Turbo: Αξιοποιηστε το σωστα - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
01-06-07, 15:09   #11
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Α! Για τα SUBARU να γράψω πως η διάταξη μπόξερ επιτρέπει την ύπαρξη άφθονου χώρου πάνω από το μοτέρ οπότε και το intercooler μπορεί να έρθει κοντά στην εισαγωγή. Το turbolag όμως κατά βάση έχει να κάνει με την αδράνεια της τουρμπίνας να ανεβάσει γρήγορα στροφές κι όχι τόσο πολύ με τις σωληνώσεις - ψυγεία κλπ που υπάρχουν ενδιάμεσα. Για αυτό βλέπουμε πλέον 2 ή περισσότερες τουρμπίνες κι όχι μία. Μικρότερη τουρμπίνα=μικρότερες μάζες εξαρτημάτων=ταχύτερη απόκριση.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-03-08, 17:06   #12
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
σημερα ξαναδιαβασα το συγκεκριμενο thread. Αξιζει να γινει sticky.
22-07-08, 15:35   #13
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Στο παρακάτω sait βρήκα μια ωραία εφαρμογή μιας παλιάς ιδέας τοποθέτησης τουρμπινών (από 2 και πάνω) που πρωτοεμφανίστηκε στην Αμερική γύρο στο 1983 από τον Callaway, έναν απίστευτο βελτιωτή για Corvettes και Camaros. Ένεκα περιορισμένου χώρου, οι τουρμπίνες, μια για κάθε πτέρυγα του V8 ήταν στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου. Σχεδόν πίσω από τα καθήσματα. Βρήκα ξανά αυτή την υλοποίηση σε BMW M5 (E60) όπου οι 2 τουρμπίνες είναι κάτω από το πόρτ-μπαγκάζ... Καλό, ε?
http://www.egmcartech.com/wp-content...y_motors_6.jpg
Βέβαια το turbo lag θα είναι αισθητό αλλά η έτσι κι αλλιώς κορυφαία ισχύς του μοτέρ θα το εξαλείφει. Δεν διάβασα κάπου τι βγάζει αυτό το τέρας αλλά υπολογίζω περί τα 750-800 άλογα.
Σ' αυτή τη σελίδα θα δείτε τη σημερινή τοποθέτηση των 2 τουρμπινών σε Corvette, εκατέρωθεν του κάρτερ και λίγο πιό μπροστά από τη "χελώνα" του σασμάν.
http://i73.photobucket.com/albums/i2...5_edited-1.jpg
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-07-08, 00:39   #14
Prophet Of Noise

Το avatar του χρήστη Prophet Of Noise

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: N54 335i
Αξίζει να σημειωθεί πως η διπλοτούρμπινη αυτή λύση για την corvette πήρε ένα χρόνο για να αναπτυχθεί, και το τελικό αποτέλεσμα αποδίδει περί τα 1100 άλογα. Η εταιρία που την ανέπτυξε, η Lingenfelter, αναφέρει ότι ο κινητήρας είναι ικανός να φτάσει τα 1600 άλογα.
17-09-09, 00:06   #15
ΚΑΖΑΝΤΖΗΣ ΦΩΤΗΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Prophet Of Noise
Αξίζει να σημειωθεί πως η διπλοτούρμπινη αυτή λύση για την corvette πήρε ένα χρόνο για να αναπτυχθεί, και το τελικό αποτέλεσμα αποδίδει περί τα 1100 άλογα. Η εταιρία που την ανέπτυξε, η Lingenfelter, αναφέρει ότι ο κινητήρας είναι ικανός να φτάσει τα 1600 άλογα.
Ο χρήστης ΚΑΖΑΝΤΖΗΣ ΦΩΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-09-09, 02:09   #16
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Η καλύτερη τοποθέτησης τουρμπίνας στην ιστορία είναι μέσα στο bank του V8 της BMW που φοράνε 750 και Χ6

Απόλυτο respekkkk
31-10-10, 21:15   #17
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
επειδη εγω δεν εχω τοσες γνωσεις ουτε το εχω ψαξει τοσο, παρα μονο ξερω τα πολυ βασικα σε θεμα τουρμο πχ. οχι πολυ ωρα πατημενο το γκαζι τερμα , οχι αμεσως τσιτα τα γκαζια κ αλλες απλες λεπτομεριες...
δεν μου λετε κ εμενα τι πρεπει να προσεχω με με το νεο αποκτημα μου κ γενικα τι παιζει με τους diesel turbo κινητηρες..??
γιατι ακομα δεν το πηρα αρχησα να αγχωνομαι με αυτα που διαβαζω...
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-02-11, 19:47   #18
Μανολης

Drives: E60 530d
φιλε μου εγω εχω το 530D 2006 μοντελο το πετρελεο δουλεψετο οπως θελεις μονο καθε 50,000 χιλιομετρα θελει ενα ανταλακτικο(ειναι κατω απο το πλαστικο καπακη και πανω απο τη μηχανη)που ριθμειζη το τουρμπο για να μην σκαση η μηχανη μου το ειπε ανθροπως που εκανε σεμιναριο για τα πετρελεα στη γερμανια και δουλευει σε συνεργιο
Ο χρήστης Μανολης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-02-11, 20:18   #19
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μανολης Εμφάνιση μηνυμάτων
καθε 50,000 χιλιομετρα θελει ενα ανταλακτικο(ειναι κατω απο το πλαστικο καπακη και πανω απο τη μηχανη)που ριθμειζη το τουρμπο για να μην σκαση η μηχανη μου το ειπε ανθροπως που εκανε σεμιναριο για τα πετρελεα στη γερμανια και δουλευει σε συνεργιο
To wastegate εννοεις?
07-03-11, 12:11   #20
Μανολης

Drives: E60 530d
φιλε panoz δεν ξερω αν λεγετε wastegate γιατι το αγορασα απο bmw στη γερμανια και το τοποθετησα μονος...αυτος που μου το ειπε το εγραψε σε χαρτη και πηγα στη bmw και μου το εδωσαν
Ο χρήστης Μανολης δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αντλια, λαδι, λιπανση, κρυωμα, οδηγιες, σβησιμο, τουρμπο, συντηρηση τουρμπινας, timer, turbo, ζεσταμα, χρηση τουρμπο

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές