Μετατροπη Ε92 θολου για εγκατασταση ζαντας Μ3 Ε92 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Τεχνικά θέματα, Service αυτοκινήτου » Βελτιώσεις-Μετατροπές » Μετατροπη Ε92 θολου για εγκατασταση ζαντας Μ3 Ε92

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
17-11-07, 19:08   #1
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Μετατροπη Ε92 θολου για εγκατασταση ζαντας Μ3 Ε92

Εβαλα την ζαντα της Μ3 Ε92 . Μου αρεσουν παρα πολυ και το offset ειναι πολυ επιθετικο...αυτο που λεμε τουμπανο.

Παρολο που φαινεται οριακα σωστο , υπαρχει ενα προβλημα. Η ζαντα ακουμπαει στην εσωτερικη πλευρα τυ φτερου , και το χειροτερο ειναι οτι δεν ακουμπαει το πανω μερος του τροχου (που θα φτιαχνοταν ευκολα) αλλα το πισω μερος του τροχου ...

Δειτε παρακατω σε ποιο σημειο ακουμπαει...ειναι το σημειο που ενωνεται ο προφυλακτυρας με το φτερο.

Τι να κανω?
17-11-07, 19:43   #2
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Πανο βαλε μια καλη φωτο να βλεπουμε τις ακτινες απο την ζαντα μπροστα μας για να βρουμε μια λυση.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-11-07, 20:09   #3
takoboyRT

Το avatar του χρήστη takoboyRT

Περιοχή: Duesseldorf, Germany Μοτοσυκλέτα: R 1150 RT

Drives: RT 1150
τι υλικό είναι το εσωτερικό του φτερού;
17-11-07, 20:27   #4
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Φίλε μου Πάνο, λίγο δύσκολα τα πράγματα... Το 1ο που πρέπει να κάνεις είναι να συμβουλευτείς τον μάστορα που σου πούλησε τις ζάντες. Θα έχει ξαναντιμετωπήσει τέτοια κατάσταση οπότε και θα ξέρει. Εάν ήμουν εγώ στη θέση σου θα έβγαζα τη ζάντα και θα κοιτούσα το πάχος του αφαλού της ώστε να κατεβάσω το πίσω μέρος μερικά χιλιοστά στον τόρνο. Αυτό βέβαια επιδρά στο όφσετ αλλά επειδή η ζάντα σου είναι έτσι κι αλλιώς φαρδιά δεν θα γίνει και τίποτα τραγικό. "Τρώγοντας" το μέσα πρόσωπο της ζάντας ώστε αυτή να μπεί πιό μέσα στον θόλο της κρύβει και τον κίνδυνο να βρεί το μέσα μάγουλο του λάστιχου (ή ακόμα χειρότερα το νύχι της ζάντας) στο ελατήριο του αμορτισέρ. Θέλει προσεκτικό μέτρημα αλλά θα γίνει τζάμι εάν το κάνεις, trust me...
Η άλλη λύση είναι να πας στον λαμαρινά της αντιπροσωπείας σου και να του ζητήσεις να σου "φουσκώσει" εκείνο και μόνο σημείο προς τα έξω τόσο μόνο όσο είναι και το πρόβλημα. Για 10-15 χιλιοστά προς τα έξω είναι πανεύκολο και χωρίς καμιά χημιά σε χρώμα-λαμαρίνα-προφυλακτήρα.
Ρίξε μας καμιά φωτό όπως λέει κι ο Jeo μπας και μας έρθει τίποτα άλλο στο μυαλό...
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-11-07, 17:34   #5
Panoz

Status:

Λοιπον...το θεμα εχει ως εξης...

στο πλαι φαινεται τελεια. Σωστη αποσταση απο παντου...το αμαξι δεν ειναι χαμηλωμενο οποτε δειχνει οτι δεν εχει προβλημα

Εδω δειτε σε ποιο σημειο του φτερου βρισκει το λαστιχο (εσωτερικα του σημειου που δειχνω,οχι εξωτερικα).

Το βουλκανιζατερ που πηγα μου ειπε οτι μπορουμε να φαμε 3χιλ με το "γυρισμα" της εσωτερικης επενδυσης του φτερου (την πλαστικη "μοκετα" που εχει στο εσωτερικο ως επενδυση ο θολος) και να φαμε και 3/4 χιλιοστα απο την ζαντα το πολυ. Ετσι κερδιζω καποιο χωρο ...αλλα στην ουσια το προβλημα δεν λυνεται γιατι μετα θα βρισκει πιο χαμηλα στο λαστιχο (κοκκινο σημαδι:εκει που βρισκει τωρα => κιτρινο: εκει που θα βρισκει μετα)

Tι κανουμε??? Μου λειπουν περιπου 4-5 χιλιοστα για να σωθει η κατασταση και δεν θελω να πειραξω camber.

Eδω σας θελω τσακαλια μου.
18-11-07, 19:22   #6
sv2gww

Status:

Λίγο δύσκολο να φτάσει το φρύδι στο κόκκινο σημάδι. ΄Εχεις σκληρή ανάρτηση οπότε για να προκύψει τέτοια βύθηση θα πρέπει να έχεις 5 άτομα και τις βαλίτσες τους μέσα. Πάντως, η μόνη λύση πριν την αλλαγή των ζαντών (εδώ την ευθήνη έχει ο έμπορος-λαστηχάς -σε ενημέρωσε για αυτή την κατάσταση πριν τη τοποθέτηση?-) είναι αυτή του "φαγώματος" της εσωτερικής πατούρας των ζαντών. Μετά θα δεις αν χρειαστεί να κάνεις κάτι στο φρύδι. Εάν βάλεις βάρος στο πόρτ-μπαγκάζ στα πίσω καθήσματα θα το καταλάβεις.
Γιάννης-sv2gww

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

18-11-07, 19:32   #7
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww
Λίγο δύσκολο να φτάσει το φρύδι στο κόκκινο σημάδι. ΄Εχεις σκληρή ανάρτηση οπότε για να προκύψει τέτοια βύθηση θα πρέπει να έχεις 5 άτομα και τις βαλίτσες τους μέσα.
Μην ξεχνας οτι βρισκει στο πλαινο σημειο ..οχι στο πανω μερος του τροχου, οποτε η αποσταση ειναι πιο μικρη.

Γνωριζα οτι μπορει να βρισκει λιγο ,αλλα ειχα σκοπο να γυρισω την μοκετα τους φτερου και να "φαω" την ζαντα...αλλα στο βουλκανιζατερ που πηγα χθες, μου ειπαν οτι δεν θα σωθει η κατασταση ουτε ετσι (παρολο που εμενα δεν μου φαινεται τοσο τραγικο).

Εχω σκοπο να τις γυρισω πισω αλλα αν ο εμπορος ειναι διατεθημενος να κανουμε δοκιμη (να φαμε ζαντες με δικη του ευθυνη & να γυρισω εγω την εσωτ.μοκετα του φτερου μου) τοτε θα κανω δοκιμη.

Αυτο που ειπες για το "φουσκωμα" στην αντιπροσωπεια τι ηταν? Εχεις δει να γινεται τετοια δουλεια?? δεν χαλαει εμφανισιακα το αμαξι?
18-11-07, 19:42   #8
sv2gww

Status:

Άκυρο το φούσκομα Πάνο... Από τις φωτό βλέπω πως είναι αδύνατο να κάνεις κάτι τέτοιο σε εκείνο το σημείο... Η άκρη του προφυλακτήρα σου είναι "πρόσωπο" με την λαμαρίνα οπότε δε γίνεται τίποτα.
Ερώτηση: όλες οι ζάντες έχουν το ίδιο φάρδος ή μόνο οι πίσω είναι μεγαλύτερες?
Γιάννης-sv2gww.

18-11-07, 19:45   #9
Panoz

Status:

Οι αυθεντικες Μ3 (που φοραω) εχουν 23 offset φαρδος 9,5J πισω. Οι μπροστινες ειναι 8,5J οποτε ειμαστε οκ.
18-11-07, 19:53   #10
sv2gww

Status:

Αν έβαζες 9άρες πίσω με το ίδιο λάστηχο? Θα συμβιβαζόσουν?
Γιάννης.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές