερη για εμενα φιλε Αλεξανδρε.
τηλ 213-0009361
http://www.auto-star.gr
info@auto-star.gr!
Ο χρήστης 318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές