Φανάρια [e46 316i Sedan] - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-05-16, 15:36   #1
tolaros96

Drives: E46 316i
Φανάρια [e46 316i Sedan]

Γεία σας... Είμαι καινουργιος στο φόρουμ και επειδη εχω κατι αποριες θα ηθελα να με φωτησετε
Έχω μία bmw 316i e46 sedan την οποια αγορασε ο πατερας μου το 2005 καινούργια και επειδή εγω μεγάλωσα τωρα και την έχω περισσοτερο (καταλαβαινετε )
θα ήθελα να της αλλάξω τα φανάρια πίσω! Όπως φαντάζεστε δν είναι led τα υπάρχουσα και στο ebay οτι φαναρια εχω βρει ειναι led και εννοειται πως led θα βαλω και εγω
αλλα το θεμα ειναι οτι:

1) εχω μπερδευτει διοτι δν ξερω αν θα ειναι συμβατα τα φαναρια π.χ αυτα τα φαναρια που ειναι συμβατα στη 330i ειναι συμβατα και στη δικια μου? αυτα π.χ http://www.ebay.com/itm/02-05-BMW-E4...lWGFfk&vxp=mtr

2)δν ξερω αν θα χρειαζετε καποιον ανταπτορα επιπλεον να αγορασω ή θα εχουν τα φαναρια που θα αγορασω.

3)επισης δν γνωριζω με το που τα εγκαταστησω αν μου βγαλει καποιο error και χρειαζονται καποιο προγραμματισμο
Δν φανταζεστε ποσο εχω μπερδευτει! απλα θελω να να σενιάρω λιγο το αυτοκινητο να το κανω λιγο πιο καινουργιο να δειξει.

και 4)εκτος το παραδειγμα στο 1 εχω βρει αυτα τα φαναρια τα οποια ειναι plug and play και θα ηθελα να μου πειτε αν ταιριαζουν ή αν χρειαζεται να παρω κατι εξτρα http://www.ebay.co.uk/itm/LED-Light-...MAAOSwQjNW9d4J

παιδια σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα προτου κανω καμια χαζομαρα επελεξα να ρωτησω πιο εμπειρα ατομα να μου πουν τη γνωμη τους! Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Ο χρήστης tolaros96 δεν είναι συνδεδεμένος  
16-05-16, 23:17   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Kαλώς τον! Πριν την απάντηση να σου γράψω πως το πρέπον για όλα τα νέα μέλη είναι να πουν ένα "γειά" στο welcome section.
Στο προκείμενο:
1) Σε ότι αφορά στο σκάφος του αυτοκινήτου πλην μηχανικών και ηλεκτρικών μερών όλα ταιριάζουν παντού. Αν τα νέα φανάρια είναι για Ε46 σεντάν τότε είναι άσχετο αν έχεις 316, 326 ή 386.
2) To 99,9% των imitation φώτων έχουν έτοιμο βύσμα που ταιριάζει στο αντίστοιχο φις του αυτοκινήτου κι αν το γνήσιο, εγκατεστημένο είναι διαφορετικό μεταξύ εκδόσεων προ-facelift και μετά-fl τότε οι πωλητές παρέχουν και τους αντάπτορες εκτός κι αν το δηλώνουν πως πωλούνται χώρια.
3) Κανονικά τα led σώματα έχουν άλλες ανάγκες φορτίων ρεύματος και είναι αναγκαία η κωδικοποίηση του LCM για να "δει" τα LEDs. Ρώτα τον πωλητή... δωρεάν είναι.
4) Αν ο πωλητής γράφει ότι είναι plug & play τότε δεν θες τίποτα περισσότερο. Αν ήταν plug & play it τότε θα είχα κάποιες αμφιβολίες.
5) Γιατί δεν ψάχνεις για ένα μεταχειρισμένο σετ original LED φαναριών που φορέθηκαν στα facelift από το 2001 κι έχουν φευγάτη ποιότητα κατασκευής??

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-05-16, 00:53   #3
tolaros96

Καταρχήν σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
Δν γνωριζα για το welcome section και οντως δν ηταν πρεπον.
Κοιτα επειδη με τα facelift και τα προ facelift εγω ειμαι λιγο αργοστροφος δν εχω ιδεα αν ειναι καν το αυτοκινητο μου. Μπορει και να λεω βλακειες μονο που τα σκεφτομαι αλλα απλα οι γνωσεις μου ειναι λιγες, σχετικα με το αυτοκινητο εξωτερικα τουλαχιστον! τωρα αρχιζω και μαθαινω!
Απλα να ξεκαθαρισω τη θεση μου :P

Οπότε αν η bmw μου δν ειναι facelift πως θα κανουν τα φαναρια αυτα? δηλαδη τα φαναρια ενος προ-facelift κανουν σε ενα facelift? πολλες οι ερωτησεις μου αλλα ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα και θελω να μαθω! σορρυ αν κουραζω γενικα και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις!
Ο χρήστης tolaros96 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-05-16, 08:03   #4
sv2gww

Status:

Οι εκδόσεις fl είναι στη βάση τα ίδια αυτοκίνητα με κάποιες αισθητικές επεμβάσεις κι αν υπάρχουν νέα μοτέρ ή νέα συστήματα μετάδοσης τότε συνήθως τοποθετούνται κι αυτά.
Τα φωτιστηκά σώματα πίσω έχουν το ίδιο μέγεθος και σχήμα και είναι αδιάφορο το ηλεκτρικό τους κύκλωμα κι αν θα έχουν μέσα κοινές λάμπες, leds ή λυχνίες ασετυλίνης.
Τα εμπρός φανάρια μπορεί και να αλλάζουν ΚΑΙ στο σχήμα γιατί τα εμπρός φτερά ή το καπώ μπορούν ανετότατα να αλλάξουν κι αυτά σε αντίθεση με τα πίσω φτερά που φιλοξενούν τα φώτα μιας κι αποτελούν μέρος του αμαξώματος (τεράστια η δαπάνη για σχεδιαστική αλλαγή τους).
Άρα, στο ταιριάζουν-δε ταιριάζουν, τα πισω φανάρια είναι σαν τα γάντια για τα χέρια σου. Είτε του σκι, είτε κουζίνας, είναι πάλι γάντια στα ίδια τα χέρια σου.
Αν έχεις fl? Μπες σε ένα VIN decoder (πχ http://www.bmwarchive.org/) βάλε τα 7 τελευταία ψηφία του αριθμού πλαισίου σου κι αυτό θα σου βγάλει τα πάντα γύρω από το αμάξι. Τα fl μοντέλα βγήκαν από τον Αύγουστο του 2001 κι έπειτα.
Οι after market κατασκευαστές κατασκευάζουν ανταλλακτικά που συνήθως καλύπτουν και τα fl αλλά και τα προ-fl σε ότι αφορά τα φανάρια, γι' αυτό και στις περιγραφές τους δηλώνουν ότι καλύπτουν το μοντέλο από το 1998 έως και το 2005 που σταμάτησαν τα Ε46. Αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία ρωτάς αυτόν που πρόκειται να πληρώσεις.
Νομίζω ότι ήμουν κατατοπιστικός.
Σχετικά με το "αργόστροφος".. όποιος δεν ξέρει και ρωτάει δεν είναι αργόστροφος, αντιθέτως είναι έξυπνος.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

17-05-16, 12:24   #5
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
ΣΤο Ε46 το σχήμα των πίσω φαναριών δεν άλλαξε με το facelift αλλά σε άλλα BMW (και σε πολλά άλλα αυτοκίνητα) έχει γίνει κι αυτό, με πολύ τρανταχτό παράδειγμα τα E65/66.
17-05-16, 13:18   #6
sv2gww

Status:

Ναι, ξεκίνησε με τη σειρά Ζ4 της οποίας το πίσω μέρος είχε αλλάξει ολοσχερώς (πορτ-μπαγκαζ, φτερά, προφυλακτήρας).
Συνήθως όμως αυτή ήταν πρακτική για μοντέλα που θα ήταν αρκετό καιρό στην παραγωγή μετά το fl. Για 2-3 χρόνια τόσο ριζικές αλλαγές και μετά νέο μοντέλο δε λέει.

17-05-16, 15:19   #7
tolaros96

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι εκδόσεις fl είναι στη βάση τα ίδια αυτοκίνητα με κάποιες αισθητικές επεμβάσεις κι αν υπάρχουν νέα μοτέρ ή νέα συστήματα μετάδοσης τότε συνήθως τοποθετούνται κι αυτά.
Τα φωτιστηκά σώματα πίσω έχουν το ίδιο μέγεθος και σχήμα και είναι αδιάφορο το ηλεκτρικό τους κύκλωμα κι αν θα έχουν μέσα κοινές λάμπες, leds ή λυχνίες ασετυλίνης.
Τα εμπρός φανάρια μπορεί και να αλλάζουν ΚΑΙ στο σχήμα γιατί τα εμπρός φτερά ή το καπώ μπορούν ανετότατα να αλλάξουν κι αυτά σε αντίθεση με τα πίσω φτερά που φιλοξενούν τα φώτα μιας κι αποτελούν μέρος του αμαξώματος (τεράστια η δαπάνη για σχεδιαστική αλλαγή τους).
Άρα, στο ταιριάζουν-δε ταιριάζουν, τα πισω φανάρια είναι σαν τα γάντια για τα χέρια σου. Είτε του σκι, είτε κουζίνας, είναι πάλι γάντια στα ίδια τα χέρια σου.
Αν έχεις fl? Μπες σε ένα VIN decoder (πχ http://www.bmwarchive.org/) βάλε τα 7 τελευταία ψηφία του αριθμού πλαισίου σου κι αυτό θα σου βγάλει τα πάντα γύρω από το αμάξι. Τα fl μοντέλα βγήκαν από τον Αύγουστο του 2001 κι έπειτα.
Οι after market κατασκευαστές κατασκευάζουν ανταλλακτικά που συνήθως καλύπτουν και τα fl αλλά και τα προ-fl σε ότι αφορά τα φανάρια, γι' αυτό και στις περιγραφές τους δηλώνουν ότι καλύπτουν το μοντέλο από το 1998 έως και το 2005 που σταμάτησαν τα Ε46. Αν έχεις οποιαδήποτε αμφιβολία ρωτάς αυτόν που πρόκειται να πληρώσεις.
Νομίζω ότι ήμουν κατατοπιστικός.
Σχετικά με το "αργόστροφος".. όποιος δεν ξέρει και ρωτάει δεν είναι αργόστροφος, αντιθέτως είναι έξυπνος.

Ήσουν πλήρως κατατοπιστικος ! μου ελυσες αρκετες αποριες και σε ευχαριστω πολυ! Σίγουρα παντως αν εχω και καποια αλλη απορια δν θα διστασω να σε ρωτησω :P! να σαι καλα!
24-05-16, 12:13   #8
tolaros96

Παιδιά με τα απο πολυ σκεψη και ψαξιμο κατεληξα σε αυτα τα φαναρια http://www.ebay.com/itm/201249073958...&sojTags=bu=bu
Ρωτησα εννοειται αν τα φαναρια ειναι plug and play και μου απαντησαν πως οντως ειναι plug and play και πως δν θα υπαρχει καποιο προβλημα! επισης κοιταξα με τον αριθμο πλαισιου στη σελιδα που μου ειπε ο γιαννης και διασταυρωσα πως το μοντελο του αυτοκινητου μου ειναι facelift και ανοιξα και τα φαναρια πισω και οντως ηταν το βυσμα με τα 7 πινακια! τελοσπαντων θα ηθελα να ρωτησω εσας για τελευταια φορα αν πιστευεται πως θα υπαρξει καποιο προβλημα με την εγκατασταση (αν θα εφαρμοσουν) ή αν θα πρεπει να προσεξω κατι! σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!
24-05-16, 13:42   #9
sv2gww

Status:

Μη έχοντας στα χέρια μας ούτε τα φανάρια αλλά ούτε και το αυτοκίνητο ζητάς να πάρει κάποιος την ευθύνη και να σου πει πως 100% δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα? "Κι αν σου "κάτσει"? όπως λέει και η διαφήμιση??
Nope... μόνο αν επρόκειτο για φανάρια αντιπροσωπείας θα μπορούσαμε να πούμε πως δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα. Τώρα το έστω και ελάχιστο ρίσκο είναι δικό σου.
Στα της εγκατάστασης θα προσέξεις οι τσιμούχες μεταξύ λαμαρίνας και φαναριών να είναι καλές γιατί αλλιώς θα κάνεις το πορτ-μπαγκαζ ενυδρείο και το σφίξιμο των βιδών να γίνει από από λίγο-λίγο κυκλικά, μη σφίξεις μονόπατα τα φανάρια (δηλ καργάρισμα την πρώτη βίδα κι έπειτα τις άλλες) γιατί πάλι υπάρχει πιθανότητα προβλήματος στεγανοποίησης και ίσως και σπασίματος του πίσω μέρος των φαναριών.

24-05-16, 14:02   #10
tolaros96

Πρωτα απολα ευχαριστω για την απαντηση! Καλα εννοειται πως δν θελω να μου πειτε 100% με δικη σας ευθυνη να παρω το ρισκο και το καταλαβαινω απολυτα το λογο! Περα απο αυτο καλα που μου ειπες για το σφιξιμο των βιδων και τις τσιμουχες γιατι ποτε δν ξερεις θα ριξω μια ματια και εκει!! Να στε καλα παιδια σας ευχαριστω!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ms_kostakiss : 24-05-16 στις 21:34 Αιτία: Διαγραφή quote
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές