Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 6 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
12-05-10, 01:11   #51
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Σημερα ειχα μια δυσαρεστη εμπειρια με τα συμβατικα λαστιχα μου. Το ειχα τ αυτοκινητο αφημενο σε παρκινγκ μια μερα και το μεσημερι που πηγα να το παρω διαπιστωσα ευτυχως πριν ξεκινησω πως το πισω δεξι ηταν πιτα!
Επειδη τα λαστιχα τα εχω αλλαξει απο εργοστασιακα rft σε συμβατικα ειχα κι ενα κιτ επιδιορθωσης κομπρεσερακι με αφρο. Αφου το συνδεσα με το σκασμενο λαστιχο, δουλεψε το κομπρεσερακι, πηρε ολο τον αφρο μεσα αλλα τζιφος, τιποτα! Το λαστιχο εκει, κλατα! Επειδη η ωρα ηταν περασμενη και δε βρηκα βουλκανιζατερ ή καταστημα με ειδη αυτοκινητου ανοικτο να παρω αλλον εναν αφρο μηπως και δεν εφτασε ενα μπουκαλακι, αναγκαστηκα και φωναξα οδικη βοηθεια, φορτωθηκε τ αμαξι σε φορτηγο και πηγε στο πλησιεστερο ανοικτο βουλκανιζατερ. Διαπιστωθηκε πως ειχα πατησει μια βιδα ΝΑ με το συμπαθειο απ τη μεσα πλευρα του λαστιχου που το ειχε σκισει αρκετα ωστε ο αφρος και ο αερας να διαφευγουν και να μη φουσκωνει το λαστιχο. Μου ειπαν πως δε θα κολλαγε το μπαλωμα μ ολο τον αφρο μεσα στο λαστιχο κι αν το καθαριζαν ακομα κι επειδη ηταν κι αρκετα φαγωμενο και μεγαλο το σκισιμο μου εβαλαν ενα μεταχειρισμενο.
Επειδη και τα υπολοιπα λαστιχα δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση αποφασισα λοιπον να τα αλλαξω. Επισης πηρα τη μεγαλη αποφαση και ισως ρισκο να ξαναγυρισω σε rft. Αυτα που θελω να βαλω ειναι τα Bridgestone Potenza RE 050 A RFT και ΜΟΝΟ αυτα! Ο λογος ειναι πως ειναι τα μοναδικα λαστιχα που υπαρχουν στην αγορα και εχουν τις προδιαγραφες που ζηταω, οι οποιες ειναι ακριβως αυτες που δινει το εργοστασιο γι αυτα τα λαστιχα με αυτες τις διαστασεις και γι αυτο το αυτοκινητο και δεν θελω να ξαναπειραματιστω με διαφορετικα σε κανενα τομεα λαστιχα.
Τα λαστιχα ειναι 205/50/17 89V μπροστα και 225/45/17 91V πισω.
Για την ακριβεια βγαζει και η Pirelli σ αυτες τις διαστασεις κ με ιδιους δεικτες αλλα τα ειχε 1ης τοποθετησης και ηταν επιεικως απαραδεκτα. Ακομα Goodyear και Dunlop δεν ηθελα να βαλω, κοιταξα και για Continental SSR αλλα δεν εβγαζαν αυτα που ηθελα εγω. Οποτε κατεληξα στη Bridgestone κι αφου ειχα διαβασει πως θα εβγαζαν νεας γενιας πιο ******.
Εκανα μια αναζητηση στο ιντερνετ και βρηκα σε ενα σαιτ με 730€ συνολο και τα 4 με ΦΠΑ και μεταφορικα, περιπου την ιδια τιμη μ εδωσε κι ενα λαστιχαδικο στη γειτονια μου.
Επειδη ειμαι ακομα στο ψαξιμο αλλα θελω να τ αλλαξω συντομα μπορειτε να μου δωσετε καποιο σαιτ που ξερετε εσεις ή να μου προτεινετε καποιο λαστιχαδικο 'σωστο' με καλες τιμες; Jimbo απ οτι θυμαμαι ειχες γραψει παλιοτερα για καποιον στον Αλιμο νομιζω πολυ καλο βουλκανιζατερ. Αν θες μπορεις να μου στειλεις πμ να μη φανει διαφημιση ή κι εδω δημοσια, το ιδιο μου κανει! Επισης κι οποιος αλλος μπορει να βοηθησει, ευπροσδεκτες οι προτασεις του!
Σας ευχαριστω προκαταβολικα!
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-05-10, 08:26   #52
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Jimbo απ οτι θυμαμαι ειχες γραψει παλιοτερα για καποιον στον Αλιμο νομιζω πολυ καλο βουλκανιζατερ.
Δεν υπάρχει θέμα διαφήμισης καθώς έχει ξαναναφερθεί αρκετές φορές.

Είναι όντως από τα καλύτερα λαστιχάδικα και σε εξυπηρέτση αλλά και σε τιμές.

Επωνυμία: Κώστας Μόσχος
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος (Μπραχάμι)
Τηλ.: 210-9763206

Ρώτησε, σύγκρινε, αποφάσισε και.. μεγειές!
12-05-10, 15:03   #53
giannis

Status:

Τελικα τα παρηγγειλα απο βουλκανιζαντερ της γειτονιας μου που ειναι εμπορος Bridgestone.
Το μαλλι θα παει 750€ (με τις υγειες μου!). Τα ιδια στο ιντερνετ εκαναν μολις 20€ φτηνοτερα.
Το θεμα ειναι οτι αυτοι οι συνδυασμοι διαστασεων και δεικτων στην Ελλαδα αποδειχτηκαν καρασπανιοι!
Mετα απο αρκετο ψαξιμο στο δικτυο της Bridgestone κι αρκετα τηλεφωνα, καταφερε ο ανθρωπος να εντοπισει μολις 5 ελαστικα (2 μπροστινα και 3 πισω) σε ολη την Ελλαδα, και θα μου τα φερει απο Θεσσαλονικη που ειναι εκει τωρα, γιατι στην Αθηνα δεν υπηρχε δειγμα! Η επομενη λυση ηταν ν' ανεβω δεικτη σε W που δεν το ηθελα, αλλιως μεσω ιντερνετ και παραπανω αναμονη.
Αυριο ή μεθαυριο που θα τα βαλω θα σας πω πρωτες εντυπωσεις.

ΥΓ Jimbo ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
12-05-10, 16:18   #54
Spyros

Περιοχή: Loutraki

Drives: F25 X3 28i
Παιδια η γνωμη μου ειναι οτι το rft σωζει καταστασεις αλλα τελικα το αμαξι καταπονειτε...

Κανονικο λαστηχο με κομπρεσερ και κιτ επισκευης με κορδονακι ισως ειναι λιγο ποιο αξιοπιστη λυση απο τον αφρο. Αυτο σκοπευω να κανω το Νοεμβρη που θα επιστρεψω ελλαδα και ο θεος βοηθος. Δεν ξερω αν η διαφορα βαση ετεριας ειναι 5% αλλα η αισθηση ειναι πολυ περισσοτερο... (Σε Ζ4 το συμπερασμα οχι στο 335.)
Τωρα αν θα κανω καλα η οχι θα διξει...
Ο χρήστης Spyros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-05-10, 20:21   #55
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Πάντως όταν αλλάξω λάστιχα, πάλι RFT θα βάλω.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-05-10, 02:55   #56
palawiaris

Drives: Ε91 320d
Έβαλα καλοκαιρινά όχι RFT και το αμάξι αν εξαιρέσουμε τον κίνδυνο του σκασμένου λάστιχου πάει πολύ καλά,Oύτε καν σκέφτομαι να βάλω RFT.
1 σετάκι πρώτων βοηθειών έχω πάντα μαζί.
Ο χρήστης palawiaris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
14-05-10, 02:57   #57
giannis

Status:

Σημερα τ απογευμα ηρθαν τα λαστιχα και τα φορεσα. Ακομα ειναι νωρις βεβαια για ασφαλη συμπερασματα αλλα οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αρκετα καλες. Βασικα ειχα ετοιμαστει ψυχολογικα για ξυλα-κουτσουρα που θα εκαναν τ αμαξι να τριζει τα κοκκαλα του αλλα καμια σχεση! Ισως αυτα τα νεα Bridgestone rft ειναι οντως νεας και βελτιωμενης γενιας λαστιχα με πιο μαλακη και καλη γομα. Σιγουρα ειναι πιο σκληρα απ τα συμβατικα Conti. που ειχα πριν αλλα πολυ πιο μαλακά σε σχεση με τα πρωτης τοποθετησης rft Pirelli που ειχε απ το εργοστασιο. Σε λακουβες και σαμαρακια δεν κοπαναει και ειναι αρκετα μαλακο για rft.
Ειναι ομως πιο θορυβωδη σε σχεση με τα συμβατικα, ισως να φταιει και η αλλη χαραξη του πελματος.
Κατι αλλο που ενιωσα αμυδρα ομως γιατι δεν τον ζοριζω, θελω να τα στρωσω καμια 500αρια χμ να πατησουν, ειναι οτι το αυτοκινητο 'στεκεται' καλυτερα, 'παταει' πιο σιγουρα, περιοριστηκαν και αλλο οι κλισεις και το τιμονι σα να εγινε λιγο πιο βαρυ και αμεσο. Βασικα μετα το στρωσιμο των ελαστικων θελω να ξαναπαω για ελεγχο ζυγοσταθμισης, ευθυγραμμισης και μετα θα κρινω αν αξιζαν οντως τα λεφτα τους. Παντως μου φαινεται πως αυτο το αυτοκινητο με αυτη την αναρτηση 'δουλευει' καλυτερα με rft λαστιχα. Θα δειξει μετα απο λιγο καιρο.
Επισης δεν τα εχω δοκιμασει ακομα σε βρεγμενο. Τα Conti που ειχα πριν ηταν υποδειγματικα ακομα και σε πλυμμηρες, οσο ειχαν αυλακια, γιατι τελευταια τα καραφλιασα!
Με την παροδο των χιλιομετρων θα σας κραταω ενημερους σε αυτο το θεμα.
14-05-10, 21:00   #58
tsampouski

Το avatar του χρήστη tsampouski

Περιοχή: Πειραιάς

Drives: E90 320i
Παράθεση:

Με την παροδο των χιλιομετρων θα σας κραταω ενημερους σε αυτο το θεμα.
Καλά km. να έχεις με τα νέα πατούμενα κράτα μας ενήμερους για τίς διαφορές πού θα παρατηρήσεις.
Ο χρήστης tsampouski δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-05-10, 16:45   #59
giannis

Status:

Χτες βραδυ και μετα απο τη λασποβροχη στην Αθηνα εκανα αρκετα χιλιομετρα στους απαραδεκτους δρομους μας και μπορω να πω πως για φρεσκα αστρωτα λαστιχα ανταπεξηλθαν πολυ καλα. Στην αρχη και πριν γεμισουν οι δρομοι νερα που ειχε σκετη γλιτσα, που και που το DTC εκανε δουλιτσα αλλα ποτε δεν ενιωσα να γλιστραω επικινδυνα. Μετα που οι δρομοι ηταν γεματοι λασποβρωμονερα δεν ενιωσα ουτε μια στιγμη υδρολισθηση ή γλιστρημα, τα λαστιχα ηταν απλα αψογα στα νερα.
Να σημειωσω, πως ειδα τα ξημερωματα τουλαχιστον 5 ατυχηματα, το ενα απ αυτα πολυ σοβαρο. Δυστυχως ηταν οι συνθηκες οι χειροτερες στους δρομους, βροχη με χωμα και ωρα που ολοι γυρναγαν απο ξενυχτι.
16-05-10, 17:16   #60
Papajim

Status: Banned

Drives: E90 335i
Παράθεση:
Να σημειωσω, πως ειδα τα ξημερωματα τουλαχιστον 5 ατυχηματα, το ενα απ αυτα πολυ σοβαρο.
Στην κηφισιας ηταν το σοβαρο?
Ο χρήστης Papajim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές