Πως να αλλαξετε μονοι σας, τα λαδια της ΒΜW σας(Ε90,Ε91,Ε92) - Page 7 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » DIY & Project Cars » Πως να αλλαξετε μονοι σας, τα λαδια της ΒΜW σας(Ε90,Ε91,Ε92)

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
14-09-09, 12:41   #61
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Εχω την εντυπωση οτι ολα τα Ε9χ εχουν δυνατοτητα να ελεξουν την σταθμη απο το Onboard Computer. Eσυ δεν μπορεις?
14-09-09, 12:51   #62
Christoforos

Το avatar του χρήστη Christoforos

Περιοχή: Athens Car: 330i E92 2007

Drives: Ε92 330i
Exoυν την δυνατοτητα..Αλλα νομιζω οτι δν ειναι οι παλαιοι καλοι καιροι με τον δεικτη!!!.Τωρα χρειαζεται εξτρα ανθρωπος!
14-09-09, 12:54   #63
Panoz

Status:

Δεν καταλαβαινω ,γιατι να ειναι καλοι οι παλαιοι καιροι ?? Εμενα με βολευει απιστευτα αυτο το συστημα. Ουτε καπω ανοιγεις , ουτε χερια λερωνεις.
14-09-09, 12:56   #64
Christoforos

Το avatar του χρήστη Christoforos

Περιοχή: Athens Car: 330i E92 2007

Drives: Ε92 330i
Αν δν ανοιξεις καπο..λαδακι δν μπαινει..εκτος και εχεις το συστημα STAR TREK διακτινησης!!!χαχαχαχ
14-09-09, 12:58   #65
Panoz

Status:

lol...σωστος.

Εγω μιλαω για το θεμα της μετρησης μονο. Για να αλλαξεις λαδι οχι μονο χερια λερωνεις αλλα γινεσαι εντελως χαλια.
14-09-09, 13:31   #66
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Και η πλάκα είναι ότι ακριβώς γι αυτό τον λόγο κόψανε σε πολλά αυτοκίνητα τον δείκτη μέσα στο μοτέρ και έβαλαν το ηλεκτρονικό στο ταμπλώ. Κανένας δεν άνοιγε το καπώ ποτέ!
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-05-11, 20:15   #67
Lefterisk

Drives: E90 320i
οραιο τοπικ! να ρωτησω γιατι δεν μπορω να βρω το συγκεκριμενο στοιχειο. αγορασα λαδακια κ ρωτησα τον κο που μου τα πουλησε για την χωρητικοτητα του καρτερ μου (αφου του εδωσα ολα τα στοιχεια του κινητηρα μου) και μου ειπε οτι παιρνω 4.25! αυτο ισχυει; γιατι καταργηθηκε η ραβδος ενδειξης του μηχανοστασιου κ δεν μπορω να καταλαβω πως θα ελεγξω οτι εβαλα τη σωστη ποσοτητα! το αμαξι μου ειναι:
σειρα 3 σενταν, Ε90 του 2007, κινητηρας 2.0-150hp, κωδικος Ν46Β20Β
παρακαλω για τις ορθες σας απαντησεις! ευχαριστω!

ΥΓ:διαβασα στην αρχη του τοπικ οτι τα 4κυλνδρα (οπως το δικο μου δλδ) παιρνουν 5λτ αλλα δν ξερω κατα ποσο ισχυει γτ ο τυπος επεμενε οτι παιρνω 4.25λτ...
Ο χρήστης Lefterisk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-05-11, 23:17   #68
Panoz

Status:

Ναι...4.25 παιρνει χωρις το φιλτρο , με την αλλαγη του οποιου θες λιγο παραπανω (γιατι κραταει λαδι).

Για να ελενξεις την σταθμη των λαδιων υπαρχει ηλεκτρονικη ενδειξη στο καντραν/BC του οχηματος σου. Για οδηγιες τσεκαρε στο manual σου. Ειναι ευκολο.

Αν δεν εχεις manual μπορεις να το βρεις στα "τεχνικα" του φορουμ ή με απευθείας λινκ απο το πορταλ (πρωτη σελιδα δεξια).
11-08-12, 19:10   #69
sakisk

Το avatar του χρήστη sakisk

Περιοχή: athens

Drives: Ε87 116ι
Έχοντας παρει τα απαραιτητα υλικα για την αλλαγη των λαδιων σε μια e87 που εχω, αντιμετώπισα το εξής ''προβλημα'' ?

να ενημερωσω οτι η ανύψωση του αυτοκινητου θα γινει με μηχανικο γρύλλο ανυψωσης και κατοπιν θα στηριχτεί σε γρυλλους ασφαλειας.

αφου εχω ανυψώσει το αυτοκινητο απο την πλευρα του οδηγου (και ΜΟΝΟ απο εκει), κοιταζοντας να δω αν χωραω από κατω, παρατηρησα περιπου λιγο ποιο μπροστα απο το κεντρο του αυτοκινητου (σκεφτείτε σαν να λεμε κατω απο το αριστερο ποδι του συνοδηγου) διπλα απο τον σωληνα της εξατμισης διαρροη υγρου, γρηγορες πιτσιλιες!

αμεσως κατεβαζω το αυτοκινητο σε επιπεδο εδαφος και πηγαινω απο την πλευρα του συνοδηγου να δω τι ειναι αυτο το υγρο..σκουπιζωντας εκεινη την περιοχη διαπίστωσα οτι πρόκειται για νερο!

Τωρα εδω θελω την βοηθεια σας, τι σημαινει αυτη η διαρροη νερου εκει και από πού μπορει να ειναι ???

επισημαίνω οτι το αυτοκινητο εκεινη την στιγμη δεν ηταν ομοιομορφα ανυψωμένο, παραμονο η πλευρα του οδηγου.
Τωρα που είναι επιπεδο, δεν εχει καμια διαρροή από εκει.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

(εννοείτε ότι η αλλαγη σταματησε σε εκεινο το σημειο)
Ο χρήστης sakisk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-08-12, 19:23   #70
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sakisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχοντας παρει τα απαραιτητα υλικα για την αλλαγη των λαδιων σε μια e87 που εχω, αντιμετώπισα το εξής ''προβλημα'' ?

να ενημερωσω οτι η ανύψωση του αυτοκινητου θα γινει με μηχανικο γρύλλο ανυψωσης και κατοπιν θα στηριχτεί σε γρυλλους ασφαλειας.

αφου εχω ανυψώσει το αυτοκινητο απο την πλευρα του οδηγου (και ΜΟΝΟ απο εκει), κοιταζοντας να δω αν χωραω από κατω, παρατηρησα περιπου λιγο ποιο μπροστα απο το κεντρο του αυτοκινητου (σκεφτείτε σαν να λεμε κατω απο το αριστερο ποδι του συνοδηγου) διπλα απο τον σωληνα της εξατμισης διαρροη υγρου, γρηγορες πιτσιλιες!

αμεσως κατεβαζω το αυτοκινητο σε επιπεδο εδαφος και πηγαινω απο την πλευρα του συνοδηγου να δω τι ειναι αυτο το υγρο..σκουπιζωντας εκεινη την περιοχη διαπίστωσα οτι πρόκειται για νερο!

Τωρα εδω θελω την βοηθεια σας, τι σημαινει αυτη η διαρροη νερου εκει και από πού μπορει να ειναι ???

επισημαίνω οτι το αυτοκινητο εκεινη την στιγμη δεν ηταν ομοιομορφα ανυψωμένο, παραμονο η πλευρα του οδηγου.
Τωρα που είναι επιπεδο, δεν εχει καμια διαρροή από εκει.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

(εννοείτε ότι η αλλαγη σταματησε σε εκεινο το σημειο)
Πριν, δουλευε ο κλιματισμος?.. Αν ναι τοτε ειναι συμπυκνωμενοι υδρατμοι απ τη σερπαντινα που φευγουν μεσω υδροροων προς τα εξω. Συνεχιζουν να τρεχουν κι ας εχεις σβησει το κλιμα και λιγη ωρα.

Επισης μπορει να ειναι και η υπερχειλιση απ το δοχειο του πλυστικου. Εχω προσεξει οταν το γεμιζω τρεχει νερακι απ τον εμπρος δεξι θολο κατω, ισως ειναι κι αυτο, να ηταν σχεδον γεματο και με την κλιση που πηρε τ αμαξωμα να υπερχειλισε κι εσυ να ειδες το νερο που ετρεχε απ την υδροροη αυτη.

Δε νομιζω να ειναι κατι αλλο, κι ουτε νομιζω οτι ειναι κατι ανησυχητικο.

Για να δεις εαν ειναι απο κλιμα θα σου προτεινα εαν εχεις ορεξη τωρα, αλλιως αυριο, να ξανασηκωσεις τ αμαξι και να δεις αμα τρεχει. Εως τωρα (ή αυριο πρωι), με σβηστο κλιμα τοσες ωρες θα εχει στεγνωσει η σερπαντινα και δε θα ξανατρεξει. Επισης για να μην εχεις μαζεμενη υγρασια στο κλιμα και μετα θα βρωμαει λογω αναπτυξης μουχλας, καλο θα ηταν κααν δυο λεπτα πριν σβηνεις τ αμαξι κι ενω δουλευες το κλιμα να πατας το κουμπι με τη νιφαδα ωστε να βγαινει εκτος ο συμπιεστης, μετα το κλιμα να σου δουλευει καθαρα σαν ανεμιστηρας, στεγνωνει η σερπαντινα και δεν εχεις υγρασιες.
Αλλιως αν σου ξαναβγαλει νερακι λογικα ειναι απ το πλυστικο, οπως και να χει καμια ανησυχια. Αλλα και παλι για να δεις αν ειναι απο εκει, βαλε μεσα στο δοχειο καποιο απ τα προσθετα που βαζουν στο νερο, συνηθως αυτο μυριζει ωραια ή εχει χαρακτηριστικη μυρωδια αλκοολης (αντιψυκτικο), ε, εαν τρεξει νερο και σου μυρισει τετοιο, τοτε εισαι απολυτως σιγουρος οτι ειναι απ το πλυστικο.

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι, εαν και παλι δε βγαζεις ακρη πηγαινε το σε καποιο συνεργειο με ραμπα να το σηκωσει να βγαλει και την ποδια να δει τι ειναι, εγω δε νομιζω να ειναι κατι αλλο πλην μιας εκ των δυο περιπτωσεων που ανεφερα.

Tags
λαδια, συνεργειο, service, επισκευη

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές