BMW M135i vs Honda Civic Type R - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
03-07-16, 22:36   #11
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Οπότε το 1.5" στον χρόνο που κάνει μια πίστα (λεπτό +) είναι αιωνιότητα, αλλά το 0.1" στα 5.7" (που αναλογικά είναι η ίδια διαφορά με το 1.5" πιο πάνω) δεν αξίζει να το πληρώσεις παραπάνω.

Επίσης αν μιλάμε για 2λιτρα προσθιοκίνητα με ίδια κυβικά, να βάλουμε και αυτοκίνητα τουρισμού μέσα με σλικ λάστιχα

Τέλος δεν καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό κατά του Civic.
Τι μίσος είναι αυτό?
03-07-16, 22:58   #12
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Αδυνατώ να συμμετάσχω στη συζήτηση......για μένα τα προσθιοκινητα ειναι καλά για αυτοκίνητα πόλης που τα παίρνεις λόγω μεγέθους και μικρότερου κόστους από τα πισωκίνητα.....επιπλέον μην ακούω για χρόνους γιατί όλα ειναι σχετικά . Σχετικά γιατί ο καλύτερος χρόνος στην πίστα δεν σημαίνει κατ' αρχήν και καλύτερο αυτοκίνητο. Να μην αναφερθώ σε δεκάδες παράγοντες που επηρεάζουν ένα χρόνο σε πίστα.
Και για μένα πάνω απ όλα μετράει η αίσθηση.....το τι αποκομίζεις όταν το οδηγείς.
Αλλα ναι , τα 60k€ που ζητάει η Honda ειναι παρα πάρα πολλά λεφτά για ένα δίλιτρο προσθιοκινητο.
Όσον αφορά τα VW.....ποτέ δεν τα είχα σε εκτίμηση και φυσικά δεν μου προκαλεί καμία ανατριχίλα μια ειδική έκδοση του golf.
04-07-16, 00:52   #13
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο petralani13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήσουν στη πίστα δηλαδή και στη γραμμή τερματισμού το είδες να βγάζει φωτιές;; Και είπαν τα μαστορια εκεί, ουφ τερματίσαμε...
Οχι απλα παλιοτερα ειχα παρει ενα GTi του 2003 και με λυσαξε μεχρι που το πηγα για ανακλυκλωση. Δεν με συγκινει πια το ονομα VW.

Παράθεση:
Τι κοινό έχουν αυτά τα δυο;;;; Μα δεν ειναι καθόλου τυχαίο που αναφέρθηκα σ αυτό.. Ειναι μπροστοκινητα και τα δυο, τα τελευταία μοντέλα, φοράνε τα ίδια λίτρα κάτω απο το καπω..τι άλλο κοινό θες;;
Το Golf ειναι ΠΟΛΥ ειδικη εκδοση. Αντε βρες καποιο απο τα 400.

Παράθεση:
Για 0,1 sec το ενα κανει 60 χιλιάρικα και το άλλο 30...

Και παλι κρινεις με γνωμονα το 0-100. Και τα δυο αυτα αυτοκινητα δεν φτιαχτηκαν για κοντρουλες. Εχουν φτιαχτει για να στριβουν με οσα και να κ@υλωνουν τον οδηγο τους με τονους πληροφορησης και ευχαριστησης.
Οσο για την τιμη, το απλο Club Sport εχει 36 χιλιαρικα. Ποσο λες να εχει καθε ενα απο τα 400 S που θα βγουν? Μηπως θα πλησιασει παρα πολυ το πληρες Type R?
Mηπως ξεπερασει ακομη και το Focus RS που εχει ξεφυγει σε πολλα σημεια για hatchback?
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-07-16, 02:48   #14
petralani13

Drives: F20 116d ED
Κρίνεις την αξιοπιστία ενός αυτοκινήτου ή ακόμα περισσότερο ενός brand απο την προσωπική σου εμπειρία προ 13 ετών. Δεν τα λες και λίγα...
Το golf όντως ειναι πολυ ειδική έκδοση, αλλα αν μπορούσαμε να βγάλουμε σχετικό κοστολόγιο , τότε θα σκεφτόμουν οτι όταν ενα golf R που ειναι 4motion κανει 47000€, το clubsport θα ειναι κάτω απο εκεί.. Γιατί, καλώς ή κακώς η τετρακίνηση πληρώνεται και αδρά μάλιστα..
Φίλε μου δεν είμαι εγώ αυτός που κρίνω με γνώμονα τα 0-100, τουναντίον μάλιστα! Η Honda ειναι αυτή που μου έχει ζαλίσει τα ουμπαλα οτι ειναι το πιο γρήγορο προσθιοκινητο στα 0-100!! Αυτή το διαφημίζει όπου σταθεί και όπου βρεθεί , οπως η JLo τα οπίσθια της..
Το λάθος της Honda για μένα όμως ειναι το εξής: Η πρωτιά σε κάποιο τομέα ειναι αξιοζήλευτη μόνο αν και ο ίδιος ο τομέας ειναι αξιοζήλευτος.. Εννοώ πως καρφί δεν μου καίγεται για τα 0-100 ούτε για το χρόνο στη πίστα που κανει το Honda σαν το γρηγορότερο προσθιοκινητο..γιατί σ αυτά τα λεφτά, σ αυτούς τους ίππους, σ αυτές τις επιδόσεις ΔΕΝ θα έπαιρνα προσθιοκινητο επουδενί! Η αγορά μου δίνει με πολυ λιγότερα λεφτά τετρακίνητα αυτοκίνητα κλάσης ανώτερα.. Φαντάζομαι πως δεν χρειάζεται να αναφερθω στα πλεονεκτήματα της τετρακίνησης σ αυτά τα αυτοκίνητα..( έχουν κι ενα μειονέκτημα, μικρότερο πορτ-παγκάζ!) Ιάπωνες ξυπνήστε..ήρθε η τετρακίνηση, εκτός κι αν θέλετε να απολαμβάνετε τη μοναξιά της υπεροχής σε ενα τομέα που στους υπόλοιπους δεν καίγεται καρφί..
Όσο για το focus rs, έχω αναφέρει τη γνώμη μου σε ενα άλλο post..δανεικό μοτερ, δανεικό πάτωμα απο το suv αν ειναι δυνατόν!, manual σασμαν..κι αν σηκώσεις την επένδυση στο πορτ-παγκαζ έχει kinder έκπληξη..μια δοκός σε περιμένει...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-07-16, 10:00   #15
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Το μεγαλυτερο θεμα με το ταπερ ειναι το κοστος,
για μπροστοκινητο μια χαρα ειναι....
Κατα τα αλλα ειναι ιεροσυλια να βαζουμε στην ιδια προταση
το ταπερ και το Αρ-Ες με το κουπρα ...
2 αυτοκινηταρες με το κακεκτυπο του γκρουπ βαγκ...
04-07-16, 10:31   #16
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Κρίνεις την αξιοπιστία ενός αυτοκινήτου ή ακόμα περισσότερο ενός brand απο την προσωπική σου εμπειρία προ 13 ετών. Δεν τα λες και λίγα...
Μπορει να χαλαμε λιγο το θεμα αλλα δεν θελω να νομιζεις οτι πεταω αερολογιες.
Οταν το πηρα ηταν 5 ετων αυτοκινητο με 60 κατι χιλιαδες χιλιομετρα. Αυτα τα λες λιγα για Golf.
Επισης πολλα παιδια εδω μεσα, αλλαξαν τον VW ματρακά τους για ενα BMW οταν την πατησαν οπως εγω.
Δεν ειμαι μονο εγω λοιπον.

Παράθεση:
Το golf όντως ειναι πολυ ειδική έκδοση, αλλα αν μπορούσαμε να βγάλουμε σχετικό κοστολόγιο , τότε θα σκεφτόμουν οτι όταν ενα golf R που ειναι 4motion κανει 47000€, το clubsport θα ειναι κάτω απο εκεί.. Γιατί, καλώς ή κακώς η τετρακίνηση πληρώνεται και αδρά μάλιστα..
ΟΚ μπορει να κανω και λαθος. Περιμενε να δουμε. Και στην Gallardo Valentino Balboni εβγαλαν τετρακινηση και εξοπλισμο, αλλα ηταν πολυ ακριβοτερη.

Παράθεση:
οπως η JLo τα οπίσθια της..
Respect...
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-07-16, 14:10   #17
petralani13

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων..είμαι ο τελευταίος που θα υποστήριζα την VW, και ποσό μάλλον το golf.. Γι αυτό και δεν το αγόρασα και κατέληξα στον έλικα.. Το αντίστοιχο golf που θα μπορούσα να αγοράσω ήταν και αρκετές χιλιάδες ευρώ φτηνότερο απο την επιλογή μου.. Παρ όλα αυτά, δεν θα το επέλεγα επουδενί για αυτοκινητο μου.. Απο την άλλη όμως, δεν μπορώ να εθελοτυφλώ στο φαινόμενο type r , το οποίο , κατα τη δίκη μου άποψη , ειναι υπερεκτιμημένο όσο δεν πάει και δεν με συγκινεί καθόλου.. Η αυτοκινητοβιομηχανία έχει επιλογές πολυ καλύτερες..
Όσο για τη σπανιότητα του clubsport s, δεν πιστεύω πως θα αντικρίσω ποτέ ενα απο τα 400 τεμάχια να διασχίζουν την Κηφησιάς, αλλα ούτε πιστεύω πως ειναι αρκετά πιο πιθανό να συναντήσω ενα type r.. Δεν ξέρω πόσοι Έλληνες ειναι διατεθειμένοι να διαθεσουν ΑΥΤΑ τα λεφτά γι ΑΥΤΟ το αυτοκινητο..όταν π.χ. υπάρχει η a45 στο παιχνίδι..την οποία όλοι λίγο -πολυ την εχουμε δει να κυκλοφορεί...

Sent from my iPhone using Tapatalk
04-07-16, 18:55   #18
Red116

Το avatar του χρήστη Red116

Drives: F20 116i
Ειναι αστειο να λες ιαπωνες ξυπνηστε υπαρχει και η τετρακινηση και να σουρχετε στο μυαλο evo,sti,skyline...τα διο αμαξια απλα δε συγκρινονται..καιναι δε θαδινα τοσα λεφτα για μπροσθιοκινιτο αλλα ουτε για τετρακινιτο της vw group..rs για μενα για πολλους λογους..
Ο χρήστης Red116 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-07-16, 21:26   #19
petralani13

Μπορεί να σου φαίνεται αστείο, αλλά μπορεί κιόλας να είναι η πραγματικότητα.. Όλοι αγαπήσαμε και θαυμάσαμε evo,sti,skyline, αλλά όταν είμασταν 20 χρόνια νεώτεροι..τότε ναι..
Κι επειδή είμαστε άνθρωποι του παρόντος και όχι του παρελθόντος και μας αρέσει να τρώμε φρέσκα κουλούρια, ας δούμε εν τάχει τι μας προσφέρει ΤΩΡΑ η Ιαπωνία σε τετρακίνητο αυτοκίνητο καυτών επιδόσεων στο φάσμα 40 με 50 χιλιάδες ευρώ:
Mitsubishi-> Η εταιρεία δεν μας κάνει καν τη τιμή να εισάγει το evo x
(ευτυχώς κιολας), αλλά ας αναφερθεί πως το evo my15 φοράει ένα φοβερό 5αρι manual σασμάν τελευταίας γενιάς... Η ειδική έκδοση fq-440, στην οποία φιλοτιμήθηκαν να βάλουν 6 σχέσεις κοστίζει στας Αγγλίας μόνο 50.000 λιρούλες...
Honda-> Είπαμε, προσθιοκίνητο type r στην προνομιακή τιμή των 60000 ευρώ (με χρόνο αναμονής 10 μηνάκια). Τετρακίνηση δεν...
Nissan-> Τετρακίνητο τέρας, αγάπη μεγάλη, αλλά ξεφεύγουμε από τα περίπου 50000 ευρώ, στα οποία κυμαινόμαστε (εδώ πρέπει να διαθέσεις ένα τριάρι στο νέο ηράκλειο..)
Subaru-> Εδώ χρειαζόμαστε 55.000 ευρώ στα 2500cc (http://subaru.net.gr/assets/files/SU...une%202016.pdf) και χωρίς να βάζουμε φωτιά στην άσφαλτο (0-100 σε 5.2sec παρότι τετρακίνητο)
Mazda-> Το mps δεν είναι καν τετρακίνητο (και 2300cc)
Toyota-> Η πιο αξιόπιστη μάρκα του πλανήτη είναι απασχολημένη με λίγες ανακλήσεις, περίπου 3,5 εκατ. αυτοκίνητα...
Daihatsu-> Αστειεύομαι..
Αν ξέχασα κάποιο ιαπωνικό τετρακίνητο καυτών επιδόσεων σ αυτό το φάσμα τιμής, παρακαλώ ας με διορθώσει κάποιος..

Τώρα, όσον αφορά στη τετρακίνηση του vw group, την οποία δεν έχεις και σε πολύ εκτίμηση, αξίζει να αναφερθεί τι επιτυγχάνει αυτη η τετρακίνηση (καλώς ή κακώς τα νούμερα λένε την αλήθεια)..
Αυτό το 4motion δίνει 0-100 στο golf r σε 4.5 sec (http://www.caranddriver.com/volkswagen/golf-r),αυτό το 4motion δίνει στο δίλιτρο passat 0-100 σε 6.1 sec(http://www.4troxoi.gr/odigoyme/dokim...o-dsg7-4motion) ( και δεν είναι καν hot hatch, καθαρόαιμο οικογενειακό), αυτό το 4motion δίνει 0-100 στο audi rs3 σε 4.3 sec(http://www.caranddriver.com/audi/rs3), αυτό το 4motion δίνει 0-100 στο r8 plus σε 2.7 sec(http://www.caranddriver.com/audi/r8), αυτό το 4motion κάνει το audi q5 να ανεβαίνει τη ράμπα ενώ το δικό μας xdrive κολώνει (https://www.youtube.com/watch?v=IMfUrS98Kbk)...
Είτε μας αρέσει είτε όχι, όπως εμείς μπορούμε να είμαστε υπερήφανοι για το steptronic, έτσι και το group vag μπορεί να είναι υπερήφανο για το 4Χ4..
04-07-16, 21:44   #20
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
πουτ@ν@ όλα.

Θ' αρχίσω από το τέλος

Το Steptronic είναι μαγκιά της ZF η BMW λίγη σχέση είχε.
Το RS3 είναι πιο αργό από το Μ2 το οποίο είναι πισωκίνητο. Ότι 0-100 γράφεις είναι λόγω δύναμης όχι λόγω τετρακίνησης.

Επίσης πισωκίνητο/προσθιοκίνητο/τετρακίνητο είναι για να τα συζητάνε στις καφετέριες. Υπάρχουν προσθιοκίνητα πολύ πιο respect και παιχνιδιάρικα από την σειρά 1 (και την 3 και όλες). Όλα τα γρήγορα Focus είχαν τόσο παιχνιδιάρα ουρά που το τελευταίο πράγμα που χρειάζονταν ήταν πισωκίνηση, και γενικότερα πολύ ωραίο στήσιμο. Και μην αρχίσουμε "ποιότητα BMW" και "πισωκίνηση" στον άσσο. Καλός χρυσός αλλά πιο ακριβός οπότε λογικό να 'ναι πιο ποιοτικός, αλλά από στήσιμο πολύ λίγοι ιδιοκτήτες θα καταλάβουν διαφορά από αντίστοιχο Focus.

Επίσης την φανατίλα με εταιρείες και χώρες και ηπείρους, όσο μεγαλώνω τόσο λιγότερο την καταλαβαίνω. Τα ωραία αυτόκινητα είναι ωραία αυτοκίνητα ανεξαρτήτως σήματος και χώρας. Όλοι έχουν τα πάνω και τα κάτω τους, καλές και κακές εποχές, καλά και κακά μοντέλα.

Η μεγάλη και τρανή και τάχα μου καυλιάρα BMW πουλάει τόσο σαβούρα που πήδα μας, και η VAG είναι το ακριβώς αντίστοιχο της ευρωπαϊκής Toyota, μόνο που τα αμάξια της είναι ρημάδια του κερατά. Όσο "γτπ" είναι το Avensis και το Camry τόσο "γτπ" και περισσότερο είναι το κάθε Jetta και Passat.

Και η "ρημάδα" Honda έφτιαξε και δύο NSX, η BMW τι έκανε?

Σε όλες τις εταιρείες μπορείς να βρεις προβλήματα και σε όλες τις χώρες μπορείς να βρεις προβλήματα, και τελείως αντίστοιχα μπορείς να βρεις και διαμαντάκια.

Εκφράσεις του τύπου "ιαπωνικά σκουπίδια" λες και οι Γερμανοί πι@σ@νε τον πάπα από τα @@ και τον κάνουνε βόλτα είναι τελείως γτπ. Εντάξει γουστάρεις Γερμανία, γουστάρεις BMW, το πήρες, με γεια σου πουτσ@ρ@ μου.

Άλλοι γουστάρουνε άλλες γκόμενες, δεν χρειάζεται να λέμε τις ξανθιές σκουπίδια και τις μελαχροινές τσόλια και τις κοκκινομάλες αρρωστιάρες.

Όλες γτπ είναι κι όλες γαμάτες είναι.

Make love not war

Tags
BMW M135i, bmwforum.gr, drag, facebook, Honda Civic Type R, race, Twitter

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές