Ελαστικα Τεχνολογιας Runflat (RFT) - Page 8 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Ελαστικά & Αναρτήσεις Το ήμισι του παντός...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
05-11-10, 21:02   #71
krej

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ

Drives: E12 135i
Παιδιά γνωρίζει κάποιος τι μάρκα αμορτισέρ φοράει το 135ι απο το εργοστάσιο και αν βγάζει η BILSTEIN κάτι προς αντικατάσταση αυτών?
Ευχαριστώ.
Ο χρήστης krej δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
05-11-10, 22:17   #72
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο krej Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπου πιο πάνω διάβασα για κάποιο σπρέυ, προφανώς κάτι τύπου FAST υποθέτω.Το έχει δοκιμάσει κάποιος στην πράξη, η θεωρητικά το έχουν ορισμένοι μαζί τους και ο θεός βοηθός
Όχι, δεν μιλάμε για σπρέι τύπου Fast. Μιλάμε για πολύ καλύτερα, τα οποία ουσιαστικά είναι ένα μπουκάλι με υγρό καουτσούκ και το βάζεις στο λάστιχο με κομπρεσέρ αέρα (για να έχει πίεση) το οποίο ταυτόχρονα φουσκώνει το λάστιχο. Πρέπει να υπάρχουν αρκετά στην αγορά, εγώ γνωρίζω αυτά τα τρία (έχω της Continental):

1. Της Continental το Comfort Kit (http://www.conti-online.com/generato...omfortkit.html)
2. To kit της BMW
3. Της Schnitzer το Emergency Tyre Tnflator - Set

Όλα έχουν περί τα 100 ευρώ...της Continental είναι το πιο εύχρηστο, γιατί το μπουκαλάκι με το υγρό είναι ενσωματομένο.

Κάνουν δουλειά, εφόσον η τρύπα είναι σχετικά μικρή (π.χ. από καρφί ή λεπτή βίδα) και φυσικά δεν έχουν καταστραφεί (σκιστεί) τα πλαϊνά.

Φυσικά μπορείς να αγοράσεις και μια ρεζέρβα ανάγκης και να είσαι 100% σίγουρος: http://www.realoem.com/bmw/showparts...49&hg=36&fg=95

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο krej Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά γνωρίζει κάποιος τι μάρκα αμορτισέρ φοράει το 135ι απο το εργοστάσιο και αν βγάζει η BILSTEIN κάτι προς αντικατάσταση αυτών?
Ευχαριστώ.
Εάν δεν έχουν αλλάξει πρόσφατα είναι ή Sachs ή Boge. Η Bilstein βγάζει και μάλιστα σχεδόν όλα τα μοντέλα της, δλδ. B4, B6, B8, B12, B14 (PSS), B16 (PSS10) & B16 (Ride Control) οπότε έχεις αμέτρητες επιλογές.

Προσωπικά, θα προτιμούσα την λύση της Schnitzer ή Hartge.
06-11-10, 00:51   #73
detari

Το avatar του χρήστη detari

Περιοχή: Αγ.Παρασκευή

Drives: E90 320si
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Φάνης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά μπορείς να αγοράσεις και μια ρεζέρβα ανάγκης και να είσαι 100% σίγουρος: http://www.realoem.com/bmw/showparts...49&hg=36&fg=95
Που το βρίσκουμε αυτό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos320si : 06-11-10 στις 01:13
Ο χρήστης detari δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
06-11-10, 01:18   #74
Φάνης

Το avatar του χρήστη Φάνης

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο detari Εμφάνιση μηνυμάτων
Που το βρίσκουμε αυτό?
Σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία της BMW...με τον αριθμό ανταλλακτικού το παραγγέλνεις.
17-12-10, 04:33   #75
teo4wd

Drives: E46 318i
ΑΝΑΖΗΤΗΣΤΕ ΣΤΟ GOOGLE (BEST INTERNASIONAL ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ) ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ !!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης teo4wd δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-01-11, 17:09   #76
slok

Περιοχή: Athens

Drives: Ε12 116ι
Ασχημα τα νεα για οσους περιμενουν τα RFT 3rd generation.
Μιλωντας χθες με την αντιπροσωπια της Bridgestone ο υπευθυνος μου ανεφερε πως τα RFT 3ης γενιας ακομα δεν εχουν κυκλοφορισει ακομα στην Ευρωπη και επομενως προς τη χωρα μας.
Αναμενονται τελη 2011 ισως και το 2012.
Απογοητευτηκα
Προσπαθησα να καθυστερισω την αλλαγη ελεστικων μηπως και τα προλαβω αλλα δεν παει αλλο.πρεπει να τα αλλαξω,
Επιλογες ειναι πολλες
αυτα που φοραω τωρα ειναι τα michelin rft.
Lete να συνεχισω με τα ιδια η να αλλαξω μαρκα μιας και δεν εχω δοκιμασει καποια αλλα.Ποια εκ των rft θεωρουνται πιο μαλακα σε επιπεδα ανεσης??
Ο χρήστης slok δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-01-11, 10:53   #77
detari

Το avatar του χρήστη detari

Περιοχή: Αγ.Παρασκευή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο slok Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχημα τα νεα για οσους περιμενουν τα RFT 3rd generation.
Μιλωντας χθες με την αντιπροσωπια της Bridgestone ο υπευθυνος μου ανεφερε πως τα RFT 3ης γενιας ακομα δεν εχουν κυκλοφορισει ακομα στην Ευρωπη και επομενως προς τη χωρα μας.
Αναμενονται τελη 2011 ισως και το 2012.
Απογοητευτηκα
Προσπαθησα να καθυστερισω την αλλαγη ελεστικων μηπως και τα προλαβω αλλα δεν παει αλλο.πρεπει να τα αλλαξω,
Επιλογες ειναι πολλες
αυτα που φοραω τωρα ειναι τα michelin rft.
Lete να συνεχισω με τα ιδια η να αλλαξω μαρκα μιας και δεν εχω δοκιμασει καποια αλλα.Ποια εκ των rft θεωρουνται πιο μαλακα σε επιπεδα ανεσης??
θα σε απογοητεύσω....ήδη φοράς τα πιο μαλακά.Μόνο με συμβατικά θα δεις διαφορά στην άνεση.
Ο χρήστης detari δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
16-01-11, 19:58   #78
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Γενικώς η michelin έχει τη πιο μαλακή γόμα, ειδικά σε σχέση με bridge. Κάπου ενδιάμεσα είναι τα continental & pirelli.

Προσωπικά θα περιμένω να βάλω τη νέα γενιά rft.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-01-11, 19:10   #79
Charalampos

Το avatar του χρήστη Charalampos

Περιοχή: Thessaloniki

Drives: E87 116ι
Καλησπέρα σας,
ψαχνω 195/55/16 σε Continental ολη την Θεσσαλονικη και δεν υπάρχει πουθενα είναι δυνατόν μου λένε βάλε 205/55/16 δεν θελω να ανέβω ομως αν και είναι και πιο φθηνό απο το 195.
Βρήκα και Michelin και Dunlop αλλα τa έχω σαν 2η επιλογη απο το Continental τι λέτε εσείς?
Ο χρήστης Charalampos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-01-11, 22:10   #80
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Εγω λεω , να παρεις τηλ τον κεντρικο αντιπροσωπο να μαθεις αν εχει αυτη την διασταση και να την στειλει στον βουλκανιζατερα της επιλογης σου. Ετσι θα καταλαβεις αν πραγματικα δεν υπαρχουν ή απλα πανε να ξεστοκαρουν οτι εχουν.

Σοφη αποφαση να κρατησεις σε λογικα μεγεθη τις διαστασεις.

Tags
αερας, Bridgestone, continental, dunlop, λαστιχο, ρεζερβα, τρομπα, RTF, runflat, ελαστικά

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές