Σωστο πλυσιμο. - Page 6 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
16-12-10, 23:21   #51
alex747

Το avatar του χρήστη alex747

Status:

Drives: Ε84 X1 23d xDrive
να ρωτησω κ εγω για το πλυσιμο κατι....

στο πλυντηριο που παω (μενω επαρχια) ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενος..πλεον το αμαξι εδω κ ενα χρονο το πλενει με μια μαρκα που λεγεται Lotion οπου απο οσο ξερω κ μου ειπε ριχνει καπου ενα καπακι υγρο (ειναι σαν λαδι) κ ολο το αλλο νερο...(σε ενα κουβα ειναι η αναλογια) αφου ξεπλυνει το αμαξι το περναει 3-4 χερια με ενα βρεγμενο πανι πολλλες φορες με αυτο το υγρο ..επειτα ξεπλενει σκουπιζει κ ριχνει κατι σπρεϊ μετα για γυαλισμα.. οι ζαντε κ τα τζαμια εχουν εξτρα περιποιηση...

εν κατακλειδι το αμαξι γινεται αδιαβροχο εντελως (σαν νανοτεχνολογια κατι-ισως κ να ειναι) οι σταγονες δεν κολανε η σκονη φευγει συνεχεια κ αν βρεξει κ το τρεξεις λιγο το αμαξι στεγνωνει εντελως λες κ το επλυνα εκεινη την στιγμη...

θα ηθελα να ακουσω την γνωμη κ απο ενα ειδικο τι ξερει κ αν υπαρχει κατι ακομα καλυτερο απο αυτο (αν κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την ολη κατασταση)
Ο χρήστης alex747 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
17-12-10, 01:13   #52
JEO
MODERATOR

Το avatar του χρήστη JEO

Status: Βatman

Drives: Ε34 520i
Σαν υγρο κερι μου ακουγεται Αλεξη.
Ροπη ειναι το ποσο μακρια θα πας τον τοιχο οταν τον χτυπησεις.

Θοδωρης.
Ο χρήστης JEO δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-03-12, 15:59   #53
bmw 520i 2,2

Drives: E39 N/A
οντως παιδια πολυ σωστα ολα αυτα!Στην δικη μου κουκλα απο την αγορα της και επειτα την πλενω ΜΟΝΟ εγω και με προιοντα τησ επιλογης μου(καλως η κακως) κατα την ταπεινη μου γνωμη πολυ σημαντικο ειναι το κερωμα...Κερωνω την μπεμπα μου καθε 2 μηνες περιπου (δεν ξερω αν κανω καλα) και το χρωμα αν και εχουν περασει χρονια απο την αγορα του αυτοκινητου δειχνει κυριολεκτικα καινουριο!!! Το πλυσημο γινεται σε κλειστο σξεπαστο γκαραζ οποτε δεν το βλεπει ο ηλιος αλλα οταν το βγαζω το black supphire metalic φαινεται απιστευτο! γυαλιζουν ακομα και τα μεταλα!
Ο χρήστης bmw 520i 2,2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
21-08-14, 20:47   #54
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
''Ανασταίνω'' το θέμα πλυσίματος του αυτ/του........για να δείξω τι έχω κάνει και μ' έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο...........

Η όλη διαδικασία του πλυσίματος δεν μου παίρνει παραπάνω απο 45'-50'.........δηλαδή χρόνος ικανοποιητικός και όχι πολύς για να βαριέσαι να το κάνεις.

Είχα αγοράσει ένα πλυστικό γνωστής εταιρείας μαζί με αφροποιητή πλυστικού .

Ο αφροποιητής

Στην αρχή γεμίζεις το μπουκάλι του αφροποιητή και ψεκάζεις το αυτ/το στεγνό , όπως είναι βρόμικο . Το αυτ/το γίνεται έτσι :

Μετά απο 5' αναμονής για δράσει ο αφρός είναι έτοιμο για ξέβγαλμα

Το ''πιστόλι'' με τον αφροποιητή , το σαμπουάν-αφρό και τα εξαρτήματα του πλυστικού........

Επειδή ο αφρός δεν ξεβγάζει όλες τις βρομιές μετά κάνω και ένα πλύσιμο με το χέρι.......

Εδώ και 1 χρόνο που χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο πλυσίματος δεν έχει δημιουργηθεί ''αράχνη'' ή μικρογρατζουνιές κλπ.

Αν έμενα Αθήνα δεν θα καθόμουν να ασχολιόμουν με το πλύσιμο - θα το πήγαινα σε ειδικούς πχ Πλάτωνα , αλλά έλα που στην επαρχία δεν υπάρχουν............
21-08-14, 23:17   #55
jimaras

Το avatar του χρήστη jimaras

Status:

Drives: E60 523Ι
Εισαι ικανοποιημενος Αγγελε με τον αφρο? Ειναι μηπως δυνατος? Εγω πηρα τον ph neutral snow foam
22-08-14, 01:20   #56
angelm3
ADMINISTRATOR

Το avatar του χρήστη angelm3

Status:

Drives: E92 M3
Καλός είναι , απο άλλους που έχω δοκιμάσει (όχι τον δικό σου) φαίνεται καλύτερος.
08-06-15, 21:40   #57
Alex1966

Drives: E90 330i
Μιλάμε για μερακλήδικο ποστ. Φανταζόμουν πως ήμουν απ' τους λίγους παρίεργους, μίζερους, παράξενους γέρους που πλένουν τη μάσκα μετά αμέσως από κάθε ταξίδι για τα ζουζούνια.

JEO αποκαλύπτομαι. Το 1ο σου ποστ είναι κανονικά εγχειρίδιο πλυντηρίων.

Ένα μικρό τιπ κι από μένα, αφού τα βάλατε όλα.

Όταν κατεβαίνετε πυλωτή-γκαράζ-κήπο κλπ για πλύσιμο, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ καφέ. Είναι απίστευτο το συναίσθημα του να έχεις μόλις πλύνει το αμάξι, να γυαλίζει (ΠΡΟΣΟΧΗ όχι στον ήλιο, απ την καθαριότητα εννοώ) και να αράζεις με το φραπέ στο χέρι και να το χαζεύεις..:-)
Ο χρήστης Alex1966 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-06-15, 22:52   #58
pezos

Περιοχή: Βέροια

Drives: E92 316i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Alex1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε για μερακλήδικο ποστ. Φανταζόμουν πως ήμουν απ' τους λίγους παρίεργους, μίζερους, παράξενους γέρους που πλένουν τη μάσκα μετά αμέσως από κάθε ταξίδι για τα ζουζούνια.
Και νόμιζα ήμουν ο μοναδικός που το έκανα αυτό. Με ανακούφισες.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Alex1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν κατεβαίνετε πυλωτή-γκαράζ-κήπο κλπ για πλύσιμο, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ καφέ. Είναι απίστευτο το συναίσθημα του να έχεις μόλις πλύνει το αμάξι, να γυαλίζει (ΠΡΟΣΟΧΗ όχι στον ήλιο, απ την καθαριότητα εννοώ) και να αράζεις με το φραπέ στο χέρι και να το χαζεύεις..:-)
Συμφωνώ απόλυτα
Ο χρήστης pezos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
31-07-15, 22:39   #59
nasos_p

Drives: E46 320d
Να προσθέσω ότι στην αποφυγή αράχνης παίζει σημαντικό ρόλο να αφήσουμε όσο γινεται λιγότερη βρωμιά επάνω, να χρησιμοποιούμε κατάλληλο σφουγγάρι κ να κάνουμε χρήση δύο κουβάδων, έναν με σαπουνάδα κ έναν με σκέτο νερο για τακτικό ξέβγαλμα του σφουγγαριού.Ξέρω...υπερβολές αλλά εσεις ξεκινήσατε
Ο χρήστης nasos_p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
25-08-15, 10:58   #60
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
This post needs to update the info !

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nasos_p Εμφάνιση μηνυμάτων
να κάνουμε χρήση δύο κουβάδων, έναν με σαπουνάδα κ έναν με σκέτο νερο για τακτικό ξέβγαλμα του σφουγγαριού.Ξέρω...υπερβολές αλλά εσεις ξεκινήσατε
Καθολου!! Το 2 bucket system ειναι πλεον δεδομεννη χρηση οπως και οι πιο φανατικοι χρησιμοποιουν προβατο εναντι σφουγκαριου!
Απάντηση στο θέμα

Tags
γυαλισμα, αυτοκινητο, αφροποιητής, αφρός, πλυσιμο, detailing, περιποιηση, κερωμα, στέγνωμα, φροντιδα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές