BMW M135i vs Honda Civic Type R - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
04-07-16, 22:38   #21
Z4MC

Drives: F20 118i
Συγκρινοντας τον βασικο 118 με φοκους 1.8TD φιλου δεν εχουν καμμια σχεση το ένα με το άλλο. Λιγο να πατησεις το γκαζι μεσα σε μια στροφη την καταλαβαίνεις την πισωκινηση. Βεβαια όταν ρωτησα τον φιλο γιατι δεν πηρε BMW μου ειπε και αυτος σε νορμαλ ταξίδια δεν καταλαβαίνεις διαφορα στην αισθηση...και ειχε και η πρωην μου 330 και ηταν συνεχως στα συνεργεια κλπ...
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-07-16, 23:43   #22
petralani13

Drives: F20 116d ED
Έτσι να ανάψουν λίγο τα αίματα…

Φίλε don (δεν ξέρω το όνομα σου), εγώ θα αρχίσω από την αρχή…
Κεφάλαιο Steptronic: Μ αφήνει ΠΑΝΤΕΛΩΣ αδιάφορο ποιος το εφηύρε, σκέφτηκε, υλοποίησε κλπ κλπ.. Ξέρεις τι με ενδιαφέρει σαν πελάτη; Ότι όταν θα πάω να κάνω την παραγγελία για το αυτοκίνητο, ΝΑΙ θα το δω στον κατάλογο του εξοπλισμού και αν το τικάρω, θα το απολαμβάνω, γουστάρω κλπ και ας το εφηύρε ο escobar στα βάθη της κολομβιανής ζούγκλας.. Στη τελική, ας το εκμεταλλευόντουσαν κι άλλες εταιρείες…
RS3 vs M2: Το RS3 πιο αργό από το M2…μη συγκρίνουμε την βούρτσα με την π@@@α..500 ολόκληρα κυβικά παραπάνω δεν είναι καθόλου λίγα…
Αναφέρεις: «Ότι 0-100 γράφεις είναι λόγω δύναμης όχι λόγω τετρακίνησης». Όχι ρε φίλε μου, αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ και όχι γιατί δεν θέλω, αλλά γιατί δεν ισχύει… Ήδη στο δημοτικό(kidding) μαθαίναμε πως δεν αρκεί μόνο να έχεις δύναμη, αλλά θα πρέπει να έχεις τρόπο να την περνάς στην π@υτάνα την άσφαλτο…
Θες περίτρανο παράδειγμα:Cupra r 290 vs golf r. Τα ίδια ακριβώς αυτοκίνητα, το προσθιοκίνητο ένα και κάτι sec πιο αργό.. Γιατί άραγε;;;; Τετρακίνηση!!Έτσι είναι αυτά, δεν είναι μόνο τα άλογα, μόνο η δύναμη, είναι και το πώς την διοχετεύεις..και καμιά φορά αυτό ίσως να παίζει και πιο σημαντικό ρόλο..
Φανατίλα δεν υπάρχει πουθενά, open-minded μυαλά υπάρχουν που δεν τρώνε κουτόχορτο. Ναι, όλοι έχουν καλές και κακές εποχές, αλλά είπα εξαρχής πως αναφερόμαστε στο ΤΩΡΑ, όχι στο ΤΟΤΕ…
Ναι, διαμαντάκια υπάρχουν παντού.. αλλά ξέρεις τι ισχύει, δεν κάνουν όλοι για όλα.. Renault Clio, Peugeot 208, Nissan juke…respect και πολλά άλλα ευρωπαικά και ιαπωνικά διαμαντάκια, αλλά σε κάποιους τομείς υπερτερούν αυτές οι καρι@λες που μας τα παίρνουν.. Τι διαμάντι μου έχει δώσει η honda δηλαδή στα πυροβόλα αυτοκίνητα;;;Ειλικρινά δηλαδή εν έτει 2016, μπορείς να δεχτείς αυτή τη προσφορά του type r; Ένα μπροστοκίνητο αυτοκίνητο 60.000 ευρώ που αν το πετύχει κάποιος στο δρόμο με πολύ φτηνότερο θα τον καταπιεί;
Ας κάτσουμε για μια καφεδάρα λοιπόν να μιλήσουμε για μπροστά/πίσω/τετρακίνηση (κερνάω εγω!). Όταν τελειώσουμε τη φρεντάρα, θα πάμε για προβατίνα.. Άσε με εμένα να μπω σε ένα τετρακίνητο κουτί (golf r, a45amg,focus rs) και πάρε εσύ το ιαπωνικό τέρας που ακούει στο όνομα type r. Σε κάθε φανάρι θα βλέπεις την ρημάδα την πινακίδα μου(και θα έχω δώσει -13000, τα ίδια, -15000 αντίστοιχα).
Εγώ λες γουστάρω BMW και είμαι πουτς@ράς..μπορώ να σου παραθέσω του λόγους που το επέλεξα αλλά είναι off topic, αλλά αν δεν κάνω λάθος, κι εσύ επέλεξες να τα ακουμπήσεις στον έλικα (με το καλό να παραλάβεις!). Πες μου αλήθεια, γιατί δεν διέθεσες αυτά τα λεφτά για ιαπωνικό αυτοκίνητο; Τι σου δίνει ΤΩΡΑ η ιαπωνική αυτοκινητοβιομηχανία;
Άρα ΝΑΙ, κάθε γκόμενα έχει τις χάρες της, άλλα όλες οι γκόμενες δεν είναι ίδιες…
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-07-16, 00:12   #23
Z4MC

Drives: F20 118i
Στην κατηγορια που ψωνισε ο Ντον δεν παιζει καποιο Ιαπωνικο στην Ευρωπη. Στην Αμερικη παιζει και ενα Λεξους αλλα δεν βλεπετε καταρχας.
Ο χρήστης Z4MC είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-07-16, 00:20   #24
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Το RS3 και το Μ2 είναι τα ίδια άλογα, το ένα 2κίνητο και το άλλο πισωκίνητο. Τα κυβικά είναι άσχετα, για δύναμη μίλαγες.

Το σωστό δικίνητο θα την περάσει την δύναμη και ΟΚ.

Και η Honda εν έτει 2016 έχει το NSX. Το οποίο φαντάζομαι δεν το θεωρείς άξιο αναφοράς.

Το Μ4 δεν το πήρα γιατί είναι το καλύτερο. Σε πολλά θέματα δεν είναι καν καλό.
Το πήρα γιατί μ' άρεσε. Και τώρα η Ιαπωνία προσφέρει GT-R το οποίο είναι στα ίδια λεφτά με το Μ4 και το Μ4 δεν βλέπει ούτε την πινακίδα του που λες κι εσύ.

Κι έχω και ιαπωνικό (παλιό), κι αυτό το πήρα όχι γιατί είναι καλό. Τριμπούρδελο είναι και δεν κάνει για τίποτα. Το πήρα γιατί μ' άρεσε.

Ρε μην είστε φανατίλες λέμε. Γυναίκες δύσκολα μπορούμε να 'χουμε σωστά 2-3. Αμάξια που μπορούμε είναι έγκλημα να κολλάμε.

edit:
Η Αμερική που πάντα προσέφερε σκουπίδια, προσφέρει σε λεφτά λιγότερα του Μ4 το GT350 με flat στρόφαλο σε V8. Αν το φέρνανε στην Ευρώπη, θα ήταν πολύ σοβαρό το δίλημμα.
05-07-16, 17:11   #25
petralani13

Drives: F20 116d ED
Ας ξεκινήσουμε τις διορθώσεις..
Το RS3 ΔΕΝ ειναι 2κινητο, αλλα 4κινητο.
Το GT-R ΔΕΝ κανει τα ίδια λεφτά με το M4, τουναντίον ειναι κατα 40.000€ ακριβότερο.. Για την ακρίβεια, το M4 κοστίζει απο 120.000€ ενώ ο Ιάπωνας απο 160.000€. Αυτές ειναι τιμές Ελλάδας, και σε παρακαλώ μη μου πεις για τιμές άλλων χωρών, Ελβετιας..Τσεχίας..Κουρδισταν..δεν μ αφορούν.. Μιλάμε πάντα με γνώμονα την Ελλάδα, τα εδώ δρώμενα, την εδώ φορολόγηση κλπ..
Όσον αφορά στο nsx, τι νομίζει η Honda; Οτι τετραγώνισε το κύκλο με το δικό της supercar; Εδώ και πολλά χρόνια, ποσό μάλλον τώρα.. η Γερμανία προσφέρει supercars στα ίδια λεφτά, που ουτε καν χαλάνε τσάμπα καύσιμο να αντιμετωπίσουν το nsx. Δεν δίνω παραδείγματα, ειναι για εύκολους λύτες..
Και ναι..το M4 δεν ειναι το καλύτερο αυτοκινητο, σε μερικά σημεία δεν ειναι καν καλό. Αλλα κάπου ειναι καλό το ρημάδι... Ε, αυτό αναρωτιέμαι..το type r ΠΟΥ ειναι καλό;; Σε ποιο τομέα;;; Πως δικαιολογεί τα εξήντα χιλιάρικα;; Βάζει φωτιά στην άσφαλτο; Έχει το καλύτερο σύστημα μετάδοσης; Ειναι το γρηγορότερο στα λεφτά του;; Έχει τη καλύτερη μεταπώληση;;; Που πρωτοπορεί, που γ@μαει το ιαπωνακι;;

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο χρήστης petralani13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-07-16, 17:57   #26
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Δεν θες να ακούσεις τίποτα. ΟΚ. Για σένα για να πάρεις αμάξι που δικαιολογεί τα λεφτά του πρέπει να πρωτοπορεί κάπου. ΟΚ.
Αν δεν είναι το καλύτερο κάπου δεν το αγοράζουμε.
ΟΚ.

Θα πιαστείς κι από λάθος στο πληκτρολόγιο. Εκεί κι αν έχεις δίκιο. ΟΚ.

Deutschland uber alles!
05-07-16, 18:06   #27
318 Cabrio Nikos

Drives: E36 318i
Παρόλο που δεν είμαι Honda-man, θα σου πω ότι το συγκεκριμένο
βγήκε ταχύτερο στο γυρολόγιο των προσθιοκίνητων hatchback.

https://nurburgringlaptimes.com/lap-times-top-100/

Θα το επέλεγε κάποιος που έχει αγάπη στην φίρμα και γιατί όχι και για
την καλή διαγωγή που έχουν δείξει. Τώρα τα ποσά, είναι θέμα υπό
συζήτηση από μόνα τους... Δεν μπορείς να εξαιρέσεις την αδικία που
συμβαίνει φορολογικά εδώ. Μπορεί για μερικά ευρώ διαφοράς στην
εργοστασιακή τιμή, να μπαίνει -άδικος- φόρος αρκετών χιλιάδων ευρώ
παραπάνω, οπότε από τα 60.000 αρκετό ποσό, να είναι αέρας κοπανιστός.

Σαν αμάξι έχει χαρακτηρισθεί οδηγοκεντρικό και με σπορτίφ αίσθηση.

Προσωπικά ΔΕΝ θα το επέλεγα, γιατί δεν μ'αρέσει οπτικά...
Αλλά η αλήθεια είναι πως οπτικά ούτε και στον άσσο θα έδινα βαθμό.

(Προσωπική άποψη πάντα!)

Τα πιο όμορφα προσθιοκίνητα θεωρώ πως είναι:

Fiat Coupe
Ford Focus MKII RS
Megane Trophy 275.

Αλλά και τα τρία πλέον θεωρούνται παλιά. Στα καινούργια, το Honda
γι αυτό που είναι, τα πάει καλά. Αν και στο ξαναλέω πως δεν μ'αρέσει!
Και κατά πάσα πιθανότητα και τα λεφτά του να είχα για αυτοκίνητο
δεν θα το έπαιρνα.

Ακριβό κατάλογο έχουν όμως όλες οι εταιρίες..
Και η Bmw όταν έβγαλε το 1.6 mini JCW μόνο φθηνά δεν το πούλαγε...
Είχε θέματα αξιοπιστίας και φυσικά ποτέ δεν έγραψε αξιόλογο
χρόνο στο... Οπουδήποτε! Ήταν όμως πολύ διασκεδαστικό και βρήκε
μια τρύπα στην αγορά και εμπορικά δεν τα πήγε και άσχημα..!
05-07-16, 18:32   #28
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο petralani13 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό το 4motion κάνει το audi q5 να ανεβαίνει τη ράμπα ενώ το δικό μας xdrive κολώνει
Με την καμια ομως!!! ΚΛΑΣΣΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟ to xDrive απο 4motion & Quattro...οχι βασισμενο σε βιντεο
Μαρκετινγκ (απειρα τετοια με το xdrive να υπερτερει) αλλα σε προσωπικη εμπειρια!!
05-07-16, 20:03   #29
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Ρε παιδιά.....οκ.είναι το type-r (ότι κι αν σημαίνει αυτό) αλλά με λίγο παραπάνω από 10k€ παίρνεις Μ2......δηλ να δώσω 60 για Honda type r και να μην δώσω 73 για Μ2;

+1 για τον Φάνη.....@petralani13 μάλλον ανάποδα αποτελέσματα θα είχε το βίντεο που είδες....
05-07-16, 22:17   #30
318 Cabrio Nikos

Drives: E36 318i
Σίγουρα δεν είναι λογική η τιμή του στην Ελλάδα...

Γι αυτό και θα είναι πράγματι ζήτημα αν πετύχουμε κανένα και στο
δρόμο. Δεν είναι value 4 money κίνηση, είναι καθαρά θέμα επιλογής.

Η μεγαλύτερη ένσταση μου σε τέτοια αυτοκίνητα είναι η απόδοση
ροπής-ισχύος σε μπροστινούς τροχούς, που σε συνδυασμό με την
αθάνατη Ελληνική άσφαλτο, θα σε έστελνε εύκολα αδιάβαστο, αν
δεν ήσουν 10/10 αφοσιωμένος στην οδήγηση του. Γι αυτό και μόνο,
αν δεν είχα θέμα με κυβικά ή τιμές θα έπαιρνα τον άσσο, μεταξύ των 2.

Tags
BMW M135i, bmwforum.gr, drag, facebook, Honda Civic Type R, race, Twitter

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές