BMW 116i E87 vs Volvo S60 2006 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Γενικά αυτοκινήτου Ότι έχει να κάνει με BMW αυτοκίνητα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-04-16, 00:50   #1
mbaklagin

Το avatar του χρήστη mbaklagin

Drives: E87 116i
Καλησπέρα σε όλους!

Έχω μια απορία που με ζάλισε τις τελευταίες μέρες και θέλω την άποψή σας για το θέμα.

Έχω μια κούκλα 116 (μου αρέσει όντως πολύ) του 2006 90000χμ που την πήρα από καλά χέρια, όντως σε τέλεια κατάσταση, τον περασμένο Δεκέμβριο και προχθές ο πατέρας μου λέει ότι άρχισε να τον κουράζει πολύ το Volvo S60 2.0λιτ turbo του 2006 με 50000χιλ που πήρε από την αντιπροσωπεία, είναι σαν καινούριο με όλα τα σέρβις στην αντιπρ. Και είπε είτε να αλλάξουμε είτε να το δώσει και να πάρει άλλο, μικρό.
Τώρα που κολλάω, παιδιά δεν έχω αλλά θα έχω κάποια στιγμή, είναι εντελώς αλλιώτικα αυτοκίνητα, μου αρέσει η δυναμική που έχει το βολβο και άνεση και χώρους και το ότι ξέρω ακριβώς σε τι κατάσταση είναι ( τέλεια δηλαδή ) έχει πολλά καλά, το λυπάμαι κιόλας να το σκοτώσει στην τιμή γιατί γίνανε ξέφτυλα τα μεγάλα κυβικά.
Είναι πιο ακριβό από άποψη φόρων κτλ αλλά δεν είναι από τα βασικά προβλήματα, είναι ότι δεν είναι BMW

Βγήκε λίγο μέγαλο το θέμα, συγνώμη, αλλά θέλω την άποψη σας τι να κάνω.

Ευχαριστώ πολύ

Φωτό από το Ίντερνετ, εγώ είμαι στην Θεσσαλονίκη και ο πατέρας Αθήνα
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg image.jpg (200,8 KB, 43 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 13-04-16 στις 09:26 Αιτία: Συγχώνευση μυνημάτων
Ο χρήστης mbaklagin δεν είναι συνδεδεμένος  
13-04-16, 08:04   #2
pezos

Περιοχή: Βέροια

Drives: E92 316i
Το έγγραψες και μόνος σου, δεν είναι BMW.
Τι άλλο να σου πει κάποιος;
Όταν κοιτούσα να πάρω αυτοκίνητο κάπως μου είχε κολήσει το passat 1.6 diesel. Το passat έτσι, και αλλιώς και πιο οικονομικό και μεγαλύτερη ροπή και διάφορα άλλα. Κάθε φορά που κοιτάω τη μπέμπα μου λέω πάλι καλα που δεν πήρα το passat. Από όπου και να την κοιτάξω με συναρπάζει. Ωραίο και το passat αλλά η καρδιά και το μυαλό μου είναι στη bmw.
Για μένα: Να οδηγάς αυτό που λέει η καρδιά σου, οτιδήποτε άλλο γρήγορα θα σε ξενερώσει
Ο χρήστης pezos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-04-16, 10:23   #3
mbaklagin

Αν είχα κάτι παρόμοιο σε κατηγορία με το s60 ( σειρά 3 ή 5 ), δεν θα σκεφτόμουν καν να την αλλαξω, αλλά η 116 από άποψη χώρων είναι πολύ μικρό και αρκετά σκληρό αυτοκίνητο, αν αύριο μεθαύριο θα έχω οικογένεια δεν θα με χωράει ( είμαι 32 ).
Είναι σαν να διαλέγεις ανάμεσα σε δυο γυναίκες, η μια μαγείρευει καλά και είναι νοικοκυρά και η άλλη να σε τρελαίνει στο κρεβάτι
Ο χρήστης mbaklagin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-04-16, 11:35   #4
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Δώσε τον Άσσο στον πατέρα σου, πάρε το Volvo, και κάντο τράμπα με κάποιο 3άρι/5άρι που επίσης θα είναι σκοτωμένο λόγω (των ίδιων) κυβικών.

Problem solved.

Βέβαια τα Volvo δεν είναι τόσο εμπορικά, οπότε θα πρέπει μάλλον να συμπληρώσεις κάτι από πάνω, αλλά ένα Ε90/Ε60 θα πρέπει να είναι πολύ άνετη τράμπα, ειδικά αν δεν σε πειράζει να πας λίγο ψηλά σε χλμ σε σχέση με τα 50 του Σουηδού.
13-04-16, 21:48   #5
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Οι χώροι είναι κάτι σχετικό και ποτέ δεν φτάνουν σύμφωνα με τον Don. Το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα. Ξέρω άτομα που έχουν δύο παιδιά 9 και 11 χρόνων και είναι με τον άσσο e87 και δεν έχουν πρόβλημα. Έχουν μάθει να βολεύονται όπως είναι. Αν θέλεις και άλλους χώρους στον άσσο μπορείς να βάλεις και μπαγκαζιέρα οροφής. Όλα είναι σχετικά.
Δεν βάζω το θέμα δύναμη και άλογα. Αν μπορείς να κάνεις την τράμπα για λίγο καιρό και να διαλέξεις θα είναι το καλύτερο μιας και δεν υπάρχει θέμα αγοραπωλησίας.
13-04-16, 22:16   #6
mbaklagin

Don
Έψαξα πόσο έχει το Volvo τώρα ( περίπου σαν του πατέρα ) και με αυτά τα λεφτά δεν πλησιάζεις καν κάτι αξιόλογο σε αντίστοιχα E90/E60, τον ασσο πιο ακριβά τον πήρα από τα S60 που πουλάνε (χωρίς να ξέρουμε τι κατάσταση έχουν, όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε τι γίνεται στην άγρια αγορά μεταχειρισμένων )

kostakiss
Χώροι δεν είναι το μόνο καλό, το οδηγώ όταν κατεβαίνω στην Αθήνα και είναι πραγματικά άλλο επίπεδο, δεν έχει την τρέλα της BMW, το αντίθετο θα έλεγα και πολύ δυνατό, μπορεί βέβαια και οι σειρές 5-7 να έχουν κάτι παρόμοιο και καλύτερο αλλά αυτό πήρε τότε είναι και φαν των Volvo. Μόλις σήμερα σκεφτόμουν να αλλάξουμε για λίγο και να δούμε πως θα πάει και μάλλον αυτό θα κάνω.

Μου αρέσουν και τα δυο αυτοκίνητα αλλά το κάθε ένα με τον τροπο του, μάλλον ιδανικό είναι να έχεις ένα Volvo για την οικογένεια και ένα M5 για να φεύγεις για λίγη τρέλα
13-04-16, 22:27   #7
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Ρε άμα πάρεις το Μ5 τι να τα κάνεις τα υπόλοιπα? Το Μ5 το παίρνεις άμα θες ένα και καλό, και πουτ@ν@ και κυρά.
13-04-16, 23:11   #8
mbaklagin

Πρέπει να έχουμε και στόχους για το μέλλον, για να έχουμε για κάτι να ονειρευόμαστε!
14-04-16, 10:37   #9
318 Cabrio Nikos

Drives: E36 318i
Είναι 2 εντελώς αντίθετα αυτοκίνητα....

Πραγματικά αντίθετα όμως! Το ένα είναι ποιοτικό καράβι και το άλλο
μανιτζέβελο entry μοντελάκι της εταιρίας.

Μεταξύ των 2 αν σου αρκεί το γκάζι που έχεις και δεν είναι στο
πρόγραμμα άμεσα τα παιδιά, θα κρατούσα το μικρότερο!

Αμάξια 5μετρα είναι ωραία για εκτός ταξίδια. Μέσα στις πόλεις δεν...
14-04-16, 11:08   #10
mbaklagin

318 Cabrio Nikos

Είναι 2 εντελώς αντίθετα αυτοκίνητα....

Πραγματικά αντίθετα όμως!

Γι'αυτό και κόλλησα

Αμάξια 5μετρα είναι ωραία για εκτός ταξίδια. Μέσα στις πόλεις δεν...

Είναι θέμα και αυτό που με ανησυχεί, εκεί που μένω στην Θεσσαλονίκη πολλές φόρες και με τον ασσο δύσκολα περνάω.
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές