Πρόβλημα στον κινητήρα-116d-41.000km - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » Πρόβλημα στον κινητήρα-116d-41.000km

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-03-16, 20:55   #21
ioanna_ampel

Drives: F20 116d
Παιδιά, είναι εξουσιοδοτημένος επισκευαστής BMW, προφανώς κι έχει ευθύνη κι η BMW hellas. Κανονικά έχει alarm για στάθμη λαδιού, ο οποίος όμως δε χτύπησε ποτέ... Μου έβγαζε συνέχεια, "δεν υπάρχει καμία βλάβη" και λάδι κινητήρα: ok...
Πάντως, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Είναι γεγονός ότι έχω μπλέξει, ότι ο κινητήρας έχει σοβαρό πορόβλημα, αλλά δε θα τους αφήσω έτσι...
Ο χρήστης ioanna_ampel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-16, 21:34   #22
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Για εξηγησε μου το πως να το καταλαβω! PS Εχω τρομερη εμπειρια μαζι τους αλλα και γραμμενη ιστορια εναντιον τους
12-03-16, 22:13   #23
ioanna_ampel

Το ψαχνω.. Εφόσον έχεις εμπειρία μήπως μπορείς να μου προτείνεις ?
12-03-16, 23:27   #24
userM

Drives: F20 116i
Το συνεργείο που έκανε το αρχικό service τον Απρίλιο και που θεωρητικά έχει κάνει το λάθος τι σου είπε;
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-03-16, 00:07   #25
ioanna_ampel

Δεν το παραδέχτηκε φυσικά! Ότι το ξέχασε το βενζιναδικο που πήγα για έλεγχο των λαδιών... Το οποίο φυσικά δεν ισχύει, γιατι απλα δεν τα είχα ελέγξει ποτε τα λάδια σε βενζιναδικο...
13-03-16, 11:12   #26
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Έχοντας διαβάσει από την αρχή τα πάντα καταλήγω σε κάποια δικά μου συμπεράσματα.

Σίγουρα δεν είσαι υποχρεωμένη να ανοίγεις το καπό για έλεγχο από μόνη σου, όπως και κάποιος που είναι τελείως ανίδεος με το αντικείμενο και να το ανοίξει δεν θα καταλάβει τίποτα. Από την στιγμή που το BC δεν έβγαζε σφάλμα δεν νομίζω ότι είχες την υποχρέωση.
Από την άλλη τα λάθη είναι ανθρώπινα και γίνονται. Στην περίπτωση σου θα πρέπει να ακολουθήσεις όπως φαίνεται την δικαστική οδό για να μπορέσεις να βρεις το δίκιο σου από την στιγμή που δεν το παραδέχονται στο συνεργείο. Με σωστές κινήσεις πιστεύω ότι σε βάθος χρόνου θα δικαιωθείς αλλά θέλει υπομονή σίγουρα.
Καλή δύναμη για την όλη διαδικασία.

P.S. Είναι κάτι τέτοιες περιπτώσεις που χαίρομαι επειδή ασχολούμαι προσωπικά με τα θέματα που μπορώ και ξέρω να λύσω πάνω στο αυτοκίνητο και δεν πάνε χαμένες οι ώρες ενασχόλησης με αυτό και είναι πολλές.
13-03-16, 15:13   #27
Z4MC

Drives: F20 118i
Εγω γενικα δεν εμπιστευομαι τα συνεργεια ακομα και τα επισημα, προσπαθω να ειμαι μπροστα οταν κανουν τις εργασιες ωστε να μαθαινω κιολας. Κλασσικο παραδειγμα το παραπανω γιατι πρεπει να κοιτας αν εκαναν σωστη δουλεια ακομα και για απλα πραγματα οπως οι αλλαγες λαδιων.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-03-16, 18:22   #28
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Μην με παιρνεις στραβα κανω τον συνηγορο του διαβολου και φαντασου οτι ειμαι προθερμανση μπροστα σε αυτα που εχεις να αντιμετωπισεις. Τα μισα τα καλυψε ο Κωστης δες νομικα πως θα κουνηθεις εναντιων του συνεργειου. Μιλα με ΒΜW ελλας για να κανεις αναφορα του συμβαν. Επισης ετοιμαζεις αναλλογο complain letter του γεγγονοτος στα αγγλικα η γερμανικα και το στελνεις Μαμα εταιρια γερμανια!

Τωρα οσο αφορα το BC πρωσοπικα πιστευω πρεπει ο οδηγος να τσεκαρει το επιπεδο καθε 5000-8000 χλ και μην εξαρτατε απο το BC καθως ενημερωνει a bit too late! Παραδειγμα γυρναγα απο Καρδιτσα 12 το βραδυ και μετα τον δομοκο μου κτυπαει για bc για υγρο φρενων δλδ 100 χλ στροφες με -50% στα φρενα! Μαθημα πως ελενγχο ολα τα σχετικα υγρα σε τι επιπεδω βρισκονται!
13-03-16, 20:46   #29
ioanna_ampel

Δεν παίρνω κανέναν στραβά!! Όλες οι απόψεις ειναι ευπρόσδεκτες! Το λάθος μου ηταν που έδειξα εμπιστοσύνη στο συνεργείο, που δεν εκανα απο μονη μ ποτέ έλεγχο στο αυτοκινητο, γιατί εμπιστεύτηκα τα ηλεκτρονικά συστήματα της BMW τρομάρα μου... Αυτά...! Αλλα δε σκοπεύω να πληρώσω εγω τα λάθη μου αυτά, εφόσον προηγήθηκαν λάθη αλλονών... Το αμάξι δεν εχει κλείσει ουτε 4ετια κι οσο απογοητευμένη κι αν ειμαι, σκοπεύω να το φτασω οσο μπορω τέρμα...
13-03-16, 20:54   #30
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Το εχουμε ξαναγραψει. Δεν ειναι ολοι οι χρηστες αυτοκινητων ιδιοι. Οχι η κοπελα δεν εχει καμια δουλεια να ανοιξει καπο. Και να το ανοιξει, τι να δει και τι να καταλαβει και με ποιες γνωσεις?
Χωρις παρεξηγηση Ιωαννα...
Τα καινουργια αυτοκινητα εχουν ενα καρο ηλεκτρονικες μ@λ@κιες για αυτο τον σκοπο. Απο την αλλη τα λαθη ειναι ανθρωπινα, οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να τα παιρνουμε στο κρανιο.
Ιωαννα χρειαζεσαι πραγματογνωμονα και δικηγορο.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές