Racechip ή TMC ? (ή τελικά ...remap ????) - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
04-04-16, 16:14   #1
gmathio
Νεοσύλλεκτος

Περιοχή: Αγία Παρασκευή

Drives: F20 116i
Racechip ή TMC ? (ή τελικά ...remap ????)

Εχοντας διαβάσει όλα τα νήματα και όλα τα μηνύματα για τις βελτιώσεις, κατέληξα σε παράλληλο για την 116i F20, που έχω. Είμαι μεταξύ των δύο, με διαφορά 100 ευρώ στην τιμή (500 το ultimate, 400 το TMC). To πρώτο έρχεται απόΓερμανία, το δεύτερο το βάζω κι εδώ και ότι χρειαστώ φαντάζομαι είναι πιο εύκολο να ρυθμιστεί. Θα ήθελα εντυπώσεις απ' όσους τα έχουν βάλει και γνώμες..
Στο (πολύ) βάθος του μυαλού μου υπάρχει και το remap, αλλά δεν θέλω να βγάζω τον εγκέφαλο, να τον στέλνω έξω κλπ.
Από την άλλη, φαντάζομαι οτι για χρήση κυρίως στην πόλη, όπως κάνω εγώ, ίσως το remap είναι καλύτερο γιατί δίνει την extra δύναμη σε όλο το φάσμα των στροφών...
Μάλλον όμως προτιμώ τον παράλληλο.
Κάθε βοήθεια λοιπόν, δεκτή !
Ο χρήστης gmathio δεν είναι συνδεδεμένος  
04-04-16, 16:21   #2
Blacktan

Drives: F32 428i m
Εαν δεν προβεις σε remap που ειναι το καλυτερο απ'ολα για τον κινητηρα σου , τοτε η γνωμη μου ειναι racechip ultimate που ειναι δοκιμασμενο με πολυ καλα σχολια και απο τους Αμερικανους bimmers που ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με τους Ευρωπαιους και ιδιαιτερα με εμας βεβαια ...

Remap (BR-P)
Racechip ULTIMATE
Οτιδηποτε αλλο

Η σειρα προτιμησης μου με βαση εμπειρια στην πραξη και στην θεωρια ..
04-04-16, 17:59   #3
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Το racechip μπορεις να το βαλεις και εδω εχει αντπροσωπο.Το remap ειναι ισως το ιδανικο.-
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-04-16, 18:45   #4
stef80

Περιοχή: Θεσσαλονικη

Drives: F20 120i
Εχεις την 116i με τους 136 ιππους? αν ναι τοτε οποιοσδηποτε παραλληλος θα σε ανεβασει κατα 20% η και λιγο παραπανω οποτε θα πας το πολυ στα 170 αλογα. Με το remap μπορεις να ξεπερασεις και τα 200, οποτε στην περιπτωση σου ειναι σαφως προτιμοτερο, αν δε σε απασχολει η εγγυηση.
Εγω που εχω 120i και ημουν ηδη στα 177 αλογα, η διαφορα παραλληλου-remap ειναι παλι σημαντικη αλλα οχι οση σε σενα, οποτε επελεξα τον παραλληλο.
Ο χρήστης stef80 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-04-16, 20:46   #5
gmathio
Νεοσύλλεκτος

Περιοχή: Αγία Παρασκευή

175 λέει η racechip. H αλήθεια είναι πως νομίζω πως μου αρκούν αν και τελικά ποτέ δεν είναι αρκετά !!
Το remap, το σκέφτομαι αφενός για την αφαίρεση του εγκεφάλου και την αποστολή του στο εξωτερικο και την όλη διαδικασία και αφετέρου για τον τρόπο αποστολής των χρημάτων. Το chip είναι plug and play και εδώ. Κυρίως θέλω να μάθω για το τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχουν δει όσοι έχουν βάλει το racechip...

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimcz Εμφάνιση μηνυμάτων
Το racechip μπορεις να το βαλεις και εδω εχει αντπροσωπο.Το remap ειναι ισως το ιδανικο.-
To "εδώ" είναι στη Θεσσαλονίκη που έχω βρει ή υπάρχει και στην Αθήνα?
Ο χρήστης gmathio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-04-16, 21:37   #6
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Αν θυμαμαι καλα Γλυφαδα.

RaceChip Hellas
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-04-16, 21:57   #7
stef80

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gmathio Εμφάνιση μηνυμάτων
175 λέει η racechip. H αλήθεια είναι πως νομίζω πως μου αρκούν αν και τελικά ποτέ δεν είναι αρκετά !!
Το remap, το σκέφτομαι αφενός για την αφαίρεση του εγκεφάλου και την αποστολή του στο εξωτερικο και την όλη διαδικασία και αφετέρου για τον τρόπο αποστολής των χρημάτων. Το chip είναι plug and play και εδώ. Κυρίως θέλω να μάθω για το τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχουν δει όσοι έχουν βάλει το racechip
Αν αποφασισεις remap, σιγουρα θα βρεις και εγχωριες λυσεις.
Το racechip το ειχα και εγω σε εκτιμηση και για αυτο πηγαινα αρχικα, αλλα δεν ειχαν για το δικο μου μοτερ, οποτε πηρα το tmc και τελικα μου βγηκε καλο.
Ενας φιλος με κασκαι ντιζελ ειχε παρει το racechip και δεν του δουλευε καλα, σε καμια ρυθμιση. Κροταλιζε πολυ το μοτερ και εκανε κοψιματα. Τωρα πηρε το tmc και ειναι ευχαριστημενος.
Γενικα ομως εχω διαβασει πολυ καλα λογια και για τα δυο.
05-04-16, 13:44   #8
vded

Το avatar του χρήστη vded

Περιοχή: Καλαμάτα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gmathio Εμφάνιση μηνυμάτων
Το remap, το σκέφτομαι αφενός για την αφαίρεση του εγκεφάλου και την αποστολή του στο εξωτερικο και την όλη διαδικασία και αφετέρου για τον τρόπο αποστολής των χρημάτων. Το chip είναι plug and play και εδώ. Κυρίως θέλω να μάθω για το τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχουν δει όσοι έχουν βάλει το racechip...

To "εδώ" είναι στη Θεσσαλονίκη που έχω βρει ή υπάρχει και στην Αθήνα?
Remap θα διάλεγα προσωπικά. Για δες εδώ http://www.microchips-tuning.com/en/...1-remap-211ps/
Αν και μου φαίνονται πολύ αισιόδοξα τα εργοστασιακά νούμερα καθώς και η τελική ροπή.
05-04-16, 14:17   #9
stef80

Την εργοστασιακή μέτρηση την έκοψαν νωρίς. Ίσως έδινε καναδυο αλογάκια ακόμη. Εϊναι γνωστό ότι σχεδόν όλοι οι υπετροφοδοτούμενοι κινητήρες, ειδικά οι γερμανικοί απόδίδουν περισσότερα άλογα από τα ονομαστικά.
Τα τελικά νούμερα είναι φυσιολογικά, αν και δεν ξέρω με τι βενζίνη πρέπει να δουλεύει πλέον. Ίσως απαιτεί αποκλειστικά 100αρα.
05-04-16, 16:05   #10
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vded Εμφάνιση μηνυμάτων
Remap θα διάλεγα προσωπικά. Για δες εδώ http://www.microchips-tuning.com/en/...1-remap-211ps/
Αν και μου φαίνονται πολύ αισιόδοξα τα εργοστασιακά νούμερα καθώς και η τελική ροπή.
Ναι μονο που αυτος το εχει κανει ο ιδιος μιας και τον ρωτησα! Δεν βλεπω επισης να δινει καποια εγγυηση (δεν τη αναφερει πουθενα) οποτε το BR που αναφερε ο Black ειναι μονοδρομος!

Περι 100αρας ειναι η πρωτη βελτιωση που κανει καποιος ασχετος αν εχει αυξησει αλογα/ροπη! Ναι παλι θα εχει δοιαφορα με την 95αρα αλλα οχι την απολυτη αποδοση!
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές