BMW E92 προβλημα με πιεση λαδιου και κουζινετα - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βλάβες & προβλήματα » BMW E92 προβλημα με πιεση λαδιου και κουζινετα

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
25-03-16, 20:21   #1
pavlose92

Drives: e92 320i
BMW E92 προβλημα με πιεση λαδιου και κουζινετα

Καλησπερα παιδια ειμαι κατοχοσ ενος BMW E92 320i 170ps το αμαξι το αγορασα πριν 2 βδομαδες απο συγγενικο μ προσωπο,το αμαξι αυτος που το ειχε το προσεχε αρκετα με τα σερβις του στην ωρα του και ολα το αμαξι ειναι προσεγμενο σε ολα του και ειμαι το 3 χερι,πριν ενα χρονο ο προηγουμενος ιδιοκτητης το ειχε παει στο συνεργειο τησ ΒΜW εδω στην Γερμανια και του ειπαν οτι πρεπει να αλλαξει την καδενα,και για να μην τα πολυλογω τα αμαξι απο τοτε αφου αλλαξε την καδενα δεν του εβγαλε αλλο προβλημα.Την περασμενη βδομαδα και αφου το αμαξι περασε στα δικα μ χερια ειπα να κανω ενα ταξιδακι,και ξαφνικα στα 120km μου αναψε το λαμπακι πιεσησ λαδιου και εμφανιστηκε ενα μηνυμα οτι πρεπει να το σβησω,αυτο εκανα τραβηξα στην ακρη και το εσβησα κατευθειαν, το αμαξι επειδη δεν μπορουσα να το οδηγησω το φορτωσα στην οδικη και το αφησαμε στον μηχανικο που το πηγαινε ο προηγουμενοσ ιδιοκτητης.Το αμαξι εμεινε στο συνεργειο 3 μερεσ μεχρι που ο μηχανικοσ μ ειπε οτι θελω αλλο μοτερ (ο μηχανικος εχει τελειωσει την ειδικοτητα του σαν master στην bmw) και οτι το προβλημα ειναι οτι τα μεταλλα του στροφαλου και τα ρουλεμαν ειναι φαγωμενα,και οτι πρεπει να αλλαξω το μοτερ(100.000χλμ εχει)και οτι δεν αξιζει να φτιαξω αυτο.Εγω μετα το πηρα και το πηγα στον δικο μ μηχανικο και περιμενω την δικη του εκδοχη,και ειμαι τρελαμενοσ και δεν ξερω τι να κανω να αλλαξω μοτερ?να φτιαξω αυτο που φοραει τωρα?και πωσ γινεται να χαλασουν τα μεταλλα του στροφαλου στα 100.000χλμ....?εντωμεταξυ ουτε το αμαξι παιρνει πισω αυτοσ που το ειχε ουτε πληρωνει την ζημια...αρα θα πρεπει να τα λουστω ολα εγω...ελπιζω να μου δωσετε μια γνωμη γιατι παω να τρελαθω...συγγνωμη και για τον ογκο του μηνυματοσ αλλα προσπαθησα να ειμαι οσο ποιο κατατοπιστικος γινεται
Σας ευχαριστω
Ο χρήστης pavlose92 δεν είναι συνδεδεμένος  
25-03-16, 20:41   #2
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Κάθε πότε άλλαζε λάδια το αμάξι? Επίσης σίγουρα έχει 100000 χλμ? Στην Γερμανία αυτά γίνονται τον δεύτερο χρόνο και όχι αρκετά αργά. Επισης, μήπως το πρόβλημα δεν είναι κουζινετα;

Μια αντιπροσωπία θα σου δώσει λύση, από ένα φόρουμ είναι αδύνατο να πάρεις απαντήσεις ακριβώς
25-03-16, 20:54   #3
Γιώργος

Drives: Ε46 320ι
Παύλο καληςπερα όντως ειναι μαλακια το γεγονός ότι δεν έχεις προλάβει να το χαρείς και δεν έχεις αμαξι στην ουσία.. Η εκδοχή μου ειναι η εξής:
Καταρχάς ενα αμαξι απο δυο προηγούμενα χέρια ειναι δυο προηγούμενα χέρια όπως καί να γίνει Παύλο, το συγγενικό πρόσωπο μπορεί να το πρόσεχε αλλα ο προηγούμενος ιδιωκτητης μπορεί να εχει κρύψει και χιλιόμετρα.. Στα 100χ χλμ σου έβγαλε κουζινέτα στροφαλου και στο βγάζει άχρηστο ο master και εχει ήδη αλλαχτεί Καδένα που φυσιολογικα αλλάζουμε στα 200.000+ Με συμβατική οδήγηση..κάτι δεν κολλάει

Αυτο το παθαίνει παλιό μοτέρ, κακοδουλεμένο με πολλά χλμ,αν το αφήσεις χωρις λάδια δεν βρίσκω λογική εξήγηση στη περίπτωση σου.
Κουτσουκελα εχει γίνει στο παρελθόν για μένα και έσκασε σε σένα.
Εγω θα το επισκεύαζα πάντως θα απέφευγε άλλο άγνωστο μοτέρ!
Ο χρήστης Γιώργος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-03-16, 21:17   #4
pavlose92

Παιδια το τι εχει γινει στο μοτερ το ξερει μονο ο μηχανικος που το ηξερε το αμαξι γιατι ο προηγουμενος 2 χρονια στο μηχανικο που μ ειπε να αλλαξω το μοτερ το πηγαινε ,παντως εχω ακουσει πολλα οπως οτι η bmw δεν βγαζει καινουρια κουζινετα οτι δεν θα πετυχει το φτιαξιμο οτι τα κουζινετα χαλασανε απο κακης ποιοτητασ λαδια και αλλα τετοια διαφορα και εχω τρελαθει γιατι δεν ξερω τι να κανω,και σημερα και μεχρι την δευτερα ειναι κλειστα ολα λογω Γερμανικου πασχα και ειμαι σε αναμμενα καρβουνα.Και εχω την εξης απορια γινεται ενασ μηχανικος να βγαλει μια διαγνωση οπως πχ χαλασμενα κουζινετα ενω ενασ αλλος μηχανικοσ να πει πχ ειναι μια βαλβιδα πιεσης λαδιου?και τζαμπα το αγχος και η στεναχωρια?παντως εχω βρει μοτερ σαν το δικο μ με 2500 ευρω με 54.000χλμ και με ενα χρονο εγγυηση,και εχω βρει και καινουριο μοτερ κατευθειαν απο την bmw με 0χλμ καινουριο με 4000ευρω εσας ποια θα ηταν η γνωμη σας επισκευη η αλλαγη μοτερ?
Ο χρήστης pavlose92 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-03-16, 21:30   #5
Γιώργος

Drives: Ε46 320ι
Εγω θα το επισκεύαζα ότι και να ειναι εν τελη που θα βρεις άκρη απο δεύτερα πιστεύω, μην σου λένε χαζά στο χέρι του μηχανικού ειναι να πετύχει η επισκευή.. Μην δώσεις λεφτά αλλα επισκεύασε το εγγυημένα με μικρότερο κόστος και αμέσως πωλητήριο!σε λογική τιμή να φύγει
Αυτο θα εκανα εγω γιατί θα είχα ξενερώνει τρελά!

Αν πάλι θες να το κρατήσεις πολυ καλύτερα καινούριο μοτέρ δεν το συζητάω και παει παραπάνω το κόστος !!
Θα ξέρεις το οδηγίας πλέον
Ο χρήστης Γιώργος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-05-16, 02:06   #6
pavlose92

Μάρκα λαδιων

Καλησπέρα παιδιά σήμερα μολις πήρα το αμαξι μ απο το συνεργείο όπου το είχα για αντικατάσταση μοτέρ, για να μην τα πολυλογώ ο μηχανικός είπε στα 1000 χιλιόμετρα να αλλάξω λάδια αυτος βέβαια μου έβαλε αυθεντικά της Bmw,αλλα επειδή κοστίζουν αρκετά ήθελα να ρωτήσω ποια αμεςως επόμενη μάρκα λαδιού να προτιμήσω να βαλω στο αμαξι μ;
Σας ευχαριστώ
Ο χρήστης pavlose92 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-05-16, 02:07   #7
ChrisKDE

Το avatar του χρήστη ChrisKDE

Περιοχή: Backnang

Drives: E92 335i
Αν σου φαίνονται ακριβά τα λάδια της BMW πούλα την.
Ο χρήστης ChrisKDE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
07-05-16, 10:54   #8
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Κατεγιστικος στη απαντηση! Αλλα τα λαδια ειναι στα 17 ευρω το λιτρο τις BMW αν θες πιο φτηνα παρε σε γαλονι η 5λιτρο! Να σου σημειωσω πως τα λαδια τις ειναι απο την Shell πλεον καθως και οτι εχουν ενα συστατικο παραπανω το οποιο μου διαφευγει!
Αλλα 1000χλ αλλαγη το βρισκω νωρις στα 2000-2500 συνηθως!
07-05-16, 11:15   #9
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Θα προτιμούσα να σου έβαζε ένα λίγο πιο λεπτό λάδι στην αρχή. Αλλά να ξέρεις : στα λάδια δεν κάνουμε οικονομία.....όσο πιο συχνά τα αλλάζεις τόσο πιο καλά.
07-05-16, 11:20   #10
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
moderation

Μεταφέρθηκαν τα μηνύματα από το νέο θέμα που άνοιξες στο παλιό για να μην δημιουργείτε σύγχυση μιας και μιλάμε για το ίδιο αυτοκίνητο και περιστατικό. Επίσης διέγραψα το δεύτερο ίδιο μήνυμα που είχες βάλει στο "H αληθεια για τις αλλαγες λαδιου". Καλό είναι να μην κάνουμε πάνω από μία φορά το ίδιο post για να μαζεύονται όλες οι απαντήσεις στο ίδιο μέρος.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές