Σωστο πλυσιμο. - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
23-04-08, 20:31   #21
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Γιαννη βοηθαει οταν το αυτοκινητο βγαινει μεσα απο το γκαραζ....
Αν ειναι ομως στον δρομο τοτε το πρωινο πλυσιμο σε αυτες τις συνθηκες ειναι πολυ καλυτερο.

Τον κινητηρα της Ε34 δεν τον επλυνα με το πιεστικο αλλα με το λαστιχο και με λιγη πιεση αφου οπως ελεγε και το παλιο μπιπ-σπρευ δεν χρειαζοταν πολυ νερο.
Τελως παντων δεν το ξανακανα απο τοτε και δεν ξαναειχα προβλημα.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
23-04-08, 20:36   #22
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
ΠΟΤΕ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ

Τα συγχρονα μοτερ δεν εχουν αναγκη το πλυσιμο (εκτος και αν εχει γεμισει 5 ποντους λασπη).

Οσοι γνωστοι μου επλυναν αμαξι , καψανε lamda, αισθητηρες, πηραν νερα οι εγκεφαλοι (σε ολοκαινουρια 5αρα Ε60) και ολα τα συναφη ευχαριστα προβληματα.
15-09-08, 18:44   #23
cocos

Drives: E46 316i
Re: Σωστο πλυσιμο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO

Σε λιγες μερες θα ανεβασω ποστ για το σωστο κερωμα.

ανεβηκε και δεν το βρισκω?αν ναι ή υπαρχει κατι αντιστοιχο δωστε λινκ ευχαριστω πολυ
Ο χρήστης cocos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-09-08, 19:06   #24
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Ρίξτε μια ματιά στην σελίδα ενός καλού φίλου. Άπειρη πληροφορία. Πραγματικός επαγγελματίας αν και ερασιτέχνης
www.cardetailing.gr
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
15-09-08, 20:03   #25
cocos

Drives: E46 316i
πραγματικα παρα πολυ καλεσ πληροφοριες ευχαριστω πολυ να εισαι καλα.
Ο χρήστης cocos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
19-05-09, 23:28   #26
bmwe39

Drives: Ε39 520i
Όντως χρήσιμες πολύ οι πληροφορίες
Ο χρήστης bmwe39 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-01-10, 02:24   #27
anarxaki

Το avatar του χρήστη anarxaki

Περιοχή: Λεβεντογέννα

Drives: E46 318i
Ε λοιπόν, ποτέ δε θα το φανταζόμουν ότι από μόνη μου θα υιοθετούσα το σύστημα που προτείνετε. Με τη μόνη διαφορά ότι εγώ ίσως το παρακάνω στο θέμα "σειρά σαπουνίσματος". Συγκεκριμένα το πάω δεξιά παράθυρα-μισή οροφή, αριστερά παράθυρα-μισή οροφή, μπροστά/πίσω τζάμι, πόρτες μέχρι τα λάστιχα, καπό - πορτ μπαγκάζ, πόρτες κάτω από τα λάστιχα-προφυλακτήρες και στο τέλος (όταν το σφουγγάρι πλέον αλλάζει χρώμα) το κάτω-κάτω μέρος, εκεί που πιτσιλάνε οι λάσπες.

Έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι όταν το πλένω και δεύτερο χέρι είναι πιο καθαρό. Μήπως έχει να κάνει με αυτό που λένε οι κομμωτές; Ότι στο πρώτο χέρι λούσιμο φεύγει η βρωμιά και στο δεύτερο χέρι παίρνει τα θρεπτικά συστατικά; Γιατί όσο να 'ναι, όλο και κάτι που βοηθάει το χρώμα έχει το σαπούνι...

Το πρόβλημά μου είναι στο στέγνωμα. Ή δεν έχουμε βρει καλό πετσί, ή εμένα δε με βολεύει με τίποτα. Και κατάλοιπα αφήνει (χνουδάκι) και δε μαζεύει πολύ τα νερά. Αντ' αυτού χρησιμοποιώ αυτά τα πανάκια με μικροΐνες που αγοράζεις στο super για τα τζάμια. Αν μάλιστα μετά το μάζεμα των νερών το στύψεις καλά-καλά-καλά (να είναι πρακτικά στεγνό) και ξαναπεράσεις το αυτοκίνητο, του δίνει επιπλέον γυαλάδα.

Και θέλω και τα φώτα σας στον καθαρισμό των τζαμιών εσωτερικά. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Από πολλά χέρια σκέτο νεράκι, azax, έναν αφρό της Amway ειδικό για τζάμια αυτοκινήτου, ξυδόνερο, μέχρι και πανάκια μιας χρήσης από το βενζινάδικο έχω πάρει. Ό,τι και να κάνω, στις 3 μέρες κάνει αυτή την περίεργη γυαλάδα που φαίνεται μόνο υπό συγκεκριμένη οπτική γωνία αλλά κάνει τον ήλιο να σε στραβώνει, ενώ αν περάσει η εβδομάδα αρχίζουν να θαμπώνουν. Φταίει που καπνίζουμε μέσα στο αυτοκίνητο; Κάθεται η νικοτίνη στα τζάμια;
Ο χρήστης anarxaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-01-10, 18:49   #28
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Εγω χρησιμοπειω ενα τεχνητο πετσι της SONAX. Ειναι το μονο για το οποιο μπορω να πω καλα λογια. Δεν φθειρεται ευκολα, κραταει πολυ νερο και με ενα πλυσιμο με σαπουνι ξαναγινεται καινουργιο.

Σιλικονουχες λεπιδες που χρησιμοποιουν στα βενζιναδικα για να κανουνε πιο γρηγορα ξεχασε τες. Εχω δει γρατσουνια σε χρωμα απο το σκληρο στελεχος (χειρολαβη) πλατους 20cm..... Μονο μαλακα πραγματα πανω στο αυτοκινητο.

Οσο για την θαμπαδα ειναι απολυτως φυσιολογικο, λογω της εξωτερικης ρυπανσης που προσκωλαται στα τζαμια. Καθε 7 μερες περιπου θελει ξανα καθαρισμα με καθαριστικο τζαμιων. Ετσι αποφευγεις και το πολυ γρηγορο θολωμα τις ημερες με υγρασια.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-01-10, 19:28   #29
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Πανι με μικρο'ι'νες.....Το δερμα δεν πιανει μπαζα μπροστα του....
Το πρωτο τραβηγμα μαζευει το πολυ νερο,στο δευτερο τραβηγμα θα παθεις την πλακα σου...
11-01-10, 19:52   #30
bmwe39

Drives: Ε39 520i
TAZ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Χρησιμοποιώ ένα πράσινο πανάκι με μικρο-ίνες για τα εξωτερικά μέρη του αυτοκινήτου και όντως καθαρίζει μετά το ξέβγαλμα γρήγορα και χωρίς στάμπες. Εγώ σαν σαμπουάν χρησιμοποιώ της Autoglym και επίσης δοκίμασα στο ταμπλό το vinyl and rubber care της ίδιας εταιρείας. Αποτέλεσμα το ταμπλό διατηρεί τη γυαλάδα του για καιρό, σκόνη δεν πιάνει και μυρίζει πολύ ωραία. Επειδή δεν είχα βάλει στο παρελθόν τέτοιο υγρό στο ταμπλό μου είπανε, πως ενώ κανονικά θέλει μια φορά το χρόνο, να βάλω την πρώτη φορά, ξανά μετά απο 2 μήνες και μετά ξανά απο 6 μήνες. Και κάτι ψιλοτριγμούς από τα πλαστικά που είχα, έχουν μειωθεί στο ελάχιστο.
Ο χρήστης bmwe39 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γυαλισμα, αυτοκινητο, αφροποιητής, αφρός, πλυσιμο, detailing, περιποιηση, κερωμα, στέγνωμα, φροντιδα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές