Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
30-11-08, 10:31   #41
arisxios

Περιοχή: HELLAS- ΜΗΧΑΝΗ -1200GSadv

Drives: gs 320si
Η καλύτερη τιμι που βρήκα και τα έβαλα ειναι 1100¤

ΦΟΥΛ ΤΑΊ'Μ ΣΚΙΑ !!!!
Ο χρήστης arisxios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-11-08, 12:42   #42
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Arisxios, για τι διασταση μιλαμε;
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-12-08, 22:47   #43
anemosgr

Περιοχή: ATHENS

Drives: Ε90 320i
¶λλαξα χθές τα RFT με συμβατικά λάστιχα.ΑΠΛΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!! Το αυτοκίνητο έχει μαλακώσει και σε καμία περίπτωση το τιμόνι δεν έχει την ακρίβεια που είχε.Μέχρι που σκέφτομαι να ξαναβάλω RFT και να ξαναπληρώσω την διαφορά απο τα μεταχειρισμένα πλέον συμβατικά. Α ναι και η ανάρτηση δεν χτυπάει πλέον τόσο!!!!! Α ρε NIKOS120 δεν σε άκουσα.
16-12-08, 23:34   #44
giannis

Status:

Μη σε αγχωνει η διαφορα στην αισθηση. Ασε πρωτα να στρωσουν και μετα πιστευω πως δε θα χεις καποιο προβλημα. Απλα ειναι η μεταβαση απ την πολυ σκληρη αισθηση των rft που ειχες συνηθησει στη μαλακη αισθηση των συμβατικων. Σιγουρα ειναι πιο μαλακή η αισθηση αλλα για το οτι επηρεαζει τη σαφηνεια του τιμονιου δε νομιζω, μη σου πω στο δικο μου οτι τη βελτιωσε κιολας. Τι διαστασεις λαστιχα φορας;
16-12-08, 23:48   #45
anemosgr

Περιοχή: ATHENS

Drives: Ε90 320i
giannis φοράω 225/50/16 και έβαλα τα Bridgestone Potenza RE050- A W υποτίθεται για να έχω όσο γίνεται πιο σκληρα πλαινά!
Να δοκιμάσω να ανεβάσω τις πιέσεις?Πόσο???
28-09-09, 02:38   #46
Papajim

Status: Banned

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anemosgr
giannis φοράω 225/50/16 και έβαλα τα Bridgestone Potenza RE050- A W υποτίθεται για να έχω όσο γίνεται πιο σκληρα πλαινά!
Να δοκιμάσω να ανεβάσω τις πιέσεις?Πόσο???
Αν ειδα καλα, βαλε 32-36 για ταχυτητες μεχρι 160 και 35-41 για ταχυτητες ανω των 160...
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-11-09, 21:27   #47
arisxios

Περιοχή: HELLAS- ΜΗΧΑΝΗ -1200GSadv

Drives: gs 320si
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis
Arisxios, για τι διασταση μιλαμε;

Διαστάσεις μαμά !!!!

Για την ακρίβεια θα κοιτάξω τα νούμερα και θα σου πω !!!

ΦΟΥΛ ΤΑΊ'Μ ΣΚΙΑ !!!!
Ο χρήστης arisxios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-01-10, 20:52   #48
giannis

Status:

Λοιπον ψαχνοντας στο ιντερνετ λιγακι ειδα πως θα εχω μαλλον προβλημα στην επομενη αλλαγη ελαστικων μου...
Και εξηγουμαι. Το αυτοκινητο το παρηγγειλα απ το εργοστασιο με ελαστικα διαστασεων 205/50/17 89V εμπρος και 225/45/17 91V πισω. Αυτη τη στιγμη φοραει συμβατικα Continental Sport Contact 2. Στην επομενη αλλαγη σκεφτομαι να γυρισω παλι σε rft πιο πολυ για λογους ασφαλειας αλλα και στησιματος του αυτοκινητου. Ειμαι μεταξυ Continental SSR και Bridgestone Potenza.
Ψαχνοντας λοιπον στο ιντερνετ στα 2 πιο γνωστα sites ελαστικων αλλα και στο επισημο site της Continental, διαπιστωσα πως οι 2 αυτες εταιριες ΔΕ βγαζουν λαστιχα στις διαστασεις και στους δεικτες ταχυτητας και φορτιου που θελω εγω. Για μεγαλυτερη ακριβεια η Bridgestone βγαζει για τα εμπρος μου λαστιχα (Potenza RE 050 A RFT) και η Continental για τα πισω (SportContact 2 SSR)!
Το να μπουν λαστιχα διαφορετικων εταιρειων το ξεχναμε, επισης δεν θελω ν αλλαξω δεικτες ταχυτητας και φορτιου. Υπαρχουν λαστιχα και απ τις 2 αυτες εταιριες rft, αλλα με μεγαλυτερους δεικτες. Ακομη δεν θελω να ξαναβαλω τα απαραδεκτα Pirelli Euforia RFT που ειχε 1ης τοποθετησης.
Επισης ειδα πως rft λαστιχα οπως τα θελω εγω και για τα 4, βγαζει η Goodyear (NCT5 ROF Assymetric).

Παρακαλω θα ήθελα τις γνωμες σας και προτασεις γενικα καθως και κριτικες πανω στα Goodyear αφου δεν εχω προσωπικη εμπειρια απ αυτη τη μαρκα γιατι σε οσα αυτοκινητα ειχαμε ή εχουμε στην οικογενεια δεν ειχε τυχει να την χρησιμοποιησουμε ποτε. Επισης ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος, αν θα βγαλουν νεα ελαστικα μεσα στη νεα χρονια, οι 2 αυτες εταιριες που ενδιαφερομαι πιο πολυ, και που μπορω να ρωτησω γι αυτο πχ σε λαστιχαδικα, εισαγωγεις ελαστικων κλπ?..

Να σημειωσω επισης καποια πραγματα. Το αυτοκινητο κινειται ως επι των πλειστων μεσα σε πολη καθημερινα. Κανει λιγα ταξιδια εκτος Αθηνων και αυτο που με νοιαζει πανω απ ολα ειναι η ασφαλεια και πιο πολυ η καλη αποδοση των ελαστικων σε βρεγμενο. Με τα conti που εχω τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος, εχω και ενα κιτ επισκευης της Continental, εχω και οδικη βοηθεια για την κακια την ωρα αλλα θα προτιμουσα να ειχα rft πιο πολυ για ψυχολογικους λογους ασφαλειας. Δεν θα θελα σε καμια ερημια και βραδυ ειδικα να περιμενα οδικη που ποιος ξερει ποτε θα ερθει, ουτε εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι θα κανει δουλεια το κιτ επισκευης.
Ακομη καθοριστικο ρολο στην αποφαση μου να βαλω rft ή οχι ειναι και το θεμα της αναρτησης. Την αλλη βδομαδα αν ολα πανε καλα αλλαζω ολη τη νορμαλ αναρτηση που ειχε απ το εργοστασιο με μια γνησια 'Μ'. Το αυτοκινητο θα 'σφιξει', θα χαμηλωσει και θα σκληρυνει λιγο. Θελω να δω τη συμπεριφορα της νεας αναρτησης με τα συμβατικα λαστιχα που εχω τωρα και αν νιωσω πως ειναι αρκετα σκληρο εως κουραστικο θα το σκεφτω ξανα για τα rft.
Να με συγχωρειτε για το μεγαλο ποστ. Ευχαριστω προκαταβολικα.
12-03-10, 16:16   #49
palawiaris

Drives: Ε91 320d
Είναι τον άλλο μήνα να βγάλω τα χειμερινά λάστιχα και να αγοράσω καλοκαιρινά.
Έλα όμως που είμαι σε δήλημα να βάλω RFT ή όχι;
Το αμάξι έχει ζάντες μαμά για RFT και με μαμά διαστάσεις.205/55 R16 91V.
Γενικά διαβάζω σε φόρουμ ότι με RFT έχεις την αίσθηση ότι το αμάξι είναι σαν να έχει ρόδες από κάρο.Κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου και ότι με RFT το αμάξι τραβάει αριστερά-δεξιά και ακολουθεί πολύ τις ανωμαλίες και τα αυλάκια του δρόμου.
Αλλού πάλι διάβασα ότι θέλουν να τα σταματήσουν.¶λλες σελίδες λένε ότι θα συνεχιστούν και από άλλους κατασκευαστές αυτοκινήτων.

-Γενικά εγώ θέλω το αμάξι να πηγαίνει σαν κυρία στην άνεση και με έστω αυτές τις μαμα-διαστάσεις να μην χάνει σε κρατήματα.
Για το θέμα αν θα μείνω καμιά φορά από λάστιχο δεν με ενδιαφέρει.Και σετ πρώτων βοηθειών έχω,αλλά και την γερμανική Adac -αντίστοιχο της ΕΛΠΑ- τζάμπα δεν θα την πληρώνω.
Γνώμες;
Ο χρήστης palawiaris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-03-10, 17:06   #50
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Φιλε κανε λιγο υπομονη.Σε μερικες εβδομαδες θα διατεθουν στην αγορα η επομενη γενια RFT απο την Bridgestone.
Η εταιρεια ισχυριζεται οτι θα ειναι μονο 5% πιο σκληρα απο τα συμβατικα....

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές