TMG - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-04-16, 14:25   #21
dimcz

Drives: E84 X1 20i xDrive
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Z4MC Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο Βελγιο τον προγραμματισμο το κανουν μεσω OBD ή ανοιγουν το κουτι του εγκεφαλου;
Νομιζω οτι γινεται με διαδικασια bootmode(?) και ανοιγουν την ecu.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 13-04-16 στις 19:28 Αιτία: Διόρθωση quote
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-04-16, 14:26   #22
Red116

Το avatar του χρήστη Red116

Drives: F20 116i
Dim μιλησες με ταξοπουλο?
Ο χρήστης Red116 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-04-16, 14:53   #23
Blacktan

Drives: F32 428i m
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Z4MC Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο Βελγιο τον προγραμματισμο το κανουν μεσω OBD ή ανοιγουν το κουτι του εγκεφαλου;
Και τα 2 αναλογα τον τυπο του εγκεφαλου.
Νομιζω στον ασσο τον ανοιγουν ..
13-04-16, 14:57   #24
Blacktan

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stef80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι, αν πας στον Ταξόπουλο, τι πρόγραμμα θα σου περάσει??
Της BR ή ένα δικό του που απλά επειδή τον εκτιμούν στη BR παίζει να είναι καλό?
Δεν είναι δυνατόν να ρωτάς μια εταιρεία όπως η BR κάτι τέτοιο και να σου δίνει μια απάντηση που ο καθένας την ερμηνεύει ποικιλοτρόπως.
Ξεκαθαρα ενα δικο του , οχι της BR ...
Τι θα επρεπε να σου απαντησει ομως πιο καθαρα ? Σου λεει δεν δινουμε αντιπροσωπεια στην Ελλαδα , εαν θες ομως Ελλαδα οπωσδηποτε αυτον ξερουμε αυτον σου προτεινουμε ...

Εγω το θεωρω πολυ επαγγελματικη απαντηση.
Δεν ειναι ευρωλιγουρια .
Εαν δεν θες αποστολη σε Βελγιο ( για τους δικου σου λογους ) δεν προσπαθουν ντε και καλα να σε πεισουν..
Σου λενε απευθυνσου εκει ....
Seems decent to me !
13-04-16, 16:09   #25
dimcz

Μιλησαμε με τον Ταξοπουλο σημερα.Κατ'αρχας ειναι ενας ευγενικος νεος ανθρωπος,κερδισε την συμπαθεια μου.Για τα αυτοκινητα μας ειναι φανερο δεν εχει μεγαλη εμπειρια.Στην Αθηνα δεν εχει δυναμομετρο.Δεν εχει τα προγραμματα της brp,εαν χρειασθει μπορει να την συμβουλευθει.Το τι ακριβως προγραμμα βαζει? δεν πολυκαταλαβα.Εγω θα καταληξω στην πρωτη μου επιλογη την brp.H δικη μου ecu γιανα "ξεκλειδωθει"πρεπεινα ανοιχθει.
PS.Τελικη τιμη 615 Ε .
13-04-16, 16:36   #26
Blacktan

Δεν προκειται να το μετανοιωσεις και αφου ξεμπερδεψεις θα δεις πως δεν ηταν τοσο βουνο οσο σου φαινοταν !!!
13-04-16, 17:15   #27
dimcz

Σιγουρα,εχω ψαχθει αρκετα.Αρχιζω....προπονηση!!
13-04-16, 17:37   #28
Red116

Το avatar του χρήστη Red116

Drives: F20 116i
τα φορουμ ειναι για ανταλλαγη αποψεων ετσι μαθαινουμε και μας κανει να σκεφτουμε πραγματα..εχουμε br p δυο αμαξια βελτιωμενα 1.6τ που στειλανε εγκεφαλο και οι δυο ευχαριστημενοι...αλλα χωρις πριν και μετα δυναμομετρηση vbox χρονους κτλπ..βαλανε ενα προγραμμα κονσερβα χωρις να πατησει ελεχθει το αμαξι καπου(θερμοκρασιες αλλες συνθηκες) απλα στειλανε εναν χωρις προβληματα εγκεφαλο σε ενα κρατος της ευρωπης σε μια αξιοπιστη εταιρεια με κουριερ..εγω ουτε στο θεο τον ιδιο δε θα στελνα εγκεφαλο ετσι(μονο αν βελτιωνα το ραλλυ 20ετιας που κοστιζει 2000ευρω και οι εγκεφαλοι υπαρχουν στα περιπτερα)...ας γινουν καλυτεροι γνωστες οι ελληνες και βλεπουμε..υπαρχει βελτιωτης με αποπτελεσματα καλα εχει μαθει απο τα λαθοι σε 1.6τ και εχει βελτιωση αρκετα αμαξια..1.6τ παντα...σκεφτειτε για n20..ισως θελει υπομονη ακομα...εγω αμαξι που το χρυσοπληρωσα στην σημερινη ελλαδα θα σκεφτομουνα να εβγαζα εγκεφαλο και να κανα ολη αυτην την διαδικασια..γνωμη μου, καλο ψαξιμο και επιλογη να χεις dim..
Ο χρήστης Red116 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-04-16, 18:08   #29
Blacktan

Το "αλλα" που αναφερεις εχει λογικη οταν μιλαμε για remapping απο τον φιλο μας ...
Σχετικα με την br δεν χρειαστηκα πριν και μετα dyno ( τουλαχιστον εγω , ως εκρινα ) αφενος γιατι το αμαξι με προχειρη μετρηση επεσε σχεδον στα 6,2' το 0-100 του και 13,9 το 400αρι και αφετερου οσοι μετρησαν μετα, ανα την ευρωπη , εβγαλαν απο 210 εως και 225 ...
Δεν εχω/ειχα/εχει λογο καποιος να κανει μετρηση , μετα , εκτος αν ψαχνει την λεπτομερεια , το fine tuning ή εχει οποιαδηποτε αμφιβολια γιατι το γκαζι που πηρε δεν του φανηκε αρκετο ...
Πιστεψε με ομως στον ασσο και στον Ν14 η διαφορα ειναι τοσο δραματικη που οποιαδηποτε δυναμομετρηση μοιαζει περιττη , εκτος εαν το δυναμομετρο ειναι διπλα στο σπιτι σου και σου προσφερεται και το πατημα for free ...
Εγω που επρεπε να τρεχω και να χαλασω αλλα 50-70 ευρω δεν βρηκα κανενα λογο ...
Το χαμογελο και η δυναμη σε καθε βαθυ πατημα του γκαζιου ηταν αρκετα
13-04-16, 19:48   #30
dimcz

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Red116 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φορουμ ειναι για ανταλλαγη αποψεων ετσι μαθαινουμε και μας κανει να σκεφτουμε πραγματα..εχουμε br p δυο αμαξια βελτιωμενα 1.6τ που στειλανε εγκεφαλο και οι δυο ευχαριστημενοι...αλλα χωρις πριν και μετα δυναμομετρηση vbox χρονους κτλπ..βαλανε ενα προγραμμα κονσερβα χωρις να πατησει ελεχθει το αμαξι καπου(θερμοκρασιες αλλες συνθηκες) απλα στειλανε εναν χωρις προβληματα εγκεφαλο σε ενα κρατος της ευρωπης σε μια αξιοπιστη εταιρεια με κουριερ..εγω ουτε στο θεο τον ιδιο δε θα στελνα εγκεφαλο ετσι(μονο αν βελτιωνα το ραλλυ 20ετιας που κοστιζει 2000ευρω και οι εγκεφαλοι υπαρχουν στα περιπτερα)...ας γινουν καλυτεροι γνωστες οι ελληνες και βλεπουμε..υπαρχει βελτιωτης με αποπτελεσματα καλα εχει μαθει απο τα λαθοι σε 1.6τ και εχει βελτιωση αρκετα αμαξια..1.6τ παντα...σκεφτειτε για n20..ισως θελει υπομονη ακομα...εγω αμαξι που το χρυσοπληρωσα στην σημερινη ελλαδα θα σκεφτομουνα να εβγαζα εγκεφαλο και να κανα ολη αυτην την διαδικασια..γνωμη μου, καλο ψαξιμο και επιλογη να χεις dim..
Φιλε μου δεν νομιζω να σου ειπε καποιος το τι να κανεις.
Εαν καποιος εχει μια κακη η καλη εμπειρια την λεει και δεν την επιβαλει.Φιλικα παντα.
Ο χρήστης dimcz δεν είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές