Project car: E34 ALPINA - Page 5 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
23-10-07, 17:58   #41
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww
Καλημέρα!
Πολύ όμορφες. Αν τις πάρεις, δοκίμασε να δεις αν ταιριάζει όλο το καπάκι από τις ALPINA (αυτό χωρίς την κλειδαριά, στην -R- φωτό). Τι διαστάσεις Jeo?
Γιάννης-sv2gww
Θα το δοκιμασω Γιαννη για να φυγει και η κλειδαρια, πρεπει να ειναι πιο ομορφη ετσι thanks. Θα τις παρω σε 8Χ18 μπροστα και 8Χ19 πισω με ΕΤ20 και ΕΤ24 αντιστοιχα.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-10-07, 18:08   #42
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο takoboyRT
έχω μείνει άφωνος φίλε JEO. Παρόλο που δουλεύω στην αυτοκινητοβιομηχανία, παρόλο που οδηγάω αμάξι BMW (120d), παρόλο που έχω κάποιες γνωσεις για τις μετατροπές που έκανες, δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτόν μου ποτέ να ασχοληθεί τόσο μέ ένα αυτοκίνητο. Η δουλειά που κάνεις δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα τα επαγγελματικά μαγαζιά του εξωτερικού. Δεν χρειάζεσαι τα δικά μας τα μπράβο, η οδηγική ευχαρίστηση νομίζω θα είναι η μεγαλύτερη ικανοποίησή σου. Ελπίζω ...να έχεις οπαδούς!!

Μόλις τελειώσεις και έχεις έτοιμες φώτο νομίζω ότι, αν δεν διαφωνείς εσύ ούτε οι mods/admin των αυτοκινήτων, θα πρέπει να φτιάξουμε ένα καλό άρθρο/παρουσίαση και να το βάλουμε στην αρχική σελίδα του portal.

Αν θελήσεις να παρουσιάσεις το αμάξι σου σε γερμανικά φόρουμ και χρειάζεσαι βοήθεια στη γλώσσα, πες μου και θα σε βοηθήσω ευχαρίστως.

Σ' ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια, αλλα δεν πιστευω οτι εχω κανει και τοσο τρομερη δουλεια για να συγκριθω με επαγγελματιες και δη του εξωτερικου. Απλα μου αρεσει αυτο που κανω να το κανω καλα.

P.S Ηδη ετοιμαζω να την βαλω στο Αμερικανικο www.bimmerfest.com που παρακολουθω.

Θοδωρης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JEO : 02-07-11 στις 01:26
24-10-07, 17:51   #43
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Αυτη τη βδομαδα δεν ειχα προοδο στο αυτοκινητο γιατι δεχθηκα απειλες απο τον νονο της νυχτας "η γυναικα μου" οτι τα φωτα xenon θα φωτισουν την πορεια που κανει ενα υποθετο στο ανθρωπινο σωμα.......

Αλλα το σαββατο θα φτιαξω τα panel στις πορτες γιατι ειναι απο ψιλο ξυλοπολτο και εχει αρχισει και κοβεται σε μερικα σημεια και υποχωρει σε αλλα. Την λυση θα δωσει και παλι ο πολυεστερας που θα σκληρηνει τα panel αλλα και την εταζερα.

Θοδωρης.
24-10-07, 18:46   #44
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Τελικά ο παράγοντας WAF (Wife Acceptance Factor) έχει επικρατήσει ολοκληρωτικά και επισκιάζει ότι κι αν κάνουμε.
ΚΡΑΤΑ JEO!!!
Γιάννης-sv2gww

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
30-10-07, 22:02   #45
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Μετα απο ενα κρυωμα ακομη, ετσι για να μην ξεχνιομαστε οτι μπηκαμε στον χειμωνα, καταφερα να δουλεψω μια μερα και να τελειωσω με τις πορτες και να επενδυσω με ALCANTARA καποια κοματια.

Ξεκινησα με το να κολλησω τις παλιες επενδυσεις των panel γιατι σε μερικα σημεια ειχαν αρχισει να ξεκολλανε:

Επισης κολλησα και μερικα clips που κουμπωνουν τα panel στις πορτες:

Σε μερικα σημεια το ξυλο ηταν ετσι......

Οποτε επρεπε να τα σκληρυνω με καποιο τροπο, για να μπορω να τα κουμπωσω μιας και την πρωτη φορα που πηγα να το κανω ακουσα κατι χρατς....χρουτς....
Εδω το μπροστινο panel μετα το περασμα με τον πολυεστερα. Γυαλιζει λεμε....

Οταν περασα τον πολυεστερα φροντισα να καβαλησει λιγο τις μαυρες βασεις των clips για να τις κρατησει στην θεση τους μιας και η μαμα κολλα ειχε σκληρηνει πολυ και εφευγαν το ενα μετα το αλλο.
Περασα και την εταζερα ενα χερι γιατι ηταν απο 2mm ξυλαρακι και ειχε κοπει σε μερικα σημεια:

Ασχετο. Το κουτακι του πολυεστερα μετα που στεγνωσε με το πινελο μεσα:

Αφου στεγνωσαν, ξεκινησα να βγαζω τις παλιες επενδυσεις απο δερματινη απο τις πισω πορτες μιας και οι μπροστινες επενδυσεις δεν θα βγουν γιατι ειναι πρεσσαριστες με τα panel......

Αφου τα περασα με κολλα πηρα μια πλαστικη σπατουλα και αρχισα να "σιδερωνω" την ALCANTARA πανω στην πορτα:

Το αποτελεσμα θα σας το δειξω σε λιγες μερες μιας και τις πορτες τις τελειωσα βραδυ και δεν θα εβγαιναν καλες φωτο. Λιγη υπομονη.......
Αλλα δεν τελειωνουμε εδω. Σειρα εχουν και οι 6 πλευρικες κολωνες να ντυθουν με την μαυρη ALCANTARA.

Για να κολλησει καλα επρεπε να βγουν οι παλιες επενδυσεις για να βρουμε το πλαστικο:

Εδω οι κολωνες που μπορεσα να γδυσω. Στις μεσαιες που περνανε οι ζωνες δεν μπορεσα να κανω το ιδιο γιατι η επενδυση δεν ειναι κολλημενη αλλα πρεσσαριστη με το πλαστικο......

Αφου εκοψα την ALCANTARA (πω πω βαρεθηκα να το γραφω) στις διαστασεις που ηθελα και εβαλα την κολλα, τα ενωσα και αρχισα να "σιδερωνω" και παλι με την πλαστικη σπατουλα με αργες κινησεις απο μεσα προς τα εξω:

Αφου κολλησε καλα η μπροστινη επιφανεια, εκοψα τα πολλα ξεφτια και τα γυρισα απο πισω για να κολλησουν κι εκει. Και παλι "σιδερωμα":

Το αποτελεσμα:

Ιδια διαδικασια με τα μεσαια:

Και το αποτελεσμα:

Αυριο-μεθαυριο θα βαλω και αλλες φωτο.

Θοδωρης.
31-10-07, 16:16   #46
giourgias

Status: Innactive Imp.Users
Περιοχή: Κάτω Σέκλανα. Μοτοσυκλέτα: F 650 GS.Platinum member of "The dead spammers society"

Φιλε,εγω μπαινω σπανια στο section των αυτοκινητων κι ακομα πιο σπανια γραφω.Αλλα με αυτα που βλεπω εδω,δε μπορω παρα να σου γραψω ενα μεγαλο μπραβο για το μερακι και το ταλεντο σου!Μου'χει πεσει το σαγονι στο πατωμα μιλαμε...Να την χαρεις οπως γουσταρεις ρε μαγκα και παλι μπραβο...
Ο χρήστης giourgias δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
01-11-07, 01:30   #47
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Σ΄ευχαριστω φιλε μου.

Θοδωρης.
17-11-07, 12:55   #48
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Μετα απο πολυ καιρο απραξιας λογω υποχρεωσεων και ταξιδιων..... (ετσι μου ερχεται να κλειδωθω σε ενα γκαραζ με εργαλεια και τα αυτοκινητα μου και να βγω σε 2 χρονια...) επανηλθα και μαλιστα δρυμητερος.

Εξηγουμαι. Ειχα γραψει οτι θα εβαζα τον 4.0 λιτρο V8 στο αυτοκινητο αλλα μου παρουσιαστηκε μια ευκαιρεια που θα ημουν κοπανος αν δεν την αρπαζα. Ενας φιλος εφερε απο γερμανια μια 535i για να της παρει τα μηχανικα μερη και να τα βαλει σε μια Ε30. Δεν εκατσε ομως το ολο εγχειρημα και του εμεινε μια ολοκληρη 535 του 92, εν λειτουργια στο γκαραζ. Μαντευετε τι εχω κανει ετσι?

Πλεον εχω 2 Ε34 οι οποιες σε λιγο καιρο θα ενωθουν με τα ιερα δεσμα του μηχανικου (εγω δηλαδη) και θα βγει μια ιγιεστατη μαυρη 535i....
Την μηχανη δεν ξερω πως θα την εξελιξω αλλα μιας και θα γινει ALPINA απ'εξω....... μηπως να γινοταν και μεσα.......λεω μηπως δυτουρμπινο.......?
+ το οτι το αυτοκινητο ειναι ατρακαριστο και βγαινει ολη η φανοποιεια απο πανω (πορτες, καπο, πορτμπαγκαζ, σαλονι, τα παντα)

Το καλυτερο δεν σας το ειπα. Την πηρα 1700 ευρω......
Τελικα αυτο το αυτοκινητο ηθελε να γινει Β10 biturbo.

Θοδωρης.
17-11-07, 20:40   #49
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Lucky you man!! Το μοτόρι σηκώνει τα πάντα! Αν δεν πας σε λύση ALPINA δες κατα Schnitzer μεριά... Μπιέλες τιτανίου με κοντά έμβολα και εκκεντροφόρο που καταιβάζει τις βαλβίδες μέχρι το ...κάρτερ! Έως και 40% παραπάνω ροπή. Ποιός νοιάζεται για τα άλογα όταν έχεις 3500 κ. εκ.? Αυτό σπινάρει με 4η χωρίς να κάνεις τίποτα! Φαντάσου ότι τα ημιαξόνια έχουν το ίδιο πάχος με αυτά της Μ5.
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-07, 23:09   #50
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww
Lucky you man!! Το μοτόρι σηκώνει τα πάντα! Αν δεν πας σε λύση ALPINA δες κατα Schnitzer μεριά... Μπιέλες τιτανίου με κοντά έμβολα και εκκεντροφόρο που καταιβάζει τις βαλβίδες μέχρι το ...κάρτερ! Έως και 40% παραπάνω ροπή. Ποιός νοιάζεται για τα άλογα όταν έχεις 3500 κ. εκ.? Αυτό σπινάρει με 4η χωρίς να κάνεις τίποτα! Φαντάσου ότι τα ημιαξόνια έχουν το ίδιο πάχος με αυτά της Μ5.
Γιάννης-sv2gww.
Εχω σκεφτει 2 πραγματα μεχρι στιγμης. Η' να γινει υπερκυβισμος στα 3,8 λιτρα (Γιαννη τα φωτα σου) ΟΧΙ με μηχανικα απο Μ5 γιατι ειναι πανακριβα και πλανισμα κεφαλης, εκεντροφορο, εξατμιση, προγραμμα. Ατμοσφαιρικη βελτιωση δηλαδη. Η' να παω σε turbo για πολλη ροπη (ποση ακομα ρε αχαριστε?) και να μεινει απειραχτο το εσωτερικο του μοτερ.

Ξεχασα να αναφερω οτι εχει 4ταχυτο αυτοματο και πιθανοτατα 4.27 βημα. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να την αφησω αυτοματη μιας και ο χαρακτηρας που της εχω δωσει ειναι περισοτερο GT και στα GT ταιριαζουν τα αυτοματα κιβωτια και η πολλη ροπη.

Υ.Γ.Αυτο για τα ημιαξονια δεν το ξερα.

Θοδωρης.
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές