Πρόβλημα στον κινητήρα-116d-41.000km - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » Πρόβλημα στον κινητήρα-116d-41.000km

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
11-03-16, 23:45   #1
ioanna_ampel

Drives: F20 116d
Πρόβλημα στον κινητήρα-116d-41.000km

Πσιδιά καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος απο τον 06.2012 μιας μπέμπας 116d. Μέχρι σήμερα την πήγαινα μόνο σε εξουσιοδοτημένο επισκευαστή BMW, για οποιαδήποτε βλάβη, συντήρηση, αλλαγή λαδιών, κλπ. Την προηγούμενη βδομάδα, μου έβγαλε σε ανηφόρα στιγμιαία την ένδειξη για χαμηλή πίεση λαδιού κ παράλληλα άκουσα έναν ασυνήθιστο θόρυβο, αλλά χαμηλής έντασης από μπροστά. Παίρνω τηλ το συνεργείο κ μου λέει να συμπληρώσω λάδια, να μην κάνω πολλά km και εκλεισα ραντεβού για να το πάω. Η μεγάλη έκπληξη όμως ήταν ότι όταν άνοιξα το καπό για να συμπληρώσω λάδια, ελειπε ο δείκτης στάθμης λαδιού!!! Η μηχανή είχε γίνει μέσα στα λάδια κ το πήγα την επόμενη μερα συνεργείο. Διαπιστώθηκε τελικά ότι ελειπαν 3lt λάδια (+1 λίτρο σχεδόν που είχα βάλει εγώ) κι η μηχανή είχε μείνει σχεδόν χωρίς λάδι... Δυστυχώς από το τελευταίο service λαδιών που είχε γινει τον Απρίλιο, δεν είχε βγάλει καμία ένδειξη κι ότι δεν υπάρχει καμία βλάβη... Κι εγώ δεν είχα καταλάβει κάποια διαφορά στην οδηγική συμπεριφορά. Τώρα το αυτοκίνητο είναι σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο από αυτό που το πήγα για να μου συμπληρώσουν τα λάδια, μιας και μετά απο τη συμπλήρωση, το κροτάλισμα αντί να μειωθεί, διπλασιαστηκε (κάνει πραγματικά σαν τρακτέρ). Τώρα περιμένω να λύσουν τον κινητήρα, αλλά μάλλον είναι σοβαρά τα πράγματα, μέχρι κι αλλαγή κινητήρα...
Είναι δυνατόν να είχε τόσο σοβαρό πρόβλημα (έλλειψη λαδιού στον κινητήρα) και να μην έβγαλε καμία ένδειξη...; Θεωρείτε ότι θα βγάλω άκρη με τη BMW hellas για αποζημίωση (εκτός εγγύησης);
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
Ο χρήστης ioanna_ampel δεν είναι συνδεδεμένος  
12-03-16, 00:26   #2
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
Ο δείκτης στάθμης λαδιού πώς έλειπε? Λες απο εκει να εχασες ολο το λαδι? Αν και ειναι πολυ στενο αλλα με την πιεση που υπαρχει μεσα στον κινητηρα θα μπορουσε... Πότε είχες ανοίξει τελευταία φορά το καπό? Υπάρχει περίπτωση στο συνεργείο όταν αλλαξες λάδια να έκαναν τον έλεγχο και να άφησαν τον δείκτη έξω? .... και αν έγινε αυτό άντε να το αποδείξεις μετά από τόσο καιρό. .. Τι να πω... κουράγιο. ..
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 13:13   #3
ioanna_ampel

Ναι, στο συνεργείο το ξέχασαν...Δεν είχα αλλλάξει ούτε συμπληρώσει πουθενά αλλού λάδια. Δεν είχα ανοίξει το καπό από το service που είχε γίνει τον Απρίλιο του 2015, κυρίως γιατί όλα φαίνονταν φυσιολογικά...Σκοπεύω να απευθυνθώ στη BMW hellas (& εναντίον του συγκεκριμένου συνεργείου), εφόσον αποδεικνύεται ότι το αμάξι το παρακολουθούσε αυτός και ότι στο ταμπλό δεν είχε βγει καμία ένδειξη για κανένα πρόβλημα, παρα μόνο την προηγούμενη βδομάδα... Η αλήθεια βέβαια είναι ότι έχω μπλέξει...
Ο χρήστης ioanna_ampel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 13:16   #4
Z4MC

Drives: F20 118i
Όταν ειχα το VW ειχα αλλαξει λαδια σε επισημη αντιπροσωπεια και μετα από καμμια εβδομαδα που το πηρα ανοιξα το καπω και οι μλκες δεν ειχαν βαλει την ταπα των λαδιων αλλα την ειχαν αφησει πανω στον κινητηρα. Ειχε καει λιγο το μονωτικο που εχει κατω από το καπω από την θερμοτητα εκει αλλα κατά τα αλλα δεν υπηρχε πρόβλημα. Όλα δυνατα είναι. Δεν εχει αισθητηρα το αμαξι αυτό για χαμηλη πιεση λαδιου?
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 13:22   #5
ioanna_ampel

Όπως φαίνεται έχει, αλλά κατά πόσο λειτούργησε σωστά είναι άλλο θέμα... Γιατί μήνυμα για χαμηλή πίεση λαδιού μου έβγαλε μετά απο 10 μήνες από το service κι αμέσως συμπλήρωσα λάδια. Το θέμα είναι ότι ο κινητήρας είχε χασει σχεδόν όλα τα λάδια του όταν έβγαλε το μήνυμα χαμηλής πίεσης λαδιου....
12-03-16, 13:36   #6
Z4MC

Drives: F20 118i
Σιγουρα πρεπει να το κυνηγήσεις να σου πληρωσει την ζημια η BMW και αν αρνηθουν να πας δικαστικα. Από την στιγμη που αλαξες λαδια σε εξιουσιοδοτημενο εχουν ευθυνη.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 13:50   #7
ioanna_ampel

Ναι, δε θα τους αφήσω. Προς το παρόν περιμένω να βγει η έκθεση τι έχει ακριβώς. Σαν τρακτερ κάνει το καημενούλι αφότου το πήγα στο συνεργείο... Το κακό είναι πρέπει να βρω δικηγόρο σχετικό με τέτοια ζητήματα, που είναι ένα θέμα... Έχει κανείς καμία σχετική εμπειρία....?
12-03-16, 13:59   #8
userM

Περιοχή: Athens

Drives: F20 116i
Ποιος συμπλήρωσε τα λάδια?
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 14:09   #9
ioanna_ampel

Όταν μου έβγαλε την ένδειξη χαμηλη πίεση λαδιού, πήρα τηλ το εξουσιοδοτημένο συνεργείο και μου υπέδειξε να συμπληρωσω λάδια και να το πάω τη Δευτέρα για να το δουν. Κι έτσι έκανα, άνοιξα το καπό, που ήταν η πρώτη φορά που το άνοιγα απο το τελευταίο service και διαπίστωσα ότι έλειπε ο δείκτης.. Εγώ συμπλήρωσα λάδια, για να μπορέσω να το πάω στο συνεργείο, όπως μ είπε.
12-03-16, 15:09   #10
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Μου κανει μεγαλη εντυπωση που πεταξε λαδια απο το σωληνακι του δεικτη.
Επισης, μου κανει εντυπωση που δεν εβγαλε σφαλμα, η που δεν εκανε αρρυθμιες αφου χωρις το δεικτη το συστημα αναρροφησης των αναθυμιασεων ρουφαει αερα και τον οδηγει στην εισαγωγη, οποτε επειδη αυτος ο αερας δεν εχει μετρηθει απο τον maf, χαλαει την αναλογια αερα/καυσιμου.
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές