Δεξί ¶ξονας Ρόδας βλάβη! - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Βλάβες & προβλήματα Θέματα που σας προβληματίζουν & εμπειρίες που θελετε να μοιραστείτε

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
28-05-16, 20:38   #1
fwQ

Το avatar του χρήστη fwQ

Drives: F20 116d ED
Δεξί ¶ξονας Ρόδας βλάβη!

Καλησπέρα στο forum, χθες είχα την ατυχία-μαλ___α να βρω με το αμάξι (F20) σε κράσπεδο και ως αποτέλεσμα στράβωσε η πίσω δεξιά ρόδα. Ανέβαζω και σχετική φωτογραφία για ακριβέστατη περιγραφή. Συγκεκριμένα όπως φαίνεται στην φωτογραφία έχει "κατέβει" -λογικά- ο άξονας πιο κατω. Δεν γνωρίζω πολλά από μηχανικά μέρη γιαυτό συγχωρεστε με αν κάνω λάθος στην ορολογία. Θα ήθελα την βοηθειά σας γιατί είμαι φοιτητής σε πόλη μακρυά από την πόλη μου και δεν θέλω να μπλέξω γονείς κλπ με το θέμα αλλά δεν θέλω κιολας λόγω της μη τεχνικής γνώσης μου να πέσω θύμα τεχνικών. Το αμάξι αυτή την στιγμή βρίσκεται έξω από αντιπροσωπεία της BMW στην πόλη σπουδών μου και περιμένω την Δευτέρα να μάθω τα έξοδα επιδιόρθωσης. Εάν έχετε παρόμοια εμπειρία μοιραστείτε την γιατί εχω φρικάρει με την ζημιά.

1)πιστεύετε οτί θα μείνω ικανοποιημένος από δουλειά της αντιπροσωπείας?

2)έχετε κάποια βάσιμη γνώμη για το πιθανό κόστος και χρονική περίοδο περατωσης της επιδιόρθωσης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, οι γνώμες σας είναι σημαντικές!

(Στο συνημμένο φαίνεται με βελάκι το σημείο διαφοράς σε σχέση με το αριστερό αντίστοιχο.)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg FullSizeRender.jpg (32,3 KB, 36 εμφανίσεις)
Ο χρήστης fwQ δεν είναι συνδεδεμένος  
28-05-16, 22:19   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Αν και είναι μικρή η ανάλυση της φωτό βλέπω ότι πας για το κάτω ψαλίδι του δεξιού τροχού. Έχει μάλλον σπάσει από την μεριά της γέφυρας και το ελατήριο της ανάρτησης το σπρώχνει προς τα κάτω (αυτή η καμπύλη που φαίνεται δεξιά και κολλητά στην κούρμπα της εξάτμησης είναι η θήκη του ελατηρίου).
Είναι το Νο 4 ανταλλακτικό στο link που σου δίνω. Οι τιμές που υπάρχουν για κάθε εξάρτημα δεν απέχουν και πολύ από το real thing.
http://www.etk.cc/bmw/EN/search/sele...CE/33/33_1602/
Το ζητούμενο είναι τι άλλο έχει χαλάσει... Το άκρο που κρατάει τη ρόδα? Το ημιαξόνιο? Ελπίζω πως όχι η πίσω γέφυρα???
Αν δεις ότι το κόστος είναι πολύ μεγάλο τότε ρώτα για μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Συνήθως τα πίσω μέρη είναι "καθαρά" από ζημιές ή φθορές.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-05-16, 02:03   #3
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Την ιδια φωτοδιαγνωση κανω κ' εγω. Τσεκαρε και την ζαντα για ρωγμες ειδικα κοντα στο κεντρο της.
Επισης καλως ηρθες στο club της αποτυχημενης μπαντας.
Don't worry δεν εγινε και τιποτα. Σχεδον ολοι την εχουμε κανει....
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-05-16, 02:30   #4
fwQ

Το avatar του χρήστη fwQ

Drives: F20 116d ED
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι το Νο 4 ανταλλακτικό στο link που σου δίνω. Οι τιμές που υπάρχουν για κάθε εξάρτημα δεν απέχουν και πολύ από το real thing.
http://www.etk.cc/bmw/EN/search/sele...CE/33/33_1602/ Ελπίζω πως όχι η πίσω γέφυρα???
Αν δεις ότι το κόστος είναι πολύ μεγάλο τότε ρώτα για μεταχειρισμένα ανταλλακτικά. Συνήθως τα πίσω μέρη είναι "καθαρά" από ζημιές ή φθορές.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τους 2 σας , Θοδωρή με ένιωσες με την μία και ήταν και η "τελευταία παιδιά και μετά σπίτι", γενικά το μετάνιωσα ....Γενικότερα σύμφωνα με το τιμολογιο που ποσταρε ο Γιάννης εάν έχω -που λογικά έχω γιατι εχει στραβωσει η ροδα και μπαινει προς τ μεσα - πρόβλημα στο νο1 θα μ ανεβασει πολύ την τιμή η επισκευή , υποψιαζομαι οτι δεν την γλιτωνω την 500+αρα... συμφωνείτε?

Επίσης η γέφυρα σε πιο νουμερο καθρεφτίζεται στο λινκ?
Ο χρήστης fwQ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-05-16, 13:34   #5
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Η γέφυρα καθρεφτίζεται στο "απόσυρση και πάμε στο επόμενο"
29-05-16, 13:59   #6
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
O Don αστιεύεται, δεν είναι και η καταστροφή του κόσμου.
Η γέφυρα είναι εδώ: http://www.etk.cc/bmw/EN/search/sele...CE/33/33_1700/
Για να δεις ότι ανταλλακτικό θέλεις μπες στη σελίδα www.etk.cc δώσε τον αριθμό πλαισίου σου στο πεδίο VIN decoder (τα 7 τελευταία ψηφία μόνο) ή απλά επέλεξε σειρά και μοντέλο και στην συνέχεια θα ανοίξουν οι ενώτητες των ανταλλακτικών. Ο πίσω άξονας και τα παρεμφερή του είναι το γκρουπ 33, γι' αυτό και τα ανταλλακτικά του ξεκινούν απ' αυτόν τον αριθμό.

ΥΓ Το ακραξόνιο που κρατάει τον τροχό (το Νο. 1 που γράφεις) δύσκολα θα πάθει ζημιά, δε νομίζω να θέλει αντικατάσταση. Η ζάντα ναι, όπως γράφει κι Θόδωρος. Την γυρίζεις ανάποδα, στις τρύπες τις βάζεις τρεις ολόπασες ντίζες του μέτρου, βάζεις έναν στρόγγυλο πάτο σαν κατσαρόλας από μέσα κι έχεις ένα original BMW bbq! Καλά ψησίματα!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος  
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές