Συνεργεια ΒΜW - Page 2 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

Service Αυτοκινητου & Οδηγίες συντήρησης Ολα τα θέματα που αφορουν το service του αυτοκινητου και τα συνεργεία που εμπιστευόμαστε.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
11-05-08, 14:40   #11
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο που λες...πραγματικα.

Τι κινητηρα φοραει ? Βανκελ? Οι κινητηρες δεν ειναι πολυ διαφορετικοι μεταξυ τους οποτε οι μηχανικοι BMW γνωριζοντας τις βασικες αρχες εστω και των πιο απλων κινητηρων μπορουν να βρουν "θεματα" και στους πιο σπανιους κινητηρες.

Μερικες φορες ομως ,οταν προκυψει αγνωστο προβλημα ειναι επομενο να πειραματιζεται ο οποιος μηχανικος για να βρει λυση. Δεν ειναι κομπιουτερ ...ανθρωποι ειναι.
Το αυτοκίνητο έχει ηλεκτροϋδραυλικό άνοιγμα για το πορτ-μπαγκάζ, και έχω δει να το κλείνουν με το ζόρι με τα χέρια επειδή δεν το ήξεραν. Έχει soft-close στο πορτ-μπαγκάζ και το κοπανάγανε.

Κατέβασε το κάλυμα του κάρτερ ξηλώνοντάς το.

ΘΕΣ ΚΙ ΑΛΛΑ?

Δεν είναι θέμα μοτέρ, αλλά γενικότερης συμπεριφοράς στο αυτοκίνητο.

Να αλλάζει επιλογές στο αυτόματο χωρίς να πατάει το φρένο και να ακούς την ασφάλεια να βογκάει!

Άσε μας στο δράμα μας λέμε...
11-05-08, 15:47   #12
bmwe39

Drives: Ε39 520i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Panoz
Εγω παντω ευτυχως καταφερα να βρω συνεργειο που να ειναι πραγματικα σοβαρο και φιλικο προς τον επισκεπτη (και οχι να κυνηγας τον τεχνικο συμβουλο για να σου δωσει μια απαντηση).

Πηγαινω στο συνεργειο (εξουσιοδοτημενο) στην Καλιθεα χαμηλα πανω στην Θησεως (Στον "Σιττας-Φλασκης"). Πολυ καλο συνεργειο με ολοκαινουρια μηχανηματα και κυριως "ενδιαφερον" για το αυτοκινητο που εμπιστευεσαι στα χερια τους. Ειναι το μονο συνεργειο που αφησα το αμαξι μου και εφυγα (συνηθως καθομαι εκει μεχρι να τελειωσει η εργασια). Σε μονιμη βαση υπαρχουν βαρβατα εργαλεια οπως Μ6 ,Μ5, Μ3 που εκτελουν εργασιες συντηρησης το οποιο σημαινει οτι εχει την εμπειρια πανω σε τοσο ιδιαιτερα αυτοκινητα και επεισης αρκετα(εως πολλα) που ειναι μετατροπες και τα παρακολουθει ο Χρηστος Φλασκης(ο υπευθυνος του συνεργειου) προσωπικα. Κυριως δεν σε γδερνουν στην τιμη (οπως εχουμε συνηθησει σε αλλα εξουσιοδοτημενα BMW) και κυριως...

...ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ.

Δεν αντεχα να βλεπω σε αλλα συνεργεια τα μαρσαρισματα και τους λοιπους νευρικους χειρισμους που εκαναν οι μηχανικοι & βοηθοι οταν μετακινουσαν το αμαξι απο το ενα μερος στο αλλο.

Πολυ σημαντικο να υπαρχει η γνωση αλλα και το ενδιαφερον ταυτοχρονα
Και εγώ εκεί πάω με το 318i E30, είναι και κοντά στη δουλειά μου σχετικά και μου φαίνεται καλός και εμένα και σε αφήνει να δεις τη διαδικασία συντήρησης.
Από ότι έχω ακούσει σε κάποιου είδους μετατροπές, δίνει και γραπτή εγγύηση.
Ο χρήστης bmwe39 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-05-08, 16:01   #13
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Τον Ασσο τον πηγαινω στον Κουλουρη.Τον εχω παει μονο μια φορα για αλλαγη λαδιων αλλα θα συνεχισω να πηγαινω για τα παντα.Οποιος θελει ενα καλο συνεργειο φρενων με σωστη δουλεια,εξυπηρετηση και λογικες τιμες υπαρχει στην Αλεξανδρου Παναγουλη στην Αγια Παρασκευη ο Μοραρης.Ειναι απο τα καλυτερα συνεργεια φρενων στην Αττικη και εχει φτιαξει πολλα αυτοκινητα απο διαφορα κλαμπ με δυνατα αυτοκινητα.
11-05-08, 21:17   #14
giannis

Το avatar του χρήστη giannis

Status:
Περιοχή: Αθήνα

Drives: E87 116i
Μέχρι τώρα ολα τα σερβις για φρενα τα'χω κανει στου Σφακιανακη στη Λυκοβρυση αλλα στο επομενο που προκειτε ν'αλλαξω και δισκοπλακες μπροστα θα παω σε φρενά εξω κυρίως λόγω κόστους. Οποτε θα ρωτησω και σ'αυτον που προτεινει ο ΤΑΖ. Πάντως μια φορα ειχα κανει ζυγοσταθμιση στο συνεργειο 'Rabbit' στη Θηβων στο Περιστερι. Αρχικα δε μου πολυγεμιζε το ματι αλλα το αποτελεσμα και η τιμη με καναν μονιμο πελατη για ζυγοσταθμισεις, ευθυγραμμισεις. Οι τυποι ειναι πραγματικα επαγγελματιες σ'αυτο. Κι απο κουβεντες που εκανα και με γνωστους για το συνεργειο αυτο μου ειπαν οτι εκει κανουν προετοιμασια αγωνιστικά.
Ο χρήστης giannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
11-05-08, 21:57   #15
TAZ 118!

Οι Μοραρηδες,Βασιλης ο πατερας και Μανος ο υιος,ειναι μεσα στους 3 καλυτερους φρεναδες στην Αττικη.Ρωτα και δεν θα χασεις.Τηλ. 2106080173
11-05-08, 23:00   #16
Prophet Of Noise

Το avatar του χρήστη Prophet Of Noise

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: N54 335i
Προς το παρόν το e34 το πήγαινα σε τοπικό συνεργείο BMW κοντά στο σπίτι μου (Παπάφη, στην αρχή (ή τέλος όπως το βλέπει κανείς) που έχει 2-3 συνεργεία BMW στην σειρά, κυρίως για λόγους κόστους, μιας και τα μόνα service που χρειαζόταν τα τελευταία χρόνα ήταν λάδια και καμιά 5 ιμάντες :P ...και μια αλλαγή κινητήρα βέβαια, αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα, και μου βρήκε και μτχ μοτέρ 1.8 με 1.000ε.

Τώρα για το 335, εννοείται στον Αδαμίδη τα πρώτα χρόνια για τα εξουσιοδοτημένα service, αλλά πριν λίγο καιρό έμαθα για κάποιο συνεργείο που κατέχει κάποιος εν ονόματι Παπαδόπουλος (όχι η BMW Παπαδόπουλος... καμία σχέση), για τον οποίο έχω ακούσει ό,τι καλύτερο. Ότι το συνεργείο του είναι πιο καθαρό κι από Ιατρείο. Έκανε μετατροπή στην Z4 ενός γνωστού μου, έβαλε twin screw ESS compressor σε 3.0i, φρένα από Z4M (δηλαδή M3 CSL), από SMG -> Μ χειροκίνητο, bodykit από M, 35.000ε μετατροπή. Μέχρι στιγμής ο γνωστός μου δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αν συμβαίνει ακόμα αυτό μετά από 1 χρόνο, δεν νομίζω πως χρειάζεται παραπάνω λόγος για να τον έχω ως αποκλειστικό. Άνθρωπος με μεράκι και τέτοια. Γενικά ασχολείται κατά 80% με BMW, αλλά που και που tunάρει κάνα S2000 (ένας φίλος μου σε αυτόν έβαλε το κόφτη στο S2000 του στις 11.000 στροφές). Θα πάω να δω από κοντά το συνεργείο και φυσικά θα σας πω τις εμπειρίες μου.
12-05-08, 00:18   #17
bmwe39

Drives: Ε39 520i
Μου έχει πει ένας γνωστός μου για ένα συνεργείο BMW στα Μεσόγεια Αττικής. Πολύ ευχαριστημένος μου λέει ότι είναι και ότι οι άνθρωποι εκεί είναι πράγματι επαγγελματίες. Έχει κανείς από το forum ιδέα για το συνεργείο αυτό;
Ο χρήστης bmwe39 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
12-05-08, 00:28   #18
giannis

Status:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TAZ 118!
Οι Μοραρηδες,Βασιλης ο πατερας και Μανος ο υιος,ειναι μεσα στους 3 καλυτερους φρεναδες στην Αττικη.Ρωτα και δεν θα χασεις.Τηλ. 2106080173
Thanx for the info TAZ. Οι άλλοι 2 ποιοί είναι;.. Αν είναι να πάρω αρκετες γνωμες-προσφορες. Οχι τπτ αλλο αλλα σκοπευω να κανω αρκετη δουλεια στα φρενα γιατι εχουν πολλα χμ πανω τους. Αλλαγη δισκοπλακες εμπρος με τακακια, αλλαγη υγρων φρενων, βγαλσιμο κι οι 4 δαγκανες για τριψιμο βαψιμο καθως και οι 'καμπανες' λογω της γνωστης σκουριας. Οπως καταλαβαινεις θελω να βρω σωστο φρενά αλλά οχι και να με γδυσει και που να'χει και ολίγη εμπειρεια απο BMW.
12-05-08, 00:37   #19
TAZ 118!

Το συνεργειο το εχουν αυτοι οι δυο.Eχω δει απο Datsun μεχρι M6,Porsche 911 Turbo και Cayene,350Ζ και πολλες Μ3...Στις τιμες ειναι ΠΟΛΥ καλοι γιατι σεβονται τον πελατη...
12-05-08, 00:41   #20
giannis

Status:

ΟΚ θα το τσεκαρω. Εγω ρωτησα για τους αλλους 2 καλυτερους φρεναδες που λες ποιοι ειναι και που βρισκονται τα συνεργεια τους να ρωτησω κι εκει.
Απάντηση στο θέμα

Tags
πελατης, καταξιωση, οικονομια, οργανοση, επισκευη, φροντιδα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές