Σωστο πλυσιμο. - Page 4 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
11-01-10, 20:08   #31
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Παλαιοτερα χρησιμοποιουσα συνθετικο δερμα και μου εβγαζε την πιστη για να στεγνωσω τον Μαυρο Πριγκιπα και αφηνε και σταμπες...
Πηρα το πανι και σε 15 λεπτα εχω στεγνωσει ολο το αυτοκινητο
χωρις ιχνος σταμπας....
11-01-10, 20:15   #32
trueno

Status:
Περιοχή: athens

Drives: E83 x3
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
ΠΟΤΕ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ

Τα συγχρονα μοτερ δεν εχουν αναγκη το πλυσιμο (εκτος και αν εχει γεμισει 5 ποντους λασπη).

Οσοι γνωστοι μου επλυναν αμαξι , καψανε lamda, αισθητηρες, πηραν νερα οι εγκεφαλοι (σε ολοκαινουρια 5αρα Ε60) και ολα τα συναφη ευχαριστα προβληματα.
Στο προηγούμενό μου αμάξι (ΟPEL VECTRA) επλενα πάντα μόνος μου τη μηχανή από μακρια (50εκ περίπου) με το πιεστικό μου , και υστερα την εβαζα εμπρός κανα τριλεπτο στο ρελαντί για να φυγει η υγρασία. Κατόπιν περνούσα ολα τα πλαστικά της μηχανης με τον αφρό TYRE FOAM της ΑRMOR-ALL και τον αφηνα να στεγνώσει μόνος του. Στο τέλος η μηχανή ήταν σαν καινούρια.Ειχα το αμάξι εξι χρόνια και ποτε μα ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Βεβαια πρόσεχα να μην ρίχνω νερό στην μονάδα του ESP και ΑΒS και όχι κοντά σε φίσες.
Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-01-10, 20:57   #33
anarxaki

Το avatar του χρήστη anarxaki

Περιοχή: Λεβεντογέννα

Drives: E46 318i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JEO
Σιλικονουχες λεπιδες που χρησιμοποιουν στα βενζιναδικα για να κανουνε πιο γρηγορα ξεχασε τες. Εχω δει γρατσουνια σε χρωμα απο το σκληρο στελεχος (χειρολαβη) πλατους 20cm..... Μονο μαλακα πραγματα πανω στο αυτοκινητο.
Εγώ πάλι τη χρησιμοποιώ. Με σφιγμένη την καρδιά και με πολύ διστακτικές κινήσεις, αλλά τη χρησιμοποιώ. Η λεπίδα βγαίνει πολύ πιο έξω από τη λαβή (που και αυτή είναι μαλακή και με στρογγυλεμένες άκρες) και δείχνει πολύ δύσκολο να ακουμπήσει στο αυτοκίνητο. Βέβαια, για να μην πηγαίνω και γυρεύοντας, κάνω μόνο τις μεγάλες επιφάνειες και αφήνω τις πόρτες και τα πιο... καμπυλωτά σημεία για το πανάκι. Αλλά η άτιμη βγάζει το νερό στο πιτς φυτίλι.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TAZ 118!
Πανι με μικρο'ι'νες.....Το δερμα δεν πιανει μπαζα μπροστα του....
Το πρωτο τραβηγμα μαζευει το πολυ νερο,στο δευτερο τραβηγμα θα παθεις την πλακα σου...
Κάνε κι ένα τρίτο πέρασμα στο στεγνό αυτοκίνητο με νωπό το πανί να δεις γυαλάδα που θα δώσει.
Τα έχω βολευτεί πάρα πολύ. Αυτή τη στιγμή πρέπει να έχω 4. Τα χρησιμοποιώ και για μέσα στο αυτοκίνητο. Καθαρίζω με νερό το ταμπλό και τα πλαστικά, τα πλαϊνά από τα καθίσματα που μου λερώνουν με τα παπούτσια τους οι συνεπιβάτες, κάνω με αυτά τα τζάμια, περνάω με αυτά το λαδάκι των πλαστικών, ακόμα και τις μικροβρωμιές από τις ταπετσαρίες σηκώνει.
Μέχρι και την αφρικανική σκόνη σήκωσε από το αυτοκίνητο με σκέτο νερό! Βέβαια ήταν στο παλιό μου σταρλετάκι που δε με ένοιαζε αν θα έτριβα τους κόκκους πάνω στο χρώμα και το αυτοκίνητο ήταν φρεσκοπλυμένο και δεν έχει άλλη βρωμιά πάνω...
Και το καλύτερο είναι ότι μετά τα πετάς στο πλυντήριο και σε 1-2 ώρες είναι έτοιμα και πεντακάθαρα για την επόμενη καθαριστική επίθεση

Και μια ερώτηση τώρα που το θυμήθηκα: Είδα ότι αναφέρετε συχνά τα προϊόντα της Autoglym. Εμείς έχουμε πάρει τη μισή σειρά της Wurth (και όλο και κάτι καινούριο παίρνω κάθε φορά που βάζω βενζίνη). Ποια είναι καλύτερα; Τα Autoglym τα βρίσκεις σε βενζινάδικο;
Ο χρήστης anarxaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-01-10, 21:14   #34
bmwe39

Drives: Ε39 520i
Όλα καλά είναι το θέμα είναι να σου κάνουν δουλειά και η δουλειά αυτή να έχει μια εύλογη διάρκεια
Ο χρήστης bmwe39 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-01-10, 00:25   #35
Leon

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: E64 635ci
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anarxaki

Και μια ερώτηση τώρα που το θυμήθηκα: Είδα ότι αναφέρετε συχνά τα προϊόντα της Autoglym. Εμείς έχουμε πάρει τη μισή σειρά της Wurth (και όλο και κάτι καινούριο παίρνω κάθε φορά που βάζω βενζίνη). Ποια είναι καλύτερα; Τα Autoglym τα βρίσκεις σε βενζινάδικο;
H Autoglym ειναι απ τις κορυφαιες εταιριες του χωρου κ πολυ ακριβη... Βρισκεις μονο στον αντιπροσωπο τα προιοντα της...
Ο χρήστης Leon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
04-02-10, 22:06   #36
arisxios

Περιοχή: HELLAS- ΜΗΧΑΝΗ -1200GSadv

Drives: gs 320si
Εγώ μετά από το πλύσιμο με ένα απλό σαμπουάν βάζω στον κουβά μία καλή δόση σαμπουάν με κερί και απλά το περνάω ,το αφήνω κανένα 2'' το ξεπλένω και το σκουπίζω με πανάκι με μικρο ίνες
Μία φορά το 2μηνο το περνάω με κρέμα από κερί ,πρώτο πανάκι αλίφης και δεύτερο καθαρό γυαλίζεις
Παιδιά αστράφτει ,να φανταστείτε ότι στο 320si που ήταν και μαύρο η σκόνη δεν μπορούσε να καθίσει επάνω και γυάλιζε ,γυάλιζε πολύ

ΦΟΥΛ ΤΑΊ'Μ ΣΚΙΑ !!!!
Ο χρήστης arisxios δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-04-10, 01:41   #37
sv2

Drives: Ν/Α 120ι
Κουράστηκα μόνο που διάβασα όλες αυτές τις διαδικασίες.....εγώ τα βάζω όλα πάντα στις βούρτσες και τελειώνω σε πέντε λεπτά.Οσο για αράχνες και άλλα έντομα δεν το έχω ψάξει.....
Ο χρήστης sv2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-09-10, 00:07   #38
thanasise46

Drives: E46 318i
Φιλοι το χρωμα του αυτ/του ειναι επιστημη, εγω το παω πλυντηριο (AYTO MAGIC) οι ανθρωποι ειναι επαγγελματιες. Το BMW ειναιπαραγωγη 1ος του 04 και το χρωμα του ειναι σοα καινουριο οποσ και το σαλωνι του.
Ο χρήστης thanasise46 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-09-10, 00:32   #39
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thanasise46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλοι το χρωμα του αυτ/του ειναι επιστημη, εγω το παω πλυντηριο (AYTO MAGIC) οι ανθρωποι ειναι επαγγελματιες. Το BMW ειναιπαραγωγη 1ος του 04 και το χρωμα του ειναι σοα καινουριο οποσ και το σαλωνι του.
Καλη διαφημιση αλλα να μας ελεγες τι κανουν αυτοι οι κυριοι και βγαινει τοσο καλη η δουλεια τους και που βρισκονται μπας και παμε και εμεις.
27-09-10, 00:35   #40
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο thanasise46 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμενα ειναι κατασκευης 10ος του '04, το χρωμα πλεον ειναι για κλαματα, το σαλονι ευτυχως ακομα καλα κρατεί.
Το χρωμα εγινε ετσι μετα απο χρονια ταλαιπωριας σε χιονια, αλατια, νερα, χωμα, σκονες, κουτσουλιες, ηλιο, θαλασσα κλπ στοιχεια της φυσης, παρολη τη φροντιδα που του εχω δειξει. Επισης υπευθυνα ειναι ορισμενα πλυντηρια, αυτοματα και μη, συν μια αποτυχημενη προσπαθεια γυαλισματος σε δηθεν 'ειδικους' στο χωρο οι οποιοι ευτυχως εκλεισαν (για την ακριβεια αλλαξαν επωνυμια, ισως μετα και απο αλλες αποτυχημενες επεμβασεις σε αυτοκινητα ατυχων...)

Μια απορια που ειχα επανω στο θεμα πλυσιματος ειναι το πως θα φυγουν τα στιγματα απο αλατα μετα απο πλυσιμο με νερο βρυσης απο δεξαμενη με αρκετα αλατα...
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γυαλισμα, αυτοκινητο, αφροποιητής, αφρός, πλυσιμο, detailing, περιποιηση, κερωμα, στέγνωμα, φροντιδα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές