Η αριστερή λωρίδα και άλλα τινά - Page 3 - BMWForum.gr

BMWForum.gr

BMWForum.gr » Αυτοκίνητα BMW » Γενικά αυτοκινήτου » Τεχνικές οδήγησης » Η αριστερή λωρίδα και άλλα τινά

Τεχνικές οδήγησης Για να διδάσκουν οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
08-07-08, 00:26   #21
Chris

Status: Innactive Imp.Users

Εγω θα επανελθω στο θεμα.

Μιας και μιλαμε για την αριστερη λωριδα εχω να παρατηρησω το εξης.
Διαφωνω με αυτο που λεγεται συχνα οτι η αριστερη λωριδα ειναι μονο για προσπεραση,ειδικα στους ελληνικους δρομους.

Αν ειμαι στην autostrada και εχω 5 λωριδες οκ κανενα προβλημα.
Αλλα στο ελληνικο εθνικο οδικο δικτυο οπου συνηθως υπαρχουν 2-3 λωριδες κυκλοφοριας, δεν γινεται στην αριστερη μονο να προσπερναμε γιατι ετσι δεν θα φτασουμε ποτε, ασε που δεν χωρανε τοσα αυτοκινητα.
Ο χρήστης Chris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-07-08, 00:58   #22
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Chris
Εγω θα επανελθω στο θεμα.

Μιας και μιλαμε για την αριστερη λωριδα εχω να παρατηρησω το εξης.
Διαφωνω με αυτο που λεγεται συχνα οτι η αριστερη λωριδα ειναι μονο για προσπεραση,ειδικα στους ελληνικους δρομους.

Αν ειμαι στην autostrada και εχω 5 λωριδες οκ κανενα προβλημα.
Αλλα στο ελληνικο εθνικο οδικο δικτυο οπου συνηθως υπαρχουν 2-3 λωριδες κυκλοφοριας, δεν γινεται στην αριστερη μονο να προσπερναμε γιατι ετσι δεν θα φτασουμε ποτε, ασε που δεν χωρανε τοσα αυτοκινητα.
Οχι φιλε Chris...δεν ειπαμε να ειναι ΜΟΝΟ για προσπεραση αλλα να ειναι μια πραγματικη λωριδα ταχειας κυκλοφοριας. Τα αυτοκινητα που θελουν να κινηθουν με το πασο τους να οδηγουν σε ολες τις λιγοτερες λωριδες και αριστερα μονο αυτοι που οδηγουν γρηγορα. Και αν καποιος ειναι πιο γρηγορος , δεν χανουμε και την υποληψη μας να κανουμε δεξια να τον αφησουμε να περασει...

Στην Ελλαδα βλεπεις τον καθε κακομοιρογλου να πηγαινει αριστερα με 60 χιλιομετρα στην Εθνικη οδο και ολοι απο πισω να αλλαζουν λωριδα και να προσπερνανε απο δεξια.

Για σκεψου λιγο ποσα ατυχηματα οφειλονται σε καποιον που οδηγει αριστερα και αργα με αποτελεσμα να υποχρεωνει τους αλλους να κανουν σφηνες και πολλαπλες αλλαγες λωριδων.

Αλλα ποτε σταματησε η τροχαια καποιο απο τα "τετραποδα" που οδηγουν με 60 χιλ/ω στην αριστερη λωριδα της εθνικης οδου??? Ας βαζανε ενα μινιμουμ οριο στη αριστερη λωριδα και θα σου ελεγα μετα αν η ταχυτητα σκοτωνει.
08-07-08, 09:12   #23
Don Molina

Το avatar του χρήστη Don Molina

Status:
Περιοχή: Zurich, CH

Drives: F82 M4+S2k
Σε μερικούς αυτοκινητόδρομους υπάρχουν ελάχιστα όρια στην αριστερή λωρίδα.

Πρέπει να είναι και 2 πινακίδες...
08-07-08, 18:23   #24
dimx-5

Το avatar του χρήστη dimx-5

Drives: X3 650
Δεν χρειαζεται ούτε άλλα όρια ούτε τίποτα. Σεβασμός στο ΚΟΚ. Από την μια λέει το όριο είναι Χ αλλά γράφει ότι σε δρόμο με πολλές λωρίδες κυκλοφορίας όταν δεν προσπερνάμε κινούμαστε στην τέρμα δεξιά λωρίδα ή στο δεξιό άκρο του δρόμου όταν έχει μία λωρίδα από κάθε πλευρά.
Αυτό γιατί ακούω συχνά την δικαιολογία "κάθομαι στην αριστερή γιατί πάω ακριβώς στο όριο".
Ο χρήστης dimx-5 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-07-08, 18:38   #25
Chris

Status: Innactive Imp.Users

Μινιμουμ δεν μπορει να μπει διοτι ακομα και στην Αττικη Οδο ειναι κατι πρωινα ή Σ/Κ που πας με 30.

Φυσικα και δεν ειναι κακο το να πας δεξια για να περασει καποιος που ''βιαζεται'', απλα το να σου αναβοσβηνει τα φωτα και να σου κορναρει δεν ειναι ευγενικο, συν το οτι πολλες φορες δεν υπαρχει χωρος για να πας δεξια.

Ετσι κι αλλιως σε κανεναν τομεα της ζωης (ουτε στο πανεπιστημιο που λεει ο λογος) δεν συναντας παιδεια ποσο μαλλον στο δρομο.
Ο χρήστης Chris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
08-07-08, 19:42   #26
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Η δική μου ένσταση για αυτή τη ριμάδα αριστερή λωρίδα είναι σ' αυτό που στάθηκε η αφορμή αυτού του θεματος: κανείς δεν την έχει αγοράσει και κανείς δεν έχει περισσότερα διακιώματα επ' αυτής από το γενικό σύνολο.
Φυσικά και θα πας με "5" όταν και οι υπόλοιπες είναι γεμάτες {μποτιλιάρισμα} αλλά είναι αδυανόητο να κινήσαι με "5" σ' αυτήν όταν ο υπόλοιπος δρόμος είναι άδειος και το χειρώτερο! να αναγκάζεις τους γρηγορότερους να προσπερνούν από όπου κάτσει! Δεν είναι η ρημάδα μέσα στα έξτρα των Mercedes, BMW, Porsche και τελευταία Skoda RS...
Το ίδιο και για την ΛΕΑ...
Δεν μου αραίσει γενικώς ο τσαμπουκάς του "πλερώνω και λογαριασμό δε δίνω".
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
09-07-08, 10:04   #27
Prophet Of Noise

Το avatar του χρήστη Prophet Of Noise

Περιοχή: Θεσσαλονίκη

Drives: N54 335i
Συνήθως όσοι παίρνουν bmw και merc παίρνουν με μικρότερο κινητήρα απ' όσο χρειάζεται το αμάξι, και προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους ότι πήραν γρηγορότερο αμάξι.
09-07-08, 18:21   #28
Panoz

Το avatar του χρήστη Panoz

Status:

Drives: E92 335i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Prophet Of Noise
Συνήθως όσοι παίρνουν bmw και merc παίρνουν με μικρότερο κινητήρα απ' όσο χρειάζεται το αμάξι, και προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους ότι πήραν γρηγορότερο αμάξι.
Τι σχεση εχει αυτο με το θεμα μας??
09-07-08, 23:37   #29
sv2gww

Το avatar του χρήστη sv2gww

Status:
Περιοχή: Θεσσαλονικιός μεν, κάπου τριγύρω δε...

Drives: Ε39 528i/2
Άρα prophet, τέρμα αριστερά και σιγά πάνε οι έχοντες ανάγκη ψυχολογικής υποστίριξης. Συμπίπτουν οι απόψεις μας γιατί εγώ τους θεωρώ κομπλεξικούς. "Πρώτο τραπέζι, πίστα" που λέμε, για να τους βλέπουν όλοι.
Panoz, σχετικά με την ερώτησή σου στον Προφύτη "που κολλάει αυτό?" θα σου απαντήσω εγώ: έτσι όπως κατάντησε η κατάσταση στους δρόμους όλα είναι σχετικά και δεν κολλάει τίποτα απολύτως!
Τελικά, μήπως πρέπει να γίνουμε όλοι αδιάφοροι?
Γιάννης-sv2gww.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
τέσσερα πράγματα δεν γυρίζουν πίσω:
τα λόγια που λέχθηκαν, ο χρόνος που πέρασε, οι ευκαιρίες που δόθηκαν και οι σφαίρες που άφησαν την κάνη...

Ο χρήστης sv2gww δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
10-07-08, 00:06   #30
TAZ 118!

Το avatar του χρήστη TAZ 118!

Περιοχή: Αγια Παρασκευη

Drives: E81 118i
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sv2gww
Άρα prophet, τέρμα αριστερά και σιγά πάνε οι έχοντες ανάγκη ψυχολογικής υποστίριξης. Συμπίπτουν οι απόψεις μας γιατί εγώ τους θεωρώ κομπλεξικούς. "Πρώτο τραπέζι, πίστα" που λέμε, για να τους βλέπουν όλοι.
Panoz, σχετικά με την ερώτησή σου στον Προφύτη "που κολλάει αυτό?" θα σου απαντήσω εγώ: έτσι όπως κατάντησε η κατάσταση στους δρόμους όλα είναι σχετικά και δεν κολλάει τίποτα απολύτως!
Τελικά, μήπως πρέπει να γίνουμε όλοι αδιάφοροι?
Γιάννης-sv2gww.

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές