Τι μάρκα λάστιχα προτιμάτε ??? - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Forum Polls » Τι μάρκα λάστιχα προτιμάτε ???

Forum Polls Τα δημοψηφισματα του φορουμ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι μάρκα λάστιχα προτιμάτε ???
Avon 0 0%
Bridgestone 3 9,38%
Continental 3 9,38%
Dunlop 1 3,13%
Goodyear 10 31,25%
Hankook 1 3,13%
Michelin 12 37,50%
Pirelli 2 6,25%
Uniroyal 0 0%
Άλλο... 0 0%
Ψήφισαν: 32. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
13-05-16, 23:49   #1
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E87 116i
Τι μάρκα λάστιχα προτιμάτε ???

Υποτιθέμενο σενάριο.
Αν πηγαίνατε αύριο για αλλαγή ελαστικών τι μάρκα θα βάζατε και γιατί? Ανεξαρτήτου διάστασης και δείκτη ταχύτητας. Runflat ή όχι είναι ένα άλλο ερώτημα που θα ακολουθήσει αργότερα.

Η ψηφοφορία είναι ανώνυμη.
13-05-16, 23:59   #2
Κίμων

Το avatar του χρήστη Κίμων

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E90 316i
1. Goodyear ....αυτά που τωρα φοράω και είμαι αρκετά ευχαριστημένος ..

2. continental, μόνο αρνητικό η μικρή διάρκεια ζωής γι αυτό και 2 επιλογή

3. Michelin, ότι έχω βάλει ειναι πραγματικά παντός καιρού αλλα θορυβώδες

Με βάση τις προτεραιότητες μου λοιπόν Goodyear
14-05-16, 03:07   #3
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Δεν έχω δοκιμάσει όλες τις μάρκες......με βάση αυτές που δοκίμασα (σε όλα τα αυτοκίνητα που είχα στην κατοχή μου) το αντίστροφο countdown είναι:

1) pirelli - σε όποιο αυτοκίνητο και αν τα είχα μου άφησαν τις χειρότερες εντυπώσεις. Σκληρό , χωρίς πρόσφυση , μικρή διάρκεια ζωής , απαράδεκτο στο βρεγμένο . Δυστυχώς και τώρα έχω τα pzero και ανυπομονώ να τα αλλάξω.

2) Toyo - αδύνατον να τα "καταλάβω"......θορυβώδη , μέτρια στο στεγνό , ικανοποιητικά στο βρεγμένο. Ένιωθα ότι το καλό σημείο τους όταν ζεσταθούν ήταν πολύ μικρό δηλαν κρυωναν ή ζεσταινοταν λίγο παραπάνω έχαναν την πρόσφυση.

3) Bridgestone - πολύ μέτριο στο στεγνό , καλό έως πολύ καλό στο βρεγμένο με σημαντικό προσόν τη μεγάλη διάρκεια ζωής. Καλό λάστιχο αλλά όχι κορυφαίο.

4)Goodyear - τα ίδια με τα Bridgestone αλλά καλύτερα στο στεγνό.

5) Continental - Πολύ πολύ καλό λάστιχο . Μεγάλη διάρκεια ζωής , πολύ καλή πρόσφυση παντού. Τα sport contact ήταν από τα αγαπημένα μου.

6) Βασιλιάς όλων τα Michelin.Μαλακό λάστιχο πρόσφυση σε κορυφαίο επίπεδο σε όποιο αυτοκίνητο και αν τα είχα με εντυπωσίασαν.
Ειδικά τα SuperSport Όταν τα έβαλα έπαθα "πλάκα"......ξεκινούσαν με τη Μ3 Και δεν σπινιαρε σχεδόν καθόλου.......στη βροχή έκανα πλάκα σε 4κινητο.......χαρακτηριστικά με πολύ δυνατή βροχή σε αυτοκινητόδρομο πήγαινα με 170++ χωρίς καμία ανασφάλεια.
Μόνο μείον ότι από τη μέση Της γομας και μετά η απόδοση έπεσε αισθητά.
14-05-16, 10:59   #4
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Με τον ίδιο τρόπο που ένα Μ4 είναι καλύτερο από ένα ML350 το Pilot Super Sport είναι καλύτερο από το Turanza.

Οπότε θεωρώ τις απόψεις περί μάρκας ελαστικών χωρίς να διευκρινίζουμε μοντέλα άστοχες.

Πχ τα Bridgestone γενικά έχουν κακό όνομα, αλλά έχω τα RE002 στο S2000 και είναι άψογα λάστιχα. Μηδέν θόρυβος, πολύ καλή συμπεριφορά, και όσο σκληρά μ' αρέσει για τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου.

Επίσης τα Bridgestone Blizzak είναι πάντα τοπ χειμερινά.

Επίσης η Pirelli έχει κακό όνομα, αλλά τα Sottozero που τα έχω δοκιμάσει στο 2ο σετ του Honda και στο Μ235 του κολλητού είναι άψογα λάστιχα, με την 3η γενιά να είναι ακόμα καλύτερη. Υστερούν λίγο στο καθαρό χιόνι/πάγο σε σχέση με τα Nokian αλλά σε οποιαδήποτε άλλη συνθήκη είναι αλλού με τρελή συμπεριφορά. Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα Scorpion Verde που είναι για SUV. Τέλος για τα P Zero (τα σκέτα) ή ακούω "για πέταμα" ή ακούω "δεν αλλάζω μάρκα ποτέ". Νομίζω παίζει πολύ να κάτσει η γενιά της γόμας γιατί το σχέδιο είναι ίδιο εδώ και πολλά χρόνια, κι επίσης να κάθεται στις προτιμήσεις του οδηγού. Θυμάμαι ο Στράτος τα είχε βάλει και δεν του άρεσαν, και μόλις έπαιξε με τις πιέσεις λίγο τρελάθηκε. Επίσης πολύς κόσμος βάζει Nero, Nero GT κλπ που είναι στην ίδια γραμμή αλλά πολύ πιο low-end και μετά κράζει τα P Zero γενικά.

Τα Pilot Super Sport είναι άρρωστο λάστιχο, δεν το συζητάμε, αλλά πολλά τα λεφτά για λίγα χιλιόμετρα... Κάτι HP Primacy που είχα χρόνια στο Lexus δεν μ' άρεσαν καθόλου και στο 1 φρενάρισμα που τα χρειάστηκα δεν ανταποκρίθηκαν καθόλου καλά. Τα Pilot Alpin 4 που είχα έναν χειμώνα στο 7άρι ήταν θεϊκά και ίδιου επιπέδου με τα Nokian.
14-05-16, 12:30   #5
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Don - Γιάννη είναι αδύνατον να συγκρίνουμε ή/και να ψηφίσουμε σε ένα poll το κάθε ελαστικό ξεχωριστά......θα έπρεπε να κάνουμε για την κάθε κατηγορία ξεχωριστά ψηφοφορία.

Άλλωστε το poll λέει ποια μάρκα ελαστικών προτιμάτε......συνεπώς αναφερόμαστε στην γενικότερη αίσθηση , εντύπωση Που μας έχει αφήσει ή κάθε μάρκα ελαστικών.
14-05-16, 21:15   #6
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Έχω λιγότερο από ένα μήνα που έβαλα τα Goodyear Assymetric 3 σε 235/40-18 και 265/35-18 κι έχω την αίσθηση ότι οδηγώ χοβερκραφτ όταν με τελειωμένα Michelin Sport Pilot είχα αίσθηση των ορίων του αυτοκινήτου. Ακόμα και τα Continental SC3 είχαν καλύτερο feedback. Έπρεπε στην κλάση τους να 'χα βάλει τα all time classics Pirelli P Zero (sketo) ή τα "τίμια" για τα χρήματά τους Dunlop Sprt Maxx SP2 στις ίδιες διαστάσεις.
Τα χειμερινά μου Bridgestone Blizzak LM001 σε 195/65-15 είναι κορυφαία και ίσως καλύτερα από τα Michelin Alpin που είχα για 2-3 χειμώνες.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-05-16, 21:27   #7
fotis1

Το avatar του χρήστη fotis1

Status:
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Drives: E83 X3 3.0i
Θεωρώ ότι παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο ο τύπος του αυτοκινήτου, όπως και ο τρόπος οδήγησης και οι απαιτήσεις που έχει ο καθένας. Γι' αυτό και δεν θα μπορούσα να πω ότι αυτά τα λάστιχα είναι καλά και κάποια άλλα όχι.
Προσωπική εμπειρία από μάρκες (εφόσον το θέμα μας είναι οι μάρκες και όχι οι τύποι)
Στο Ε90 όταν πέταξα τα runflat, μετά από 5-6 τετράδες διαφόρων τύπων κατέληξα στα Pirelli και στα κανονικά και στα χειμερινά.
Στο 3λιτρο clio χρησιμοποιούσα της Bridgestone.
Αντίθετα όταν είχα δοκιμάσει τα ίδια σε μια Ε200 παλιότερα τα ιδια Pirelli ήταν απαράδεκτα και σε κράτημα και σε θόρυβο και είχα καταλήξει σε Michelin.
Σε ένα opc πιο παλιά είχα καταλήξει πάλι σε bridgestone.
Δυστυχώς θα πρέπει να δοκιμάζει ο καθένας στο αυτοκίνητό του και να καταλήξει στο πιο λάστιχο είναι το καλύτερο.
Ο χρήστης fotis1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-16, 13:41   #8
GeeZee_SKG

Status: Banned

Drives: F20 118i
Όταν πήγα από Michelin (PS2) σε Bridgestone (potenzaS001) μου έλειπαν τα Michelin. Αλλάζοντας τα Potenza σε Conti (SC5) δε μου έλειπαν ιδιάιτερα τα Potenza. Αλλάζοντας πρόςφατα τα Conti σε GOODYEAR (Assymetric3) δε μου λείπουν τα continental για την ώρα. Αντιθέτως, μου περισσεύουν και κάτι ευρώ στην τετράδα. Τελικά, όταν μια μέρα τελικά έρθει η ανάπτυξη η επιλογή μου θα είναι Michelin pilot ή όπως αλλιώς θα λέγεται τότε χωρίς σκέψη. Εκτός αν τότε οδηγώ άλογο (σκέτο)

ΥΓ: Η σύγκριση έχει να κάνει με την όλη αίσθηση που μου άφησε το κάθε ελαστικό και δεν είναι απόλυτα ευθεία δεδομένου ότι αφορούσε σε λάστιχα διαφορετικών διαστάσεων, RF και non RF καθώς και σε διαφορετικά οχήματα.
Ο χρήστης GeeZee_SKG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-16, 23:07   #9
spyrosK

Drives: E83 X3
Κατα καιρούς στα αμάξια που είχα έχω βάλει τα εξής
Firestone σε Ibiza: τίμιο αλλά τίποτα ιδιαίτερο.
Bridgestone ER30 και μετά Turanza σε Megane: καλό πάτημα και φρένο, ανθεκτικά αλλά σχετικά θορυβώδη.
BMW X3, αρχικά Pirelli scorpion STR το οποίο είναι καλό για off road αλλά όχι κάτι άλλο ενδιαφέρον εντός δρόμου, continental cross contact Uhp το οποίο κράτησε αρκετά είχε καλό φρενάρισμα αλλά σχετικά πολύ θόρυβο και τώρα τελευταία το νέο Dunlop sport maxx rt2 το οποίο είναι απίστευτα ήσυχο και δείχνει ότι θα έχει άριστη συμπεριφορά στον δρόμο.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης spyrosK είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-05-16, 17:13   #10
F20driver

Το avatar του χρήστη F20driver

Drives: F20 116i
Για εμένα και για το σειρα 1 θεωρω πως το πιο καλο λάστιχο που εχω φορέσει μέχρι τωρα κάτω απο όλες τις συνθήκες ειναι το Michelin pilot sport 3. Θα γράψω πιο μετα πιο αναλυτικά
Ο χρήστης F20driver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
facebook, Twitter, tyres, www.bmwforum.gr, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές