Συνεργεια ΒΜW - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
09-05-08, 13:06   #1
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Συνεργεια ΒΜW

Ενα θεμα που δεν εχουμε συζητησει ειναι το θεμα των συνεργειων.
Σιγουρα καποιοι απο εμας εχουμε δοκιμασει πανω ενα συνεργεια ωστε να βρουμε αυτο που μας ταιριαζει απο αποψη τεχνικης εξυπηρετησης, αποτελεσματικοτητας,κοστους,κτλ.

Εσεις που πατε το αυτοκινητο σας για service ,λοιπον?
09-05-08, 14:52   #2
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Εγώ μετά από τις απογοητεύσεις που έχω φάει έχω κόψει τα αξουσιοδοτημένα γενικώς. Είναι βέβαια ευκολότερο όταν δεν είναι πια το αυτοκίνητο στην εγγύηση. Έχω φάει την αγορά για να βρω τον καλύτερο εξειδικευμένο επαγγελματία σε κάθε τομέα. Άλλον για φρένα, άλλο για ευθυγράμμιση, κλιματισμό κλπ. μου κοστίζει σε χρόνο αλλά είμαι πιο σίγουρος.

Και γενικά το μεγαλύτερο μέρος της συντήρησης (λάδια, φίλτρα, βαλβολίνες, μπουζί κλπ) τα κάνω μόνος μου σπίτι μου.
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-05-08, 20:48   #3
Nikos320si

Το avatar του χρήστη Nikos320si

Περιοχή: @ Lofos!

Drives: E90 320si
Κουλούρης στη Λαυρίου.

Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, αν και 2 φορές το έχω πάει μόνο. Μια για λαδάκια και μία για το προβληματάκι που μου έβγαλε.
Ο χρήστης Nikos320si δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-05-08, 05:03   #4
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Κάρλος στην Πεντέλη. Δεν τον έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά ένας φίλος τον έχει μόνιμο και δεν τον έχει προδώσει ποτέ-και ο τύπος δεν πάει με 16άρια...

Από ότι ακούω λοιπόν εγγύηση ο συγκεκριμένος.

Για το service στο Αγρίνιο πάντως, η αντιπροσωπεία είναι για τον διάολο.
Τα παιδιά στο συνεργείο αν και πρόθυμα δεν είχαν ξαναπιάσει 7άρα στα χέρια τους (γιατί οι άλλες 3 Αγρινιώτισες δεν κυκλοφορούν ποτέ και πάνε για τα σπάνια service τους στην Αθήνα) και είχαμε κάτι ευτράπελα.

Αλλά και με το παλιό 3άρι μας είχαμε πολλά ντράβαλα και γενικότερα δεν μου γεμίζει το μάτι.
10-05-08, 11:27   #5
Panoz

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Don Molina
Τα παιδιά στο συνεργείο αν και πρόθυμα δεν είχαν ξαναπιάσει 7άρα στα χέρια τους (γιατί οι άλλες 3 Αγρινιώτισες δεν κυκλοφορούν ποτέ και πάνε για τα σπάνια service τους στην Αθήνα) και είχαμε κάτι ευτράπελα.
Aυτο δεν το καταλαβα ποτε ...γιατι στην επαρχια πηγαινουν τα αμαξια τους για σερβις στις αντιπροσωπειες των Αθηνων. Μου φαινεται αστειο...

Το εχω ακουσει πολλες φορες απο φιλους μου στην επαρχια.
10-05-08, 14:54   #6
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Το ξέρω ότι είναι αστείο, αλλά μπορώ να σου πω ότι τους καταλαβαίνω όταν βλέπεις να πειραματίζονται με το αυτοκίνητό σου επειδή δεν έχει τύχει να τους ξανακάνουν service.

Πάντως νά ναι καλά ο κ Γιάννης (άλλο συνεργείο) που είναι βαμένος BMWδάκιας και δεν μας έχει απογοητεύσει ποτέ στις δύσκολες στιγμές.
10-05-08, 17:15   #7
Panoz

Status:

Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο που λες...πραγματικα.

Τι κινητηρα φοραει ? Βανκελ? Οι κινητηρες δεν ειναι πολυ διαφορετικοι μεταξυ τους οποτε οι μηχανικοι BMW γνωριζοντας τις βασικες αρχες εστω και των πιο απλων κινητηρων μπορουν να βρουν "θεματα" και στους πιο σπανιους κινητηρες.

Μερικες φορες ομως ,οταν προκυψει αγνωστο προβλημα ειναι επομενο να πειραματιζεται ο οποιος μηχανικος για να βρει λυση. Δεν ειναι κομπιουτερ ...ανθρωποι ειναι.
10-05-08, 17:27   #8
Panoz

Status:

Εγω παντω ευτυχως καταφερα να βρω συνεργειο που να ειναι πραγματικα σοβαρο και φιλικο προς τον επισκεπτη (και οχι να κυνηγας τον τεχνικο συμβουλο για να σου δωσει μια απαντηση).

Πηγαινω στο συνεργειο (εξουσιοδοτημενο) στην Καλιθεα χαμηλα πανω στην Θησεως (Στον "Σιττας-Φλασκης"). Πολυ καλο συνεργειο με ολοκαινουρια μηχανηματα και κυριως "ενδιαφερον" για το αυτοκινητο που εμπιστευεσαι στα χερια τους. Ειναι το μονο συνεργειο που αφησα το αμαξι μου και εφυγα (συνηθως καθομαι εκει μεχρι να τελειωσει η εργασια). Σε μονιμη βαση υπαρχουν βαρβατα εργαλεια οπως Μ6 ,Μ5, Μ3 που εκτελουν εργασιες συντηρησης το οποιο σημαινει οτι εχει την εμπειρια πανω σε τοσο ιδιαιτερα αυτοκινητα και επεισης αρκετα(εως πολλα) που ειναι μετατροπες και τα παρακολουθει ο Χρηστος Φλασκης(ο υπευθυνος του συνεργειου) προσωπικα. Κυριως δεν σε γδερνουν στην τιμη (οπως εχουμε συνηθησει σε αλλα εξουσιοδοτημενα BMW) και κυριως...

...ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.

Δεν αντεχα να βλεπω σε αλλα συνεργεια τα μαρσαρισματα και τους λοιπους νευρικους χειρισμους που εκαναν οι μηχανικοι & βοηθοι οταν μετακινουσαν το αμαξι απο το ενα μερος στο αλλο.

Πολυ σημαντικο να υπαρχει η γνωση αλλα και το ενδιαφερον ταυτοχρονα
10-05-08, 21:15   #9
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Εγω το πάω στο Σφακιανάκη στη Λυκόβρυση αν κι ειναι εκτος εγγύησης. Δε ξερω αλλά δεν πολυεμπιστεύομαι τα μη εξουσιοδοτημένα για ασσο. Φοβαμαι οτι δεν υπαρχει ακομα η τεχνογνωσια και επαρκης εμπειρια λογω λιγου χρονου του μοντελου στην αγορα κι οχι τοσο διαδεδομενου όπως πχ μια 3αρα Ε46. Το'χα ψάξει αρκετά σ'εξουσιοδοτημενα και μη, σχεδον σ'ολη την Αττικη.
Κατεληξα εκει γιατι ειδα το συνεργειο συμμαζεμενο, καθαρο και με ταξη. Οπως επισης και το οτι δε γινοταν μεσα της μουρλης, λιγα αμαξια και περιορισμενος αριθμος ραντεβου κι οχι τυπου σουπερμαρκετ ή τραπεζα σε μερα συνταξεων με παρα πολλα ραντεβου κι αρπα κολλα που ειδα σε αλλα συνεργεια.
Ακομη ο τεχνικος υπευθυνος ήταν ευγενικός, ασχολιοταν μαζι σου, απαντουσε σε καθε ερωτηση επαρκως και δεν εκρυβε τιποτα ουτε ειχε πονηραδα ή αλλαζονεία, πραγματα που με τσαντιζουν. Γενικά υπηρχε ενας σεβασμος στον πελατη και ευγενεια απ'όλο το προσωπικο μεχρι τον τελευταιο βοηθό.
Από θεμα δουλειας εχω μεινει αρκετα ικανοποιημενος κι εχω κανει και χοντρα σερβις, μεχρι αλλαγη αμορτισερ κι αντιμετωπιση βλαβων οπως στο υδραυλικο τιμονι
Οποτε μπορουσαν μου διεθεταν κι αμαξι αντικαταστασης.
'Δυνατά' αμαξια εχω δει αρκετα, Μ6, Μ3Ε46, Μ3Ε92, Ζ43.0, διάφορα Χ5 αλλά και 120d παρακαλώ ενός Γερμανού!
Στ'αρνητικά τωρα βαζω τις τσουχτερες τιμες σε ανταλλακτικα και σε εργασια.
Επισης (θα με πειτε παραξενο) εχω παρατηρησει οτι μεσα σ'ενα χρονο εχουν αλλαξει 3 τεχνικους υπευθυνους. Δε ξερω αλλα καπου δε μου κολλαει καλα αυτο. Οι ανθρωποι θα μου πειτε μπορει να βρηκαν καμια καλυτερη δουλεια καπου αλλου, αλλα απ'την αλλη ισως να κριθηκαν ανεπαρκεις απ'τη διοικηση...
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-05-08, 01:07   #10
Classic

Το avatar του χρήστη Classic

Περιοχή: Καρδιτσα

Drives: R75 /5-750
Απο οτι βλεπω εσεις εχετε επιλογες.
Εγω εδω στα χωρια ..... αστο καλυτερα. Παμε και οτι ηθελε προκυψει.
Στα δικαστηρια παμε με λιγοτερα λεφτα στην τσεπη.
Φιλικα....
Ο χρήστης Classic δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
πελατης, καταξιωση, οικονομια, οργανοση, επισκευη, φροντιδα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές