Πρόβλημα στον κινητήρα-116d-41.000km - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » Πρόβλημα στον κινητήρα-116d-41.000km

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
14-03-16, 19:56   #31
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
ειχα μια απορια για ενα ηχο που ακουω οταν σβηνω την μηχανη ...καλεσα αμεσως τον υπευθυνο της αντιπροσωπειας και του το ειπα...μου εξηγησε οτι ειναι απο την φτερωτη...ανησυχησα γιατι δεν το ειχα ξανακουσει παρα μετα το τελευταιο σερβις.ειμαι ψειρας και εχω καλη αντιληψη.στταθηκα ομως στην εξηγηση του
γιατι σε λιγο θα κανω κιαλλη δουλεια συντομα οποτε θα το δουμε απο κοντα...α'' και κατι αλλο που ειπε.
εφοσον δεν εβγαλε μυνημα στο μπισι δεν υπαρχει ανησυχια.

το λεω γιατι κιαλλη φορα ειχα προβλημα και το μπισι τεμπελιαζε
αυτο επιβεβαιωνεται και απο εδω.και συμφωνω απολυτα με τον φιλο που λεει οτι δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ελεγχουμε τα παντα εφοσον η μαμα μας πουλαει-οπως λεει και εμεις πληρωνουμε στην αγορα- ολα αυτα τα φοβερα ηλεκτρονικα συστηματα ...οποτε οταν μας ζηταει να τα χωσουμε και να την προτιμησουμε και να την εμπιστευτουμε,οφειλει και να μας εξυπηρετει οταν κανει λαθη που μας στοιχιζουν
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-03-16, 20:30   #32
Z4MC

Drives: F20 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων

Τωρα οσο αφορα το BC πρωσοπικα πιστευω πρεπει ο οδηγος να τσεκαρει το επιπεδο καθε 5000-8000 χλ και μην εξαρτατε απο το BC καθως ενημερωνει a bit too late! Παραδειγμα γυρναγα απο Καρδιτσα 12 το βραδυ και μετα τον δομοκο μου κτυπαει για bc για υγρο φρενων δλδ 100 χλ στροφες με -50% στα φρενα! Μαθημα πως ελενγχο ολα τα σχετικα υγρα σε τι επιπεδω βρισκονται!
Στα δικα μας αμαξια δεν εχει στικ για τα λαδια αλλα αισθητηρα αρα τι να ελενξεις; Αν χαλασει ο αισθητήρας παει...

Τωρα για τα υγρα που μπορεις να τα δεις στην δεξαμενή...αυτά μπορεις να τα κοιτας αν θελεις.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-03-16, 01:16   #33
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Ανοιγεις καπακι που βαζεις το λαδι και κοιτας με κρυα μηχανη οταν ειναι φουλ κατι βλεπεις! τρελο μειον αυτο περα απο την ποσοτητα δεν μπορουμε πλεον να δουμε κατασταση χρωματος λαδιου
Πιο κατω αν κανεις πολλα χλ θα το τσεκαρεις αμα το πατας και πας πιστα παλι θα τσεκαρεις και αν κανεις σπορ οδηγηση αναφερετε και στο user manual page 217
15-03-16, 09:31   #34
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Η ελειψη βεργας σταθμης λαδιου ειναι κατι που με κανει να αισθανομαι ανασφαλεια,το ιδιο και η ελειψη οργανου θερμοκρασιας νερου.
Ο χρήστης dimcz είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-03-16, 19:44   #35
ioanna_ampel

Drives: F20 116d
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχουμε ξαναγραψει. Δεν ειναι ολοι οι χρηστες αυτοκινητων ιδιοι. Οχι η κοπελα δεν εχει καμια δουλεια να ανοιξει καπο. Και να το ανοιξει, τι να δει και τι να καταλαβει και με ποιες γνωσεις?
Χωρις παρεξηγηση Ιωαννα...
Τα καινουργια αυτοκινητα εχουν ενα καρο ηλεκτρονικες μ@λ@κιες για αυτο τον σκοπο. Απο την αλλη τα λαθη ειναι ανθρωπινα, οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να τα παιρνουμε στο κρανιο.
Ιωαννα χρειαζεσαι πραγματογνωμονα και δικηγορο.
Τι να παρεξηγησω...?!! Όχι δεν έχω γνώσεις αυτοκινήτου, είναι γεγονός. Κι εμπιστευόμουν το αγαπητό BC, πολύ κακώς φυσικά....Αλλά δεν μπορούσα να φανταστώ έναν κινητήρα να ξεμένει από λάδι και μία BMW να μη βγάζει ένδειξη!! Πλήρης απογοήτευση, από μία μάρκα που την είχα ψηλά... Για να μην πω για το αγαπητό εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW...
Τώρα μένει να δω πώς θα είναι αντιμετώπιση. Ναι, είμαι προετοιμασμένη για όλα. Και ναι κινείται η διαδικασία με πραγματογνώμονα και δικηγόρο. Κι ο Θεός μαζί μου...
Ο χρήστης ioanna_ampel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-03-16, 22:05   #36
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimcz Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ελειψη βεργας σταθμης λαδιου ειναι κατι που με κανει να αισθανομαι ανασφαλεια,το ιδιο και η ελειψη οργανου θερμοκρασιας νερου.
+1 Ειδικα οταν στη δουλεια μου εχω οργανα κι ενδειξεις για το μεχρι αν οι μηχανες θελουν...ξεματιασμα!
15-03-16, 22:15   #37
anton

Drives: F30 316
η f30 παντως βεργα εχει και μετρηση ηλεκτρονικα. Να τι χρειαζεσαι να εισαι μπροστα όταν γινεται service. Ευχομαι να τα καταφερει η κοπελα. Θα επρεπε παντως το ηλεκτρονικο συστημα να βγαλει ελλειψη λαδιου, ασχετα που ελειπε η βεργα ή δεν ειχε μπει καλά. Αν δεν της ειχαν βαλει την ταπα του κινητηρα το ιδιο. Αλλιως να το δινουν με διαφανες καπω. Γιατι αν δουλευε καλα το συστημα θα την προειδοποιουσε να βαλει λαδι. Απλα αν καταγραψανε στο εξουσιοδοτημενο μεγαλη ελειψη λαδιου και απουσια συναγερμου απο το συτσημα, την ειχε κερδισμενη την υποθεση εαν ήταν εντος εγγυησης. Λαθος μεγαλο που δεν εβαλες το συμπληρωμα λαδιου στο εξουσιοδοτημενο.
Αρα το πιθανοτερο εαν εισαι εκτος εγγυησης να μην καταφερεις τιποτε δικαστικως Αν εισαι εντος εχεις σιγουρες πιθανοτητες αν καταγραψανε στο νεο συνεργειο στην καρτελα ότι ειχε ελαχιστο λαδι και δεν εδειξε αναμενο λαμπακι. Αυτο θα ηταν σιγουρο εαν ειχες βαλει το επιπλεον λαδι εκει.
Αν εισαι εκτος εγγυησης και δεν συμπληρωσες λαδι στο συνεργειο (για να δειξει την τεραστια ελειψη λαδιου με αψογα λαμπακια, αφου δεν εχεις βεργα) τοτε δεν εχεις καμια πιθανοτητα και μην τρεχεις
Αν μπορεις να αποδειξεις οτι με ελαχιστο λαδι δεν αναβουν λαμπακια, αλλα εισαι εκτος εγγυησης, εχεις μικρες πιθανοτητες να τα καταφερεις, μηπως επειδη ειναι BMW. Απο την ΤΟΥΟΤΑ που εχω εμπειρια και ειναι πολλη καλη εταιρια, δε θα εβγαζες τιποτε εκτος εγγυησης
Ο μονος που την βγαζει καθαρη ειναι το βρωμοσυνεργειο που σου χαλασαν το αυτοκινητο και χυθηκαν τα λαδια. Πιστευω οτι αρπαξανε τη βεργα γιατι τους ελειπε
Ο χρήστης anton είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-05-16, 14:34   #38
ioanna_ampel

Drives: F20 116d
Παιδιά καλησπέρα,
Θα ήθελα τη γνώμη-βοήθεια σας σχετικά με το παρακάτω θέμα, μιας και σε αυτή τη φάση με ενδιαφέρει μόνο πώς θα σωθεί το αυτοκίνητο...: το εξουσιοδοτημένο συνεργείο της BMW, μετά από λύσιμο του κινητήρα, διαπίστωσε ότι υπάρχει πρόβλημα σε στρόφαλο, 1 διωστήρα (πώς είναι δυνατόν οι άλλοι να μην έχουν θέμα;, αντλία λαδιού,σε μεγάλο αριθμό φλατζών, τσιμούχων, κλπ. Το συνολικό κόστος επισκευής (η καλύτερη τιμή που μπορούν να κάνουν) είναι γύρω στα 3400€.
Κάποιοι μηχανικοί που ρώτησα εκτός συνεργείου BMW, μου λένε ότι επειδή ουσιαστικά έχει "ανάψει" η μηχανή, αφού είχε ξεμείνει από λάδια, το πιο πιθανό είναι σε λίγους μήνες να εμφανιστεί πρόβλημα και σε άλλη μέρη της μηχανής, που ενδεχομένως τώρα να δείχνουν ΟΚ. Μπορεί να συμβεί αυτό;;
Οπότε προτείνουν την αντικατάσταση με μεταχειρισμένη μηχανή. Γενικά δεν ξέρω ποιο θα έχει λιγότερο ρίσκο, αλλά το σίγουρο είναι ότι δυσκολεύομαι να εμπιστευτώ τη BMW. Δεδομένου φυσικά ότι δίνουν εγγύηση μόνο για τα ανταλλακτικά που θα αντικατασταθούν κι όχι για όλη τη μηχανή...
Ευπρόσδεκτη κάθε γνώμη...
Ευχαριστώ!
Ο χρήστης ioanna_ampel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-05-16, 14:52   #39
Z4MC

Drives: F20 118i
Πως εισαι σιγουρη ότι η μεταχειρισμενη μηχανη δεν είναι επισκευασμενη και αυτή? Όλα εχουν ρισκο.

Η επισκευή αν γινει σωστα δεν θα εχει πρόβλημα. Θα ηταν μη σοβαροι να επισκευαζαν μηχανη χωρις να την εχουν ελενξει ότι θα δουλευει σωστα. Βεβαια την ποιοτητα της δουλειας που θα κανουν δεν μπορω να την ξερω.

Ποσο ζητανε για μεταχειρη μηχανη?
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-05-16, 16:56   #40
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Καινούργια μηχανή πόσο παει;

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές