Προβλημα κατα την εκκινηση Ρελαντι - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-04-16, 23:00   #1
GiannhsBMW

Drives: E90 320i
Προβλημα κατα την εκκινηση Ρελαντι

Καλησπερα σε ολους... Καιρο εχω να γραψω θεμα αλλα παρακολουθω τακτικα το φορουμ...

Εχω το 320I E92 εδω και 4 μηνες δεν εχει βγαλει καποιο προβλημα παρολου που εδω και 2-3 μηνες εχει ενα θεμα με το ρελαντι... Να τα παρουμε απτην αρχη ομως... Οταν το αμαξι το αναβω το πρωι περνει κανονικα μπρος κραταει υψηλες στροφες και μετα πεφτουν στης 650... Αν παω και παρκαρω καπου το αφησω μιση με μια ωρα... Και το βαλω μπρος μιζαρι αρκετη ωρα (Σαν να ζοριζετε να παρει) και αντι οι στροφες να εκτυναχθουν στης 1100 οπως κανουν αυτα τα αμαξια και να σταθεροποιηθουν στης 650... πανε μεχρι 900 και μετα πεφτουν στης 500 με 600 με αισθητο τρεμουλο κινητηρα το οποιο το νιωθεις και στην καμπινα μεσα σε μισο λεπτο το πολυ οι στροφες σταθεροποιουνται και πολλες φορες παρατηρω οτι αυτο γινετε αφοτου αναψει το βεντιλατερ (Δν ξερω αν εχει καποια σχεση αυτο) ... Επισης εχω παρατηρηση οτι απτο πρωι που το ξεκιναω μετα απο 10-20 χλμ σαν να χανει αποδοση το αυτοκινητο δηλαδη η αποκριση του γκαζιου στης αλλαγες ταχυτητων εχουν διαφορα. Καποια ενδειξη στο ταμπλο δεν υπαρχη ουτε υπερκαταναλωση το αυτοκινητο κινειτε καθημερινα εντος πολη με 9.6-9.8 l/100km . Βαζω παντα 100αρα βενζινη. Επειδη σε 1 βδομαδα θα κανω ενα μεγαλο ταξιδη 800χλμ++ και την δευτερα θα παει σε συνεργειο θα ηθελα απο την δικια σας εμπηρεια να μου πειτε τι μπορει να φτεει ωστε να το αναφερω.
Ο χρήστης GiannhsBMW δεν είναι συνδεδεμένος  
17-04-16, 16:50   #2
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Ας του κανουν μια διαγνωση μηπως και δουν κατι. Αλλιως αμα ειναι μεσα σε καποια καμπανια ανακλησης για πολλαπλασιαστες, μπεκ, μπουζι, αντλια ή κι εγω δε ξερω τι αλλο να το δουν κι οτι ειναι το αλλαζουν. Αν και παλι δε βρεθει κατι ή δεν αλλαχτει κατι κοιταξε στο ταξιδι που θα πας να το πατησεις και λιγακι. Καλο θα του κανει, κακο αποκλειεται.
Επισης απο μπαταρια πως εισαι; Την εχεις αλλαξει ποτε; Αν ναι και μπηκε αλλη μεγαλυτερης χωρητικοτητας, δηλωθηκε στον εγκεφαλο με διαγνωστικο; Ακομα και μια ελαφρως πεσμενη μπαταρια πιθανον να σου προκαλει προβληματα, οποτε ας κανουν κι εναν καλο ελεγχο και στη μπαταρια.
Τελος, μηπως το εχεις πειραξει κατα οποιονδηποτε τροπο με καποιο προγραμμα πχ ή αλλαγη της εισαγωγης ή της εξατμισης με αλλα 'βελτιωτικά' προιοντα;
Καθε τετοια παρεμβαση σε αυτα τα μοτερ ισως και να τα κανει να δουλευουν χειροτερα αντι για καλυτερα.
Κρατησε μας ενημερους με τις εξελιξεις στο θεμα σου.
17-04-16, 18:20   #3
GiannhsBMW

Εννοειτε πως δεν τοχω πειραξει... το αμαξι εχει κανει την ανακληση 2 χρονια πριν. ειχε παρουσιασει πριν 3 μηνες ενα προβλημα με τρεμουλο κατα την αποσυμπλεξη κ τελικα εφταιγε ο δισκος.. μεταχειρισμενο τοχω παρει κ ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε οτι εχει κενουργια μπαταρια τωρα δεν ξερω αν φταιει η μπαταρια.. διαβαζω αρκετα για αισθητηρα μαζας αερα φιλτρα αερα κτλπ δεν ξερω τι απολα μπορει να φταιει.

Παρατηρησα κιολας εν κινηση σημερα καθως επιασε κοκκινο κ πατησα συμπλεκτη η στροφες επεσαβ αποτομα στης 500 και επανηλθαν φυσιολογικα.. αυτο το εκανε 1 φορα σε ολοι την διαδρομη.. γενικα το αμαξι δεν φενετε ναχει κατι σοβαρο .. επισης σημερα καθως το εβαλα μπροστα ακουστηκε με το μιζαρισμα ενα κρουτς σαν σπιθα.
Ο χρήστης GiannhsBMW δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-04-16, 19:47   #4
gpav

Drives: Ε87 116i
σε αντιστοιχη περιπτωση (μου τα εκανε ολα αυτα οταν ηταν κυρίως κρυο) λιγο μετα με αποχαιρετησαν τα μπεκ....
Ο χρήστης gpav είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-04-16, 21:14   #5
GiannhsBMW

gpav ελπιζω η δικια μου περιπτωση να μην ειναι σαν την δικια σου... Το αμαξι εχει κανει την ανακληση και αποσω ξερω οσα εκαναν την ανακληση μετα δεν ξαναπαρουσιασαν προβληματα. Επισης αυτο το προβλημα το εχει 3-4 μηνες τωρα ελπιζω πως αν ηταν κατι με μπεκ θαχε φανει ως τωρα.

Και σε μενα το κανει οταν ειναι κυριως ζεστο και μετα απο χιλιομετρα
17-04-16, 22:42   #6
gpav

Drives: Ε87 116i
αν εχει γινει ανακληση στα μπεκ (που δε προβλεπεται απο οσο ξερω) λογικά δεν ειναι εκει το προβλημα σου... Προσωπικά θα ξεκινουσα απο τα φθηνα (π.χ. φιλτρο αερα εχει αλλαξει; σε τι κατασταση ειναι. Μια διαγνωση ισως βοηθούσε... check engine εχεις?

αν στο κανει ζεστο πιθανως να ειναι αλλού το προβλημα και οχι στα μπεκ. Παντως μη το λες, και εμενα το εκανε 5-6 μηνες το κολπακι και μολις μπηκε στο διαγνωστικο για ελεγχο μπεκ αρχισαν και καιγοταν ενα ενα όσπου μας παρατησαν μεχρι το τελος της διαγνωσης....
Ο χρήστης gpav είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-04-16, 00:39   #7
GiannhsBMW

Οχι δε εχει αλλαξει τιποτα αποσο ξερω αυριο θα μπει στο διαγνωστικο.. βγαλει δεν βγαλει εγω στν τεχνικο συμβουλο θα του πω της ανυσιχιες μου διοτι το αμαξι προκειτε να ταξιδεψει απτην αλλη τριτη πολλα χιλιομετρα. Οχι δεν εχω check engine ολα ειναι μια χαρα οταν το αναβω κ γινετε αυτο το σβηνω και το ξαναβαζω μπρος κ αναβει μια χαρα..
18-04-16, 17:40   #8
GiannhsBMW

Το αμαξι τελικα πηγε συνεργειο και ευτηχως το εβαλαν εκει μπροστα κ ειδανε το προβλημα απτο κλειδη μου ειπανε οτι μαλλον φτεει οτι ναι μεν εχει κανει την ανακληση αλλα δεν εχει γινει προγραμματισμος στον εγκεφαλο και οτι θα περασουν την τελεφταια εκδοση απτο εργοστασιο χωρις να υποσχονται οτι θα διορθοθει το προβλημα επισης δεν μουπαν τιποτα για μπεκ αλλα οτι δειξει το διαγνωστικο..
19-04-16, 16:19   #9
Vassilis T.

Περιοχή: Athens

Drives: E92 320i
Έχω και εγώ ένα e92 320i, να αναφέρω πως και εγώ τους τελευταίους μήνες είχα 3 βλάβες, και πως μετά την ανάκληση των πολλάπλασιαστών το 2012 και μετά κάποιες φορές μόλις έπαιρνε εμπρός το αυτοκίνητο ή από start/stop έκανε ένα τσακ (ήχο). Θεωρώ λοιπόν πως κάτι είχαν κάνει λάθος κατά την αλλαγή των πολλάπλασιαστών το 2012.
Οι βλάβες τους τελευταίους μήνες:
- 2 φορές αλλαγή του σετ: μπεκ/πολλαπλασιαστής/μπουζί σε 2 διαφορετικούς κυλίνδρους. Έγινε και firmware upgrade
- και πριν 1 μήνα αλλαγή 1 πολλαπλασιαστή σε άλλον κύλινδρο

Μετά από αυτά δεν υπάρχει ο ήχος τσακ και το αυτοκίνητο πάει πολύ καλά.
Θα δείξει βέβαια . . .
Ο χρήστης Vassilis T. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-04-16, 19:53   #10
GiannhsBMW

Το αμαξι ετοιμο... Τελικα αποτι μου ειπανε ηθελε επαναπρογραμματισμο το διαγνωστικο που τοχανε αρκετες ωρες δεν εβγαλε καμια βλαβη.. Αν ηταν πολλαπλασιαστης η μπεκ μου ειπανε θα το εδειχνε αμεσως... Μεχρι στιγμης το αμαξι δουλευει μια χαρα σε σχεση με πριν ... Αν το ξανακανει βεβαια μου ειπαν να το παω να το αφησω να κοιταξουν τα παντα απο πανω μεχρι κατω μεχρι να βρουν τι φταιει. Τωρα θα δειξει .. Το μονο που φοβαμαι ειναι μην τυχον βγαλει την βλαβη εν ωρα του ταξιδιου. και ελπιζω να αντεξει τα 5500 χιλιομετρα χωρις κανενα προβλημα.

Να υπενθυμησω οτι ο προγραμματισμος εγινε με νεα ανακληση απο το εργοστασιο και εγινε δωρεαν.
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές