116d ED κατανάλωση - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-03-16, 14:47   #1
Petros_f20

Το avatar του χρήστη Petros_f20

Drives: F20 116d ED
116d ED κατανάλωση

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος της νέας 116d Ed. Είναι η πρώτη μου Bmw και το πρώτο μου diesel. Το αυτοκίνητο είναι δυο μηνών (βρέφος) και έχει διανύσει 2.800 χλμ, τα περισσότερα εντός πόλης. Μετά απο την συμβίωση μου με το αυτοκίνητο ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα όσον αφορά την συμπεριφορά και την κατανάλωση του αυτοκινήτου καθότι νέος στα πετρέλαια. Ο πωλητής απο όπου την αγόρασα με προϊδέασε ότι έως τις 10.000 χλμ το αυτοκίνητο θα έχει σημαντικά αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με τις επίσημες τιμές της Bmw και μετά θα στρώσει. Ισχύει; Οι Πραγματικές τιμές που μετράει καθημερινά το αυτοκίνητο μου καταγράφονται ως εξής: εντός πόλης σε δρομολόγια με αυξημένη κίνηση (Αμπελοκήποι - κέντρο - Πειραιάς) οδηγώντας σε comfort mode 7,1lt/100. Σε ε.ο. Με 130 στο cruise control και Eco pro 5,6lt. Φταίει το πόδι μου, ή όντως θα συμμαζευτεί στο μέλλον; Ρωτάω γιατί οι τιμές είναι μόλις 1lt κάτω απο το προηγούμενο 1,6 ατμοσφαιρικό βενζίνης που ειχα (και 400 κιλά ελαφρύτερο για να τα λέμε όλα). Επίσης υπάρχει κάποιο σημείο στρωσιματος έπειτα απο το οποίο ο κινητήρας γίνεται πιο πρόθυμος και επιθετικός ή αυτές είναι οι πραγματικές του επιδόσεις;

Τέλος, εντελώς άσχετο, σε ταξίδι μετά τα 110χλμ/ω νομίζω ότι ακούγεται αεροδυναμικός θόρυβος απο το πίσω δεξί παράθυρο νομίζω (5θυρη γαρ). Υπάρχει κάποιο γνωστό θέμα στα συγκεκριμένα αυτοκίνητα ή είναι φυσιολογικός θόρυβος που έχετε οι υπόλοιποι και δεν προέρχεται απο το παράθυρο (πχ shark fin, καθρέφτες, φτερά);

2ο άσχετο, αυτά τα run flat πολύ κούτσουρα ρε παιδιά...
Ο χρήστης Petros_f20 δεν είναι συνδεδεμένος  
18-03-16, 20:09   #2
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Καλως ηρθες στο φορουμ.
Για αρχη μπαναρεις το Eco pro σαν χρηση! Εχουμε ανκδοτες μαρτυριες οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο!
2) Οσο αφορα το στρωσιμο καναλωση και αλλαγη συμπεριφορας ειμαστε χωρισμενοι 3 βασικες ομαδες. Οι Α) Δεν μας νοιαζει/Ειναι στρωμενο απο εργοστασιο/Leasing/ Δεν με καιει μεταλο ειναι κλπ και οι Β) Ανγχωμενοι/περιεργοι/ το εχουν δανειο,τρελλα, το παντρευτηκαν, ενδοιαφερον! Και οι Γ που ειναι μια μεση!

Θα σε παρατρεψω να διαβασεις το σφικτο μοτερ που εχει γραψει ενα μελος http://www.bmwforum.gr/forum/showthread.php?t=11071

Και θα βρεις και αλλα καλουδια εκει για παρεις μια γενικη εικονα!

Πρωσοπικα εχω δει αλλαγες μετα τα 18000-20000 αλλα ειμαι βενζινη οποτε δεν ξερω αν ειναι η ιδια συμπεριφορα
19-03-16, 12:55   #3
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Θα χαλαρώσει σταδιακά η κατανάλωση, αν και δε θα στοιχημάτιζα πως θα πιάσεις τις τυποποιημένες τιμές. Και στο δικό μου μου φαίνεται τσμπημένη η κατανάλωση (έχω 4000 χλμ) αλλά σιγά σιγά βελτιώνεται.
Ειδικά εγώ που έχω αυτόματο, έχω παρασιτικές απώλειες από τα στοιχεία που παραμένουν ανοιχτά σε κάθε σχέση(φρένα, συμπλέκτες) τα οποία αν δουλέψουν κάποια χλμ θα χαλαρώσουν.
Τα runflat και μένα στο λαιμό μου κάθονται...
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-03-16, 09:54   #4
BLACKANGEL

Το avatar του χρήστη BLACKANGEL

Περιοχή: THESSALONIKI

Drives: F20 LCI
Η προσωπική μου κατανάλωση έχει σταθεροποιηθεί στα 5,1 λίτρα με τον τρικυλινδρο πετρελαιοκινητήρα βάση ένδειξης του αυτοκινήτου. Θα θελά να επικεντρωθώ στο αεροδυναμικό θόρυβο τον οποίο ακούω και εγώ μην μπορώντας όμως να τον προσδιορίσω. Δεν ξέρω αν φταίνε η εξωτερική καθρέφτες η τι μπορεί να είναι αλλά ακούγεται λες και έχει ξεχαστεί ένα παράθυρο ανοιχτώ. Δεν ακούγεται τίποτα στα δικά σας? Οσο δε για τα λάστιχα το κάνουν το αμάξι τρομερά σκληρό......
Ο χρήστης BLACKANGEL δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-03-16, 10:44   #5
userM

Drives: F20 116i
Αεροδυναμικοι θόρυβοι ακουγονται και σε εμενα και προφανώς σε ολους μας...θορυβο ομως κάνουν και τα run flat...Από τώρα στιγμή που τα έβαλα η κατάσταση βελτιώθηκε πολύ..βέβαια δεν εξαφανίζονται..αλλα υπαρχει αισθητή βελτίωση..για τους αεροδυναμικους νομιζα οτι εφταιγαν οι καθρεφτες..καποια στιγμή στη Αττική έκλεισα του οδηγού για να δω αν θα υπάρξει διαφορά όμως δεν κατάλαβα τίποτα..
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-03-16, 12:45   #6
Herc

Ο θορυβος ειναι απο την αεροδυναμικη στο τελιωμα του πισω παραθυρου με τζαμι πορτ μπαγαζ και μαλλον με τα πλαινα φινακια να λυνετε μιας και θα πεταει τον ανεμεστροβιλο πιο περα εν θεωρια παντα.
20-03-16, 17:40   #7
vagelis34

Περιοχή: περιστερι

Drives: F20 116i
μετα απο 2.500χλμ η καταναλωση ειναι ακομα 8.7!
Ο χρήστης vagelis34 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-03-16, 18:00   #8
lolosainth

Το avatar του χρήστη lolosainth

Drives: F36 4.20D
Καλησπέρα σε όλους. Το αυτοκίνητο το έχω 6 μήνες και έχω κάνει 14000 χλμ. Από την εμπειρία μου, δεν μπορώ να πω ότι βελτιώθηκαν ιδιαίτερα οι καταναλώσεις, αλλά από την αρχή ήμουν ικανοποιημένος, καθότι ήταν πολύ κοντά στα νούμερα που έδινε η BMW.Όμως, έχω αυτόματο κιβώτιο και περίπου 10000 τα έχω κάνει στην Ε.Ο. Βέβαια μιλάμε για άλλο κινητήρα και άλλο σκάφος
Ο χρήστης lolosainth δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-03-16, 18:58   #9
Petros_f20

Το avatar του χρήστη Petros_f20

Drives: F20 116d ED
Ενημερώνω με νεότερα δεδομένα. Σήμερα με comfort mode, σε χαλαρή διαδρομή μιας ώρας σε επαρχιακό δρόμο και με 60-90 χλμ/ω, το trip computer έγραψε μόλις 4,5 λίτρα. Στην εθνική με γρήγορους ρυθμούς 150-170 (και ένα διάστημα 10 δευτερολέπτων που έβαλα το sport και ακούμπησε το πεντάλ στο πάτωμα) ήταν στα 6,3 -μόνο-!! Ο αεροδυναμικός θόρυβος μάλλον προέρχεται απο το shark fin και όχι απο παράθυρο σχεδόν σίγουρα. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης Petros_f20 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-03-16, 21:58   #10
Herc

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vagelis34 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα απο 2.500χλμ η καταναλωση ειναι ακομα 8.7!
Πολλα ειναι!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lolosainth Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Το αυτοκίνητο το έχω 6 μήνες και έχω κάνει 14000 χλμ. Από την εμπειρία μου, δεν μπορώ να πω ότι βελτιώθηκαν ιδιαίτερα οι καταναλώσεις, αλλά από την αρχή ήμουν ικανοποιημένος, καθότι ήταν πολύ κοντά στα νούμερα που έδινε η BMW.Όμως, έχω αυτόματο κιβώτιο και περίπου 10000 τα έχω κάνει στην Ε.Ο. Βέβαια μιλάμε για άλλο κινητήρα και άλλο σκάφος
Καμια σχεση αν εχεις τοση εθνικη οδο με σταθερα σχετικα ταχυτητες, ετσι και το Ε34 που εχει ο πατερας μου λιγα θα καει!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Petros_f20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενημερώνω με νεότερα δεδομένα. Σήμερα με comfort mode, σε χαλαρή διαδρομή μιας ώρας σε επαρχιακό δρόμο και με 60-90 χλμ/ω, το trip computer έγραψε μόλις 4,5 λίτρα. Στην εθνική με γρήγορους ρυθμούς 150-170 (και ένα διάστημα 10 δευτερολέπτων που έβαλα το sport και ακούμπησε το πεντάλ στο πάτωμα) ήταν στα 6,3 -μόνο-!! Ο αεροδυναμικός θόρυβος μάλλον προέρχεται απο το shark fin και όχι απο παράθυρο σχεδόν σίγουρα. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Sent from my iPhone using Tapatalk
Cool Επισης εχουμε την ενσταση για την χρηση του on-off με τον συμπλεκτη εγω το δεν βαζω ποτε. Επισης προτεινω αν υπαρχει η επιλογη να επιλεξεις Traction και να το δοκιμασεις σε μια στανταρ διαδρομη σου.
Να ξερεις πως ο μετρητης στο BC θελει κανα reset που και που. Σε συνεχεια σε αυτο ευκολα ανεβαινει δυσκολα κατεβαινει ο μεσος ορος!
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές