Πρόβλημα στον κινητήρα-116d-41.000km - Page 7 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Σειρές & Μοντέλα ΒΜW » Σειρά 1 » Πρόβλημα στον κινητήρα-116d-41.000km

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
27-05-16, 20:56   #61
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο λέω πως πρέπει το κόστος να μοιραστεί στη μέση. Επειδή κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά των μεν ή της δε.
Και φυσικά να δοθεί εγγύηση και για τις εργασίες. Κι από περιέργεια θα 'θελα να δω την εκτίμηση του τεχνικού συμβούλου με τα υλικά κι εργασίες που θεωρεί ότι πρέπει να αλλαχθούν/γίνουν. Με 4Κ+ € αγοράζεις μεταχειρισμένη Ε46...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-05-16, 22:12   #62
Z4MC

Drives: F20 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί επιμένεις για "μαύρη πέτρα"??
Κι εγώ είχα παρόμοια εμπειρία όπου η αντιπροσωπεία πήρε το μέρος του πελάτη... 1-1.
Ok και τι με νοιαζει εμενα? Εγω ειχα κακη εμπηρεια με την συνεχες βλαβες του VW και το σκοτωσα και εριξα μαυρη πετρα στην εταιρεια (10κ ζημια ειχα από την περιπετεια αυτή). Μαυρη πετρα για μενα, άλλος κοσμος ας κανει ότι θελει. Εγω λεω σε ολους μακρια βασιζόμενος στην εμπηρεια που ειχα, υπαρχουν και αλλα πολλα αμαξια να διαλεξει καποιος. Βεβαια ο καθενας ας κανει ότι θελει για το αμαξι του.

Επισης κακη εμπηρεια ειχα από ένα Ρενω Κλιο που ειχα παλια, αρα μαυρη πετρα και σε αυτους. Χανω τιποτα που δεν αγοραζω ξανα Ρενω?

ΥΓ και οι δυο εταιρειες θεωρω ότι δεν εχουν καποιο αυτοκινητο να με τραβαει ετσι και αλλοιως.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Herc Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν καταλαβα τα μεταλα δεν εππηρεοζονται απο κλιματολογικες συνθηκες?
Δεν θα επρεπε, εξαλλου τα αμαξια τεσταροντε διεξοδικα από το -25 μεχρι το +40 σε ολες τις συνθηκες...

Αρα λοιπον, όχι δεν επηρεαζοντε. Το δικο μου δουλευε το ιδιο καλα στο -25 και στο +38 και κάθε χρονο εκανε αυτές τις διακυμάνσεις η θερμοκρασια.

Παράθεση:
Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο λέω πως πρέπει το κόστος να μοιραστεί στη μέση. Επειδή κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ότι η ευθύνη είναι αποκλειστικά των μεν ή της δε.
Και φυσικά να δοθεί εγγύηση και για τις εργασίες. Κι από περιέργεια θα 'θελα να δω την εκτίμηση του τεχνικού συμβούλου με τα υλικά κι εργασίες που θεωρεί ότι πρέπει να αλλαχθούν/γίνουν. Με 4Κ+ € αγοράζεις μεταχειρισμένη Ε46...
Μιλαμε για αντιπροσωπεια με τιμες φωτια. Αν πηγαινε σε ανεξαρτητο συνεργειο θα ηταν πολύ λιγοτερα.

Για την σωστη λυση πρεπει να υπαρχει καλη θεληση από την πλευρα τους (όμως ειναι εταιρεια και πρεπει να εχουν κερδος, δεν μπορουν να χαριζουν χρηματα χωρις λογο) αρα εμεις δεν μπορούμε να αποφασισουμε τι είναι σωστο 'η όχι.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
27-05-16, 22:46   #63
sv2gww

Status:

"Ok και τι με νοιαζει εμενα?"...???
Ρώτησα κάτι απλό κι έθεσα προσωπική εμπειρία... Τι είδους απάντηση είναι αυτή??
Αν δεχτώ τα λεγόμενά σου τότε γιατί κυκλοφορείς ακόμα με BMW?? Αν πρέπει να δεχτούμε τις δικές σου εμπειρίες και τις μαύρες πέτρες που έχεις ρίξει θα πρέπει τότε να κάνεις κι εσύ το ίδιο για ακόμα μια φορά! το forum έχει 100αδες θέματα προβλημάτων, άρα καλές αφορμές για ακόμα μια μαύρη πέτρα.
Οπότε μην προτρέπεις και μην τρομάζεις κάποιον που δεν κατέχει το σπόρ με επισκευές κι έπειτα πώληση! Από πότε ένας επισκευασμένος κινητήρας καθορίζει την τύχη του αυτοκινήτου και πώς ισχυρίζεσαι ότι το αυτοκίνητο θα βγει off οπότε και θα πρέπει να αλλάξει χέρια? Το αν είχες ΕΣΥ θέματα με VW ή με Renault πού κολλάνε στο προκείμενο?
Τεκμηρίωσε λοιπόν τη θέση σου περί "μαύρης πέτρας", πέρα από προσωπικές εμπειρίες με άλλες μάρκες. Τι άλλο θα προκύψει ακόμα?
Τέλος, στο "Για την σωστη λυση πρεπει να υπαρχει καλη θεληση από την πλευρα τους (όμως ειναι εταιρεια και πρεπει να εχουν κερδος, δεν μπορουν να χαριζουν χρηματα χωρις λογο) αρα εμεις δεν μπορούμε να αποφασισουμε τι είναι σωστο 'η όχι." 'εχω να πω πως ένας ευχαριστημένος πελάτης αξίζει πολύ περισσότερο από τον συμβιβασμό στα μισά-μισά τους κόστους επισκευής.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

27-05-16, 23:42   #64
Z4MC

Προφανως δεν καταλαβες τι εννοω. Εννοω ότι εγω κρινω που θα ξοδεψω τα χρηματα μου βασιζόμενος στις δικες μου εμπειρίες όχι στις εμπειριες των αλλων (γιατι προφανως κάθε εταιρεια εχει περιοδους που εχει βγαλει προβληματικα αμαξια και άλλες που εχει σουπερ αμαξια). Όταν ειχα πρόβλημα με το VW και τα BMW/Audi ειχαν προβλήματα αξιοπιστίας, γενικα μεταξυ 2000-2005 όλα τα γερμανικα ειχα προβλήματα με τα περιφεριακα τους. Όμως αργοτερα βελτιωθηκαν αρκετα οποτε δεν εχω πρόβλημα να δοκιμασω BMW/Audi (και γνωρίζοντας που μπλεκω). Αν το BMW βγει λεμονι τοτε θα ριξω μαυρη πετρα και σε αυτους.

Αυτό που λεω είναι όταν καποια εταιρεια σου περνει 10κ με το ετσι θελω (πουλώντας ένα προβληματικο προιον και αρνουμενη να το επισκευασει) εγω δεν προκειται να τους ξαναδωσω τα λεφτα μου και θα ημουν μλκς αν το εκανα.

Για το τελευταιο που εγραψες οι BMW, Spanos, Sfakianakis κλπ είναι χρονια σε αυτην την δουλεια και προφανως κανουν ότι τους συμφερει καλυτερα. Αρα το να λεμε εμεις τι είναι το σωστο λιγο τοπο πιανει, μονο με δικηγορο μπορει καποιος να κανει κατι.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
28-05-16, 08:13   #65
sv2gww

Status:

Αν όντως ένα μοντέλο ή περισσότερα μιας συγκεκριμένης μάρκας βγάζουν διαρκώς προβλήματα τότε ναι, δεν ξαναπας στο ίδιο "μαγαζί". Η ένστασή μου έχει να κάνει με το να ξεφορτωθεί κάποιος -και στο θέμα μας, η Ιωάννα- το αυτοκίνητό του επειδή του 'κατσε μια στραβή. Η απαξίωση της περιουσίας μεσούσης υπερκρισάρας είναι τεράστια: αφ' ενός πρέπει να γίνει δαπάνη άνω των2Κ € για την αποκατάσταση της βλάβης, αφ' εταίρου θα υπάρξει περισσότερη μείωση στην τιμή πώλησης του άσσου αφού δεν γίνεται να μείνει μυστικό ένα τέτοιο ιστορικό. Εσύ (εσύ ο αναγνώστης) πόσα θα έδινες για ένα 118d που έχει υποστεί γενική επισκευή μοτέρ ή ακόμα χειρώτερα έχει μτχ μοτέρ?? Εκεί το πάω με την πώληση μετά την επισκευή.
Και ξαναγράφω κατηγορηματικά πως η όποια επισκευή ΑΝ έχει γίνει σωστά, με φροντίδα, στοργή και proderm, δεν τίθεται κανένα απολύτως θέμα μακροζωίας εξαρτήματος.
Anyway, για να μπούμε λιγάκι στην ουσία του αρχικού post.
Εγγύηση γιοκ. Οριστικά. Ούτε καν καλής θέλησης. Αν δεν μπορεί δε να αποδειχτεί ότι υπάρχει σφάλμα συνεργείου με τον δείκτη(*) τότε δεν μπορεί να ασκηθεί καμία πίεση προς σ' αυτό παρά μόνο με παρακάλια ώστε να υπάρξει μια καλή έκπτωση στα ανταλλακτικά. Για εργασία, όπως πολλές φορές έχω γράψει, όχι. Τι θα έκανα εγώ αν ήμουν ντιπ άσχετος?
Θα έψαχνα για ένα καλό και αξιόπιστο συνεργείο όπου θα έστελνα το αυτοκίνητο ώστε ή να γίνει επισκευή ή να μπει μτχ μοτερ.
Αν επισκευή τότε μόνο στρόφαλος, κουζινέτα στροφάλου & μπιελών, μπιέλα (ή μπιέλες), σετ φλαντζών, λάδια-ζουμιά. Έλεγχος στα ελατήρια πιστονιών που δε θα θέλει (ΔΕΝ φράκαραν τα πιστόνια από θερμοκρασία για να γίνει ζημιά σε εμβολοχιτώνια) κι επειδή η ξηρασία εκτός των σπαρτών καίει ΚΑΙ τους άξονες, έναν καλό έλεγχο σε εκκεντροφόρους και άξονα τουρμπίνας. Αν βρεθεί στρόφαλος και μπιέλα μεταχειρισμένα τότε υποθέτω πως το κόστος επισκευής θα είναι περί το 1,5Κ € με 1,7.. Συν τι θα ζητήσει το τωρινό μαγαζί για όλη τη διαδικασία ελέγου και καταγραφής ζημιάς.
Αν μεταχειρισμένη μηχανή τότε ebay. Με μια βεβαίωση από την αντιπροσωπεία για το κόστος επισκευής ΚΑΙ το κόστος νέας μηχανής γραμμή για τράπεζα προς έγκριση εμβάσματος στο εξωτερικό για φθηνότερη μεταχειρισμένη μηχανή. Αν η τράπεζα "δεν" τότε υπάρχουν κι άλλες λύσεις.

(*) Σχετικά με το "πώς" για λάδια και δείκτη.
Ο στροφαλοθάλαμος είναι κάτω από θετική πίεση λόγω τουρμπίνας -η οποία "φουσκώνει" την εισαγωγή αλλά και τις αναθυμιάσεις- κι επειδή ο σωλήνας του δείκτη φτάνει ως κάτω τότε τα λάδια ταξιδεύουν αργά και σταθερά προς τα έξω. Αν βάλεις λίγη πίεση σε ένα δοχείο που περιέχει υγρό τότε εύλογα αυτό θα φύγει απ' όποιο άνοιγμα βρει κι εδώ είναι ο σωλήνας του δείκτη. Το παράδοξο είναι πως αν απουσίαζε όντως ο δείκτης τα λάδια έπρεπε να είχαν αδειάσει μέσα σε μια-δύο μέρες μετακίνησης... Κάτι δεν κολλάει στην όλη υπόθεση. Ή μάλλον, πολλά δεν κολλάνε μα αυτά τα δεδομένα έχουμε.

28-05-16, 09:53   #66
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Ανάλυση για σεμινάριο.....
28-05-16, 14:12   #67
Z4MC

Παράθεση:
Αν όντως ένα μοντέλο ή περισσότερα μιας συγκεκριμένης μάρκας βγάζουν διαρκώς προβλήματα τότε ναι, δεν ξαναπας στο ίδιο "μαγαζί". Η ένστασή μου έχει να κάνει με το να ξεφορτωθεί κάποιος -και στο θέμα μας, η Ιωάννα- το αυτοκίνητό του επειδή του 'κατσε μια στραβή. Η απαξίωση της περιουσίας μεσούσης υπερκρισάρας είναι τεράστια: αφ' ενός πρέπει να γίνει δαπάνη άνω των2Κ € για την αποκατάσταση της βλάβης, αφ' εταίρου θα υπάρξει περισσότερη μείωση στην τιμή πώλησης του άσσου αφού δεν γίνεται να μείνει μυστικό ένα τέτοιο ιστορικό. Εσύ (εσύ ο αναγνώστης) πόσα θα έδινες για ένα 118d που έχει υποστεί γενική επισκευή μοτέρ ή ακόμα χειρώτερα έχει μτχ μοτέρ?? Εκεί το πάω με την πώληση μετά την επισκευή.
Και ξαναγράφω κατηγορηματικά πως η όποια επισκευή ΑΝ έχει γίνει σωστά, με φροντίδα, στοργή και proderm, δεν τίθεται κανένα απολύτως θέμα μακροζωίας εξαρτήματος.
Anyway, για να μπούμε λιγάκι στην ουσία του αρχικού post.
Εγγύηση γιοκ. Οριστικά. Ούτε καν καλής θέλησης. Αν δεν μπορεί δε να αποδειχτεί ότι υπάρχει σφάλμα συνεργείου με τον δείκτη(*) τότε δεν μπορεί να ασκηθεί καμία πίεση προς σ' αυτό παρά μόνο με παρακάλια ώστε να υπάρξει μια καλή έκπτωση στα ανταλλακτικά. Για εργασία, όπως πολλές φορές έχω γράψει, όχι. Τι θα έκανα εγώ αν ήμουν ντιπ άσχετος?
Θα έψαχνα για ένα καλό και αξιόπιστο συνεργείο όπου θα έστελνα το αυτοκίνητο ώστε ή να γίνει επισκευή ή να μπει μτχ μοτερ.
Αν επισκευή τότε μόνο στρόφαλος, κουζινέτα στροφάλου & μπιελών, μπιέλα (ή μπιέλες), σετ φλαντζών, λάδια-ζουμιά. Έλεγχος στα ελατήρια πιστονιών που δε θα θέλει (ΔΕΝ φράκαραν τα πιστόνια από θερμοκρασία για να γίνει ζημιά σε εμβολοχιτώνια) κι επειδή η ξηρασία εκτός των σπαρτών καίει ΚΑΙ τους άξονες, έναν καλό έλεγχο σε εκκεντροφόρους και άξονα τουρμπίνας. Αν βρεθεί στρόφαλος και μπιέλα μεταχειρισμένα τότε υποθέτω πως το κόστος επισκευής θα είναι περί το 1,5Κ € με 1,7.. Συν τι θα ζητήσει το τωρινό μαγαζί για όλη τη διαδικασία ελέγου και καταγραφής ζημιάς.
Αν μεταχειρισμένη μηχανή τότε ebay. Με μια βεβαίωση από την αντιπροσωπεία για το κόστος επισκευής ΚΑΙ το κόστος νέας μηχανής γραμμή για τράπεζα προς έγκριση εμβάσματος στο εξωτερικό για φθηνότερη μεταχειρισμένη μηχανή. Αν η τράπεζα "δεν" τότε υπάρχουν κι άλλες λύσεις.

(*) Σχετικά με το "πώς" για λάδια και δείκτη.
Ο στροφαλοθάλαμος είναι κάτω από θετική πίεση λόγω τουρμπίνας -η οποία "φουσκώνει" την εισαγωγή αλλά και τις αναθυμιάσεις- κι επειδή ο σωλήνας του δείκτη φτάνει ως κάτω τότε τα λάδια ταξιδεύουν αργά και σταθερά προς τα έξω. Αν βάλεις λίγη πίεση σε ένα δοχείο που περιέχει υγρό τότε εύλογα αυτό θα φύγει απ' όποιο άνοιγμα βρει κι εδώ είναι ο σωλήνας του δείκτη. Το παράδοξο είναι πως αν απουσίαζε όντως ο δείκτης τα λάδια έπρεπε να είχαν αδειάσει μέσα σε μια-δύο μέρες μετακίνησης... Κάτι δεν κολλάει στην όλη υπόθεση. Ή μάλλον, πολλά δεν κολλάνε μα αυτά τα δεδομένα έχουμε.
Συμφωνω με τα παραπανω. Αν ημουν στην θεση της Ιωαννας θα το επισκευαζα και θα το κρατουσα εφοσων δεν θελω να ριξω αλλα λεφτα σε αμαξια (γιατι πωληση και αγορα νεου θα κοστισει). Βεβαια αν ζουσα σε άλλη χωρα θα το αλλαζα χωρις δευτερη σκεψη (ισως trade in στον ντηλερ που το επισκευασε) και θα επερνα καινουριο ληζινγκ με 4 χρονια εγγυηση.

Το θεμα είναι ότι τωρα που το πηγε σε αυτους και το ανοιξαν δεν συμφερει πια να το μεταφερει αλλου γιατι ότι κερδισει στο κοστος της επισκευης θα το χασει από τα μεταφορικα και τον χρονο που το αμαξι θα είναι στα συνεργεια. Και επισης αν δεν ξερεις καποιον καλο μαστορα ρισκο θα είναι και χρονο θα θελει να τον βρεις.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές