BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Προβλημα Αντλιας Βενζινης: Κινητηρας Ν54

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
23-03-08, 18:00   #1
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Drives: E92 335i
Panoz's Garage
Προβλημα Αντλιας Βενζινης: Κινητηρας Ν54

Ως γνωστον , ο Ν54 ερχεται με ενα νεο συστημα ψεκασμου καυσιμου .
Oπως και καθε νεα τεχνολογια ,ετσι και αυτο στην αρχη παρουσιασε καποια προβληματα καθως συγκεκριμενες παρτιδες αντλιων ειχαν προβλημα και το αργοστασιο προχωρησε σε αντικατασταση.

Δυστηχως μια πο αυτες ηταν η δικη μου αλλα ευτυχως ειμαι μεσα στην εγγυηση και θα αλλαχτει δωρεαν.

Τα συμπτωματα της αντλιας ειναι "αρχικα" δυσκολια εκκινησης (γυριζει η μιζα αλλα το αμαξι δεν παιρνει μπροστα) και ασταθες ρελαντι με κρυο κινητηρα.

Το επομενο βημα (το οποιο δεν βιωσα αλλα εχω ακουσει απο αλλους κατοχους με το ιδιο προβλημα) ειναι τα κομπιασματα κατα την οδηγηση και η εμφανιση του CEL στο ταμπλω του αμαξιου.

Δειτε παρακατω το λινκ για να καταλαβετε αν ηρθε η ωρα να αλλξετε την αντλια βενζινης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chiefsotos : 21-06-10 στις 14:24
Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-03-08, 21:24   #2
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
sv2gww's Garage
Πάνο κράτα "πισινή" σχετικά με την αντλία καυσίμου. Η αντλία ή είναι χαλασμένη και δεν λειτουργεί σωστά το μοτέρ ΠΑΝΤΑ (ή δεν λειτουργεί και καθόλου) ή είναι καλή και όλα είναι ΟΚ. Δεν είναι δυνατόν να σου κάνει τέτοιο πρόβλημα κι ύστερα από λίγο να μην συμβαίνει τίποτα.
Γιάννης-sv2gww.

Ο χρήστης sv2gww είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
24-03-08, 00:32   #3
Panoz

Panoz's Garage
...αυτο εβγαλε ο εγκεφαλος....τι να πω?
ΜΑΚΑΡΙ να ειναι αντλια και οχι κατι αλλο γιατι αν ειναι κατι αλλο φεξε μου και γλιστρισα
24-03-08, 13:58   #4
Prophet Of Noise

Το avatar του χρήστη Prophet Of Noise

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: N54 335i
Prophet Of Noise's Garage
Ακόμα δεν το χεις πάει συνεργείο;;

Λες να κάνει τίποτα λάθος το proCEDE?
12-08-09, 09:22   #5
Makis

Το avatar του χρήστη Makis

Drives: Ε92 335i
Makis's Garage
Μετά από 18.500 χλμ και έχοντας να πω μόνο τα καλύτερα για τον κινητήρα της BMW, άρχισα τα πρωινά να έχω τέτοια προβλήματα:

http://www.youtube.com/watch?v=vqzFb93VIZQ

Το αναφέρω εδώ πρώτον διότι, πηγαίνοντας το αμάξι την προηγούμενη εβδομάδα για αλλαγή λαδιών και αναφέροντας το πρόβλημα μου είπαν πως ίσως να χρειαστεί να αλλάξουμε αντλία βενζίνης και δεύτερον διαβάζοντας το θέμα του Πάνου, είδα ότι έχω τουλάχιστον ένα από τα συμπτώματα που αναφέρει και ίσως να χρειάζεται τελικά αλλαγή η αντλία.

Να σημειώσω πως μέχρι στιγμής το μοναδικό μου πρόβλημα είναι η δυσκολία εκκίνησης όταν το αμάξι είναι κρύο.Ούτε κομπιάσματα, ούτε αρρυθμίες στο ρελαντί, ούτε CEL.

Ακόμα, υποτίθεται πως το πρόβλημα έχει λυθεί από την BMW εδώ και πολύ καιρό.Μπορεί να συμβαίνει τίποτα άλλο;Είχε κάποιος άλλο παρόμοιο πρόβλημα;
Ο χρήστης Makis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-08-09, 20:58   #6
Panoz

Panoz's Garage
Εγω και πολλοι αλλοι εχουμε αλλαξει αντλια βενζινης. Μην τρελαινεσαι δεν ειναι τιποτα.

Υπαρχει καποιος που το πηρε "Δευτερα" και "Τεταρτη" το πηγε συνεργειο με 400χλμ στο κοντερ να αλλαξει αντλιες.

Ειναι γνωστο θεμα και δεν συντρεχει λογος ανησυχιας. Οι περισοτεροι φιλοι με 335 το εχουν αλλαξει (και εγω μαζι)
13-08-09, 21:26   #7
JIMBO

Το avatar του χρήστη JIMBO

Status: O "Μυριστής Δερμάτων"
Περιοχή: Athens

Drives: E93 320i
JIMBO's Garage
Και να συμπληρώσω ότι επειδή είναι γνωστό πρόβλημα στα 35άρια καλύτερα να στο βγάλει εντός εγγύησης αλλιώς πας για 500ρικο αν θυμάμαι καλά που είχε πει ο Panoz...
13-08-09, 21:32   #8
Panoz

Panoz's Garage
900Ευρω ειναι η αντλια...

Στην Αμερικη εχουν δωσει "εγγυηση εφ ορου ζωης για τις αντλιες υψηλης" καθως δεν εχουν καταληξει σε μια λυση επι του θεματος.

Στην Ευρωπη δεν ξερω τι παιζει.
13-08-09, 21:45   #9
Makis

Το avatar του χρήστη Makis

Drives: Ε92 335i
Makis's Garage
Πρώτα απ όλα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας και τα καθησυχαστικά σας λόγια! Ελπίζω κάποια στιγμή να γνωριστούμε και από κοντά παιδιά, γιατί παρ' όλο που δε συμμετέχω πολύ ενεργά σας διαβάζω πολύ συχνά εδώ και ένα χρόνο περίπου και πραγματικά σας αισθάνομαι φίλους μου.Τέλος το off topic...

Ο υπεύθυνος του service μου ανέφερε πως αν είναι το πρόβλημα στην αντλία (που το θεωρεί και ο ίδιος το πιο πιθανό), φυσικά και θα μπει στην εγγύηση.Το θέμα είναι κάθε πότε θα συμβαίνει αυτό...Και ποιος είναι ο λόγος που συμβαίνει αυτό.Κακή ποιότητα βενζίνης;Κακή δική μου χρήση;

Αμάν έκανα να γλυτώσω από το RX8 και τα συνεργεία, να γυρίσω στα ίδια; Δεν θα το αντέξω!

Τέλος πάντων...Σήμερα έκλεισα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα.Θα το δούνε από κοντά και θα βγει το πόρισμα...
Ο χρήστης Makis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
18-08-09, 10:56   #10
yodas

Drives: Ε93 335i
yodas's Garage
Μάκι είσαι σίγουρος ότι είναι θέμα αντλίας; Θες να βρεθούμε να το κοιτάξουμε λίγο μαζί μιας και εγώ έχω αλλάξει ήδη και αντλία και μπέκ;
Ο χρήστης yodas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αντλια, βενζινη, προβλημμα, hpfp, εγγυηση, ελλατωματικη

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές