Προβλημα Αντλιας Βενζινης: Κινητηρας Ν54 - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Twin-Turbos » Προβλημα Αντλιας Βενζινης: Κινητηρας Ν54

Twin-Turbos Συζητησεις με ο,τι εχει να κανει με τους διτουρμπινους κινητηρες της αγαπημενης μας εταιριας

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
18-08-09, 14:30   #11
Prophet Of Noise

Το avatar του χρήστη Prophet Of Noise

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: N54 335i
Εμένα μου έβγαλε πρόβλημα στην αντλία γύρω στις 46.000χλμ, την άλλαξα μέσα στην εγγύηση και από τότε (τώρα είμαι στα 53.000χλμ) δεν είχα ξανά θέμα, παρ' ότι το πιέζω περισσότερο.

Το πρώτο καιρό το οδηγούσε πολύ ο πατέρας μου, που γούσταρε να βάζε 4η και να cruisάρει μέσα στην πόλη, έχωντας τον κινητήρα μονίμως κάτω από 1.500 στροφές, με αποτέλεσμα να καταπονείται πολύ η αντλία μόλις πατούσε το γκάζι.

Πλέον του τα έκοψα αυτά και το οδηγάω μόνο εγώ.
19-08-09, 09:09   #12
Makis

Το avatar του χρήστη Makis

Drives: Ε92 335i
Yoda, σ' ευχαριστώ πολύ για την πρόταση και τη διάθεσή σου! Όμως αύριο πρωί-πρωί έχω ραντεβού στην αντιπροσωπεία για να το βάλουν στο διαγνωστικό...

Το περίεργο είναι πως τις τελευταίες τρεις μέρες, μόνο μία φορά -τη Δευτέρα το πρωί- δυσκολεύτηκε πολύ να πάρει μπροστά.Όσες άλλες φορές χρειάστηκε να ξεκινήσω, πήρε πάρα πολύ εύκολα.

Πάντως, τώρα που επανήλθε και ο Prophet καλό θα ήταν να κάνουμε μία συνάντηση οι Θεσσαλονικείς (αυτή που συζητάμε εδώ και μήνες... ).Νομίζω πως αρκετά το έχουμε καθυστερήσει το θέμα...
Ο χρήστης Makis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-08-09, 12:09   #13
Prophet Of Noise

Το avatar του χρήστη Prophet Of Noise

Drives: N54 335i
Μέσα για την συνάντηση, θα κάνουμε thread?
20-08-09, 21:13   #14
Makis

Τελικά το πρόβλημα είναι πολύ μικρό...Είναι ένα σωληνάκι πίεσης που οδηγεί στην αντλία βενζίνης...Κάπως έτσι μου το είπαν, αν θυμάμαι καλά, γιατί δεν τα πάω και πολύ καλά με τα μηχανολογικά.

Θα αλλαχτεί την άλλη εβδομάδα...

Προφήτη, έχεις pm.
21-08-09, 01:59   #15
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Μαλλον το σωληνακι που λεει ο Μακης ειναι το νο.2 στο παρακατω σχεδιο:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E9..._level_sensor/

Αυτο ειναι ενα σωληνακι ρυθμισης πιεσης βενζινης το οποιο ειναι μαζι με το φιλτρο βενζινης που λογικα θα αλλαχτουν μαζι σωστα;..
Ρωταω γιατι ειναι ν αλλαξω στον ασσο φιλτρο βενζινης και απ οτι μου εχει πει ο μηχανικος μου αυτο αλλαζεται μαζι με το σωληνακι ρυθμιστη πιεσης γι αυτο και ειναι λιγο ακριβουτσικο σαν ανταλλακτικο.
Σημ. Το φιλτρο βενζινης το αλλαζω απο μονος μου σε πλαισιο προληπτικης συντηρησης παρ οτι η εταιρεια το εχει maintenance free δηλαδη να μην αλλαζεται ποτε. Αλλα με την ποιοτητα της βενζινης εδω στην Ελλαδα καλο ειναι πιστευω να αλλαζεται, και μια που εχω αρκετα χιλιομετρα θα το αλλαξω.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-08-09, 13:57   #16
yodas

Drives: Ε93 335i
Makis χαίρομαι που βρήκες άκρη. Όσο για την συνάντηση παρακαλώ υπολογίστε και εμένα απλά να το ξέρω 2-3 μέρες νωρίτερα μην χρειαστέι να φύγω ταξίδι.
Ο χρήστης yodas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-08-09, 23:44   #17
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
OFF TOPIC MODE:ON
Αμ θελετε κανονιστε για συναντηση τουλαχιστον 2 εβδομαδες πριν και
συννενοηθητε και με τον Γιαννη sv2-gww.
Μερικα ατομα απο Αττικη θα ανεβουμε να σας γνωρισουμε.
Αρκει να μην γινει οπως την προηγουμενη φορα....4 περιμεναμε, 1 εμφανιστηκε....
OFF TOPIC MODE:OFF
29-08-09, 11:42   #18
Makis

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis
Μαλλον το σωληνακι που λεει ο Μακης ειναι το νο.2 στο παρακατω σχεδιο:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E9..._level_sensor/

Αυτο ειναι ενα σωληνακι ρυθμισης πιεσης βενζινης το οποιο ειναι μαζι με το φιλτρο βενζινης που λογικα θα αλλαχτουν μαζι σωστα;......
Γιάννη ακριβώς αυτό μου αλλάχτηκε, μαζί με το φίλτρο βενζίνης, όπως πολύ σωστά αναφέρεις, μέσα στην εγγύηση.

Να αναφέρω επίσης για 'εγκυκλοπαιδικούς' λόγους,πως εντελώς συμπτωματικά, τη μέρα που πήγα για την αλλαγή, μου άναψε και CEL. Φυσικά σβήστηκε και μου είπαν στο συνεργείο πως ο κωδικός σφάλματος ήταν από το πρόβλημα που είχα...

Πάντως δυστυχώς για εμένα, εδώ και δύο μέρες, το πρόβλημα δεν έχει εξαλειφθεί εντελώς... Θα το παρακολουθήσω λίγο ακόμα...
04-09-09, 20:35   #19
Makis

Και για να είμαι μέσα στο θέμα...μετά από μία εβδομάδα 'δύσκολων' εκκινήσεων και μετά από νέο CEL, αλλάχτηκε και η αντλία υψηλής...Ελπίζω πλέον όλα να πάνε καλά, όπως όταν πρωτοδήγησα το αμάξι!
07-09-09, 11:59   #20
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Makis
Και για να είμαι μέσα στο θέμα...μετά από μία εβδομάδα 'δύσκολων' εκκινήσεων και μετά από νέο CEL, αλλάχτηκε και η αντλία υψηλής...Ελπίζω πλέον όλα να πάνε καλά, όπως όταν πρωτοδήγησα το αμάξι!
εεεε...οταν σου λεω εγω οτι ειναι αντλια υψηλης εσυ μου λες για σωλινακια και μ@λ@κιες. Αλλη φορα να ακους τον Πανο.

Tags
αντλια, βενζινη, προβλημμα, hpfp, εγγυηση, ελλατωματικη

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές