Σωστο πλυσιμο. - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
20-04-08, 18:35   #11
tsoukas77

Το avatar του χρήστη tsoukas77

Περιοχή: Λάρισα

Αν αφησουμε πανω στα μυγακια ενα βρεγμενο υφασμα για μιση ωρα περιπου,φευγουν πολυ πιο ευκολα στην συνεχεια.
Οι ζαντες και τα λαστιχα πρεπει να πλενονται πρωτα,γιατι απαιτουν πολυ ωρα και αν γινει στο τελος,δεν προλαβαινουμε το στεγνωμα.Επισης,στις ζαντες καλη ειναι και η οδοντοβουρτσα.
20-04-08, 22:44   #12
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Re: Σωστο πλυσιμο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO

5.ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν ξεκιναμε το πλυσιμο απο τις ζαντες και απο τα πιο βρωμικα μερη (μαρσπιε-πισω απο τους τροχους κτλ.) Το σφουγγαρι μας θα μεταφερει το τριβιδι απο τα τακακια των φρενων πανω στο βερνικι και θα αρχισει το "αραχνιασμα"..... Εγω χρησιμοποιω 2 σφουγγαρια, το μαλακο για το αμαξωμα και ενα του εμποριου (πιο σκληρο) για τα λαστιχα και τις ζαντες.

Αν ξεκινησεις απο εκει εχεις βρωμισει ολη σου την σαπουναδα με την μια και μεταφερεις την σκονη απο τα τακακια σε ολο το αυτοκινητο.
Ειναι σαν να χρησιμοποιεις ντουκοχαρτο Νο3000 αντι για σφουγγαρι.
Εγω πρωτα πλενω και στεγνωνω το αυτοκινητο και μετα πλενω τις ζαντες με πολυ χαμηλη πιεση νερου.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-04-08, 09:48   #13
DIM335i

Το avatar του χρήστη DIM335i

Περιοχή: Χαλκίδα

Drives: E92 335i
Μιλωντας για πλυσιμο.... ΣΤΙΓΜΑΤΑ... Το αυτοκινητο μου ειναι γεματο στιγματα... Σε αλλα σημεια μεγαλα και σε αλλα σημεια πιτσιλιες σαν φλουδα πορτοκαλιου. Δεν ξερω πως εχουν γινει. Ισως τα εκανα εγω (πιθανοτατα) με την χρηση του Express Wax της BMW ή απο το πλυσιμο της αντιπροσωπιας. Το θεμα ειναι οτι με σκετο πλυσιμο δεν φευγουν με τιποτα. Εχετε να μου προτινεται λυσεις???
21-04-08, 19:05   #14
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DIM335i
Μιλωντας για πλυσιμο.... ΣΤΙΓΜΑΤΑ... Το αυτοκινητο μου ειναι γεματο στιγματα... Σε αλλα σημεια μεγαλα και σε αλλα σημεια πιτσιλιες σαν φλουδα πορτοκαλιου. Δεν ξερω πως εχουν γινει. Ισως τα εκανα εγω (πιθανοτατα) με την χρηση του Express Wax της BMW ή απο το πλυσιμο της αντιπροσωπιας. Το θεμα ειναι οτι με σκετο πλυσιμο δεν φευγουν με τιποτα. Εχετε να μου προτινεται λυσεις???
Επαγγ. Κερωμα-γυαλισμα.
22-04-08, 17:23   #15
tsoukas77

Το avatar του χρήστη tsoukas77

Περιοχή: Λάρισα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO

5.ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν ξεκιναμε το πλυσιμο απο τις ζαντες και απο τα πιο βρωμικα μερη (μαρσπιε-πισω απο τους τροχους κτλ.) Το σφουγγαρι μας θα μεταφερει το τριβιδι απο τα τακακια των φρενων πανω στο βερνικι και θα αρχισει το "αραχνιασμα"..... Εγω χρησιμοποιω 2 σφουγγαρια, το μαλακο για το αμαξωμα και ενα του εμποριου (πιο σκληρο) για τα λαστιχα και τις ζαντες.

Αν ξεκινησεις απο εκει εχεις βρωμισει ολη σου την σαπουναδα με την μια και μεταφερεις την σκονη απο τα τακακια σε ολο το αυτοκινητο.
Ειναι σαν να χρησιμοποιεις ντουκοχαρτο Νο3000 αντι για σφουγγαρι.
Εγω πρωτα πλενω και στεγνωνω το αυτοκινητο και μετα πλενω τις ζαντες με πολυ χαμηλη πιεση νερου.
Αναφερομαι σε πλυσιμο με λαστιχο.Αλλα ακομη και με κουβα,μπορεις να αλλαξεις το νερο.Οι ζαντες απαιτουν παρα πολυ ωρα και δεν προλαβαινεις να στεγνωσεις το αυτοκινητο.Αν το στεγνωσεις πρωτα οπως λες,δεν ειναι δυνατον οσο χαμηλη και να ειναι η πιεση,να μην ξαναβρεξεις το αυτοκινητο.
22-04-08, 17:44   #16
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsoukas77
Οι ζαντες απαιτουν παρα πολυ ωρα και δεν προλαβαινεις να στεγνωσεις το αυτοκινητο.Αν το στεγνωσεις πρωτα οπως λες,δεν ειναι δυνατον οσο χαμηλη και να ειναι η πιεση,να μην ξαναβρεξεις το αυτοκινητο.
Και ομως ,φιλε tsoukas77 , εγω αυτο κανω και δεν βρεχεται τιποτα.
22-04-08, 18:05   #17
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Εγώ πρώτα καθαρίζω τις ζάντες με το καθαριστικό ζαντών της BMW (πολύ καλό προιόν) και σφουγγάρι που έχω μόνο για τις ζάντες, αν επιμένει η βρωμιά στις ζάντες έχω κι ένα βουρτσακι με πλαστικές τριχες. Τις ξεπλένω καλά με νερό μετά πλένω τ'αυτοκίνητο και στο τέλος ξανά τις ζάντες με σαμπουαν αυτοκινήτου της turtle. Αν επιμένει η βρωμιά στις ζάντες έχω κι ένα βουρτσακι με πλαστικές τριχες. Το κακο ειναι οτι δε μενουν για πολυ καθαρες οι ζαντες, με τα πρωτα φρεναρισματα γεμιζουν σκονη απ'τα τακακια και μου τη δίνει! Μια που μιλαμε για περιποιηση τι κανω για να καθαρισω τη χρωμιωμενη αποληξη της εξατμισης; Εχει πιασει μαυρα στιγματα λες κι εχει καει κατι και δε φευγουν με τιποτα! Τελευταια εχω παρατηρησει κι ελαφρια αλλαγη στο χρωμα σα να φευγει η γυαλαδα του χρωμιου και φαινεται σα καμμενο. Ακομη θελω ν'αναφερθω και στον καθαρισμο του κινητηρα. Πολλοι λενε οτι δε παθαινει τιποτα να το πλακωσεις στο νερο και στα σαπουνια αλλα εγω το φοβαμαι και δε θα το κανω ποτε. Αγορασα το καθαριστικο κινητηρα της BMW αλλα ακομα κι αυτο στις οδηγιες λεει οτι πρωτα πρεπει να βρεξουμε τον κινητηρα και μετα να ξεπλυνουμε το καθαριστικο παλι με νερο υπο πιεση. Εγω προτιμησα πιο στεγνο καθαρισμα, πρωτα μ'ενα βρεβενο πανι περασα τον κινητηρα μετα ψεκασα το καθαριστικο και τελος το ξεπλυνα παλι με βρεμενο πανι που το βουταγα σε κουβα. Εβγαλε αρκετη βρωμα αλλα σε σημεια που δεν εμπαινε το πανι δεν εκανα και πολλα. Εχει κανεις καμια προταση για αποτελεσματικο αλλα στεγνο καθαρισμα κινητηρα; Μια καλη κινηση που εκανα παντως για περιποίηση του αυτοκινητου ήταν να καθαρισω τα λαστιχα του καπω με σαπουνι και νερο να τα στεγνωσω με πετσι και μετα να τα περασω με silicon oil. Τα πλεον ταλαιπωρημενα λαστιχα αναγεννηθηκαν πραγματικα! Βρηκαν παλι την ελαστικοτητα τους κι απεκτησαν μια πανεμορφη γυαλαδα. Και το σημαντικοτερο επεκτεινεται ετσι κι η διαρκεια ζωης τους.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-04-08, 09:39   #18
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannis
Ακομη θελω ν'αναφερθω και στον καθαρισμο του κινητηρα. Πολλοι λενε οτι δε παθαινει τιποτα να το πλακωσεις στο νερο και στα σαπουνια αλλα εγω το φοβαμαι και δε θα το κανω ποτε. Αγορασα το καθαριστικο κινητηρα της BMW αλλα ακομα κι αυτο στις οδηγιες λεει οτι πρωτα πρεπει να βρεξουμε τον κινητηρα και μετα να ξεπλυνουμε το καθαριστικο παλι με νερο υπο πιεση. Εγω προτιμησα πιο στεγνο καθαρισμα, πρωτα μ'ενα βρεβενο πανι περασα τον κινητηρα μετα ψεκασα το καθαριστικο και τελος το ξεπλυνα παλι με βρεμενο πανι που το βουταγα σε κουβα. Εβγαλε αρκετη βρωμα αλλα σε σημεια που δεν εμπαινε το πανι δεν εκανα και πολλα. Εχει κανεις καμια προταση για αποτελεσματικο αλλα στεγνο καθαρισμα κινητηρα;
ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ νερο στον κινητηρα. Δεν χρειαζεται πλυσιμο ο κινητηρας. Με ενα πανακι καθαριζε τον απο πανω.
23-04-08, 15:15   #19
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Γιαννη τον κινητηρα του jimny τον πλενω καθε φορα που ειναι καφε (απο την λασπη) και δεν μου εχει παρουσιασει ποτε τιποτα.

Οταν ομως πηγα να το κανω στην Ε34... πηρα και μια παπαρια απο το praktiker και ψεκασα πριν το πλυσιμο για να φυγουν καποια καμμενα λαδια....

Ε... την επομενη μερα αρχισαν τα μπερδεματα..... ειχε περασει νερο και καταλοιπα του καθαριστικου σπρευ και πηγαν και εκατσαν στις πιπες απο τα μπουζι που ειναι ακριβως κατω απο το καπακι του κινητηρα.

Δεν ειναι για πολλα-πολλα. Οπως ειπε ο Πανος, με ενα βρεγμενο πανακι εισαι ΟΚ. Δεν εχει και τοση βρωμια που να θελει πολυ καθαρισμα.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-04-08, 19:07   #20
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Jeo έχω μια ένσταση: στο 4) λες πολύ σωστά να μην πλένουμε το όχημα κάτω από τον μεσημεριανό ήλιο αλλά όταν αυτός έχει αρχίσει να δύει. Το αμάξωμα όμως παραμένει ζεματιστό... Οπότε ας γίνει νωρίς το πρωί.
Το καλύτερο σκούπισμα γίνεται με δέρμα (καλό=ακριβό) το οποίο το προσέχουμε και δεν το αφήνουμε να σαπίζει ώστε να αφήνει τα υπολοίματά του σε κάθε του σάρωση.
Τους κινητήρες (Ε34 & Ε39) τους πλένω με άφθονο νερό και ΟΧΙ ΜΕ ΠΙΕΣΗ αφού πρώτα έχω ψεκάσει υγρό για τον καθαρισμό ζαντών στις αλουμινένιες επιφάνειες. Κάνει το μέταλλο να λάμπει και απομακρύνει την άχνα από τα λάδια ή τις ξεραμένες κρούστες του κεριού. Τα πλαστικά με σφουγκάρι και σαπουνάδα.
Πίεση χρησιμοποιούμε μόνο όταν ξέρουμε τι πάμε να κάνουμε και φυσικά μόνο και μόνο όταν έχουμε διαθέσιμο πεπιεσμένο αέρα για να στεγνώσουμε φίσες και ευαίσθητα τμήματα (πχ μονάδα ASC-ABS). Ότι κάνουν και στις αντιπροσωπείες δηλαδή, μετά από κάθε μεγάλο σέρβις.
Γιάννης-μεξέρουνόλατααυτόματαπλυτήρια-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γυαλισμα, αυτοκινητο, αφροποιητής, αφρός, πλυσιμο, detailing, περιποιηση, κερωμα, στέγνωμα, φροντιδα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές