116d ED κατανάλωση - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Σειρά 1 Συζητήσεις για τη σειρά 1

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
21-03-16, 01:35   #11
Petros_f20

Το avatar του χρήστη Petros_f20

Drives: F20 116d ED
Για το on/off έχω κι εγώ τις ενστάσεις μου. Κυρίως με εκνευρίζει ο κραδασμός κάθε φορά που πρέπει να ξεκινήσει, γιατί θεωρώ ότι ταλαιπωρούνται τόσο τα μηχανικά μέρη όσο και τα πλαστικά κλπ και γιατί μία στις 3 φορές που σταματάει μέσα στην πόλη είναι στο άκυρο για μισό sec. Επίσης παρατηρώ ότι μόλις ξεκινήσει δεν είναι αμέσως έτοιμο για να μαρσάρει και να φύγει γρήγορα (λογικό) και γενικά θεωρώ ότι περισσότερο κακό κάνει παρά καλό. Άσε που το όφελος σε κατανάλωση δεν πρέπει να είναι παραπάνω από ένα λίτρο, και μιλάμε για δρόμους Αθήνας με φουλ κίνηση.
Ο χρήστης Petros_f20 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-03-16, 09:56   #12
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Θυμάμαι διαβάζοντας το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου όταν το είχα πάρει σε κάποιο σημείο έγραφε ότι το σύστημα start/stop έχει κέρδος στην κατανάλωση όταν οι στάσεις που κάνει κανείς είναι από 1 λεπτό και πάνω.
21-03-16, 15:23   #13
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Αν κερδίσεις κανενα ντεπόζιτο στις 100.000 χλμ, επιτυχία θα είναι.
Ο χρήστης stef80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-03-16, 22:06   #14
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ms_kostakiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυμάμαι διαβάζοντας το βιβλιαράκι του αυτοκινήτου όταν το είχα πάρει σε κάποιο σημείο έγραφε ότι το σύστημα start/stop έχει κέρδος στην κατανάλωση όταν οι στάσεις που κάνει κανείς είναι από 1 λεπτό και πάνω.
Ορθον!
Στα επιπλεον αλλα:
1) Αν τα κανεις γρηγορα μπλοκαρει λιγο και μπορει να φας δισκο πλατο
2) Δεν εχει λυθει mythbust τελος παντων το ερωτημα αμα ειναι καλο για το τουρμπο να ανοιγοκλεινουν σε κινιση οσο αφορα το λαδι η/και καυσαεριο καθε 1 λεπτο συμφωνα με τα πιο παλια δεδομενα και safe συντηρηση με το μην κλεινει η μηχανη αν δεν μιλαμε για 5+ λεπτα στασης και μετα απο χρηση ειτε εντονη ειτε ταξιδι να μενει εν λειτουργεια για 2-3 λεπτα εφοσον και εχει βρεθει σε σταση-παρκιν
3) δεν βλεπω την οικονομια σε σχεση αυξημενου wear tear στην μιζα και στο συστημα αναφλεξης!
4) ειναι ανυσιχυτικο το γεγονος οτι τα direct injections προκαλουν καρβουνηλα οποτε μειωνετε και ο χρονος για συντηρηση και γινετε σε αντιοικονομικο σε αρκετα σημεια με on/off
Αυτα
21-03-16, 23:56   #15
Z4MC

Drives: F20 118i
Τα περισσοτερα από αυτά που αναφέρεις τα εχουν λαβει υποψιν και δεν εχουν θεμα. Πχ εχουν ενισχυμενες μιζες και μπαταριες, τα τούρμπο είναι λάιτ..σιγα την πιεση που δεχονται για να εχουν αυξημένες ανάγκες ψυξης...Το σταρτ/στοπ θα σε σωσει 3-5% σε καταναλωση αν το χρησιμοποιείς συνεχως, αυτό σε 100 χιλ χμ δεν είναι αμελητεο.

Προσωπικα μου αρεσει το σταρτ/στοπ και το χρησιμοποιω αν πεσω σε κινηση και περιμενω πανω από 1 λεπτο σε φαναρια, επισης είναι πρακτικο οτα περιμενεις μεσα στο αμαξι εξω από καποιο μαγαζι κλπ.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-03-16, 01:11   #16
Petros_f20

Το avatar του χρήστη Petros_f20

Αν υπολογίσουμε 5% στα 7 λίτρα μέσο όρο που καίει ένα καινούριο αυτοκίνητο, στις 100.000 χλμ είναι 350 λίτρα κέρδος. Τα οποία, σε ευρώ, δεν ξέρω αν φτάνουν καν για μια μπαταρία κτήνος που φοράει η f20. Δεν ξέρω, πιθανότατα είναι πυροτέχνημα των εταιριών για να φαίνεται ότι πουλάνε αυτοκίνητα με χαμηλότερους ρύπους (που δεν μας χαλάει καθόλου - τέλη κυκλοφοριας).

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης Petros_f20 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-03-16, 01:26   #17
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
εμ που δεν αναφερομαι στη ψυξη αλλα στο λαδι που ειναι μεσα στην τουρμπινα και το καυσαεριο και καθετε και κανει το λαγκ και βαρυ.
Οπως ανεφερα δεν εχει λυθει επισημα η απορια αυτη καθως ειναι δυσκολο να μαζευτει υλικο! Ανεπησιμα αρκετα F20/21 εχουν παρουσιασει δοιαφορα προβληματακια με τα τουρμπο μεσα ειμαι και εγω

Η μπαταρια πιο δεν ειναι μονο για αυτο το λογω για ετσι και αλλιως αν νιωσει οτι η μπαταρια χανει ξεκιναει η για διατηρηση θερμοκρασιας μηχανης οπως και με το AC.

Το injection ειναι το ιδιο προκαλει καρβουνηλα ανεξαρτητως αμαξιου στα 50000-60000 ενα καθαριστικο καλο θα ηταν μιας και οι βενζινες δεν ειναι ολες καλες

Αν θες να δεις κερδος οδηγα πιο οικονομικα!
22-03-16, 02:05   #18
Z4MC

Drives: F20 118i
Υπαρχουν και αλλα θεματα που συνηδητα ή ασυνηδητα τα αγνοειτε. Πχ δεν σωζεις μονο απο την καταναλωση αλλα πληρωνεις και χαμηλοτερα τελη λογω χαμηλοτερων τυποποιημενων ρυπων. Επισης η βιομηχανια εχει την υποχρεωση να χαμηλωσει τις εκπομπες ρυπων σε ολο τον στολο της αλλοιως δεν θα μπορουν να πουλησουν αμαξια. Εδω εχει σταρτ στοπ και η Λα Φερραρι στους ασσους μας πειραξε. Οπως ειπα πιστευω πολυ θετικο να υπαρχει και σου δινουν και κουμπι για οποιον θελει να το βγαζει.
Ο χρήστης Z4MC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-03-16, 13:41   #19
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Το Start-Stop κάθε εταιρεία το κάνει επειδή στους σημερινούς τυποποιημένους κύκλους δοκιμών (ειδικά στους Ευρωπαϊκούς) η στάση παίζει μεγάλο ρόλο και κερδίζουν πολύ στα τυποποιημένα νούμερα. Και αυτό τους νοιάζει, γιατί το τυποποιημένο νούμερο ρύπων/κατανάλωσης:
  1. μπαίνει στο προσπέκτους
  2. είναι στόχος που πρέπει να πιάσει ο κατασκευαστής
  3. επηρρεάζει τιμή και κόστος χρήσης (από φορολογία) για τον καταναλωτή

Για τον ίδιο λόγο που βάζουνε ηλεκτρικά αντί για υδραυλικά.

Το μόνο κριτήριο είναι το προσπέκτους
22-03-16, 14:17   #20
Gotcha

Το avatar του χρήστη Gotcha

Παντως στο δικο μου με 9500κμ εχω μεσο ορο 5,6 με μικτες διαδρομες (80% δουλευω eco pro). Δεν κινουμαι σε κινηση (κεντρο πχ) καθως μενω Μεσογαια. Σχετικα με το cruise, με το ποδι πετυχαινεις καλυτερη καταναλωση απλα το cruise ειναι πιο ξεκουραστο. Επισης σε ταχυτητες 120-130 στην εθνικη ισως να συμφερει οριακα να δουλευεις comfort αντι eco pro (λογω δυναμης του μοτερ). Αν ο δρομος ειναι αλφαδι (χωρις ανηφοροκατηφορες) δυναμικο eco pro στα 130 και χωρις cruise για την καλυτερη καταναλωση (Αν και στα 120-125 ειναι θεωρω το sweet spot)
Ο χρήστης Gotcha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές