Μεταλλικός ήχος τουρμπίνας σε Χ1 F48 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-05-16, 01:23   #1
ariisli

Drives: F48 X1
Μεταλλικός ήχος τουρμπίνας σε Χ1 F48

Καλησπέρα,
Καινούργιος στο forum και στη bmw γενικότερα. Αγόρασα πριν ένα μήνα την καινούργια X1 F48, sdrive 18i, xline 136hp. Από την πρώτη μέρα άκουγα και εξακολουθώ να ακούω έναν μεταλλικό ήχο σαν γρανάζια να τρίβονται, όταν ανεβάζω στροφές με πρώτη- δευτέρα, σε επιτάχυνση δηλαδή. Πήγα στον Σπανό και μου είπαν ότι είναι το west gate της τουρμπίνας και είναι λειτουργικός θόρυβος, να μην ασχολούμαι. Επειδή όμως ήταν άκρως ενοχλητικό σε καινούργιο ακριβό αμάξι, το πήγα και στον Σφακιανάκη δύο φορές. Την πρώτη του έβαλαν θερμαντική αλοιφή και δεν έγινε τίποτα και την δεύτερη του άλλαξαν τουρμπίνα. Ο θόρυβος όμως δυστυχώς παρέμεινε ίδιος, με αποτέλεσμα παρά την ταλαιπωρία να μην υπάρχει αποτέλεσμα. Μου είπαν ότι δεν γίνεται κάτι άλλο και να περιμένω πιθανή ανάκληση στο μέλλον! Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει ανάλογη εμπειρία από κάποιον άλλον και τι θα μπορούσα να κάνω, καθώς είναι αρκετά εκνευρίστικός ο θόρυβος και δεν με αφήνει να χαρώ το αμάξι! Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε σκέψη, συμβουλή πάνω στο θέμα.
Ευχαριστώ θερμά!
Ο χρήστης ariisli δεν είναι συνδεδεμένος  
17-05-16, 10:13   #2
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Ποιος ο κωδικος της μηχανης Ν13? Ν20? Β38?
17-05-16, 11:39   #3
xenos

Drives: F20 116i
Το ίδιο κάνει και σε εμένα σε 116ι και θα αλλάξω και εγώ τουρμπίνα το καλοκαίρι. Σε κάποιο βαθμό θεωρείται φυσιολογικός ο ήχος όσο είναι κρυό το μοτέρ. Κάποια κάνουν περισσότερο, οπότε και αλλάζουν ολόκληρη την τουρμπίνα επειδή δεν υπάρχει ξεχωριστό ανταλλακτικό για wastegate, πάει πακέτο.
Αν σου κροταλίζει στα πρώτα 10-20" το πρωί και αισθητά λιγότερο μετά την αλλαγή της τουρμπίνας, νομίζω είσαι οκ.
Ο χρήστης xenos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
20-05-16, 11:09   #4
vded

Το avatar του χρήστη vded

Περιοχή: Καλαμάτα

Drives: F20 116i
Σε καινούρια F20 άλλαξα πέρσι τουρμπίνα. Πάλι το ίδιο κάνει. Μην ασχολείσαι και απόλαυσε το αμάξι. Μετά από λίγο καιρό θα το συνηθίσεις.
Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα, η F48 είναι κούκλα!!
22-05-16, 23:31   #5
ariisli

Παιδιά, κάνει τον ίδιο μεταλλικό θόρυβο είτε κρύο είτε ζεστό.Πρόκειται για τον τρικύλινδρο 18i,1500 με 136hp βενζίνη, που φορούν αρκετά μοντέλα από 2015 νομίζω και έπειτα. Όταν είμαι με πρώτη-δευτέρα και επιταχύνω πάνω από 3000 στροφές, ακούγεται έντονα και είναι πολύ ενοχλητικό, σε μένα τουλάχιστον. Είναι σα να τρίβονται δύο μεταλλικά γρανάζια μεταξύ τους. Πριν μου πουν ότι είναι από το wastegate, νόμιζα ότι είναι κάποιος συντονισμός. Εφόσον άλλαξαν όλη την τουρμπίνα και δεν υποχώρησε, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Το άκουσα και σε άλλο Χ1 F48 test drive, ίδιο μοντέλο. Το πρόβλημα που είχατε με το 116i λύθηκε με κάποια ανάκληση ή τεχνική οδηγία ή απλά συνηθίσατε τον θόρυβο? Αν είναι κατασκευαστικό της συγκεκριμένης τουρμπίνας, δεν πρέπει να στείλουν κάποιες οδηγίες στο μέλλον ή σας ακούγεται γνώριμο και σύνηθες και από άλλα μοντέλα του ομίλου?
Ευχαριστώ πολύ και πάλι για όποια σκέψη, συμβουλή επί του θέματος
Ο χρήστης ariisli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
22-05-16, 23:47   #6
Herc

Ανακληση ειχε γινει για τον Ν13 απο 2012-14 μοντελα! Συγνωμη 1η 2α 3000σαλ σε καινουργιο αστρωτο αμαξι
23-05-16, 00:26   #7
ariisli

Ακούγεται και από τις 2000 στροφές ο θόρυβος αν αργείς να ανεβάσεις ταχύτητα καμία φορά σε στενά σε ανηφόρα ή ψάχνοντας να παρκάρεις. Πιστεύετε ότι έχει να κάνει με το ότι είναι καινούργιο το αμάξι;
Ο χρήστης ariisli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-05-16, 01:23   #8
Herc

Πιθανον να ειναι λογω βαρους και υψους!
23-05-16, 13:17   #9
Z4MC

Drives: F20 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ariisli Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακούγεται και από τις 2000 στροφές ο θόρυβος αν αργείς να ανεβάσεις ταχύτητα καμία φορά σε στενά σε ανηφόρα ή ψάχνοντας να παρκάρεις. Πιστεύετε ότι έχει να κάνει με το ότι είναι καινούργιο το αμάξι;
Στο δικο μου εχω τον ιδιο κινητηρα όμως τοποθετημενο διαμηκη. Ακουω καμμια φορα ελαχιστο θορυβο γυρω στις 2700 στροφες. Πρεπει να είναι το ιδιο με σενα αλλα σε σενα είναι ποιο εντονο. Τωρα γιατι γινεται αυτό, αγνωστο. Πιθανον καποια εξαρτήματα εχουν ανοχες, αλλου περισσοτερο και αλλου λιγοτερο.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-05-16, 17:17   #10
jimmy's

Drives: F45 218i
Αν στο έκανε σε συγκεκριμένες στροφές να δεχτώ οτι ειναι κάποιος συντονισμός καποιων εξαρτημάτων, αλλα να γινεται συνέχεια, να αλλάξεις την τουρμπίνα που υποτίθεται ειναι η αιτία κ να συνεχίζεται, τοτε με ποια ανακληση θα διορθωθεί το πρόβλημα?? Πάντως σε μένα δεν έχει παρουσιαστεί κατι αντίστοιχο...
Ο χρήστης jimmy's δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές