Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 7 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-05-10, 18:57   #61
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eNeRGy Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην κηφισιας ηταν το σοβαρο?

Οχι στον Κηφισσο στο υψος των ΚΤΕΛ στο ρευμα ανοδου, τουλαχιστον δυο τρια αυτοκινητα, το ενα πολυ στραπατσαρισμενο πανω στις μπαριερες της αριστερης λωριδας, ενα ασημι Megane απ οσο προλαβα να δω...
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-05-10, 20:17   #62
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
3.5 σχεδόν μήνες οδήγησης (13.500 + km) του αυτοκινήτου με Michelin SP2 RFT. Αυτό που έχω να πώ οτι σε συνδιασμό με την m-pack ανάρτηση (νομίζω έχει και πιο χοντρές αντιστρεπτικές αλλα δεν είμαι και σίγουρος) το αυτοκίνητο είναι αρκετά σκληρό και όχι λόγω ανάρτησης. Στην παραμικρή ανωμαλία το μπροστινό μέρος κοπανάει άσχημα και αν είναι και σε στροφή, ανάβει με το παραμικρό το λαμπάκι της ευστάθειας.

Είμαι επίσης απαγοητευμένος γιατί κοπάνησα σε εθνική οδό σε αρμό γέφυρας (ξέρετε, εκεί που συνδέονται τα κομμάτια της γέφυρας και συνήθος υπάρχει "χάσιμο" ή "σκαλοπάτι" --- σε εμένα σκαλοπάτι έτυχε) και εκτος οτι νόμιζα οτι έσπασα το αυτοκίνητο, το πίσω δεξί λάστιχο πέταξε ένα μεγάλο βυζί που έσπασε κιόλας. Δηλαδή, είναι σαν να του έχεις ρίξει 2-3 με ένα μεγάλο ίσο κατσαβίδι και το έχεις ανοίξει, με αποτέλεσμα να φαίνονται λίγο τα σύρματα μέσα!!! Αυτό έγινε λόγω των σκληρών πλαινών που εκτόνωσαν την δύναμη στο εξωτερικό καοτσούκ.

Η απόκριση του αυτοκινήτο στο τιμόνι είναι αρκετά καλή. Σε πίστα μάλιστα, άργησαν πολύ να παραδώσουν πνεύμα λόγω θερμοκρασίας και με αέρα γεμισμένα και όχι άζωτο.

Ανασταλτικός παράγοντας για να ξαναμπούν είναι η τιμή τους. Με καλήτερη προσφορά για 255/35/18 τα 530 euro το ένα αποκλείεται να ξαναμπούν. Απο το ίντερνετ με λιγότερα λεφτά φέρνω πάλι τα ίδια ελαστικά SP2 αλλά όχι RFT για τον πίσω άξονα. Περίπου 480 euro και τα 2. Επίσης, άσχετο αλλά οι αγορές απο internet (camskill) συμφέρουν μόνο για μεγάλες διαστάσεις.

Οδήγησα πάλι 335 με 19άρες, sport αντιστρεπτικές, KW var. 2 (που είναι σίγουρα πιο σκληρή απο την δικιά μου) και συμβατικά λάστιχα και ήταν πιο μαλακό. Επίσης, δεν κοπάναγαν με το παραμικρό στις ανωμαλίες.

Κάπου διάβασα πιο πριν για κιτ επισκευής με κομπρεσσεράκι και αφρό. Αυτό το πράγμα κάνει δουλειά μόνο αν κάνεις και 2km μετά για να απλώσει ο αφρός ομοιόμορφα και να μην συγκεντρωθεί σε ένα σημείο και φυσικά να φουσκωθεί άμεσα το ελαστικό για να μην το καταστρέψει η ζάντα.

Τα επόμενα μου ελαστικά θα είναι συμβατικά και μάλλον της ίδιας μάρκας. Φαντάζομαι οτι θα κάνουν πιο λίγη ώρα να ζεσταθούν και οτι θα μαλακώσει και λίγο το αυτοκίνητο και πιο φτηνά θα μου έρθουν.
Ο χρήστης stratos_335i δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-05-10, 23:49   #63
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stratos_335 Εμφάνιση μηνυμάτων
3.5 σχεδόν μήνες οδήγησης (13.500 + km) του αυτοκινήτου με Michelin SP2 RFT. Αυτό που έχω να πώ οτι σε συνδιασμό με την m-pack ανάρτηση (νομίζω έχει και πιο χοντρές αντιστρεπτικές αλλα δεν είμαι και σίγουρος) το αυτοκίνητο είναι αρκετά σκληρό και όχι λόγω ανάρτησης. Στην παραμικρή ανωμαλία το μπροστινό μέρος κοπανάει άσχημα και αν είναι και σε στροφή, ανάβει με το παραμικρό το λαμπάκι της ευστάθειας.

Είμαι επίσης απαγοητευμένος γιατί κοπάνησα σε εθνική οδό σε αρμό γέφυρας (ξέρετε, εκεί που συνδέονται τα κομμάτια της γέφυρας και συνήθος υπάρχει "χάσιμο" ή "σκαλοπάτι" --- σε εμένα σκαλοπάτι έτυχε) και εκτος οτι νόμιζα οτι έσπασα το αυτοκίνητο, το πίσω δεξί λάστιχο πέταξε ένα μεγάλο βυζί που έσπασε κιόλας. Δηλαδή, είναι σαν να του έχεις ρίξει 2-3 με ένα μεγάλο ίσο κατσαβίδι και το έχεις ανοίξει, με αποτέλεσμα να φαίνονται λίγο τα σύρματα μέσα!!! Αυτό έγινε λόγω των σκληρών πλαινών που εκτόνωσαν την δύναμη στο εξωτερικό καοτσούκ.

Η απόκριση του αυτοκινήτο στο τιμόνι είναι αρκετά καλή. Σε πίστα μάλιστα, άργησαν πολύ να παραδώσουν πνεύμα λόγω θερμοκρασίας και με αέρα γεμισμένα και όχι άζωτο.

Ανασταλτικός παράγοντας για να ξαναμπούν είναι η τιμή τους. Με καλήτερη προσφορά για 255/35/18 τα 530 euro το ένα αποκλείεται να ξαναμπούν. Απο το ίντερνετ με λιγότερα λεφτά φέρνω πάλι τα ίδια ελαστικά SP2 αλλά όχι RFT για τον πίσω άξονα. Περίπου 480 euro και τα 2. Επίσης, άσχετο αλλά οι αγορές απο internet (camskill) συμφέρουν μόνο για μεγάλες διαστάσεις.

Οδήγησα πάλι 335 με 19άρες, sport αντιστρεπτικές, KW var. 2 (που είναι σίγουρα πιο σκληρή απο την δικιά μου) και συμβατικά λάστιχα και ήταν πιο μαλακό. Επίσης, δεν κοπάναγαν με το παραμικρό στις ανωμαλίες.

Κάπου διάβασα πιο πριν για κιτ επισκευής με κομπρεσσεράκι και αφρό. Αυτό το πράγμα κάνει δουλειά μόνο αν κάνεις και 2km μετά για να απλώσει ο αφρός ομοιόμορφα και να μην συγκεντρωθεί σε ένα σημείο και φυσικά να φουσκωθεί άμεσα το ελαστικό για να μην το καταστρέψει η ζάντα.

Τα επόμενα μου ελαστικά θα είναι συμβατικά και μάλλον της ίδιας μάρκας. Φαντάζομαι οτι θα κάνουν πιο λίγη ώρα να ζεσταθούν και οτι θα μαλακώσει και λίγο το αυτοκίνητο και πιο φτηνά θα μου έρθουν.
Για sites οπως Camskill και elastikaonline θα συμφωνησω απολυτα συμφερει αγορα μονο για μεγαλες διαστασεις, αλλιως σου ρχεται μια η αλλη, κι εγω απο εκει εψαξα και το ενα site μου βγαζε no stock, το αλλο μου τα βγαζε ιδια τιμη σχεδον.

Για το κομπρεσερακι, αν το λαστιχο ειναι σκισμενο η με μεγαλη τρυπα δεν κανει τιποτα αφου οτι βαζεις, βγαινει! Το διαπιστωσα ο ιδιος με μεγαλη μου απογοητευση!
17-05-10, 01:37   #64
stratos_335i
MODERATOR

Το avatar του χρήστη stratos_335i

Status:
Περιοχή: Ελλάδα

Drives: E46 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για sites οπως Camskill και elastikaonline θα συμφωνησω απολυτα συμφερει αγορα μονο για μεγαλες διαστασεις, αλλιως σου ρχεται μια η αλλη, κι εγω απο εκει εψαξα και το ενα site μου βγαζε no stock, το αλλο μου τα βγαζε ιδια τιμη σχεδον.

Για το κομπρεσερακι, αν το λαστιχο ειναι σκισμενο η με μεγαλη τρυπα δεν κανει τιποτα αφου οτι βαζεις, βγαινει! Το διαπιστωσα ο ιδιος με μεγαλη μου απογοητευση!
Οκ τότε. Εγώ νόμιζα για απλό τρύπημα οτι έλεγες. Φυσικά και σε μεγάλη τρύπα δεν κάνει τίποτα ούτε στο σκίσημο ούτε και αν έχει σκιστεί το πλαϊνό.

Τώρα που το θυμήθηκα... το RFT ελαστικό δεν επιδιορθώνεται απο τους λαστιχάδες όπως το συμβατικό λάστιχο. αμα χάσει αέρα είναι για πέταμα. Όχι οτι το μπάλωμα είναι πανάκεια, αλλά μπορεις να το κρατήσεις αρκετά χωρίς να σε προδώσει και με την κατάλληλη σύννεση.

Επίσης, γνωρίζω 2 περιπτώσεις όπου τους έσκασε το RFT και για κάποιο λόγο σκίστηκε στο πλαϊνό μάγουλο οπότε βγήκε άχριστο εντελώς και έπρεπε να περιμένουν την οδική βοήθεια. Μήπως είχαν πάθει κάτι όπως στην περίπτωση μου στο προηγούμενο πόστ μου? Και αν αυτό το βυζί δημιουργηθεί στο εσωτερικό μάγουλο που δεν φαίνεται τι γίνεται?
Ο χρήστης stratos_335i δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-05-10, 09:07   #65
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
Παράθεση:
Επίσης, γνωρίζω 2 περιπτώσεις όπου τους έσκασε το RFT και για κάποιο λόγο σκίστηκε στο πλαϊνό μάγουλο οπότε βγήκε άχριστο εντελώς και έπρεπε να περιμένουν την οδική βοήθεια.
Kαι μία η δικιά μου (που έχω περιγράψει παλιότερα), 3 λοιπόν...
17-05-10, 10:29   #66
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Τώρα που το θυμήθηκα... το RFT ελαστικό δεν επιδιορθώνεται απο τους λαστιχάδες όπως το συμβατικό λάστιχο. αμα χάσει αέρα είναι για πέταμα.
Επιδιορθώνεται (μπαλώνεται) κανονικά και μια χαρά, αρκεί:
1. Να μην έχουν καταστραφεί τα πλαϊνά (είτε από αρκετά χιλιόμετρα χωρίς αέρα είτε γιατί σκιστήκανε)
2. Ο λαστιχάς να έχει τα ειδικά μπαλώματα για RFT (οι περισσότεροι τα έχουν) και να ξέρει να μπαλώσει RFT.
3. Ο λαστιχάς να μην βαριέται, γιατί η διαδικασία θέλει λίγο περισσότερη ώρα από τα απλά λάστιχα.
4. Να μην είναι λαμόγιο ο λαστιχάς και θέλει να σου πουλήσει καινούργια λάστιχα.

Στο Mini είχα μπαλώσει το RFT και είχα κάνει 10.000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.
17-05-10, 11:20   #67
Nick1150
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη Nick1150

Status:
Περιοχή: Σώμα στην Πεντέλη, μυαλό όμως στην ΘΑΛΑΣΣΑ

Drives: E81 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Να μην έχουν καταστραφεί τα πλαϊνά (είτε από αρκετά χιλιόμετρα χωρίς αέρα είτε γιατί σκιστήκανε)
2. Ο λαστιχάς να έχει τα ειδικά μπαλώματα για RFT (οι περισσότεροι τα έχουν) και να ξέρει να μπαλώσει RFT.
3. Ο λαστιχάς να μην βαριέται, γιατί η διαδικασία θέλει λίγο περισσότερη ώρα από τα απλά λάστιχα.
4. Να μην είναι λαμόγιο ο λαστιχάς και θέλει να σου πουλήσει καινούργια λάστιχα.

Στο Mini είχα μπαλώσει το RFT και είχα κάνει 10.000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Πόσο δίκιο έχεις

Λοιπόν παιδιά εμένα στο 116 με βρήκε λάστιχο και γνωστός λαστιχάς της Κηφησίας κοντά στο Αστ.τμήμα Κηφισιάς μου είπε ότι τα RFL λάστιχα δεν επιδιορθώνονται και ότι πάω για αλλαγή, και αφού (λέει) τα υπόλοιπα είναι μισό-φθαρμενα δεν πρέπει (λέει) να αλλάξω μόνο ένα αλλά και τα τέσσερα

Δυστυχώς την ημέρα εκείνη ήμουν με κουστούμι λόγω συνάντησης και ο τύπος σκέφτηκε να με πιάσει μαμάκα...

Αφού πήρα την BMW Hellas με έστειλε σε γνωστό μεγάλο λαστιχά στην άνοδο της Κηφησίας στο ύψος του Ψυχικού, όπου μου έφτιαξε το λάστιχο σε 5 λεπτά με 10 ευρώ. Από τότε έχω κάνει 10,000 χλμ μέχρι σήμερα χωρίς κανένα θέμα.

Προσοχή στους εξυπνάκιδες παιδιά

2010 X5 (E70) 3.0i exclusive, για οικογενειακή χρήση
2016 116d Urban (F20), για καθημερινή μου χρήση
2016 216d Active Tourer (F45), για καθημερινή της χρήση
1999 Z3 1.9i, χωρίς πινακίδες.....

Ο χρήστης Nick1150 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-05-10, 12:24   #68
Chiefsotos

Το avatar του χρήστη Chiefsotos

Status:

Drives: E93 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων

Πριν βγαλω τα RTF, ειχα 2 φουιτ σε λιγοτερο απο ενα μηνα στο ιδιο λαστιχο. Μια χαρα επιδιορθωνεται και με τα κανονικα μπαλωματα και δεν εχει κανενα προβλημμα, αρκει οπως ειπες ο λαστιχας να θελει να το κανει. Παρολο που ειχα καποιες ανυσηχιες επειδη ειχα 2 μπαλωματα στο ιδιο λαστιχο, ο λαστιχας, που ηταν και φιλος μου, με διαβεβαιωσε οτι μπορεις να κινηθεις με οποια ταχυτητα θελεις!

----------------------------------------------
Οι δρομοι ειναι πολυ επικινδυνοι απο μονοι τους.., ας φροντισουμε να οδηγουμε με χαμηλες ταχυτητες και τα ματια ανοιχτα!!!
Ο χρήστης Chiefsotos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-05-10, 23:42   #69
giannis

Status:

Κι εγω εχω μπαλωσει rft και μαλιστα τα απαραδεκτα 1ης τοποθετησης και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.
05-11-10, 20:36   #70
krej

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E12 135i
Kαλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί πρόκειται να αλλάξω τα RΕ050Α RUN FLAT στο 135ι μου και να βάλω κάτι καλύτερο(οχι σε RUN FLAT πλέον)και επειδή κάνω μακρυνά ταξίδια, δεν ξέρω πως να καλυφθώ σε περίπτωση που χρειαστώ ρεζέρβα.Κάπου πιο πάνω διάβασα για κάποιο σπρέυ, προφανώς κάτι τύπου FAST υποθέτω.Το έχει δοκιμάσει κάποιος στην πράξη, η θεωρητικά το έχουν ορισμένοι μαζί τους και ο θεός βοηθός...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ο χρήστης krej δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές