Πως να αλλαξετε μονοι σας, τα λαδια της ΒΜW σας(Ε90,Ε91,Ε92) - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » DIY & Project Cars » Πως να αλλαξετε μονοι σας, τα λαδια της ΒΜW σας(Ε90,Ε91,Ε92)

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
14-02-07, 01:58   #21
BMWK1200R

Status: Innactive Imp.Users
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Den se doulebo katholou gnostis eime apo E21 320i 1978 me tis Amerikanikes prodiagrafes.
Meta apo kapoia xronia afou megalosa asxolithika me BMW pitsirikas elega stous filous oti to tou patera mou to amaksi exei aircondition kai me koitazane san xazoi.

Me mono seimo psekasmou k-Jtronick 6kilindros 135aloga me platines 4 sasman me eggefalo gia sevice pou stin ellada den ikseran na to kleisoune giati kikloforagan mono kati BMW 2002 me zones aeroporikou tipou me eidiko sistima na pernei amolibdi to exo mexri kai simera tha to postaro!!!!

Apla den thelo se kainourgias texnologias aftokinita i mixanes san ta dika mou ektos E21 na peirazo tipota giati ean kano mia malakia ksereis ti tha mou poun ti douleia exeis me afta opos katalabeneis paei asalioti i douleia ase to exoume dei kai afto to ergo.... Os pros tin grafi exo sinithisei me latinikous xarktires na me sixoreis...

Tora os pros ta alla themata mono stin ellada ginontai afta pou les me palia amaksia giati oute eggieisei exete(exo E21)ara sas pernei na asxoleithite.
Sto eksoteriko pou imoun 5 xronia se pliroforo kosmo pou gnorisa me palia amaksia den ida oute na allazoun mpouzia oute ladia me loksa gia tis mixanes kai me ta aftokinita, afto pou kanane mono itan ena plisimo kai afto gia na xalarosoun kai sigkrimena tin kiriaki!!!!

Fantasou to E21 to pao stin Athens Car kai kelaidaei to amaksi mporei na kano ego afta ta magika min trelathoume kiolas...

Na rotisoume ton panoz ean ta kanei kai aftos monos tou me ena amaksi 65000evro i kai parapano aksias

panoz allazei ladia re file mono sou???????

Gia na do kai alles apopseis

ATHENS CAR BMW
BMW NTAKOUNAKIS EGGIEISI
Ο χρήστης BMWK1200R δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-02-07, 09:53   #22
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Καλημέρα στην παρέα μας.
Αν και είμαι κατάφορα υπέρ των εργασιών στο service κι οχι στην αυλή/πυλωτή μας αντιτίθεμε σε ότι έχει να κάνει με τα λάδια. Ο καλός μας φίλος με το Ε21 εάν βάλει συνθετικά λάδια σαν κι αυτά που αναγκαστικά βάζει ο PANOZ θα έχει μονίμως το λαμπάκι της πίεσης λαδιού αναμένο.
Στον τομέα "λάδια" άπαξ και πας στην αντιπροσωπεία βάζεις (βάζουν) τα λάδια που αυτοί θέλουν και σου τα χρεώνουν όσο αυτοί θέλουν. Επειδή συμφώνισε για τα επόμενα 5 χρόνια με την CASTROL ή την BP το εργοστάσιο της BMW εγώ δεν θα γίνω ακόλουθος της συμφωνίας αυτής.
Βρίσκω καλύτερα και "φρεσκότερα" λάδια στην αγορά και τα αλλάζω μόνος μου. Και το φίλτρο εννοείται.
Τώρα σχετικά με τα οχήματα από το Ε46 και Ε39 και μετά τα πράγματα είναι λίγο περίεργα.
Ο κατασκευαστής ορίζει αλλαγές λαδιών βάσει χιλιομέτρων ή βάσει χρήσεως οχήματος. Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε αλλαγές λαδιών σε εξαιρετικά μεγάλα χιλιομετρικώς διαστήματα.
Οχήματα σαν αυτό του panoz που έχουν 2 υπερσυμπιεστές θέλουν γ..άτα λάδια (συνθετικά φυσικά) κάθε 8000 χλμ και μαζί αλλαγή φίλτρου. Και όταν είναι να βάλουμε εμπρός το μοτέρ κάνουμε μικρές εκκινήσεις ανοιγοκλείνωντας την μίζα (για 1-2 sec) έτσι ώστε να σηκώσει πίεση λαδιού η αντλία της. Εάν πάρει εμπρός το μοτέρ 5-6 φορές χωρίς ήδη σηκωμένη πίεση λαδιού πάρτε μου τηλέφωνο να μου πείτε τι χρώμα έχουν τα κεραμικά κουζινέτα της τουρμπίνας (αυτό ισχύει και για τα tourbodiesel)!! Πείτε μου σε ΠΟΙΑ αντιπροσωπεία θα ασχοληθεί σοβαρά ένας τεχνίτης με πείρα (κι όχι ο βοηθός που στην θέα τέτοιων οχημάτων κολλάει το σαγόνι του στο πάτωμα)!
Και εάν ακολουθήσουμε την τακτική των 15000 χλμ πείτε μου πόσες φορές θα συμπληρώσετε λάδι? 3-4 φορές? Δηλαδή κάνατε μια αλλαγή λαδιών συμπληρώνωντας λάδι?
Τονίζω ότι οι αλλαγές λαδιών είναι χαμένος και απλήρωτος χρόνος για τις αντιπροσωπίες. Εξυπήρέτιση κάνουν, άρα "ξεπέτατο να τελειώνουμε". Και μάλιστα με αναρόφηση των λαδιών, όχι με αποστράγγιση από την τάπα του κάρτερ για να φύγουν τα ιζήματα. Θέλω να καταλήξω στο ότι εμείς θα κάνουμε καλύτερη δουλειά από την αντιπροσωπεία. Καλύτερα επαγγελματίες ερασιτέχνες παρά ερασιτέχνες επαγγελματίες.
Αυτά περί λαδιών.
Γιάννης-sv2gww

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-02-07, 13:13   #23
sv2gww

Status:

Και κάτι ακόμα για τον "αρχισμηνία" BMWK1200R...
Ο 6κύλινδρος κινητήρας των Ε21 (Μ20 US version ή EU version) ποτέ δεν είχε ψεκασμό μονού σημείου. Το σύστημα της BOSCH που ακούει στο όνομα K-Jetronic είναι με μπέκ μηχανικά τα οποία ψεκάζουν το καύσιμο όταν ο μηχανικός διανομέας καυσίμου αφήσει την βενζίνη να περάσει μέσα από τις θυρίδες του. Η βενζίνη πρέπει να έχει τουλάχιστον 3,2 bar με το μοτέρ να είναι πάνω από τους 35 βαθμούς Κελσίου. Κάτω από τους 35 βαθμούς λειτουργεί ένας θερμοστάτης με μηχανική βαλβίδα ο οποίος βοηθάει την κρύα εκκίνηση. Σε αυτή τη φάση λειτουργεί το 7ο μπεκ (ή 5ο μπεκ σε 4κύλινδρο μοτερ) -ηλεκτρικό, με πηνίο- το οποίο ψεκάζει μέσα στην πολλαπλή εισαγωγής (oh, yes man) ώστε να είναι πλουσιότερο το μείγμα στην κρύα εκκίνηση. Κάτι σαν το τσόκ στο καρμπυρατέρ, μ' άλλα λόγια.
Το μοναδικό μοτέρ με ηλεκτρονικά ελεγχόμενο καρμπυρατέρ ήταν το 4κύλινδρο Μ10 1,8 λίτρων που μπήκε στο 3άρι Ε30 (ΟΧΙ το Μ40) και στο 5άρι Ε28. Το καρμπυρατέρ αυτό ήταν το 2ΒΕ.
Όλα τα μοτέρ με ψεκασμό ήταν πολλαπλών σημείων ψεκασμού (multy port injection) κι όχι μονού σημείου (single port injection). Never.
Η αμερικάνικη έκδοση που γράφεις είχε μεν διαφορές αλλά όχι τόσες πολλές στα μηχανικά μέρη. Πχ είχαν καταλύτη για την Καληφόρνια.
Η πιό high version όσων αφορά στα μηχανικά ήταν αυτή των Σουηδικών προδιαγραφών.
Γιάννης-sv2gww
ΥΓ Εκτός κι αν μιλάς για 4κύλινδρο μοτέρ αλλά και πάλι το K-Jetronic ήταν multy port...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg injector_149.jpg (15,8 KB, 478 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg fuel_distributer_948.jpg (20,1 KB, 479 εμφανίσεις)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

14-02-07, 16:43   #24
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Πάντως όλος ο πλανήτης ασχολείται και κάνει τις βασικές δουλειές συντήρησης στην αυλή του. Η τουλάχιστον στο γκαράζ του. Αρκεί να έχεις αυτοκίνητο ή μηχανή που να στο επιτρέπει, κάποιες γνώσεις και τα κατάλληλα service manual. Και να αρχίζεις σιγά σιγά. Η αλλαγή λαδιών είναι το πιο εύκολο.
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-02-07, 18:28   #25
BMWK1200R

Paidia etsi diabasa etsi leo oti eixe mono psekasmo kai itan kai einai eksakilindros kai afto einai sigouro tora afta pou mou les M10(E21 to gnorizo) kai me pieseis 3,2 bar den eimai sxetikos oute mixanikos aftokinitou eimai.

Einai san na sou leo.....
I statikotita pou prokalei i enosi tis k10 kolonas mporei na mas prokalesei arnitiki ropi logo mikrou efelkismou tou dokariou me apotelesma tin pliri apodinamosi tis toixopoiias mas.

Den katabeneis xristo kai logiko einai den eisai mixanikos.

Sta alla pou anafereis peri balbidas psixris ekkinins etsi anaferete simfono giati mou eixe xalasei kai to proi tromaze na kratisie simpiesei

Kai to moter pou deixnis teleftai foto kamia sxesi me to diko mou isos na min tin gnorizeis alloste to modelo den kikloforise Evropi afou itan kataskevasmeno sto ergastasio tis BMW-USA kata ta US STANDART paratheto kai foto

San thema eimaste ektos pados!

FILIKA K1200R
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg restofront_210.jpg (25,3 KB, 464 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg sm3_177.jpg (179,7 KB, 25 εμφανίσεις)
14-02-07, 19:16   #26
oldcarskickass

Το avatar του χρήστη oldcarskickass

Drives: E30 325i
@ Κ1200 το ίδιο μοτέρ φορούσα και εγώ μέχρι 6 μήνες πριν.

Έχει εφτά μπεκ, ένα για τον κάθε κύλινδρο και ένα έξτρα που ψεκάζει όταν το μοτέρ είναι κρύο.

Μ10 είναι ο τύπος του μοτέρ, Μ10 βέβαια είναι για τα 1600 και 1800 (Μ10Β16 και Μ10Β18 αντίστοιχα), τα εξακύλινδρα εκείνα (τα δωδεκαβάλβιδα) είναι τα Μ20 (Μ20Β20 2000κυβικά, Μ20Β25 2500 κυβικά)

Τα bar που είπε ο φίλος είναι η πίεση καυσίμου μέσα στο σωλήνα μεταφοράς του.
14-02-07, 19:54   #27
sv2gww

Status:

BMWK1200R το 4κύλινδρο μοτέρ σου το δείχνω γιατί κι αυτό βγήκε σε 2000 κ. εκ. για την Αμερική (έκδοση Ε21 320S). Σταμάτησε το 4κύλινδρο όταν μπήκε ο 6κύλινδρος 2λιτρος. Και δεν υπάρχει μοτέρ της BMW που δεν το ξέρω. Επίσης, κανένα BMW δεν φτιάχτηκε στην Αμερική πριν από το Ζ3. Ότι υπήρχε σε όλο τον κόσμο πριν από τα Ζ και Χ ήταν ΜΟΝΟ "made in W. Germany".
Όσων αφορά στην στατικότητα να σου πω ότι είμαι μηχανολόγος μηχανικός και για την ώρα ασχολούμε με την εγκατάσταση εργοστασίων παραγωγής και ανακύκλωσης ασφάλτου...
Τελικά, ποτέ δεν ξέρεις.
Για την ιστορία να συμπληρώσω τον oldcarskickass ότι στην Ε21 μπήκε ο Μ20 Β23 (2500 κ. εκ. δεν μπήκαν σε εκείνο το 3άρι) και το μοντέλο αυτό είχε τα 2 σιλανσιέ. Ζωγράφιζε το όχημα!
Σχετικά με το "Do It Yourself", είμαι φανατικός οπαδός του αλλα υπενθιμίζω ότι "έφαγα" πολλά χρόνια στο δύκτιο της BMW. Και ξαναγράφω πως όποιος θέλει τεχνικές πληροφορίες, πολύ ευχαρίστως να τις διαθέσω.
Γιάννης-sv2gww

15-02-07, 01:57   #28
BMWK1200R

Oraia san sinadeldos mixanikos gia mpes stin etairia mou gia na doume ti eidous sinergasia mproume na kanoume kai ta leme ta ipoloipa se sinantisi

www.fibrexhellas.gr
15-02-07, 10:44   #29
sv2gww

Status:

Αρχισμηνία ίσως με παρεξήγησες (απ' ότι τουλάχιστον εκλαμβάνω) και έχεις πάρει προσωπικά το θέμα...
Δεν προσπάθησα να κάνω τον έξυπνο παραθέτοντας τεχνικές λεπτομέρειες και ούτε ήμουν αυτός που ανέφερα το κατά τ' άλλα θαυμαστό Ε21. Διώρθωσα τον "ψεκασμό μονού σημείου" και την εντύπωσή σου περί μοναδικότητας του μοντέλου αυτού σχετικά με τις Αμερικάνικες προδιαγραφές κι αυτό προς αποφυγή λάθος συμπερασμάτων προς αυτούς που δεν γνωρίζουν. Νομίζω ότι το φόρουμ έχει ως βάση την ανταλλαγή απόψεων, ιδεών, εμπειριών αλλά κυρίως γνώσεων ώστε ο κάθε ένας μας να μην είναι ένας απλός χρήστης ενός απλού οχήματος αλλά να ξέρει και να κατέχει όσα περισσότερα μπορεί ώστε να διαφέρει από την μάζα (συγνώμη για την έκφραση) των υπολοίπων που απλώς "βόσκουν" στους δρόμους μας. Δεν "πούλησα" μούρη επειδή ξέρω μερικά πράγματα παραπάνω από κάποιον άλλο φίλο. Άσε δε, που ξεφύγαμε σφόδρα του αρχικού θέματος.
Οπότε, από τούδε και στο εξής θα εκφράζω την τεχνική μου άποψη μόνο όταν ερωτηθώ.
Σχετικά με την εταιρική συνεργασία, ευχαριστώ αλλά δεν βλέπω κάτι κοινό μεταξύ μας...
Δες στο "www.spanos.com.gr" και "www.simammann.it","www.dynapac.com" όπου και είμαι ενταγμένος.
Τον Μάρτη θα είμαι στην ΜΕΤΕΚ, στην Παιανία με την εταιρεία μου (stand B16). Αν έρθεις, ψάξε για αυτόν που έχει χρεωμένο με 108 τον τομέα ασφάλτου...
Γιάννης-sv2gww

15-02-07, 10:56   #30
BMWK1200R

Den se pareksigisa katholou

Isos i grafi mou na min itane sosti kai tin elabes lathos eilikrina signomi pada akouo antropous pou exoun asxoleithi kai asxolountai me tin AFTOKINISI apla pou kai pou pao ligo kontra etsi gia na aneboun ta aimata

Tha prospathiso na peraso stin ekthesi

Pou ginetai de aneferi i den to proseksa

FILIKA
K1200R
Απάντηση στο θέμα

Tags
λαδια, συνεργειο, service, επισκευη

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές