BMWForum.gr

Βελτιώσεις-Μετατροπές Μπορεί να γίνει ακόμη καλυτερο?? Μοιραστειίτε το με εμάς

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
11-04-08, 18:55   #1
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
giannis's Garage
Ηλεκτρονικο γκαζι

Έκανα μια δοκιμή τον επιταχυντη ηλ. γκαζιου (sprint booster) στην 116 και μπορω να πω οτι εμεινα ικανοποιημενος. Δεν υπηρχε αυτη η εκνευριστικη ως επικινδυνη χρονοκαθυστερηση στην απόκριση του γκαζιου από στάση και σα να μου φάνηκε κι ότι βελτιώθηκε και το ρεπριζ. Βεβαια στους γλιστερους δρομους τα ηλεκτρονικα σα να δουλεψαν λίγο παραπανω. Τη δοκιμαστικη τοποθετηση την εκανα στο Μπουλεκο στη Μεταμορφωση. Στο τελος όμως δεν το έβαλα γιατι με αποθάρρυνε η τιμή. Γύρω στα 230Ευρω μου φάνηκαν υπερβολικά για μια φίσα ουσιαστικά που τοποθετήθηκε σε 2 λεπτα. Ειχα ρωτησει και στο Νταγκουνακη στην Καλογρεζα και εβαζε ακριβως το ιδιο προιον γύρω στα 180-200Ευρω, δε θυμαμαι ακριβως γιατι παει λιγος καιρος αλλα σιγουρα φτηνότερα απο Μπουλεκο. Ειχα δει και μια διαφημιση στο περιδικο BMW Car UK γι'αυτο το προιον. Το εχει δοκιμασει κανεις στ'αμαξι του; Οι γνωμες σας θα με βοηθουσαν γιατι σκεφτομαι τελικα να το βαλω. Μου εταζαν βελτιωση ρεπριζ (οντως την καταλαβα) και βελτιωση καταναλωσης σε μεγαλες ταχυτητες, αυτο δε το πιάνω, δηλαδη σε μικρες (εκκινηση ή επιταχυνση με 2α) τι θα'χω, αυξηση καταναλωσης; Απ'οτι ξερω στο ηλ. γκαζι υπαρχει επιτηδες καθυστερηση για λογους καταναλωσης κι εκπομπης καυσαεριων. Στα καυσαερια τι επιπτωση θα'χει;Ξερει καποιος καποιον αλλο εισαγωγεα αυτου του προιοντος η καποια ηλ.διευθυνση να το παραγγειλω μονος μου απ' το εξωτερικο; Παντως οι τιμες μου φανηκαν καθαρη κλοπη για τοσο απλο εξαρτημα και τοση λιγη εργασια.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-04-08, 20:20   #2
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
TAZ 118!'s Garage
Φιλε ο μονος εδω μεσα που εχει βαλει κατι τετοιο ειναι ο fotiki.Στειλε του πμ να σου πει την δικη του εμπειρια.Στο φορουμ μπαινει λιγο σπανια.Παντως το ιδιο εκνευριστικο πραγμα μου την δινει και μενα και μολις τελειωσει η εγγυηση θα παω και εγω να μου τοποθετησουν ενα.
12-04-08, 16:47   #3
giannis

giannis's Garage
Φίλε ΤΑΖ εγω σκεφτομαι να το παω στον Νταγκουνακη στην Καλογρεζα, ειναι το μονο συνεργειο BMW που το βάζει και μάλιστα έχει και ένα πακέτο αναβάθμισης για σειρα 1 και MINI που περιλαμβάνει τον επιταχυντή γκαζιού, ένα πιο ελεύθερο φίλτρο (χωρίς να πειράξει φιλτροκούτι-εισαγωγή) και σπορ εξάτμιση. Επειδή έχω ήδη βάλει την εξάτμιση απ'οταν το πήρα σκέφτομαι να βάλω το sprint booster και το φίλτρο. Λες αν του πάμε 2 αμάξια να μας κάνει καμιά καλή τιμή;.. Εσύ που σκέφτεσαι να το πας τ'αμαξι για το sprint booster?
12-04-08, 20:22   #4
TAZ 118!

TAZ 118!'s Garage
Σοβαρα?Γνωριζεις ενδεικτικο κοστος της αναβαθμισης?Διατηρει την εγγυηση?
12-04-08, 20:34   #5
giannis

giannis's Garage
Θα ρωτήσω και θα δημοσιεύσω απάντηση.
12-04-08, 21:03   #6
TAZ 118!

TAZ 118!'s Garage
16-04-08, 03:29   #7
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Drives: E92 335i
Panoz's Garage
Πεταμενα χρηματα....δεν κανει τιποτα.

Μην εχετε πρωτα απ'ολα αυταπατες (οπως o fotiki) οτι ανεβαζει αλογα. Ουτε μισο γαιδουρι. Επισης ειναι πολυ ωραιο οταν το πας βολτα σε 2-3 τετραγωνα η μια χαλαρη διαδρομη , αλλα για μπες μεσα στο κεντρο να οδηγησεις με αυτο το πραγμα? Θα σου σπασει τα νευρα. Δεν οδηγιεται το αμαξι.

Και παλι ...η γνωμη μου.
16-04-08, 15:22   #8
TAZ 118!

TAZ 118!'s Garage
Δεν ενδιαφερομαστε για αυξηση της ιπποδυναμης.Ξερουμε οτι δεν γινεται με αυτο το εξαρτημα.Θελουμε καλυτερη αποκριση του κινητηρα γιατι αυτη η υστερηση ειναι,πολλες φορες,εκνευριστικη...Ποιο ειναι το προβλημα και δεν οδηγειται το αυτοκινητο?
16-04-08, 16:58   #9
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Panoz's Garage
Δεν καταλαβαινεις πιο ειναι το προβλημα οταν εισαι με 1η -2α στο κεντρο της θηνας ή στον Κηφισσο και εχει κινηση?
Με το που ακουμπας το γκαζι πεταγεται μπροστα...θα σε πιασει κραμπα μεχρι να ανοιξει ο δρομος.
17-04-08, 08:33   #10
DIM335i

Το avatar του χρήστη DIM335i

Περιοχή: Χαλκίδα

DIM335i's Garage
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Δεν καταλαβαινεις πιο ειναι το προβλημα οταν εισαι με 1η -2α στο κεντρο της θηνας ή στον Κηφισσο και εχει κινηση?
Με το που ακουμπας το γκαζι πεταγεται μπροστα...θα σε πιασει κραμπα μεχρι να ανοιξει ο δρομος.
Φανταζομαι απλα εξοικοιωση θελει μεχρι να συνηθισει στην ποσοτητα πιεσης που πρεπει να ασκεις στο γκαζι. Απο κατι λιγα που διαβασα το συνιστουν για αυτοκινητα με ιπποδυναμη κατω απο 200 αλογα. Τωρα για 40 κιλα ροπη και 300 αλογα που εχουμε εμεις δεν ξερω αν ειναι ο,τι καλυτερο. Απο θεμα καταναλωσης δεν ξερω αν την επηρεαζει γιατι φανταζομαι εχει να κανει με το ανοιγμα της πεταλουδας. Αλλα και αυτο παλι θεμα εξοικοιωσης πρεπει να ειναι πιστευω.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές