Project car: E34 ALPINA - Page 8 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

DIY & Project Cars Φτιαξατε κατι μονος σας ή έχετε οδηγίες για μια συγκεκριμένη εργασία? Μοιραστείτε το μαζί μας.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
03-03-08, 19:39   #71
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TAZ 118!
Γιατι δεν βαζεις 2 καινουργιους δισκους να ειναι συμβατοι απο κατασκευης με τις δαγκανες σου?Να γλιτωσεις τις πατεντες και τυχον προβληματα.Κατα προτιμηση διατρητοι και εγχαρακτοι.

Η 34αρα τι λαστιχα φοραει τωρα?Εχεις ρωτησει για τις Eiger της Team Dynamics?
Γιατι θελω να χρησιμοποιησω αναλωσιμα BMW+ το οτι ο δισκος πρεπει να ειναι της Ε34 για να ταιριαζει το offset.
Σημ. οι δισκοι με τρυπες ειναι για τα μπαζα. Προτιμηστε χαρακτους, εχουν καλυτερα χαρακτηριστικα απαγωγης θερμοτητας.

Τωρα φοραει τις 15αρες απο την 535i και συντομα θα βαλω τις 18αρες Eiger.

Αυτο που δεν ξερω (Γιαννη βοηθεια....) ειναι αν ειναι συμβατοι οι δισκοι απο την Μ5 με αυτην την δαγκανα γιατι ειναι διαιρουμενοι....

Απο μια ερευνα που εκανα, τις ιδιες δαγκανες τις δινει σετ με δισκους 332Χ32mm. Οποτε υπαρχουν τακακια και για δισκο 32mm...
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
03-03-08, 21:26   #72
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Φιλαράκο γειά σου.
Οι δίσκοι των Μ5 έχουν τη δική τους δαγκάνα η οποία έχει μπεί μόνο στα Μ5. Οι δε δίσκοι των Μ5 από Ιούνιο 1994 και έως το τέλος της σειράς ήταν διαφορετικοί μεταξύ τους. Ήταν δεξιοί και αριστεροί λόγω της φοράς των ψυκτρών-αεραγωγών. Πριν τον 6ο/'94 ήταν το ίδιο δεξής και αριστερός. Ακόμα, στα τελευταία μοντέλα μπήκε και η δαγκάνα του 850CSi, η οποία ήταν 4πίστονη, σταθερή -εξ ου και ο πλευστός δίσκος που αναφέρεις-.
Σχετικά με τους εγχάρακτους δίσκους να πω πως οι ακτινικές χαράξεις υπάρχουν για να καθαρίζουν τα τακάκια από την σκόνη και το επιφανειακό κάψιμο ύστερα από έντονο φρενάρισμα ενώ οι τρύπες (σαν σουρωτίρι) εξυπηρετούν την ταχύτερη ψύξη του δίσκου. Ο συνδιασμός και των δύο όμως είναι μάλλον αστείος αφού ο δίσκος κινδυνεύει να πετσικάρει σε σοβαρή χρήση των φρένων.
Γιάννης-sv2gww.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg screenshot002_133.jpg (154,7 KB, 40 εμφανίσεις)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-03-08, 21:59   #73
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Εδω ειμαστε παλι...... μετα απο λιγο ακομα ψαξιμο (εχω μπουκωσει απο πληροφοριες) αναφερω τα εξης.
Οι δαγκανες που ηθελα να βαλω δεν κανουν......
Ο λογος ειναι πως χωρανε δισκους μεχρι 300X28mm. No problem, υπαρχει μεγαλυτερη δαγκανα, παλι τετραπιστονη με μεγαλυτερα εμβολα αυτη την φορα για μεγαλυτερη δυναμη.
Η BREMBO εχει 3 μεγεθη οποτε παμε για την Νο2 που χωραει μεχρι 355Χ32mm.
Για τα μεγεθη της δαγκανας Νο3 θεν θελετε να μαθετε διαστασεις....

Βεβαια μαζι με το μεγεθος αλλαζει και η τιμη οποτε απο τα τα 580 ευρω παμε στα 900 ευρω. Αουτς!!!
Απο τον ιδιο θα παρω και τον ενισχυμενο δισκο-πλατο της SACHS και νομιζω πως δεν ειναι εξαφτερος (δεν θα ηθελα κιολας).

Εψαξα και για αναρτηση ελεκτρονικα ελεγχομενη ως προς την αποσβεση αλλα δεν.......
Μου ειπε το αυτοκινητακι μου παλιο μοντελο...... και πως δεν βγαζει για μενα κατι τετοιο... στα τετοια μου..... θα παρω τις αναρτησεις της ΤΕΙΝ Ε46 (περιπου ιδιο βαρος) και θα τις προσαρμοσω στην δικια μου.

Αποφασισα τελικα τι θα κανω με τον Μ30. ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ ΤΑ!!!!!!!!!!!!
Δεν θα τον εξελιξω ατμοσφαιρικα ουτε και θα του βαλω compressor.
H σκεψη μου μεχρι τωρα ηταν να τον κανω διτουρμπινο. Νot going to happen......
Θα μπει μια τουρμπινα ΝΑ!!!!! με το συμπαθειο.
Ειναι κριμα να πανε χαμενα τοσα κυβικα με compressor και με διπλες τουρμπινες.
Η ALPINA εβαλε 2 μικρες Τ25 εν ετει 1988 για να μην εχουν μεγαλο lag αλλα η παροχη τους εφτανε μεχρι τα 380ps και εγω θελω να ακουμπησω τα 400+ και με πολλη ροπη.

Η ιδεα ειναι η διαταξη της τουρμπινας και του μηχανοστασιου να μειαζει με αυτο εδω:

Το δικο μου μηχανοστασιο ειναι λιγο πιο ανετο μιας και θα εχει μεσα τον Μ30 και οχι τον S38 οπως εδω και η τουρμπινα θα ειναι και αυτη λιγο πιο μικρη. (Ετσι για την ιστορια, η φωτογραφια αυτη εχει 1028 αλογα....)

Σε περιπου 2 εβδομαδες θα κανω την εξαγωγη της μηχανης αρχικα απο την ασημω (535i) και θα αρχισω να την λυνω για το ολικο rebuild της. Ολα τα μεταλλα που εχουν τριφτει θα αλλαχτουν (μεταλλα-ελατηρια βαλδιδων-ελατηρια πιστονιων κλπ).

Ειχα σκεφτει να λυσω απο το σασι το μπροστινο συστημα μαζι με τις ροδες και να το αφησω να κατεβει απο το αμαξωμα. Λογω ελλειψης χωρου θα γινει το κλασσικο: λυνω τα παντα και βγαζω μηχανη-κιβωτιο απο μεσα.

Για να γινει αυτο θα πρεπει να φτιαξω ενα πολυμηχανημα (παλια μου τεχνη κοσκινο) που να συνδυαζει αυτο:

και αυτο:

Το πρωτο κραταει την μηχανη απο το μπλοκ και το περιστρεφει 360 μοιρες για να μπορεις να το κανεις βιδες και το δευτερο σηκωνει οτι θες (οχι απαραιτητα μοτερ).
Το πολυμηχανημα θα δουλεψει ως εξης.
Οταν το μοτερ βγει απο την θεση του και ειναι ελευθερο θα πρεπει να ερθει κοντα στον ορθιο κοιλοδοκο για να αναλαβει το δευτερο εργαλειο.
Το οποιο θα πιασει την μηχανη απο το μπλοκ της με βιδες, ουτως ωστε να μπορω να δουλεψω στην μηχανη οπως προανεφερα.

Για να βγει απο μεσα το μοτερ θα λυσω ολη την μασκα και το καπο για να δουλεψω πιο ανετα. Το ιδιο θα γινει και με την 520i οταν θα μπει το "νεο" μοτερ........ ουφ κουραστηκα μονο που τα εγραψα.

Θοδωρης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JEO : 20-02-12 στις 23:52
19-03-08, 22:08   #74
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Τις ζαντες τις πηρες?Τρεξε γιατι εμαθα οτι οι Eiger καταργηθηκαν ως μοντελο....Τρεξε μηπως και προλαβεις και βρεις σε στοκ.
19-03-08, 22:19   #75
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO
Και τωρα τα καλυτερα νεα..... Βρηκα τις ζαντες!!!!!! Θα μου πεις γιατι χαιρεσαι ρε φιλε... αφου το ειχες πει.
Ναι αλλα το προβλημα ηταν πως ειχε σταματησει η παραγωγη τους πριν απο 2 χρονια και εγω δεν το ξερα.... Βασιζομουν στα ελληνικα site που εδειχναν οτι την ειχαν και μετα στο τηλ. μου ελεγαν: εεεε ναι εχουν τελειωσει απλα ξεχασαμε να τις βγαλουμε απο την διαφημιση......

ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!!!!!!!!!!

Τελως παντων περνωντας απο ενα καταστημα στην Νικαια τις πηρε τυχαια το ματι μου και τις τσιμπησα κατευθειαν με 400 ευρουδακια. Ειναι 18Χ8 μπροστα και 18Χ9 πισω. Το μονο θεμα ειναι πως ειναι απο Ε46 και θα χρειαστουν προσθηκες 20mm.
Μικρο το κακο αν αναλογιστεις πως αν δεν τις εβρισκα θα επρεπε η' να πληρωσω 2000 ευρω για γνησιες απο Αγγλια η απλα δεν θα την εκανα καθολου ALPINA....

Ελα ρε φιλαρακι, ελα ρε φιλαρακι..... διαβασε μας καλυτερα.....

Θοδωρης.
19-03-08, 23:52   #76
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
ΠΩΠΩΠΩ!!! Γιατι μου το κανεις αυτο??? Τι πας να κανεις ρε φιλε?
20-03-08, 01:41   #77
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Ελα μωρε.... για να κανω την δουλεια μου το θελω........

Βρηκα ενα Σουηδικο forum που ασχωλουνται μονο με τουρμπισμενες BMW (κατα κυριο λογο παλιες) και βρηκα το μοτερ μου με ποικιλια αλογων. μεχρι και 800 αλογα ειδα και κοντα 90 κιλα ροπη....... και με κα.....νε!!!!!

Ξεχασα πριν αναφερω τα νεωτερα για το εσωτερικο της Ε34.
Θυμαστε ολα αυτα που εγραφα για μαυρη ALCANDARA μαυρο δερμα και ανθρακονηματα....... ναι, δεν προκειται να γινει

Οι γνησιες ALPINA δεν ειχαν ποτε ανθρακονημα στο εσωτερικο τους και χωρις αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να γινει μαυρο το εσωτερικο. Δεν θα την κανω καραγκιοζη.

Γι' αυτο θα γινει λευκο δερματινο. Ναι λευκο, απο την κορυφη ως το πατωμα. Οι μονες εξαιρεσεις που θα ντυθουν με μαυρο δερμα θα ειναι τα πλαινα στο πανω μερος της πορτας, το ταμπλο και η κεντρικη κονσολα.
Εδω το δειγμα:

Και εδω ερχεται η πινελια της ALPINA....
Το τιμονι της ALPINA στο πανω μερος του εχει μπλε ραφη και στο κατω μερος πρασσινη (τα χρωματα της ALPINA). Παραθετω το τιμονι της Β7 που φαινεται πολυ καλα:

Θα προσπαθησω να ενσωματωσω αυτα τα χρωματα στο ταμπλο και στην κονσολα. Δηλαδη οι ραφες του ταμπλο θα γινουν μπλε και οι ραφες της κονσολας θα γινουν πρασσινες.

Θοδωρης.
20-03-08, 01:44   #78
TAZ 118!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO
Και τωρα τα καλυτερα νεα..... Βρηκα τις ζαντες!!!!!! Θα μου πεις γιατι χαιρεσαι ρε φιλε... αφου το ειχες πει.
Ναι αλλα το προβλημα ηταν πως ειχε σταματησει η παραγωγη τους πριν απο 2 χρονια και εγω δεν το ξερα.... Βασιζομουν στα ελληνικα site που εδειχναν οτι την ειχαν και μετα στο τηλ. μου ελεγαν: εεεε ναι εχουν τελειωσει απλα ξεχασαμε να τις βγαλουμε απο την διαφημιση......

ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!!!!!!!!!!

Τελως παντων περνωντας απο ενα καταστημα στην Νικαια τις πηρε τυχαια το ματι μου και τις τσιμπησα κατευθειαν με 400 ευρουδακια. Ειναι 18Χ8 μπροστα και 18Χ9 πισω. Το μονο θεμα ειναι πως ειναι απο Ε46 και θα χρειαστουν προσθηκες 20mm.
Μικρο το κακο αν αναλογιστεις πως αν δεν τις εβρισκα θα επρεπε η' να πληρωσω 2000 ευρω για γνησιες απο Αγγλια η απλα δεν θα την εκανα καθολου ALPINA....

Ελα ρε φιλαρακι, ελα ρε φιλαρακι..... διαβασε μας καλυτερα.....
Σορρυ βρε φιλε,το διαβασα κατοπιν ''εορτης''.400 ευρω κοστιζει το τεμαχιο η' η τετραδα?Που ειναι αυτο το καταστημα στη Νικαια?
20-03-08, 01:57   #79
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Οχι, τις βρηκα μεταχειρισμενες 400 ευρω και τις τεσσερις. Καποια στιγμη θα παραγγειλω γνησιες απο Αγγλια, απλα προκειμενου να κυκλοφωρω με τις 15αρες της 535i βρηκα την ευκαιρεια και τις τσιμπησα......

Θοδωρης.
20-03-08, 23:53   #80
TAZ 118!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO
Οχι, τις βρηκα μεταχειρισμενες 400 ευρω και τις τεσσερις. Καποια στιγμη θα παραγγειλω γνησιες απο Αγγλια, απλα προκειμενου να κυκλοφωρω με τις 15αρες της 535i βρηκα την ευκαιρεια και τις τσιμπησα......
Τσαμπα πραμα...Αναμενω φωτο...

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές