Πρόβλημα στον κινητήρα-116d-41.000km - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » Πρόβλημα στον κινητήρα-116d-41.000km

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-03-16, 15:27   #11
ioanna_ampel

Drives: F20 116d
Κι όμως... Η απώλεια των λαδιών από το σωληνάκι έγινε σε ένα μεγάλο διάστημα περίπου 10 μηνών... Όταν άνοιξα το καπό, η μηχανή ήταν μέσα στα λάδια. Και το χειρότερο είναι ότι δεν έβγαλε κανένα μήνυμα βλάβης όλο αυτό τον καιρό και δεν υπήρχαν αρρυθμίες στην οδήγηση...
Ο χρήστης ioanna_ampel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 15:56   #12
ΔΗΜΗΤΡΗΣ BMW

Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ BMW

Drives: E60 520i
Καλα ειναι δυνατον εναν ολοκληρο χρονο να μην ανοιξες το καπο να δεις και να κανεις εναν τυπικο ελεγχο?Εστω κπ κοιλιδες απο λαδι δεν παρατηρησες ολο αυτο το διαστημα εκει που σταθμευες η κτ αλλο?Ειναι σαν να μας λες πως αερα στα ελαστικα σου συμπληρωνεις μονον κατα την αλλαγη τους...η στην πρωτη τους τοποθετηση!Φυσικα και γινονται λαθη οσο και επισημη αντιπροσωπεια και αν ειναι και οντως δεν δεινουν τον απαιτουμενο σεβασμο στον πελατη και στο οχημα του.Πολυ φοβαμαι πως οποιον και να βρεις να αναλαβει την υποθεση σου μετα απο ενα χρονο δεν προκειται να δικαιωθεις και δεν θα αναλαβουν οτι ειναι δικη τους υπαιτιοτητα αλλα δικη σου αμελεια!
Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ BMW δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 16:23   #13
ioanna_ampel

Drives: F20 116d
Έχω διαφορετική άποψη. Δεν προκύπτει από κάπου η δικιά μου αμέλεια. Δε θα μπορούσα να δω κηλίδες λαδιού, εφόσον το σωληνάκι βρίσκεται στην πάνω μεριά του καπό κι η απώλεια έγινε με πολύ αργό ρυθμό. Δεν είχα λόγο να ανοίξω το καπό, εφόσον ούτε μήνυμα βλάβης υπήρχε, τα service τα έκανα εγκαίρως και δεν υπήρχε κάποια διαφορά στην απόδοση του αυτοκινήτου. Η βλάβη είναι καθαρά υπαιτητιότητα τρίτων & οφείλεται σε δύο παράγοντες: 1) αφαίρεση δείκτης στάθμη λαδιού από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο 2) καμία ένδειξη βλάβης σχετικά με τα λάδια του κινητήρα.
Ο χρήστης ioanna_ampel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 16:53   #14
ΔΗΜΗΤΡΗΣ BMW

Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ BMW

Drives: E60 520i
Δεν αμφιβαλλω σε αυτα που λες ααπλα ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο μετα απο ενα χρονο να βρεις το δικιο σου.Ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα το ριξουν πανω σου οτι και καλα εκανες ελεγχο σταθμης και το ξεχασες εσυ η ιδια.Εξου και ο λογος που σου ειπα πως επρεπε να κανεις ελεγχο νωριτερα.Εμενα προσωπικα μου ετυχε να αλλαξουν φιλτρα και να τα τοποθετησουν αναποδα που εχουν εσοχες οδηγους και τοποθετουνται με κλειστα ματια και ομως το ανακαλυψα κανοντας τον ελεγχο την επομενη ημερα...Εκανα αλλαγη ελαιου κινητηρα και βγαινοντας απο τον επισημο αντιπροσωπο bmw για καλη μου τυχη παρατηρησε ενας φιλος μου πως ειχε αφησει αποτυπωμα λαδιου εκει που ημουν σταματημενος ισα ισα ενα δακρυ,ξαναπηγα πισω και η βιδα ηταν στραβωπιασμενη με αποτελεσμα να χανει.Σε πληροφορω πως με τα 1000 ζορια το παραδεχτηκαν που το γεγονος εγινε την ιδια ημερα εντος ολιγων ωρων...
Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ BMW δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 17:12   #15
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Χαμηλη πιεση εχουμε οταν "ξεπιασει"η αντλια και ισως δεν υπαρχει χρονος αντιδρασης.H χαμηλη σταθμη δεν εχει alarm? Οπως εγραψε καποτε οΚ.Καβαθας συνηθως ειναι απαραιτητο ενα after service service!!
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 18:15   #16
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Σχεδον ολοι οι δεικτες λαδιου, λογικα και του δικου σου ετσι θα ειναι, εχουν εναν ή παραπανω ελαστικους δακτυλιους, o rings, για να στεγανοποιουν και για να συγκρατουν το δεικτη στη θεση του, στο σωληνα αυτον που κατεβαινει ως την ελαιολεκανη της μηχανης. Αν η βεργα-δεικτης δεν τοποθετηθει σωστα μετα απο ελεγχο σταθμης και δεν μπει σωστα στη θηκη του, ωστε τα o rings να το στερεωνουν σφιχτα εκει, τοτε απο κραδασμους της μηχανης ειναι παρα πολυ πιθανο αυτος να φυγει και να χαθει το λαδι σιγα σιγα, λογω 'splash lubrication', ή/ και επιστροφων λαδιου απο τα λιπαινομενα μερη της μηχανης προς το καρτερ, αλλα και της υποπιεσης απ τον εξαερισμο του στροφαλοθαλαμου.

Λογικα στο επιμαχο σερβις δεν τοποθετηθηκε σωστα η βεργα. Το να εχουν χαλασει τα o rings το θεωρω απιθανο σε τοσο καινουριο αυτοκινητο και να χουν ξεραθει, χαλαρωσει ή κοπει και να μην συγκρατουσαν καλα τη βεργα στη θηκη της.

Ενδειξη δεν σου εβγαλε καθως δεν ειχε πεσει η σταθμη δραματικα, ομοιως και η πιεση στο κυκλωμα ηταν καλη, εστω και με την εναπομεινουσα, μικρη ποσοτητα λαδιου στο καρτερ. Η ανηφορα και η κλιση του δρομου ηταν που εδωσε το τελειωτικο χτυπημα, οπου προφανως ξεπιασε η αντλια λαδιου επειδη δεν υπηρχε επαρκης ποσοτητα λαδιου στο καρτερ κι εγινε η ζημια.
Το οτι σου κανει σαν τρακτερ ειναι ακρως ανησυχητικο. Μαλλον λογω ατροφιας λαδιου, καποια τριβομενα μερη δεν ειχαν επαρκη ποσοτητα λιπαντελαιου και για μενα στανταρ εχει γινει ζημια. Τωρα μενει να διαπιστωθει που. Σε κυλινδρο, εκκεντροφορους, καδενα, πληκτρα βαλβιδων, ειναι τοσα τα τριβομενα μερη που θα μπορουσε να παθουν ζημια λογω κακης λιπανσης.

Θα σου πω δυο τρεις περιπτωσεις προσωπικων εμπειριων σχετικα με αυτο:
Σε ενα πολυ παλιο αμαξι που ειχα, δεν στεκοταν η βεργα λαδιου στη θεση της, γιατι ειχε χαλαρωσει το μερος που επρεπε να την κραταει σφιχτα και του εβαζα ταινια τεφλον για να το 'στουμπωνω' να μη φευγει, ομως αμα ζοριζα το μοτερακι, η βεργα πεταγοταν κι εχανα λαδια με τον τροπο που περιεγραψες. Ομως επειδη ηταν παλιο, ελεγχα συνεχεια κατω απ το καπω, που σε ενα νεο αμαξι, ουτε εγω το κανω τοσο συχνα, να ελεγχω καθε 3 και λιγο τη μηχανη, κακως βεβαια, ομως αυτο δε βαραινει καθολου εσενα απο θεμα ευθυνων!
Αλλη μια περιπτωση ηταν μετα απο ελεγχους που ειχαν γινει στ αμαξι μου σε μεγαλη αντιπροσωπεια, για ενα προβλημα που ειχα, μου το παρεδωσαν με καλοδιωδιαδρομους καλωδιων μηχανης εκτος των βασεων τους, να στεκονται και να κρεμονται πανω στο μοτερ και με αρκετα κλιπς σπασμενα μαλιστα. Βεβαια το πηρα ειδηση οταν το χα παρει τ αμαξι κι ειχα παει σπιτι, επρεπε να ανοιγα καπω την ωρα που μου το παρεδωσαν!
3η περιπτωση, με νοικιαρικο βανακι στο εξωτερικο, παρομοια κατασταση με τη δικη σου, μετα απο αρκετα χλμ οδηγησης, μειναμε απο λαδια γιατι καποιος κοπανος μηχανικος, ειχε ξεχασει να βαλει την ταπα συμπληρωσης λαδιου και μονο μπουρλωτο που δεν πηραμε απ τα χυμενα λαδια στο χωρο της μηχανης και την εξατμιση.
Το θεωρω ανεπιτρεπτο να συμβαινουν τετοια γεγονοτα, ποσο δε απο επισημους αντιπροσωπους, που πρεπει να εχουν εκτος απ το ονομα και τη χαρη, κυριως για τα τοσα λεφτα που χρεωνουν!

Προταση μου: Κυνηγα τους οσο δεν παει, τρεξτους, πιεσε τους, βαλε δικηγορο, κανε οτι ειναι απαραιτητο. Μην το αφησεις ετσι. Το οτι εσυ δεν ανοιξες καπω δεν εχει καμια μα καμια σημασια, εφοσον απ οσο ξερω και σε αυτες τις σειρες 1 εχουν κι ηλεκτρονικη ενδειξη σταθμης λαδιου και σε ενημερωνει και το board computer. Επισης για μενα θα πρεπει να σου αλλαξουν μηχανη εφοσον ακουγεται ετσι πλεον.
Καλο κουραγιο, καλη δυναμη να εχεις σου ευχομαι γιατι θα την χρειαστεις για μια τετοια περιπτωση. Καλα ξεμπερδεματα. Σε καταλαβαινω απολυτα και συμμεριζομαι την απογοητευση και την αγανακτιση σου!

ΥΓ Αν μπορεις στειλε μου με πμ το συνεργειο οπου εκανες το 'επιμαχο' σερβις και σε ποιο συνεργειο το εχεις παει τωρα.
Ευχαριστω.
12-03-16, 18:55   #17
Z4MC

Drives: F20 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stef80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου κανει μεγαλη εντυπωση που πεταξε λαδια απο το σωληνακι του δεικτη.
Επισης, μου κανει εντυπωση που δεν εβγαλε σφαλμα, η που δεν εκανε αρρυθμιες αφου χωρις το δεικτη το συστημα αναρροφησης των αναθυμιασεων ρουφαει αερα και τον οδηγει στην εισαγωγη, οποτε επειδη αυτος ο αερας δεν εχει μετρηθει απο τον maf, χαλαει την αναλογια αερα/καυσιμου.
Oπως εγραψα λογο θερμοκρασίας και στροφων του αμαξιου δεν θα ηταν παραξενο να χανει λαδι από εκει αλλα δεν θα τα ειχε δει στο παρκάρισμα?

Τεσπα, φανταζει λιγο απιθανο να μην εβαλαν το δεικτη πισω και να χαλασε γιαυτο το λογο αλλα όλα παιζουν.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 18:58   #18
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Απο την BMW Hellas ξεχασε το δεν εχεις υποθεση ενατνιον τους! Σε αντιθεση εχεις με το συνεργειο που εγινε η ζημια!
12-03-16, 19:00   #19
Z4MC

Drives: F20 118i
Αν είναι εξιουσοδοτημενο ένα πραγμα είναι αυτοι και θα πρεπει να τα βρουν μεταξυ τους.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 19:58   #20
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Η Ελλας το πολυ να τους κανει παραπονα η να δωσει καποιο "πεναλτυ" ειναι καθαρα μονο με το συνεργειο εφοσον δεν υπαγετε σε λαθος απο εργοστασιακο προβλημα! Το αμαξι ηταν αναιμακτο και ανευ προβληματος ως το σερβις λαδιων! Πιθανων να τους αναγκασει να κανουν ολη τη δουλεια και να χρεωθει το συνεργειο το κοστος εφοσον και αν φταινε!
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές