Σωστο πλυσιμο. - Page 7 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Αξεσουάρ ,Εξοπλισμός & Περιποίηση αυτοκινήτου Φροντίστε το "μωρό" σας...

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-11-15, 01:14   #61
Panoskr

Drives: F20 116i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angelm3 Εμφάνιση μηνυμάτων
''Ανασταίνω'' το θέμα πλυσίματος του αυτ/του........για να δείξω τι έχω κάνει και μ' έχει αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο...........

Η όλη διαδικασία του πλυσίματος δεν μου παίρνει παραπάνω απο 45'-50'.........δηλαδή χρόνος ικανοποιητικός και όχι πολύς για να βαριέσαι να το κάνεις.

Είχα αγοράσει ένα πλυστικό γνωστής εταιρείας μαζί με αφροποιητή πλυστικού .

Ο αφροποιητής

Στην αρχή γεμίζεις το μπουκάλι του αφροποιητή και ψεκάζεις το αυτ/το στεγνό , όπως είναι βρόμικο . Το αυτ/το γίνεται έτσι :

Μετά απο 5' αναμονής για δράσει ο αφρός είναι έτοιμο για ξέβγαλμα

Το ''πιστόλι'' με τον αφροποιητή , το σαμπουάν-αφρό και τα εξαρτήματα του πλυστικού........

Επειδή ο αφρός δεν ξεβγάζει όλες τις βρομιές μετά κάνω και ένα πλύσιμο με το χέρι.......

Εδώ και 1 χρόνο που χρησιμοποιώ αυτόν τον τρόπο πλυσίματος δεν έχει δημιουργηθεί ''αράχνη'' ή μικρογρατζουνιές κλπ.

Αν έμενα Αθήνα δεν θα καθόμουν να ασχολιόμουν με το πλύσιμο - θα το πήγαινα σε ειδικούς πχ Πλάτωνα , αλλά έλα που στην επαρχία δεν υπάρχουν............
Έχω ακριβώς το ίδιο πιεστικό αλλά χρησιμοποιώ το σαμπουάν της ίδιας εταιρίας. Μέχρι τώρα το βρέχω πρώτα και μετά του ρίχνω το σαμπουάν. Θα το δοκιμάσω ανάποδα τώρα να δω αν έχει διαφορά.
Ο χρήστης Panoskr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-11-15, 12:18   #62
player

Περιοχή: θεσσαλονικη

Drives: E87 116i
ο πλατωνας ,μιας και τον ανεφερες, εχει εναν αφρο -με τον οποιο πλενει και ο ιδιος- που δεν χρειαζεται να βαλεις χερι να πλυνεις.εγω δεν ειμαι απο αττικη και δεν εχω παει ποτε αλλα ετσι λεει.ρωτησε τον πως το κανει...
Ο χρήστης player δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
13-11-15, 12:44   #63
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Περιοχή: Athens

Drives: F20 125i
Active snow foam λεγετε! Καλο αλλα πιο ιδανικο για τον εππαγλεματια για μειωση χρονο εργασιας με αριστα αποτελεσματα! Τα πιο πολλα snow foams σαμπουαν εχουν και το αναλογο προιον! Επειτα παιζει ρολο αν το αμαξι ειναι κερωμενο η εχει σφραγιστικο η εχει κεραμικη επιστρωση που συμβαλει σε γρηγωροτερη αποβολη της βρωμιας ανευ κοπου!
29-03-16, 21:01   #64
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Το avatar του χρήστη ms_kostakiss

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Και τα δύο προϊόντα που χρησιμοποιώ αυτή την στιγμή είναι της ValetPRO. Για τις ζάντες χρησιμοποιώ το "Bilberry Wheel Cleaner" και για αφρό τον "PH Neutral Snow Foam" όπου όπως γράφει και το όνομα του έχει ουδέτερο PH και δεν "ξηλώνει" το κερί που τυχόν έχεις περασμένο στο αυτοκίνητο. Και τα δύο δουλεύονται με αραίωση που σημαίνει ότι μπορείς να τα κάνεις όσο ισχυρά θέλεις εσύ ανάλογα με την κατάσταση που έχεις να αντιμετωπίσεις.
29-03-16, 21:18   #65
userM

Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ (από ότι έχω καταλάβει σε αυτά ειδικά τα θέματα είσαι εγγύηση!)
Ο χρήστης userM είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
29-03-16, 21:41   #66
Herc

Το avatar του χρήστη Herc

Drives: F20 125i
Συμφωνω με τον Κωστα! Αλλες εταιριες εχουν σαφως καλυτερα foam lances. Για τις ζαντες εγω βαζω το Diablo και All clean+ απο 50ml σε 500ml μπουκαλι! Απο σαπουνια V7 και honeydew snowfoam των chemical guys οπως και αλλα 2 πιο πανω!
29-03-16, 21:51   #67
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Status:

@userM
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Τώρα που διαβάζω ξανά από το pc και όχι από το κινητό μια διευκρίνηση.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο userM Εμφάνιση μηνυμάτων
και ο αφροποιητής του δεύτερου έστω και λίγο καλύτερος, το 2 είναι η καλύτερη επιλογή.
Στο δεύτερο πλαστικό δεν αναφέρει πουθενά για αφροποιητή οπότε αν θέλεις έστω και κάποιον για αρχή θα πρέπει να πάρεις το πρώτο.
29-03-16, 22:17   #68
userM

Ευχαριστώ!
Ηδη ψαχνω για κσποιον καλο αφροποιητη που να κουμπωνει στα παραπανω μοντελα
αλλα δεν εχω βρει ακομα καποιον...
29-03-16, 22:59   #69
ms_kostakiss
SUPER MODERATOR

Status:

Γενικά πάνω κάτω το μοντέλο για τα "οικιακά" πλυστικά μηχανήματα που κάνει σωστά την δουλειά είναι αυτό:

Όπου και να το βρήκα τα χαρακτηριστικά και η κατασκευή είναι η ίδια. Το μόνο που αλλάζει είναι ο αντάπτορας στο πίσω μέρος ανάλογα με το πιεστικό που έχεις. Οι αφροποιητές που δίνουν οι εταιρίες μαζί με τα πλυστικά δεν κάνουν καλό αφρό. Ότι έχω δει πετάει ένα νερουλό ζουμί που μοιάζει με αφρός.
Τον δικό μου τον είχα πάρει από το εξωτερικό γιατί εδώ δεν έβρισκα και έναν που βρήκα η τιμή ήταν 2,5 φορές πάνω.

30-03-16, 03:25   #70
userM

Ωραια. Θα τα παραγγείλω σιγά σιγά..
Και πάλι ευχαριστώ
Απάντηση στο θέμα

Tags
γυαλισμα, αυτοκινητο, αφροποιητής, αφρός, πλυσιμο, detailing, περιποιηση, κερωμα, στέγνωμα, φροντιδα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές